O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” vazirlar muloqotining ikkinchi yig‘ilishi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suhayl al-Mazruiy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Suhayl al-Mazruiy davlatimiz rahbariga BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay amiri Shayh Muhammad Ol Maktum, vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayon va Abu-Dabi amirligi Valiahdi Shayx Holid Ol Nahayonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ustuvor yo‘nalishlardagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Amirliklar o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi yuksak darajasi katta mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi barqaror oshib bormoqda. O‘zbekistonda Amirliklar sarmoyasi ishtirokida 300 dan ziyod korxona faoliyat yuritmoqda. Qo‘shma loyihalar portfeli 4 milliard dollardan oshgan.
“Yashil” energetika, metallurgiya, qishloq xo‘jaligi, transport va kommunikatsiya kabi tarmoqlarda istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
Transafg‘on temir yo‘lining texnik loyihasini tayyorlash va qurilishini boshlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры Сухейлем аль-Мазруи, пребывающую в нашей стране в рамках программы второго заседания министерского диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
В начале встречи министр Сухейль аль-Мазруи передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахайяна, вице-президента, Премьер-министра страны, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума, вице-президента Шейха Мансура Аль Нахайяна и Наследного принца эмирата Абу-Даби Шейха Халида Аль Нахайяна.
Были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия в приоритетных направлениях.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень узбекско-эмиратского многопланового сотрудничества. Устойчиво растут объемы взаимного товарооборота. В Узбекистане действует свыше 300 предприятий с участием эмиратского капитала. Портфель совместных проектов превысил 4 миллиарда долларов.
Подчеркнута важность разработки и продвижения перспективных инвестиционных проектов в таких отраслях, как «зеленая» энергетика, металлургия, сельское хозяйство, транспорт и коммуникации.
Отдельное внимание уделено вопросам подготовки технического проекта и начала строительства Трансафганской железной дороги.