O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari tashqi ishlar vazirlari yig‘ilishi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Saudiya Arabistoni tashqi ishlar vaziri shahzoda Faysal bin Farxon Ol Saudni qabul qildi.
Saudiya Arabistoni tashqi siyosiy idorasi rahbari O‘zbekiston yetakchisiga Podshoh Salmon bin Abdulaziz Ol Saud va Valiahd, Bosh vazir Muhammad bin Salmon Ol Saudning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni va keng ko‘lamli sheriklikni oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtayi nazaridan yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda turli darajalarda faol muloqotlar va delegatsiyalarning o‘zaro tashriflari davom etmoqda. O‘zaro savdo hajmi, qo‘shma korxonalar va aviaqatnovlar soni oshib bormoqda.
“Yashil” energetika, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, IT va boshqa ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalari boshlangan.
Bo‘lajak tadbirlar, shu jumladan 2025-yilda o‘tkaziladigan “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” muloqotining ikkinchi sammitiga puxta tayyorgarlik ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, mintaqaviy kun tartibidagi boshqa masalalar, xususan, Afg‘onistondagi vaziyat va Falastin muammosini tinch yo‘l bilan hal etish yuzasidan fikr almashildi.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее развитие полномасштабного партнерства с Саудовской Аравией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял министра иностранных дел Саудовской Аравии принца Фейсала бин Фархана Аль Сауда, пребывающего в нашей стране в рамках программы заседания министров иностранных дел стран Центральной Азии и арабских государств Залива.
Руководитель внешнеполитического ведомства Саудовской Аравии передал лидеру Узбекистана теплые приветствия и добрые пожелания Короля Салмана бин Абдулазиза Аль Сауда и Наследного принца, Премьер-министра Мухаммада бин Салмана Аль Сауда.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-саудовских многоплановых отношений и полномасштабного партнерства в контексте практической реализации договоренностей на высшем уровне.
В настоящее время продолжаются активные контакты и обмены делегациями на разных уровнях. Растут объемы взаимной торговли, количество совместных предприятий и частота авиарейсов.
Начата реализация проектов кооперации в области «зеленой» энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, модернизации транспортной инфраструктуры, IT и других приоритетных секторах.
Особое внимание уделено вопросам тщательной подготовки к предстоящим мероприятиям, в том числе ко второму саммиту диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива» в 2025 году.
Кроме того, были обсуждены другие вопросы региональной повестки, в том числе ситуация в Афганистане и мирное урегулирование палестинской проблематики.