Zamonaviy dunyoda gender tengligi masalasi ijtimoiy rivojlanishning tobora dolzarb va ajralmas elementiga aylanib bormoqda. Iqtisodiyot va siyosatdan tortib ta'lim va sog'liqni saqlashgacha bo'lgan hayotning barcha sohalariga tegishli.
O'zbekistonda bu borada keng ko'lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, "O'zbekiston - 2030" strategiyasi doirasida xotin-qizlar faolligini oshirish, onalik va bolalikni muhofaza qilish, gender tengligini tasdiqlash, xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini ta'minlash bo'yicha keng ko'lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Gender tengligini ta'minlash sohasida xalqaro standartlar asosida milliy qonunchilikni takomillashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. So'nggi yillarda sohaga oid 40 dan ortiq qonun hujjatlari va muhim kontseptual hujjatlar qabul qilindi. Ushbu hujjatlarni bajarish doirasida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq va imkoniyatlarni yaratish, ayollarning davlat va jamoat boshqaruvidagi rolini mustahkamlash, ularning ta'lim va kasbiy tayyorgarligi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish, bandlikni ta'minlash, munosib mehnat sharoitlarini yaratish, shuningdek, ularning iqtisodiy hayotdagi faolligini oshirish hamda har xil zulmdan himoya qilish bo'yicha muhim chora-tadbirlar ko'rilmoqda va zo'ravonlik.
Hozirgi vaqtda sog'liqni saqlash va ta'lim sohasida ishlaydigan ayollarning ulushi 77 foizni, iqtisodiyot va sanoatda 46 foizni tashkil etadi, ikki mingga yaqin Vatandosh davlat va jamoat tashkilotlarida rahbarlik lavozimlarida ishlaydi.
Xotin-qizlar ta'limi imkoniyatlarini kengaytirish natijasida oliy o'quv yurtlarida tahsil olayotgan ayollar soni olti baravar ko'paydi.
Bundan tashqari, O'zbekiston saylov kodeksida ayollar soni deputatlikka nomzodlarning kamida 40 foizini yoki har besh nomzoddan kamida ikkitasini tashkil etishi belgilab qo'yilgan. Hozirgi vaqtda ularning davlat boshqaruvidagi ulushi 27 foizdan (2017 yilda) 35 foizga oshdi.
Shuningdek, ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish, xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirishda muhim natijalarga erishildi. So'nggi besh yil ichida O'zbekistonda ishbilarmon ayollar soni ikki baravar ko'paydi. Shunday qilib, o'z biznesini ochgan tadbirkorlar soni 205 mingdan oshdi. Deyarli 200 ming kishi turli kasblar va tadbirkorlik bo'yicha o'qitilgan. 400 mingdan ortiq ish bilan ta'minlandi.
Bundan tashqari, kam ta'minlangan oilalar qizlari qo'shimcha davlat grantlari bo'yicha o'qishga qabul qilinadi. Ular uchun imtiyozli ta'lim kreditlari, ijtimoiy himoyaga muhtojlar uchun shartnomani to'lash xarajatlarini qoplash ko'zda tutilgan.
Mamlakatimiz ayollari ilm-fan sohasida ham katta muvaffaqiyatlarga erishmoqdalar. Shunday qilib, so'nggi etti yil ichida 5247 ayol ilmiy unvonlarga sazovor bo'ldi. Shuningdek, qizlar "bir million dasturchi" loyihasining barcha ishtirokchilarining 47 foizini tashkil etadi.
"Qiyinchiliklarga qaramay, biz qo'shimcha imkoniyatlarni topamiz, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish, ayollar va qizlarning salohiyatini ro'yobga chiqarish uchun sharoit yaratamiz va bu ishni albatta davom ettiramiz. Axir, ayollarga, shu jumladan qizlarga ta'lim berish, oliy ma'lumot olish, kasb - hunarga ega bo'lish oila baxti, bolalarning rivojlanishi, butun jamiyatning farovonligi uchun xizmat qiladi", - dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev 2024-yil 7-martdagi xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan bayram tabrigida. Davlatimiz rahbari "yoshlar va biznesni qo'llab - quvvatlash yili" da "O'zbekiston-2030"strategiyasini amalga oshirish bo'yicha davlat dasturida nazarda tutilgan xotin-qizlar salomatligini mustahkamlash, ularning bandligini ta'minlash, xotin-qizlar tadbirkorligini rivojlantirish va ijtimoiy himoyani kuchaytirishga qaratilgan vazifalarga alohida e'tibor qaratdi.
