Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyati Zarbdor tumanidagi Lalmikor mahallasida bo‘ldi.
Bu yerda 3 ming 700 nafardan ortiq aholi yashaydi. Mahalla obod qilingan, yo‘l chetlari va bo‘sh maydonlarga “Yashil makon” dasturi doirasida ko‘chatlar ekilgan.
Mahalla dehqonchilik va chorvachilikka ixtisoslashgan. 668 ta xonadonning barchasida tomorqa bor. Shuningdek, aholiga dehqonchilik qilish uchun 126 gektar yer ajratilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 5-martdagi qaroriga asosan, tomorqa va dehqon xo‘jaliklarida yangi zaxiralarni ishga solish, bozorbop mahsulotlar yetishtirish choralari ko‘rilmoqda.
Davlatimiz rahbariga shu boradagi ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Jumladan, mahallada rezavor mevalar yetishtirish bo‘yicha o‘quv maydoni tashkil etilgan. Bu yerda maymunjon, xo‘jag‘at, golubika ko‘chatlari o‘stirilib, tomorqalarda ekiladi. Hosilga kirgach, eksportchilar tomonidan sotib olinadi.
Prezidentimiz tomorqa egalariga bu mevalarni sifatli yetishtirish ilmini o‘rgatish muhimligini ta’kidladi. Bu loyihani kengaytirish, aholining xarid qobiliyatini oshirish uchun tomorqa egalari bilan banklar o‘rtasida hamkorlikni samarali yo‘lga qo‘yish masalalari bo‘yicha fikr almashildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Лалмикор в Зарбдорском районе Джизакской области.
Здесь проживают более 3,7 тысячи человек. Махалля благоустроена, в рамках проекта "Яшил макон" высажены деревья.
Махалля специализируется на сельском хозяйстве и животноводстве. В каждом из 668 домохозяйств есть приусадебный участок. Кроме того, жителям выделено 126 гектаров земли для возделывания.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 5 марта этого года принимаются меры по задействованию новых резервов, производству востребованных продуктов на приусадебных участках и дехканских хозяйствах.
Глава государства осмотрел эту работу.
Так, в махалле создана учебная площадка по выращиванию ягод. Здесь готовятся саженцы ежевики, малины и голубики, которые затем высаживаются в приусадебных участках. После сбора урожая продукция закупается экспортерами.
Президент отметил важность обучения владельцев приусадебных участков качественному выращиванию ягод. Состоялся обмен мнениями о расширении проекта, эффективному взаимодействию владельцев приусадебных участков и банков в повышении покупательной способности населения.