Ayrim ommaviy axborot vositalari va inson huquqlari bo’yicha tashkilotlar tomonidan noma'lum manbalarga tayangan holda, Qoraqalpog'iston Respublikasi Nukus shahrida sodir bo'lgan voqealar haqida turli xil taxminlar va asossiz xabarlar muhokama qilinmoqda.
Go’yoki noqonuniy kuch ishlatish orqali “tinch mitingni tarqatish”, jumladan, favqulodda holat e'lon qilish orqali “mustaqil ovozlarni yopish va axborot oqimini to’sish” haqida asossiz bayonotlar berilmoqda.
Shu munosabat bilan, O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Qoraqalpog'istondagi voqealar yuzasidan aniqlik kiritib, bu borada batafsil va xolis axborot taqdim etmoqda.
2022-yil 1-2 - iyul kunlari Nukus shahrida O'zbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy tizimi, hududiy yaxlitligi va birligiga putur yetkazishga urinish yuz berdi. Konstitutsiyaviy islohotlar bo'yicha umumxalq muhokamasiga kiritilgan takliflarga qarshi norozilik bahonasida bir guruh tajovuzkor shaxslar tomonidan davlat hokimiyati organlari binolarini zo'ravonlik, otishma va kuch ishlatish orqali egallab olishga harakatlar tashkil etildi.
Ushbu noqonuniy xatti-harakatlar tinch, yagona, demokratik mamlakatda ayirmachilik, beqarorlik va bo'linishni qo’zg’atishga qaratilgan oldindan rejalashtirilgan sabotajdan yaqqol dalolat berdi.
Dushman kayfiyatdagi kuchlar populistik shiorlarni niqob qilib olgan holda, uyali aloqa va Internet orqali soxta yangiliklarni tarqatib, fuqarolarni aksilkonstitutsiyaviy faoliyatga ommaviy ravishda jalb qilishga urindilar. Bu Internet aloqasini vaqtincha cheklash choralarini ko'rishga majbur qildi.
Ommaviy vayrongarchilik va vahshiyliklar chog’ida Jo'qorg'i Kenges (parlament), Nukus shahar IIBB va Milliy gvardiya boshqarmasi binolariga hujum qilishga urinishlar, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarini garovga olish va ularning o'qotar qurollarini tortib olish, davlat, jamoat va shaxsiy mol-mulkka o't qo'yish, buzish va yo'q qilish, shahar infratuzilmasiga jiddiy zarar yetkazishga urinishlar kuzatilgan.
Bundan tashqari, hujumlar paytida 107 nafar huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari jiddiy tan jarohati olgan, jumladan ularning 23 nafari og'ir ahvolda qolmoqda. Davlat organlarining jami 270 nafar xodimi turli darajadagi tan jarohatlar oldilar.
Tartibsizliklar ishtirokchilarining vahshiyligi odamlarning ongini manipulyatsiya qilgan bir guruh shaxslarning provokatsion harakatlari natijasi bo'lib, fuqarolarning tinch namoyishlari sifatida tasniflanishi joiz emas.
Ushbu noqonuniy harakatlar natijasida, ilgari aytib o'tilganidek, 18 kishi vafot etdi. Shuni ta'kidlash kerakki, tajovuzlarning faol ishtirokchilarining ko'pchiligi giyohvand moddalar va spirtli ichimliklar iste’mol qilgan shaxslardan iborat edi.
O'zbekiston hukumati hokimiyatni kuch bilan qo'lga kiritish, ayirmachilik g'oyalarini targ'ib qilish, aholi o’rtasida o’zaro nafratni qo'zg'atish, ommaviy tartibsizliklar va zo'ravonlikka chorlashga qaratilgan har qanday noqonuniy xatti-harakatlarni qat’iy qoralaydi.
Amalga oshirilgan chora-tadbirlar va huquqni muhofaza qilish organlarining oqilona sayi-harakatlari tufayli noqonuniy tadbirlarga chek qo’yildi.
Ayni paytda Qoraqalpog'istondagi voqealar yuzasidan tergov ishlari olib borilmoqda. Inson huquqlari bo'yicha xalqaro shartnomalarning ishtirokchisi sifatida O'zbekiston shaffof, mustaqil va xolis tergov tamoyillariga to'liq rioya etish, shuningdek, tegishli tartib-qoidalar hamda adolatli sud kafolatini ta'minlash tarafdoridir. Tergov natijalari tegishli xalqaro tashkilotlarga yetkaziladi.
O'zbekiston hukumati tomonidan Qoraqalpog'istondagi vaziyatni barqarorlashtirish bo'yicha amalga oshirilayotgan barcha harakatlar huquqiy tartib-qoidalar doirasida amalga oshirilmoqda hamda, birinchi navbatda, inson hayoti va salomatligiga nisbatan tahdidlarga yo’l qo’ymaslikka qaratilgan.