Ushbu yo'nalishda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi boshchiligidagi maxsus komissiya tuzilishi rejalashtirilgan bo'lib, u kelgusi yilning 8 martigacha har bir mintaqada ishlaydi. Mutlaqo yangi tizim va yondashuvlar asosida ayollarni kasblarga o'qitishni tashkil etish, ularning bandligini ta'minlash va ularni tadbirkorlikka jalb qilish rejalashtirilgan.
Viloyat, tuman, shahar hokimlari, xotin-qizlar ishlari bo 'yicha hokim o' rinbosarlari, shuningdek faol ayollar komissiya bilan birgalikda yil davomida 9442 mahallada 580 mingga yaqin ishsiz ayolni ishga joylashtirish uchun mas 'ul bo' ladi.
O'zbekiston mahallalari assotsiatsiyasi va uning mintaqaviy tuzilmalari, "mahalla yettiligi" tarkibidagi faollar xotin-qizlarga yordamchi, oilaviy masalalar bo'yicha yaqin maslahatchi bo'lishlari shart.
Onalik va bolani tarbiyalash katta vazifadir. Mamlakatimiz aholisi har yili qariyb 900 ming kishiga ko'paymoqda. Ularning jismoniy va ma'naviy rivojlangan shaxslarini tarbiyalash muqaddas burchdir.
"Bundan buyon biz ma'naviy-ma'rifiy ishlarni butunlay yangi usulda olib borishimiz kerak. "Gumanizm bizning maqsadimiz, ma'rifat bizning kuchimiz" tamoyiliga amal qilib, bu muhim ishni avvalo oila, mahalladan boshlashimiz kerak. Muqaddas hadisda aytilganidek,"ajoyib tarbiyadan yaxshiroq meros yo'q". Aynan shunday masalalarda aziz ayollarimizning mas'uliyati yaqqol namoyon bo'lib, onalarimizni duo qilmoqda", - deya ta'kidladi Prezident.
Mamlakatimizda ayollarga qaratilayotgan e'tibor xalqaro miqyosda e'tirof etilmoqda. Shunday qilib, Jahon banki o'zining "ayollar, biznes va qonun" yillik hisobotini e'lon qildi, unda huquqiy sohada gender tengligi yo'lidagi jahon taraqqiyoti baholanadi. Hujjatda 190 mamlakatda ayollarning ahvolini o'nta ko'rsatkich bo'yicha baholaydigan indeks mavjud: xavfsizlik, harakat erkinligi, bandlik, ish haqi, nikoh, ota-onalik, bolalarni parvarish qilish, tadbirkorlik, mulkni tasarruf etish va pensiya ta'minoti.
Hisobot 2022-yil 1-oktabrdan 2023-yil 1-oktabrgacha bo'lgan davrda mamlakatlar qonunchiligidagi tegishli o'zgarishlarni baholaydi. Ushbu davrda faqat 18 ta davlat yoki indeksda baholanganlarning o'n foizdan kamrog'i yuqoridagi ko'rsatkichlar doirasida ayollarning ahvolini yaxshilaydigan huquqiy islohotlarni amalga oshirdi.
O'zbekiston Iordaniya, Malayziya, Syerra-Leone va Togo bilan bir qatorda eng katta muvaffaqiyatlarga erishgan beshta davlat qatoriga kirdi. 2022 yil oktyabr oyidan boshlab respublikada ayollarning ahvolini yaxshilaydigan to'rtta muhim huquqiy islohotlar amalga oshirildi.
Xususan, islohotlar ikki asosiy ko'rsatkich - "ish haqi" va "nikoh" doirasida mamlakat pozitsiyalarining yaxshilanishiga ijobiy ta'sir ko'rsatdi, bu esa O'zbekiston reytingining 11,9 punktga oshishiga olib keldi va hozirda bu mumkin bo'lgan 100 balldan 82,5 ballni tashkil etadi. Mamlakatimiz Singapur, Turkiya va Birlashgan Arab Amirliklari bilan bir xil ball to'pladi, shuningdek, Markaziy Osiyoda eng yaxshi natijalarni ko'rsatdi.
