Umumiy qiymati 200 million dollar bo‘lgan bu loyiha besh yil oldin ishga tushirilgan. Yirik majmuada ochiq va yopiq inshootlar barpo etilgan.
Birinchi bosqichda Yevropa davlatlari va AQSHdan “Angus”, “Gereford” naslli 4 ming bosh qoramol, Avstraliyadan “Dorper” zotli 2 ming bosh naslli qo‘y keltirilgan.
Mamlakatimizda asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari – go‘sht va sut mo‘l hamda arzon bo‘lishida mana shunday majmualarning ahamiyati katta. “Jizzax Organis” klasteri o‘n ming bosh qoramol, to‘rt ming bosh qo‘y yetishtirish quvvatiga ega. Yiliga besh ming tonnagacha go‘sht yetishtiriladi. Bu yerda 750 kishi doimiy ishlaydi.
Korxonada barcha ish jarayonlari raqamlashtirilgan. Ekin yerlarining 1 ming 300 gektariga suv tejovchi texnologiyalar joriy etilgan. Bu ishlar uchun Avstraliya, Germaniya va AQSHdan zamonaviy uskunalar keltirilgan. Umuman, klasterda qiymati o‘n million dollarlik 200 ga yaqin texnika bor. Yana bir muhim jihati, bu yerda seleksiya va genetik ishlar uchun ham imkoniyatlar bor.
Ozuqa yetishtirish uchun 12 ming gektar yer ajratilgan.
Oxirgi o‘n yillar mobaynida foydalanilmagan yerlarning unumdorligini tiklash bo‘yicha ham ish olib borilmoqda. Buning uchun organik o‘g‘itlar berish, almashlab ekish tadbirlariga ahamiyat qaratilmoqda.
Davlatimiz rahbariga klasterning yangi loyiha va rejalari haqida axborot berildi.
Qayd etilganidek, 28 million dollar sarmoya evaziga yiliga 20 ming tonna sut va 5 ming tonna go‘shtni qayta ishlash ko‘zda tutilgan. Yana 2 ming gektarda yomg‘irlatib sug‘orish orqali ozuqa yetishtiriladi.
Chorvachilikda nasl masalasi dolzarb ahamiyatga ega. Lekin aholi boqayotgan chorvaning zotdorligi 10 foiz atrofida. Shuning uchun sun’iy urug‘lantirishni kengaytirish, mahalliy nasllarni yaxshilash zarur. Shuni hisobga olib, klaster tomonidan Zomin, Zarbdor va Yangioboddagi 15 ta mahallada “Angus” zotli qoramolni ko‘paytirib, sotib olish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Banklar orqali mahallalarga beriladigan moliyaviy xizmatlar to‘plamida chorvachilikni ham nazarda tutish, ozuqa yemni ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Президент ознакомился с деятельностью животноводческого кластера
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью животноводческого кластера "Jizzax Organic" в Зааминском районе.
Предприятие стоимостью 200 миллионов долларов было запущено пять лет назад. На территории крупного комплекса построены как открытые загоны, так и крытые ангары.
На первом этапе было завезено 4 тысячи голов крупного рогатого скота пород "Ангус" и "Герефорд" из европейских стран и США, а также 2 тысячи овец породы "Дорпер" из Австралии.
В нашей стране подобные комплексы имеют важное значение для обеспечения изобилия и доступности основных продуктов питания – мяса и молока.
Кластер "Jizzax Organic" способен содержать 10 тысяч голов крупного рогатого скота и 4 тысячи голов овец, в год здесь производят до 5 тысяч тонн мяса. Постоянной работой обеспечены 750 человек.
На предприятии цифровизированы все производственные процессы. На 1 тысяче 300 гектарах посевных земель внедрены водосберегающие технологии. Для этих целей из Австралии, Германии и США было завезено современное оборудование. Парк кластера насчитывает около 200 единиц техники на сумму 10 миллионов долларов. Кроме того, здесь созданы условия для селекционной и генетической работы.
Для производства кормов выделено 12 тысяч гектаров. Также ведется работа по восстановлению плодородия земель, которые не использовались последние десятки лет. При этом особое внимание уделяется внесению органических удобрений и севообороту.
Главае государства представлены новые проекты и планы кластера.
Отмечалось, что за счет инвестиций в 28 миллионов долларов планируется ежегодно перерабатывать 20 тысяч тонн молока и 5 тысяч тонн мяса. Еще на 2 тысячах гектаров будет производиться корм с использованием дождевального орошения.
Сегодня в животноводстве актуальное значение имеет вопрос породистости скота. Породистость скота, разводимого населением, сейчас составляет 10 процентов. Поэтому важно расширить мероприятия по искусственному осеменению и улучшению местных пород.
С учетом этого кластер планирует наладить в 15 махаллях Заамина, Зарбдора и Янгиабода систему разведения и закупки скота породы "Ангус".
Ответственным лицам дано поручение учесть в пакете финансовых услуг, предоставляемых махаллям через банки, возможности и для животноводов, увеличить производство кормов.