15 апрель куни Тошкент шаҳрида “Марказий Осиё – Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши” Стратегик мулоқоти ташқи ишлар вазирларининг иккинчи учрашуви бўлиб ўтади.
Ўзбекистон, хусусан, Тошкент шаҳри, Марказий Осиё ва Кўрфаз араб давлатлари халқлари ўртасидаги кўп асрлик тарихий алоқалар, маданий алмашинувлар ва бугунги кунда ўзаро манфаатли ҳамкорлик учун улкан салоҳиятга асосланган минтақалараро боғлиқликнинг янги форматига амалий суръат бағишлайдиган муҳим халқаро форум ўтказиладиган манзилга айланмоқда.
2022 йилнинг 7 сентябрь куни Саудия Арабистони пойтахти Ар-Риёз шаҳрида “Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши – Марказий Осиё” Стратегик мулоқотининг биринчи вазирлар учрашуви бўлиб ўтган эди.
Баҳрайн, Қатар, Кувайт, БАА, Ўмон, Саудия Арабистони, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлари Кенгаш мамлакатлари ва Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги сиёсат, хавфсизлик, савдо ва инвестиция, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, ёшлар ва спорт соҳаларидаги муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ҳамда истиқболларини муҳокама қилдилар.
Бугунги кунда Марказий Осиё ва Кўрфаз араб давлатлари бир-бирини ишончли ҳамкорлар деб билади. Форматнинг барча иштирокчилари икки минтақанинг сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги амалий ҳамкорлигини кенгайтиришдан манфаатдор.
Икки минтақа ўртасидаги тарихий алоқалар ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш ва фаоллаштиришнинг муҳим асоси саналади. Қадимдан Марказий Осиё ва Кўрфаз араб давлатлари халқлари ўртасида яқин савдо алоқалари, умумий қадриятлар ва анъаналар мавжуд бўлган. Албатта, муқаддас Ислом дини халқларимизни бирлаштирувчи қудратли омил ҳисобланади.
Формат истиқболларини 2023 йил 19 июль куни Саудия Арабистонининг Жидда шаҳрида бўлиб ўтган Марказий Осиё мамлакатлари ва Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши етакчиларининг биринчи саммити якунлари тасдиқлайди. Олий даражадаги саммитда давлат етакчилари ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг узоқ муддатли йўналишларини белгилаб берувчи 2023-2027 йилларга мўлжалланган Қўшма ҳаракатлар режасини тасдиқладилар.
Президент Шавкат Мирзиёев ушбу саммитда сўзга чиқиб, улкан иқтисодий, табиий ва интеллектуал ресурсларга эга Кўрфаз давлатларининг глобал барқарорлик ва энергетика хавфсизлигини таъминлашдаги ўрнини алоҳида таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари ижобий тажрибадан келиб чиқиб, икки минтақа ўртасида сиёсат, технология ва инвестиция, “яшил” иқтисодиёт, савдо ва транспорт алоқаларини мустаҳкамлаш, экология ва иқлим ўзгариши, туризм, маданият ва таълим каби қатор муҳим йўналишларда амалий ҳамкорликни кенгайтиришни таклиф қилди. Ўзбекистон Президентининг ташаббуслари барча иштирокчи мамлакатлар етакчилари томонидан якдил қўллаб-қувватланди.
Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши 1981 йил 25 майда ташкил этилган минтақавий ташкилотдир. Унга Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Кувайт, Қатар, Ўмон ва Баҳрайн киради. Ушбу давлатлар углеводородлар етказиб берувчи етакчи минтақа ва нуфузли жаҳон молия маркази ҳисобланади.
Ташкилотнинг асосий мақсади – сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик ва интеграция жараёнларини мувофиқлаштириш, яъни иқтисодий ва молиявий масалалар, таълим ва маданият, ижтимоий ва соғлиқни сақлаш, оммавий ахборот воситалари ва туризм, қонунчилик ва бошқарув муаммолари каби соҳаларни тартибга солишдан иборат. Кенгаш, шунингдек, саноат, қишлоқ хўжалиги ва сув ресурсларини муҳофаза қилиш соҳаларида илмий ва технологик тараққиётни рағбатлантиради.
Таъкидлаш керакки, сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг Кўрфаз араб давлатлари билан алоқалари янги поғонага кўтарилди. Ўзаро манфаатли ҳамкорлик барча соҳаларда фаол ривожланмоқда. Олий ва юқори даражадаги ташрифлар алмашиляпти. Ушбу тузулмага аъзо мамлакатлар билан ўзаро товар айирбошлаш, амалга оширилаётган қўшма лойиҳалар сони изчил ортиб бораётир. Улар орасида “АCWA Power”, “Мasdar”, “Мubadala”, “TACA”, “Nebras Power” каби етакчи компаниялар билан ҳамкорликда умумий қуввати 15 гигаваттдан ортиқ қуёш ва шамол электр станцияларини ҳамда энергия сақлаш иншоотларини қуриш каби муҳим лойиҳалар амалга оширилаётганини алоҳида қайд этиш жоиз.