O'zbekiston ayollarga teng qiymatli mehnat uchun erkaklar bilan teng haq to'lashni kafolatlaydigan normalarni qabul qildi. Muayyan sohalarda ayollar mehnatidan foydalanish bo'yicha cheklovlar bekor qilindi. 2022 yil oktyabr oyida O'zR mehnat kodeksi yangi tahrirda qabul qilindi, unga mehnat huquqlarini himoya qilish sohasidagi xalqaro standartlar va konvensiyalarga mos keladigan qoidalar kiritildi. 2023 yil aprel oyida O'zbekiston Jinoyat kodeksi va ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksiga maishiy zo'ravonlikka, shu jumladan oilaviy munosabatlardagi jismoniy, psixologik va iqtisodiy zo'ravonlikka qarshi kurashishga qaratilgan o'zgartirishlar kiritildi. Ushbu turdagi jinoyatlar uchun jinoiy javobgarlik belgilangan.
Gender tengligi ko'plab aniq foyda keltiradi. Birinchidan, bu iqtisodiy o'sishga yordam beradi. Axir, agar ayollar ta'lim va ish bilan ta'minlash sohasida teng imkoniyatlarga ega bo'lsalar, ular iqtisodiyotga ko'proq hissa qo'shishlari mumkin. Ayollarning mehnat bozoridagi ishtirokini oshirish mahsuldorlik va innovatsiyalarni oshiradi, tadbirkorlikni rag'batlantiradi va biznesni rivojlantiradi, iqtisodiy tengsizlikni kamaytiradi va jamiyatning barqaror rivojlanishiga yordam beradi. Ikkinchidan, bu demografik dividend. Tadqiqotlar shuni ko'rsatdiki, mamlakatda gender tengligi darajasi qanchalik yuqori bo'lsa, tug'ilish darajasi shunchalik yuqori bo'ladi. Shuningdek, o'rtacha umr ko'rish davomiyligi oshadi. Uchinchidan, hayot sifati va baxt darajasi oshadi. Erkaklar va ayollar teng imkoniyatlarga va resurslardan foydalanish imkoniyatiga ega bo'lgan vaziyatda ular o'zlarining potentsiallarini rivojlantirishlari va maqsadlariga erishishlari mumkin. Natijada, bu ularning qadr-qimmatini, baxtini va farovonligini oshirishga yordam beradi. Bundan tashqari, gender tengligi zo'ravonlikning pasayishiga olib keladi. Ayollar va bolalar va umuman olganda, bu hamma uchun xavfsiz muhit yaratadi. Gender tengligi barqarorlik va ijtimoiy taraqqiyotning asosiy elementidir. Adolatli va teng huquqli dunyoni yaratish kamsitishning barcha shakllarini yo'q qilishni talab qiladi

In the modern world, the issue of gender equality is becoming increasingly relevant and an integral element of social development. It concerns all spheres of life - from economics and politics to education and healthcare.
Large-scale work is being carried out in Uzbekistan in this direction. In particular, within the framework of the Strategy "Uzbekistan - 2030", extensive measures are being implemented to increase the activity of women, protect motherhood and childhood, assert gender equality, and ensure the rights and interests of women.
Special attention is paid to improving national legislation based on international standards in the field of gender equality. In recent years, more than 40 legislative acts and important conceptual documents related to the industry have been adopted. As part of the implementation of these documents, important measures are being taken to create equal rights and opportunities for women and men, strengthen the role of women in state and public administration, create the necessary conditions for their education and vocational training, ensure employment, create decent working conditions, as well as increase their activity in economic life and protect them from various kinds of harassment and violence.
Currently, the share of women employed in the field of health and education is 77 percent, in the economy and industry - 46, about two thousand compatriots work in senior positions in government and public organizations.
As a result of the expansion of women's education opportunities, the number of women enrolled in higher education institutions has increased sixfold.
In addition, the Electoral Code of Uzbekistan stipulates that the number of women should be at least 40 percent of candidates for deputies, or at least two out of every five candidates. Currently, their share in public administration has increased from 27 percent (in 2017) to 35.
Significant results have also been achieved in expanding women's economic opportunities and developing women's entrepreneurship. Over the past five years, the number of businesswomen in Uzbekistan has doubled. Thus, the number of businesswomen who have opened their own business has exceeded 205 thousand. Almost 200 thousand are trained in various professions and entrepreneurship. More than 400 thousand were provided with jobs.
In addition, girls from low-income families are accepted for training under additional government grants. Preferential educational loans are provided for them, covering the costs of paying for a contract for those in need of social protection.
