Davlatimiz rahbari Toshkent shahridagi 1-bolalar musiqa va san’at maktabini ko‘zdan kechirdi.
Maktab o‘tgan yili respublika budjeti mablag‘lari hisobidan bunyod etilgan. 250 o‘quvchiga mo‘ljallangan. Joriy o‘quv yilida 1-sinfga 145 nafar o‘g‘il-qiz qabul qilingan.
Bu yerda yoshlar 12 yo‘nalish bo‘yicha maktabdan tashqari ta’lim oladi. O‘quvchilar ijodiy imtihonlar asosida saralab olinadi.
Ellikka yaqin o‘quv va kompyuter xonalari, tadbirlar zalida shinam sharoitlar yaratilgan. Kutubxonada 5 ming 500 dan ortiq o‘quv adabiyoti va notalar jamlangan.
Prezidentimiz san’at ma’naviy boy avlodni tarbiyalashga xizmat qilishini, bunga mehrni bolalikdan boshlab shakllantirish zarurligini ta’kidladi. Shu maqsadda umumiy ta’lim tizimi bilan musiqa ta’limi dasturlarini uyg‘unlashtirish muhimligi aytildi. San’at maktablari bilan oliygohlar, teatrlar va boshqa madaniyat muassasalarining hamkorligi tizimini kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Mamlakatimizda barcha maktablar cholg‘u asboblari bilan ta’minlanib, yoshlarning qiziqish va iste’dodi rivojlantirilmoqda. Bu an’anaviy san’at yo‘nalishlari bilan birga maqom, baxshichilik va mumtoz musiqa qadriyatlarimizni davom ettirishga xizmat qiladi.

Искусство служит воспитанию духовно богатого поколения
Школа была построена в прошлом году за счет средств республиканского бюджета и рассчитана на 250 учеников. В текущем учебном году в 1-й класс было принято 145 мальчиков и девочек.
Здесь молодежь получает образование по 12 направлениям вне школьной программы. Ученики отбираются на основе творческих экзаменов.
В почти пятидесяти учебных и компьютерных классах, а также в зале для мероприятий созданы образцовые условия. В библиотеке собрано более 5500 учебников и партитур.
Президент подчеркнул, что искусство служит воспитанию духовно богатого поколения, любовь к искусству необходимо формировать с детского возраста. С этой целью указано на важность гармонизации программ общего и музыкального образования. Поставлена задача усиления взаимодействия между школами искусств, высшими учебными заведениями, театрами и другими культурными учреждениями.
В нашей стране все школы обеспечиваются музыкальными инструментами, что способствует развитию интересов и талантов молодежи. Это также служит передаче молодому поколению традиций макома, искусства бахши и классической музыки, которые являются нашими культурными ценностями.