O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” formatidagi vazirlar strategik muloqotida ishtirok etish uchun mamlamkatimizga kelgan O‘mon Sultonligi tashqi ishlar vaziri Badr bin Hamad al-Busaydiy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Tashqi ishlar vaziri davlatimiz rahbariga O‘mon Sulton Haysam bin Toriq Ol Saidning samimiy salomi va tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, eng avvalo, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalardagi salohiyatni samarali ro‘yobga chiqarish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan qo‘shma investitsiya kompaniyasining loyihalar portfelini kengaytirish muhim ekani qayd etildi.
Bank sohasini rivojlantirish, raqamli texnologiyalar, energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, ta’lim kabi ustuvor yo‘nalishlarda yangi loyiha va dasturlarni amalga oshirish taklif qilindi.
O‘zaro muloqotlarni va hamkorlikning institutsional mexanizmlarini faollashtirish – siyosiy maslahatlashuvlar, Hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari, biznes forumlari va ko‘rgazmalarni muntazam o‘tkazib borish zarurligi ta’kidlandi.
Mintaqaviy, shu jumladan 2011-yilgi Ashxobod kelishuvlari doirasidagi hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял делегацию Султаната Оман во главе с министром иностранных дел Бадром бин Хамадом аль-Бусаиди, прибывшую в нашу страну для участия в министерском Стратегическом диалоге в формате «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
Министр иностранных дел передал главе нашего государства искренние приветствия и пожелания Султана Омана Хейсама бин Тарика Аль Саида.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, прежде всего эффективной реализации потенциала в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Отмечена важность расширения портфеля проектов совместной инвестиционной компании, действующей в Узбекистане.
Предложено осуществление новых проектов и программ в таких приоритетных направлениях, как развитие банковского сектора, цифровые технологии, энергетика, промышленность, сельское хозяйство, образование.
Подчеркнута необходимость активизации контактов и институциональных механизмов сотрудничества – регулярного проведения политических консультаций, заседаний Межправительственной комиссии, бизнес-форумов и выставок.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам регионального взаимодействия, в том числе в рамках Ашхабадского соглашения от 2011 года.