Zamonaviy dunyoda gender tengligi masalasi ijtimoiy rivojlanishning tobora dolzarb va ajralmas elementiga aylanib bormoqda. Iqtisodiyot va siyosatdan tortib ta'lim va sog'liqni saqlashgacha bo'lgan hayotning barcha sohalariga tegishli.
O'zbekistonda bu borada keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, "O'zbekiston - 2030" strategiyasi doirasida xotin-qizlar faolligini oshirish, onalik va bolalikni muhofaza qilish, gender tengligini tasdiqlash, xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini ta'minlash bo'yicha keng ko'lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Gender tengligini ta'minlash sohasida xalqaro standartlar asosida milliy qonunchilikni takomillashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. So'nggi yillarda sohaga oid 40 dan ortiq qonun hujjatlari va muhim kontseptual hujjatlar qabul qilindi. Ushbu hujjatlarni bajarish doirasida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarni yaratish, ayollarning davlat va jamoat boshqaruvidagi rolini mustahkamlash, ularning ta'lim va kasbiy tayyorgarligi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish, bandlikni ta'minlash, munosib mehnat sharoitlarini yaratish, shuningdek, ularning iqtisodiy hayotdagi faolligini oshirish hamda har xil zulmdan himoya qilish bo'yicha muhim chora-tadbirlar ko'rilmoqda va zo'ravonlik.
Hozirgi vaqtda sog'liqni saqlash va ta'lim sohasida ishlaydigan ayollarning ulushi 77 foizni, iqtisodiyot va sanoatda 46 foizni tashkil etadi, ikki mingga yaqin Vatandosh davlat va jamoat tashkilotlarida rahbarlik lavozimlarida ishlaydi.
Xotin-qizlar ta'limi imkoniyatlarini kengaytirish natijasida oliy o'quv yurtlarida tahsil olayotgan ayollar soni olti baravar ko'paydi.
Bundan tashqari, O'zbekiston saylov kodeksida ayollar soni deputatlikka nomzodlarning kamida 40 foizini yoki har besh nomzoddan kamida ikkitasini tashkil etishi belgilab qo'yilgan. Hozirgi vaqtda ularning davlat boshqaruvidagi ulushi 27 foizdan (2017 yilda) 35 foizga oshdi.
Shuningdek, ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishda muhim natijalarga erishildi. So'nggi besh yil ichida O'zbekistonda ishbilarmon ayollar soni ikki baravar ko'paydi. Shunday qilib, o'z biznesini ochgan tadbirkorlar soni 205 mingdan oshdi. Deyarli 200 ming kishi turli kasblar va tadbirkorlik bo'yicha o'qitilgan. 400 mingdan ortiq ish bilan ta'minlandi.
Bundan tashqari, kam ta'minlangan oilalar qizlari qo'shimcha davlat grantlari bo'yicha o'qishga qabul qilinadi. Ular uchun imtiyozli ta'lim kreditlari, ijtimoiy himoyaga muhtojlar uchun shartnomani to'lash xarajatlarini qoplash ko'zda tutilgan.
Mamlakatimiz ayollari ilm-fan sohasida ham katta muvaffaqiyatlarga erishmoqdalar. Shunday qilib, so'nggi etti yil ichida 5247 ayol ilmiy unvonlarga sazovor bo'ldi. Shuningdek, qizlar "bir million dasturchi" loyihasining barcha ishtirokchilarining 47 foizini tashkil etadi.
"Qiyinchiliklarga qaramay, biz qo'shimcha imkoniyatlarni topamiz, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish, ayollar va qizlarning salohiyatini ro'yobga chiqarish uchun sharoit yaratamiz va bu ishni albatta davom ettiramiz. Axir, ayollarga, shu jumladan qizlarga ta'lim berish, oliy ma'lumot olish, kasb - hunarga ega bo'lish oila baxti, bolalarning rivojlanishi, butun jamiyatning farovonligi uchun xizmat qiladi", - dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev 2024-yil 7-martdagi xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan bayram tabrigida. Davlatimiz rahbari "yoshlar va biznesni qo'llab - quvvatlash yili" da "O'zbekiston-2030"strategiyasini amalga oshirish bo'yicha davlat dasturida nazarda tutilgan xotin-qizlar salomatligini mustahkamlash, ularning bandligini ta'minlash, xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish va ijtimoiy himoyani kuchaytirishga qaratilgan vazifalarga alohida e'tibor qaratdi.
Ushbu yo'nalishda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi boshchiligidagi maxsus komissiya tuzilishi rejalashtirilgan bo'lib, u kelgusi yilning 8 martigacha har bir mintaqada ishlaydi. Mutlaqo yangi tizim va yondashuvlar asosida ayollarni kasblarga o'qitishni tashkil etish, ularning bandligini ta'minlash va ularni tadbirkorlikka jalb qilish rejalashtirilgan.
