Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri Yunusobod tumanidagi 5-umumta’lim maktabida bo‘ldi. “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida ta’lim tizimi islohotlari eng birinchi vazifa etib belgilangan. Bu boradagi muhim masalalardan biri - o‘quvchi o‘rinlarini ko‘paytirish.
Davlatimiz rahbari yangi muassasalar barpo etish bilan birga, mavjud maktablarning o‘ziga qo‘shimcha qavat yoki yonidan bino qurish maqsadga muvofiqligini aytgan edi.
Mazkur 5-maktab ilgari 960 o‘rinli edi. Lekin o‘quvchilar soni 2 mingdan oshardi. Shu bois o‘tgan yili rekonstruksiya qilinib, qo‘shimcha binolar qurildi. Natijada 1 ming 700 ta qo‘shimcha o‘rin paydo bo‘ldi.
Maktabda 65 ta o‘quv, 12 ta chet tili va 5 ta kompyuter xonasida zamonaviy sharoitlar yaratildi. O‘quvchilarni aniq fanlar, muhandislik va texnologiyalarga qiziqtiruvchi STEM-laboratoriya va sport zali zarur anjomlar bilan ta’minlandi, kovorking va rekreatsiya hududi tashkil etildi. Maktab kutubxonasida 5 ming 800 dan ortiq ilmiy va badiiy adabiyotlar bor.
Bugun maktabda 2 ming 600 nafarga yaqin o‘quvchi ta’lim olmoqda. O‘tgan yili 165 nafar bitiruvchidan 163 nafari oliy ta’limga o‘qishga kirgan.
Yurtimizda o‘g‘il-qizlarni yoshligidanoq kasbga yo‘naltirishga katta ahamiyat qaratilmoqda. 5-maktabda ham yuqori sinf o‘quvchilari tikuvchilik, pazandachilik, yog‘och va metallga ishlov berish ko‘nikmalarini o‘rganayapti.
Prezident ushbu to‘garaklardagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Toshkent shahri direktorlar kengashi a’zolari bilan suhbatda o‘qituvchilar mehnati va hurmati haqida so‘z bordi.
- Shunday vaqtlar bo‘ldiki, pedagoglikka e’tibor susayib ketdi. Hozir bu sharafli kasbning nufuzini tiklash, ularni moddiy rag‘batlantirishga harakat qilayapmiz. Yangi Toshkent shahri qurilishini ham Pedagogika universiteti binosiga poydevor qo‘yishdan boshlamoqchimiz. Chunki yangi O‘zbekistonning birinchi zamini - o‘qituvchilar. Shuning uchun ular doim o‘z ustida ishlashi, bilim va uslublarini rivojlantirib borishi kerak, - dedi davlat rahbari.
Maktabning yangi imkoniyatlaridan to‘la foydalanish, ta’lim sifatini Prezident maktablariga yaqinlashtirgan tarzda oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил общеобразовательную школу №5 в Юнусабадском районе города Ташкента.
В Стратегии "Узбекистан – 2030" реформы в системе образования определены как первоочередная задача. Одним из важных вопросов в этой сфере является увеличение количества ученических мест.
Глава государства отмечал, что наряду со строительством новых учебных заведений целесообразно повышать этажность уже существующих образовательных учреждений или возведения дополнительных корпусов.
В школе №5, изначально рассчитанной на 960 учащихся, учились 2 тысячи мальчиков и девочек. Поэтому в прошлом году была проведена реконструкция и построены дополнительные здания. В результате появилось 1700 дополнительных мест.
В школе созданы современные условия в 65 учебных, 12 языковых и 5 компьютерных классах. Для учащихся, интересующихся точными науками, инженерией и технологиями, оснащены STEM-лаборатория. Имеются спортзал, коворкинг и рекреационная зона. В школьной библиотеке собрано 5800 научных и художественных книг.
Сегодня в школе обучается около 2600 учеников. В прошлом году из 165 выпускников 163 поступили в высшие учебные заведения.
В нашей стране придается большое значение профессиональной ориентации молодежи с юных лет. В школе №5 старшеклассники обучаются навыкам шитья, кулинарии, обработке дерева и металла.
Президент осмотрел условия в данных кружках.
В ходе встречи с членами совета школьных директоров города Ташкента говорилось о ценности и уважении труда учителей.
- Были времена, когда внимание к профессии педагога ослабело. Сейчас мы стараемся восстановить престиж этой благородной профессии и материально мотивировать учителей. Строительство Нового Ташкента мы планируем начать с закладки фундамента для здания Педагогического университета. Ведь основой Нового Узбекистана являются учителя. Поэтому они должны постоянно работать над собой, развивать свои знания и методы, - сказал глава государства.
Дано указание использовать новые возможности школы полностью, повышая качество образования до уровня президентских школ.