Bugungi kunda Qoraqalpog'istonda mobil aloqa to'liq faoliyat yuritmoqda, oziq-ovqat do'konlari, bozorlar, nonvoyxonalar, banklar, shifoxonalar va boshqa ijtimoiy obyektlar faoliyat ko'rsatmoqda. Elektr enerigyasi, gaz va suv muntazam ravishda yetkazib berilmoqda.
O'zbekiston tegishli davlat organlari har kuni jamoatchilikni Qoraqalpog'istondagi vaziyat haqida xabardor qilib bormoqda. Shu munosabat bilan, mazkur mavzu yuzasidan ma'lumotlar yo’qligi haqidagi bayonotlar asossizdir.
Hech bir kuch O'zbekiston Respublikasiga demokratik islohotlarni izchil davom ettirish, har bir fuqaroning sha'ni, qadr-qimmati, farovonligi, manfaatlariga g'amxo'rlik qiladigan insonparvar, huquqiy va ijtimoiy davlatni barpo etish va mustahkamlash yo'lida ishonch bilan harakatlanishiga to'sqinlik qila olmaydi.
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi barcha ommaviy axborot vositalari va inson huquqlari bo’yicha tashkilotlarni Qoraqalpog'istondagi voqealarga xolisona yondashish, turli ishonchsiz manbalarga tayanib, bir tomonlama va shoshilinch xulosa qilmaslik va asossiyz bayonotlar e'lon qilmaslikni so'raydi.
O'zbekiston Respublikasi xalqaro hamjamiyat bilan ochiq muloqot, shu jumladan insonning qonuniy manfaatlari, huquq va erkinliklarini himoya qilish masalalarida hamkorlik tarafdori bo’lib qolmoqda.

Unfounded statements are being made about the allegedly illegal use of force to "disperse a peaceful rally," "silencing independent voices and blocking information," including by declaring a state of emergency.
In this regard, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan would like to clarify the events in Karakalpakstan and provide more detailed and objective information on this case.
On July 1-2, 2022, an attempt was made in Nukus to undermine the constitutional order, territorial integrity and unity of the Republic of Uzbekistan. Under the pretext of protesting against the proposals for constitutional amendments submitted for public discussion, a group of malefactors organized violent actions, clashes and attempts to forcibly seize buildings of state authorities.
These illegal actions bore obvious signs of a pre-planned sabotage aimed at fomenting separatism, destabilizing and splitting a peaceful, united, democratic country.
Hiding behind populist slogans, spreading fake news through mobile communications and the Internet, hostile forces tried to en masse citizens in unconstitutional activities. This forced the adoption of measures to temporarily restrict Internet communication.
During the mass pogroms and outrages, repeated attempts were made to storm the buildings of the Jokargy Kenes (parliament), police Department of Nukus city, National Guard Department; firearms and hostages from among law enforcement officers were seized; arson, damage and destruction of state, public and personal property were carried out everywhere, significant damage was done to the infrastructure of the city.
In addition, 107 law enforcement officers were seriously injured during the attacks, 23 of them are in serious condition. A total of 270 employees of state bodies received injuries of varying severity.
The brutality of the actions of the rioters was the result of the provocative actions of a group of people who manipulated people's minds, and cannot be qualified as peaceful demonstrations of citizens.
As a result of these illegal actions, 18 people were killed, as previously stated. It should be noted that among the active participants in the attacks, the overwhelming majority were people who were in a state of drug and alcohol intoxication.
The Government of Uzbekistan strongly condemns any illegal actions aimed at forcible seizure of power, propaganda of separatist ideas, incitement to hatred, calls for mass riots and violence.
Thanks to the measures taken and adequate actions of law enforcement agencies, illegal actions were suppressed.
Investigative measures are currently underway on the events in Karakalpakstan. As a party to international human rights treaties, Uzbekistan is committed to full compliance with the principles of transparent, independent and impartial investigation, as well as ensuring guarantees of due process and fair trial. The results of the investigation will be brought to the attention of the relevant international organizations.
All actions taken by the Government of Uzbekistan to stabilize the situation in Karakalpakstan are carried out within the legal framework and are primarily aimed at preventing threats to human life and health.
Currently, mobile communications are fully operational on the territory of Karakalpakstan, grocery stores, markets, bakeries, banks, hospitals and other social facilities are functioning. Electricity, gas and water are supplied in normal mode.
The relevant State bodies of Uzbekistan inform the public on a daily basis about the current situation in Karakalpakstan. In this regard, statements about the lack of access to information are groundless.
We declare that no forces can prevent the Republic of Uzbekistan from consistently continuing the course of democratic reforms and confidently moving towards building and strengthening a humane, legal and social state that cares about the honor and dignity, well-being and interests of every citizen.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan calls on all mass media and human rights organizations to approach the events in Karakalpakstan objectively, avoiding hasty conclusions and unilateral statements based on various unreliable sources.
The Republic of Uzbekistan remains committed to open dialogue and interaction with the international community, including in matters of protecting legitimate human interests, rights and freedoms.