Viloyat, tuman, shahar hokimlari, xotin-qizlar ishlari bo 'yicha hokim o' rinbosarlari, shuningdek faol ayollar komissiya bilan birgalikda yil davomida 9442 mahallada 580 mingga yaqin ishsiz ayolni ishga joylashtirish uchun mas 'ul bo' ladi.
O'zbekiston mahallalari assotsiatsiyasi va uning mintaqaviy tuzilmalari, "mahalla yettiligi" tarkibidagi faollar xotin-qizlarga yordamchi, oilaviy masalalar bo'yicha yaqin maslahatchi bo'lishlari shart.
Onalik va bolani tarbiyalash katta vazifadir. Mamlakatimiz aholisi har yili qariyb 900 ming kishiga ko'paymoqda. Ularning jismoniy va ma'naviy rivojlangan shaxslarini tarbiyalash muqaddas burchdir.
"Bundan buyon biz ma'naviy-ma'rifiy ishlarni butunlay yangi usulda olib borishimiz kerak. "Gumanizm bizning maqsadimiz, ma'rifat bizning kuchimiz" tamoyiliga amal qilib, bu muhim ishni avvalo oila, mahalladan boshlashimiz kerak. Muqaddas hadisda aytilganidek,"ajoyib tarbiyadan yaxshiroq meros yo'q". Aynan shunday masalalarda aziz ayollarimizning mas'uliyati yaqqol namoyon bo'lib, onalarimizni duo qilmoqda", - deya ta'kidladi Prezident.
Mamlakatimizda ayollarga qaratilayotgan e'tibor xalqaro miqyosda e'tirof etilmoqda. Shunday qilib, Jahon banki o'zining "ayollar, biznes va qonun" yillik hisobotini e'lon qildi, unda huquqiy sohada gender tengligi yo'lidagi jahon taraqqiyoti baholanadi. Hujjatda 190 mamlakatda ayollarning ahvolini o'nta ko'rsatkich bo'yicha baholaydigan indeks mavjud: xavfsizlik, harakat erkinligi, bandlik, ish haqi, nikoh, ota-onalik, bolalarni parvarish qilish, tadbirkorlik, mulkni tasarruf etish va pensiya ta'minoti.
Hisobot 2022-yil 1-oktabrdan 2023-yil 1-oktabrgacha bo'lgan davrda mamlakatlar qonunchiligidagi tegishli o'zgarishlarni baholaydi. Ushbu davrda faqat 18 ta davlat yoki indeksda baholanganlarning o'n foizdan kamrog'i yuqoridagi ko'rsatkichlar doirasida ayollarning ahvolini yaxshilaydigan huquqiy islohotlarni amalga oshirdi.
O'zbekiston Iordaniya, Malayziya, Syerra-Leone va Togo bilan bir qatorda eng katta muvaffaqiyatlarga erishgan beshta davlat qatoriga kirdi. 2022 yil oktyabr oyidan boshlab respublikada ayollarning ahvolini yaxshilaydigan to'rtta muhim huquqiy islohotlar amalga oshirildi.
Xususan, islohotlar ikki asosiy ko'rsatkich - "ish haqi" va "nikoh" doirasida mamlakat pozitsiyalarining yaxshilanishiga ijobiy ta'sir ko'rsatdi, bu esa O'zbekiston reytingining 11,9 punktga oshishiga olib keldi va hozirda bu mumkin bo'lgan 100 balldan 82,5 ballni tashkil etadi. Mamlakatimiz Singapur, Turkiya va Birlashgan Arab Amirliklari bilan bir xil ball to'pladi, shuningdek, Markaziy Osiyoda eng yaxshi natijalarni ko'rsatdi.
O'zbekiston ayollarga teng qiymatli mehnat uchun erkaklar bilan teng haq to'lashni kafolatlaydigan normalarni qabul qildi. Muayyan sohalarda ayollar mehnatidan foydalanish bo'yicha cheklovlar bekor qilindi. 2022 yil oktyabr oyida O'zR mehnat kodeksi yangi tahrirda qabul qilindi, unga mehnat huquqlarini himoya qilish sohasidagi xalqaro standartlar va konvensiyalarga mos keladigan qoidalar kiritildi. 2023 yil aprel oyida O'zbekiston Jinoyat kodeksi va ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksiga maishiy zo'ravonlikka, shu jumladan oilaviy munosabatlardagi jismoniy, psixologik va iqtisodiy zo'ravonlikka qarshi kurashishga qaratilgan o'zgartirishlar kiritildi. Ushbu turdagi jinoyatlar uchun jinoiy javobgarlik belgilangan.
