Prezident Shavkat Mirziyoyev Sharof Rashidov tumanidagi Tuyoqli mahallasida bo‘lib, aholi turmush sharoiti va daromadlari bilan qiziqdi.
Mahallalardagi imkoniyatlarni ishga solib, aholi bandligini ta’minlash bugun davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Bunda eng qulay va hammabop imkoniyatlardan biri tomorqadan foydalanishdir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 5-martdagi “Aholi xonadonlarida sanoat usulida mahsulot ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash hamda tomorqa va dehqon xo‘jaliklarida yangi zaxiralarni ishga solishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida katta imkoniyatlar belgilandi.
Bunday omilkorlikni Tuyoqli mahallasida ham ko‘rish mumkin. 678 ta xonadonning deyarli hammasida tomorqa bor. Ularning jami maydoni 36 gektar. Mevali daraxtlar, tok va sabzavotlar yaxshi hosil beradi. 314 ta xonadondagi issiqxonalarda poliz ekinlari va gul ko‘chatlari yetishtiriladi.
Davlatimiz rahbari shu yerlik Abdumo‘min Karimov xonadonini kirib ko‘rdi.
Uyning tomorqasi 12 sotix, shundan 7 sotixida issiqxona barpo etilgan. Bundan tashqari, chorva, tovuq, asalari boqiladi. Xonadon egasi ro‘zg‘orbop ekinlar yetishtirib, yiliga 200 million so‘mdan ziyod daromad olayotganini so‘zlab berdi.
- O‘rtacha mahalladagi shu oddiy xonadon misolida ko‘rayapmizki, oilaning o‘zida harakat bo‘lsa, yaxshi daromad topsa bo‘ladi. Aholi ixtiyorida tomorqalar, undan foydalanaman degan insonlar ham ko‘p. Faqat ularga yordam berish kerak. Masalan, mahalliy korxonalarni jalb etib, issiqxona qurilmalari, voish, asalari uyasi, ko‘chat, urug‘lik va ozuqalarni yaxlit to‘plam qilib, arzon narxda yetkazib berish zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident shu yerda «mahalla yettiligi» bilan suhbatlashdi. Joylardagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish orqali oilalarning daromadini, xarid qobiliyatini oshirish haqida so‘z yuritildi. Bu ularning hayot sifatida, salomatligida, farzandlari kamolida aks etib, jamiyat rivojiga hissa bo‘lib qo‘shilishi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с эффективным использованием приусадебных участков
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Туёкли в Шараф-Рашидовском районе, где ознакомился с условиями жизни населения.
Применение потенциала махаллей для повышения занятости населения сегодня является частью государственной политики. Приусадебные участки выступают здесь как один из наиболее эффективных и доступных ресурсов.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 5 марта этого года «О мерах по поддержке производства продукции в домохозяйствах населения промышленным методом и задействованию новых резервов в приусадебных и дехканских хозяйствах» были определены значительные возможности.
В махалле Туёкли эта инициативность видна наглядно. В каждом из 678 домов имеется собственный приусадебный участок, их общая площадь составляет 36 гектаров. Здесь успешно выращивают фруктовые деревья, виноград и овощи. В 314 домохозяйствах функционируют теплицы для выращивания овощей и цветов.
Глава государства посетил дом местного жителя Абдимумина Каримова.
Участок его домохозяйства занимает 14 соток, из которых семь заняты теплицей. Также здесь ведется разведение кур, пчел и скота. Глава домохозяйства поделился, что благодаря продукции с собственного огорода его доход достигает более 200 миллионов сумов в год.
- Этот типичный пример домохозяйства демонстрирует, что при наличии инициативы в семье получение хорошего дохода возможно. Приусадебные участки есть у многих, и многие хотят на них работать, им просто нужна поддержка. Например, важно привлекать местные предприятия для создания теплиц, а также предоставлять ульи, саженцы, семена и корма как единый пакет услуг и по доступной цене, - заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент также провел встречу с «семеркой махалли». Обсуждались пути активизации использования местных ресурсов для увеличения доходов семей, улучшения их покупательной способности, что влияет на качество жизни, здоровье и развитие детей, способствуя прогрессу общества.