Бўлажак Тошкент учрашуви, шубҳасиз, томонларнинг бир-бирининг салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш йўлидаги навбатдаги қадами бўлиб, жадал ривожланаётган икки минтақа давлатлари ўртасидаги ўзаро тушуниш, ишончли мулоқот ва тенг ҳуқуқли шериклик платформасини мустаҳкамлашга хизмат қилади.

15 апреля в столице Узбекистана состоится вторая встреча министров иностранных дел формата «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
\Узбекистан, и в частности Ташкент, становится местом проведения важного международного форума, который должен придать практический вектор новому формату межрегионального сотрудничества, основанного на традициях многовековых обменов народов Центральной Азии и арабских государств Залива и сегодняшнем огромном потенциале для взаимовыгодного сотрудничества.
Первая министерская встреча Стратегического диалога «Совет сотрудничества арабских государств Залива – Центральная Азия» состоялась 7 сентября 2022 года в столице Саудовской Аравии – городе Эр-Рияде.
Министры иностранных дел Бахрейна, Катара, Кувейта, ОАЭ, Омана, Саудовской Аравии, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего укрепления отношений между странами Совета и государствами Центральной Азии в сферах политики, безопасности, торговли и инвестиций, образования, здравоохранения, культуры, молодежи и спорта.
Сегодня государства Центральной Азии и Залива рассматривают друг друга в качестве надежных и долгосрочных партнеров. Все участники формата заинтересованы в расширении практического сотрудничества между двумя регионами в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Важной основой развития и активизации взаимодействия служат исторические связи между двумя регионами. Издревле народы Центральной Азии и Залива поддерживали тесные торговые отношения, имели общие ценности и традиции. Безусловно, мощным фактором, объединяющим наши регионы, служит священная религия Ислам.
Перспективность формата подтвердили итоги первого саммита глав государств Центральной Азии и Совета сотрудничества государств Залива, состоявшегося 19 июля 2023 года саудовском городе Джидде. Лидеры стран одобрили План совместных действий на 2023-2027 годы, определяющий долгосрочные направления взаимовыгодного партнерства.
Выступая на саммите, Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул роль государств Залива, обладающих огромными экономическими, природными и интеллектуальными ресурсами, в обеспечении глобальной стабильности и энергетической безопасности.
Основываясь на положительном опыте, глава нашего государства предложил расширить практическое сотрудничество между двумя регионами в таких сферах, как политика, технологии и инвестиции, «зелёная» экономика, укрепление торговой и транспортной взаимосвязанности, экология и изменение климата, туризм, культура и образование. Выдвинутые Президентом Узбекистана инициативы были поддержаны всеми странами-участницами.
Совет сотрудничества арабских государств Залива – региональная организация, созданная 25 мая 1981 года. В ее состав входят, Бахрейн Катар, Кувейт, Объединенные Арабские Эмираты, Оман и Саудовская Аравия. Данный регион является ключевым поставщиком углеводородов и влиятельным мировым финансовым центром.
Основной целью региональной структуры является координация процессов сотрудничества и интеграции в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной сферах, то есть осуществление регулирования таких областей, как хозяйственно-финансовые вопросы, образование и культура, социальные проблемы и здравоохранение, СМИ и туризм, законодательство и администрирование. Совет также поощряет научно-техническое развитие в области промышленности, сельского хозяйства и охраны водных ресурсов.
Стоит отметить, что в последние годы отношения Узбекистана с государствами Залива вышли на новый уровень. Взаимовыгодное сотрудничество активно развивается по всем направлениям. Интенсифицировался обмен визитами на высшем и высоком уровнях, товарооборот со странами-членами ССАГЗ последовательно растет, как и число реализуемых совместных проектов. Среди ключевых направлений стоит отметить успешное сотрудничество с такими ведущими компаниями, как АCWA Power, Мasdar, Мubadala, TACA, Nebras Power, в партнерстве с которые реализуются проекты строительства солнечных и ветряных станций общей мощностью более 15 гигаватт, а также энергохранилищ.
Предстоящая 15 апреля встреча в Ташкенте, безусловно, станет очередным шагом сторон к раскрытию потенциала друг друга, укрепит платформу взаимопонимания, доверительного диалога и равноправного партнерства между государствами двух динамично развивающихся регионов.