Gender tengligi ko'plab aniq foyda keltiradi. Birinchidan, bu iqtisodiy o'sishga yordam beradi. Axir, agar ayollar ta'lim va ish bilan ta'minlash sohasida teng imkoniyatlarga ega bo'lsalar, ular iqtisodiyotga ko'proq hissa qo'shishlari mumkin. Ayollarning mehnat bozoridagi ishtirokini oshirish mahsuldorlik va innovatsiyalarni oshiradi, tadbirkorlikni rag'batlantiradi va biznesni rivojlantiradi, iqtisodiy tengsizlikni kamaytiradi va jamiyatning barqaror rivojlanishiga yordam beradi. Ikkinchidan, bu demografik dividend. Tadqiqotlar shuni ko'rsatdiki, mamlakatda gender tengligi darajasi qanchalik yuqori bo'lsa, tug'ilish darajasi shunchalik yuqori bo'ladi. Shuningdek, o'rtacha umr ko'rish davomiyligi oshadi. Uchinchidan, hayot sifati va baxt darajasi oshadi. Erkaklar va ayollar teng imkoniyatlarga va resurslardan foydalanish imkoniyatiga ega bo'lgan vaziyatda ular o'zlarining potentsiallarini rivojlantirishlari va maqsadlariga erishishlari mumkin. Natijada, bu ularning qadr-qimmatini, baxtini va farovonligini oshirishga yordam beradi. Bundan tashqari, gender tengligi zo'ravonlikning pasayishiga olib keladi. Ayollar va bolalar va umuman olganda, bu hamma uchun xavfsiz muhit yaratadi. Gender tengligi barqarorlik va ijtimoiy taraqqiyotning asosiy elementidir. Adolatli va teng huquqli dunyoni yaratish kamsitishning barcha shakllarini yo'q qilishni talab qiladi

В современном мире вопрос гендерного равенства становится все более актуальным и неотъемлемым элементом общественного развития. Касается всех сфер жизни - от экономики и политики до образования и здравоохранения.
В Узбекистане проводится масштабная работа на этом направлении. В частности, в рамках Стратегии «Узбекистан - 2030» осуществляются широкие меры по повышению активности женщин, охране материнства и детства, утверждению гендерного равенства, обеспечению прав и интересов женщин.
Особое внимание уделяется совершенствованию национального законодательства на основе международных стандартов в сфере обеспечения гендерного равенства. За последние годы принято более 40 законодательных актов и важных концептуальных документов, касающихся отрасли. В рамках исполнения данных документов принимаются важные меры по созданию равных прав и возможностей для женщин и мужчин, укреплению роли женщин в государственном и общественном управлении, созданию необходимых условий для их образования и профессиональной подготовки, обеспечению занятости, созданию достойных условий труда, а также повышению их активности в экономической жизни и защите от разного рода притеснения и насилия.
В настоящее время доля женщин, занятых в сфере здравоохранения и образования, составляет 77 процентов, в экономике и промышленности - 46, около двух тысяч соотечественниц работают на руководящих должностях в государственных и общественных организациях.
В результате расширения возможностей женского образования количество женщин, обучающихся в высших учебных заведениях, увеличилось в шесть раз.
Кроме того, в Избирательном кодексе Узбекистана закреплено: число женщин должно составлять не менее 40 процентов кандидатов в депутаты, или не менее двух из каждых пяти кандидатов. В настоящее время их доля в государственном управлении увеличилась с 27 процентов (в 2017 году) до 35.
Также достигнуты значительные результаты в расширении экономических возможностей женщин, развитии женского предпринимательства. За последние пять лет в Узбекистане количество деловых женщин удвоилось. Так, число предпринимательниц, открывших свое дело, превысило 205 тысяч. Почти 200 тысяч обучены разным профессиям и предпринимательству. Более 400 тысяч были обеспечены работой.
Кроме того, девушки из малообеспеченных семей принимаются на обучение по дополнительным государственным грантам. Для них предусмотрены льготные образовательные кредиты, покрытие расходов на оплату контракта для нуждающихся в социальной защите.
Женщины нашей страны достигают больших успехов и в науке. Так, за последние семь лет 5247 женщин получили ученые звания. Также девушки составляют 47 процентов всех участников проекта «Один миллион программистов».
«Несмотря на трудности, мы находим дополнительные возможности, создаем условия для развития социальных сфер, реализации потенциала женщин и девушек и обязательно продолжим эту работу. Ведь обучение женщин, в том числе девочек, получение ими высшего образования, обретение профессии послужит во имя счастья семьи, развития детей, процветания всего общества в целом», - отметил Президент Шавкат Мирзиёев в праздничном поздравлении с Международным женским днем от 7 марта 2024 года. Глава государства отдельно остановился на задачах, направленных на укрепление здоровья женщин, обеспечение их занятости, развитие женского предпринимательства и усиление социальной защиты, предусмотренных в Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан - 2030» в «Год поддержки молодежи и бизнеса».