The women of our country are also making great strides in science. So, over the past seven years, 5,247 women have received academic titles. Girls also make up 47 percent of all participants in the One Million Programmers project.
"Despite the difficulties, we are finding additional opportunities, creating conditions for the development of social spheres, realizing the potential of women and girls, and we will definitely continue this work. After all, the education of women, including girls, their higher education, and the acquisition of a profession will serve for the happiness of the family, the development of children, and the prosperity of society as a whole," President Shavkat Mirziyoyev said in a festive greeting on International Women's Day on March 7, 2024. The Head of State highlighted the tasks aimed at strengthening women's health, ensuring their employment, developing women's entrepreneurship and strengthening social protection provided for in the State Program for the implementation of the Strategy "Uzbekistan - 2030" in the "Year of Youth and Business Support".
In this direction, it is planned to create a special commission headed by the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, which will work in each region until March 8 next year. On the basis of a completely new system and approaches, it is planned to organize training for women in professions, ensure their employment and attract them to entrepreneurship.
The khokims of regions, districts, cities, deputy khokims for women's affairs, as well as active women, together with the commission, will be responsible for the employment of almost 580 thousand unemployed women in 9442 mahallas during the year.
The Association of Mahallas of Uzbekistan and its regional structures, activists in the "Mahalla seven" should become assistants to women, close advisers on family issues.
Motherhood and child rearing is a great mission. The population of our country increases by almost 900 thousand people every year. It is a sacred duty to educate them as physically and spiritually developed individuals.
"From now on, we must conduct spiritual and educational work in a completely new way. Guided by the principle "Humanism is our goal, enlightenment is our strength", we must begin this important work primarily with the family, the mahalla. As the holy hadith says, "there is no better legacy than a wonderful upbringing." It is in such matters that the responsibility of our dear women, the mothers who bless us, is clearly manifested," the President stressed.
The attention paid to women in our country is recognized internationally. For example, the World Bank has published its annual report "Women, Business and the Law", which assesses global progress towards gender equality in the legal field. The document contains an index assessing the situation of women in 190 countries according to ten indicators: security, freedom of movement, employment, wages, marriage, parenthood, child care, entrepreneurship, property management and pension provision.
The report evaluates the relevant changes in the laws of the countries in the period from October 1, 2022 to October 1, 2023. During this period of time, only 18 States, or less than ten percent of those assessed in the index, implemented legal reforms that improved the status of women within the framework of the above-mentioned indicators.
Uzbekistan, along with Jordan, Malaysia, Sierra Leone and Togo, entered the top five countries that have achieved the greatest success. Since October 2022, four important legal reforms have been implemented in the republic, which have improved the situation of women.
In particular, the reforms had a positive impact on improving the country's position within the framework of two key indicators - "wages" and "marriage", which led to an increase in Uzbekistan's rating by 11.9 points, and now it is 82.5 points out of 100 possible. Our country scored the same number of points as Singapore, Turkey and the United Arab Emirates, and also demonstrated the best results in Central Asia.
Uzbekistan has adopted norms guaranteeing women equal pay with men for work of equal value. Restrictions on the employment of women in certain industries have been lifted. In October 2022, the Labor Code of the Republic of Uzbekistan was adopted in a new edition, which includes provisions that comply with international standards and conventions in the field of labor rights protection. In April 2023, amendments were made to the Criminal Code and the Code of Administrative Responsibility of Uzbekistan aimed at combating domestic violence, including physical, psychological and economic violence in family relations. Criminal liability for these types of crimes has been established.
Gender equality brings many specific benefits. First, it promotes economic growth. After all, when women have equal opportunities in education and employment, they can make a greater contribution to the economy. Increasing women's participation in the labor market increases productivity and innovation, stimulates entrepreneurship and promotes business development, reduces economic inequality and contributes to the sustainable development of society. Secondly, it is a demographic dividend. There are studies that have shown that the higher the level of gender equality in a country, the higher the birth rate. And the average life expectancy is also increasing. Thirdly, the quality of life and the level of happiness increase. In a situation where men and women have equal opportunities and access to resources, they can develop their potential and achieve goals. As a result, it helps to increase their self-esteem, happiness and well-being. In addition, gender equality leads to a reduction in violence. In relation to women and children and in general, which creates a safe environment for everyone. Gender equality is a key element of sustainable development and social progress. Creating a more just and equitable world requires the elimination of all forms of discrimination