O‘zbekiston Prezidentining Jizzax viloyatiga tashrifi chog‘ida sanoat va energetika loyihalarining boshlanishiga bag‘ishlangan marosim bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari so‘zining boshida barchani yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti bilan tabriklab, xalqimiz manfaati yo‘lidagi harakatlarga xayr-baraka tiladi.
Ma’lumki, sanoat rivoji barqaror energetikaga bog‘liq. Shu bois bu ikki soha mutanosib rivojlantirilmoqda. Birgina 2023-yilda mamlakatimizda 4 ming 600 ta sanoat korxonalari ishga tushirildi. Sanoat 6 foizga o‘sib, 656 trillion so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Umumiy quvvati 2,4 gigavatt bo‘lgan 7 ta yirik issiqlik, quyosh va shamol elektr stansiyalarini tarmoqqa ulandi. Bundan tashqari, 14 milliard dollarlik xorijiy investitsiyalar hisobiga 12 gigavattli 31 ta elektr stansiyasi barpo etilmoqda. Bu yil Navoiy, Buxoro, Namangan, Toshkent va Qashqadaryoda 2,6 gigavatt quvvatlar tarmoqqa ulanadi. Umuman olganda, muqobil energetikani rivojlantirish hisobiga joriy yilda “yashil” energiyaning generatsiyadagi ulushi 30 foizga yetadi.
– Biz bu ishlarni xalqimizga munosib turmush sharoiti hamda sanoatimiz rivoji uchun uzluksiz energiya ta’minotini yaratish maqsadida amalga oshirayapmiz. Bu hamma hududlarda yaxshi an’anaga aylanib ulgurdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Jizzax viloyatida ham bunday loyihalar ko‘p. Ulardan biri – G‘allaorol tumanida barpo etiladigan, metallurgiyaga ixtisoslashgan sanoat zonasi. U yerda 500 million dollarlik 7 ta loyiha amalga oshiriladi. Jumladan, armatura, po‘lat sharlar, quvurlar, avtomobil kuzovi va maxsus texnikalar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Hududda bojxona ombori ham bo‘ladi. Jami 5 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Ikkinchi loyiha – Forish tumanida Xitoyning “China Poly Group” va “China Electric” kompaniyalari bilan hamkorlikda quriladigan quyosh elektr stansiyasi. 350 million dollarlik ushbu majmua 500 megavatt quvvatga ega bo‘ladi. Unda yiliga 1,1 milliard kilovatt soat “yashil” energiya hosil qilinadi. Bu 450 ming xonadonning energiya ta’minoti yaxshilanadi, degani. Stansiyaning dastlabki 200 megavatt quvvat shu yil yakunida tarmoqqa ulanadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ramziy tugmani bosib, mazkur ikki majmua qurilishini boshlab berdi.
Yaqin yillarda Sharof Rashidov, Forish va G‘allaorol tumanlarida yana 1 ming 660 megavattli issiqlik, shamol va quyosh elektr stansiyalari ham quriladi. Bular aholi turmush darajasini oshirib, iqtisodiyot rivojiga qo‘shimcha turtki bo‘ladi.

В рамках поездки в Джизакскую область Президент Узбекистана принял участие в церемонии, посвященной запуску новых проектов в промышленности и энергетике.
В начале своего выступления глава государства поздравил всех с приближающимся праздником Рамазан-хайит и пожелал успехов новым начинаниям во имя благополучия нашего народа.
Как известно, развитие промышленности зависит от устойчивости энергетики. Поэтому эти две отрасли развиваются гармонично. Только в 2023 году в нашей стране было запущено 4,6 тысячи промышленных предприятий. Промышленность выросла на 6 процентов, было произведено продукции на сумму 656 триллионов сумов.
Были подключены к сети 7 крупных тепловых, солнечных и ветровых электростанций общей мощностью 2,4 гигаватта. Кроме того, за счет иностранных инвестиций на сумму 14 миллиардов долларов строится 31 электростанция общей мощностью 12 гигаватт. В этом году в Навои, Бухаре, Намангане, Ташкенте и Кашкадарье будет подключено 2,6 гигаватта мощностей. В целом за счет развития альтернативной энергетики доля "зеленой" энергии в генерации достигнет 30 процентов в текущем году.
– Мы проводим эти работы с целью создания достойных условий жизни для нашего народа и обеспечения бесперебойного энергоснабжения для развития нашей промышленности. Это уже стало хорошей традицией во всех регионах, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В Джизакской области также много подобных проектов. Один из них – это строительство промышленной зоны, специализирующейся на металлургии, в Галляаральском районе. Там будут реализованы 7 проектов на сумму 500 миллионов долларов. В частности, планируется организация производства арматуры, стальных шаров, труб, автомобильных кузовов и специальной техники. У зоны будет свой таможенный склад. Всего будет создано 5 тысяч рабочих мест.
Второй проект – строительство солнечной электростанции в Фаришском районе в сотрудничестве с китайскими компаниями "China Poly Group" и "China Electric". Станция мощностью 500 мегаватт и стоимостью 350 миллионов долларов сможет производить 1,1 миллиарда киловатт-часов "зеленой" энергии в год, что улучшит энергоснабжение 450 тысяч домохозяйств. Первые 200 мегаватт будут подключены к сети в конце этого года.
Президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку и дал старт строительству этих двух комплексов.
В ближайшие годы в Шараф-Рашидовском, Фаришском и Галляаральском районах будут построены дополнительные тепловые, ветровые и солнечные электростанции общей мощностью 1660 мегаватт, что повысит уровень жизни населения и придаст новый импульс развитию экономики.