В этом направлении намечено создать специальную комиссию во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса РУз, которая до 8 марта следующего года будет работать в каждом регионе. На основе совершенно новой системы и подходов планируется организовать обучение женщин профессиям, обеспечить их занятость и привлечь к предпринимательству.
Хокимы областей, районов, городов, заместители хокимов по делам женщин, а также активные женщины совместно с комиссией будут ответственны за трудоустройство почти 580 тысяч безработных женщин в 9442 махаллях в течение года.
Ассоциация махаллей Узбекистана и ее региональные структуры, активистки в составе «махаллинской семерки» должны стать помощницами женщинам, близкими советчиками по семейным вопросам.
Материнство и воспитание ребенка - великая миссия. Население нашей страны ежегодно увеличивается почти на 900 тысяч человек. Священным долгом является воспитание их физически и духовно развитыми личностями.
«Отныне духовно-воспитательную работу мы должны вести совершенно по-новому. Руководствуясь принципом «Гуманизм - наша цель, просвещение - наша сила», эту важную работу мы должны начать прежде всего с семьи, махалли. Как говорится в священном хадисе, «нет лучше наследия, чем прекрасное воспитание». Именно в таких вопросах ярко проявляется ответственность наших дорогих женщин, благословляющих нас матерей», - подчеркнул Президент.
Внимание, уделяемое женщинам в нашей стране, признается на международном уровне. Так, Всемирный банк опубликовал свой ежегодный доклад «Женщины, бизнес и закон», в котором оценивается мировой прогресс на пути к гендерному равенству в правовой сфере. Документ содержит индекс, оценивающий положение женщин в 190 странах по десяти показателям: безопасность, свобода передвижения, занятость, оплата труда, брак, родительство, уход за детьми, предпринимательство, распоряжение имуществом и пенсионное обеспечение.
Доклад оценивает соответствующие изменения в законодательствах стран в период с 1 октября 2022-го по 1 октября 2023 года. За этот промежуток времени лишь 18 государств, или менее чем десять процентов из оцениваемых в индексе, реализовали правовые реформы, улучшившие положение женщин в рамках вышеназванных показателей.
Узбекистан наряду с Иорданией, Малайзией, Сьерра-Леоне и Того вошел в пятерку стран, добившихся наибольших успехов. С октября 2022 года в республике реализованы четыре важные правовые реформы, улучшившие положение женщин.
В частности, реформы положительно повлияли на улучшение позиций страны в рамках двух ключевых показателей - «оплата труда» и «брак», что и привело к повышению рейтинга Узбекистана на 11,9 пункта, и сейчас он составляет 82,5 балла из 100 возможных. Наша страна набрала одинаковое количество баллов с Сингапуром, Турцией и Объединенными Арабскими Эмиратами, а также продемонстрировала лучшие результаты в Центральной Азии.
Узбекистан принял нормы, гарантирующие женщинам равную оплату с мужчинами за труд равной ценности. Отменены ограничения на применение труда женщин в определенных отраслях. В октябре 2022 года принят Трудовой кодекс РУз в новой редакции, в который включены положения, соответствующие международным стандартам и конвенциям в области защиты трудовых прав. В апреле 2023-го внесены изменения в Уголовный кодекс и Кодекс Узбекистана об административной ответственности, направленные на борьбу с бытовым насилием, включая физическое, психологическое и экономическое насилие в семейных отношениях. Установлена уголовная ответственность за эти виды преступлений.
Гендерное равенство приносит множество конкретных преимуществ. Во-первых, оно способствует экономическому росту. Ведь когда женщины имеют равные возможности в сфере образования и трудоустройства, то они могут внести больший вклад в экономику. Увеличение участия женщин на рынке труда повышает производительность и инновации, стимулирует предпринимательство и способствует развитию бизнеса, снижает экономическое неравенство и способствует устойчивому развитию общества. Во-вторых, это демографический дивиденд. Есть исследования, которые показали: чем выше уровень гендерного равенства в стране, тем выше рождаемость. А также увеличивается средняя продолжительность жизни. В-третьих, повышаются качество жизни и уровень счастья. В ситуации, когда мужчины и женщины имеют равные возможности и доступ к ресурсам, они могут развивать свой потенциал и достигать целей. Как следствие, это способствует повышению их самооценки, счастью и благополучию. Кроме того, гендерное равенство ведет к снижению насилия. В отношении женщин и детей и в целом, что создает безопасную среду для всех. Гендерное равенство - ключевой элемент устойчивого развития и социального прогресса. Создание более справедливого и равноправного мира требует устранения всех форм дискриминации