1. O'zbekistonda har doim Qoraqalpog'iston Respublikasi rivojlanishiga ko'maklashishga ustuvor ahamiyat berildi. Mamlakatning eng yirik hududi katta tabiiy xom ashyo va qishloq xo'jaligi resurslari, mehnat salohiyati, transport tarmoqlari va ishlab chiqarish infratuzilmasiga ega.
Ushbu mintaqaning barqaror rivojlanishi Orolbo'yi ekologik inqirozining salbiy ta'siri, murakkab iqlim sharoiti, aholi zichligi pastligi, yer-suv resurslarining past sifati va aholi punktlarining transport masofasi bilan cheklanib qolmoqda. BMT hisob-kitoblariga ko'ra, mintaqaning katta qismi qurg'oqchil hudud bo'lib, erlarning tanazzuliga juda moyil. Bularning barchasi Qoraqalpog'istonning iqtisodiy rivojlanishiga, aholining ijtimoiy farovonligi va sog'lig'iga ta'sir ko'rsatib, Toshkentning doimiy e'tiborini tortmoqda.
O'zbekiston prezidenti Sh. M. Mirziyoyev "nafaqat o'zbek, balki qoraqalpoq xalqining o'g'li"ekanini bir necha bor ta'kidlagan. O'z chiqishlarida u doimo "yangi O'zbekiston – bu ko'p millatli xalqning erkin, obod va farovon hayotini ta'minlashning asosiy maqsadi bo'lgan davlatdir", deb ta'kidlaydi.
Qoraqalpog'iston rivojlanish muammolarini hal etish davlat siyosatining ustuvor yo'nalishlaridan biriga aylangan hududlardan biri hisoblanadi. 2021 yil sentyabr oyida prezidentlikka nomzod sifatida Sh. Mirziyoyev saylovoldi kampaniyasini aynan shu mintaqaga tashrif bilan boshlagani tasodif emas. 2022 yil fevral oyida Prezident uch kun Qoraqalpog'istonda tumanlardagi vaziyatni, erishilgan natijalarni va davom etayotgan muammolarni, ularni hal etish yo'llarini o'rganib chiqdi.
2. Shu tufayli so'nggi 5 yil ichida Qoraqalpog'istonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishda salmoqli ijobiy natijalarga erishildi. Yalpi ichki mahsulot (YIM) 32% ga, sanoat ishlab chiqarishi 30% ga, qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishi 20% ga oshdi. Viloyatda faoliyat ko'rsatayotgan korxonalar soni 59% ga oshdi.
Besh yil mobaynida viloyatda 4 390 ming kvadrat metr uy-joy foydalanishga topshirildi, maktabgacha ta'lim muassasalarida 15,2 ming o'rin, maktablarda 38,3 ming o'rin tashkil etildi. 2017 yildan boshlab bolalarni maktabgacha ta'lim bilan qamrab olish 32% dan 75% gacha o'sdi. Xuddi shu davrda 127 mingga yaqin yangi ish o'rni yaratildi. 2011-2020 yillar davomida aholi jon boshiga YIM 6,9 baravar ko'paydi.
Ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning bu dinamikasi nafaqat davlatning (Qoraqalpog'iston Respublikasi davlat byudjeti subsidiyalarining asosiy oluvchilaridan biri) muhim moliyaviy ko'magi bilan, balki mintaqani manzilli qo'llab – quvvatlash bo'yicha boshqa chora-tadbirlar va mexanizmlar tizimi bilan ham ta'minlanadi.
So'nggi besh yil ichida viloyat byudjetiga 11 trln. jami Xorijiy donorlar va xalqaro moliya institutlarining muhim grant va kredit mablag'lari jalb etildi. Oliy Majlis Senatida Orolbo'yi mintaqasini rivojlantirish, aholi hayotini yaxshilash va daromadlarini oshirish bo'yicha qo'mita tashkil etildi. Qoraqalpog'istonning har bir shahar va tumani O'zbekiston viloyatlaridan biriga (Nukus - Toshkent, Mo'ynoq tumani – Toshkent viloyati va boshqalar) biriktirilgan. Shunga o'xshash homiylik idoralar va yirik banklarga yuklatilgan. "Qoraqalpog'istonda biznes yuritish" aksiyasi doirasida 350 million dollarlik 264 loyiha ishlab chiqildi.
Mintaqaning transport infratuzilmasini rivojlantirishga katta ahamiyat berilmoqda. 30 yil davomida muzlatilgan Mo'ynoq aeroporti rekonstruksiya qilindi, bu esa Toshkent – Mo'ynoq – Nukus havo qatnovini tiklashga imkon berdi. 2020 yil sentyabr oyida OTB Nukus-Beyneu avtomobil yo'lini rekonstruksiya qilish uchun $274 mln.
Elektr energiyasi, kimyo, neft-kimyo sanoati va qurilish materiallari sohalarida o'nlab korxonalar qurilishi va foydalanishga topshirilishi mintaqaning muvaffaqiyatli sanoat rivojlanishidan dalolat beradi. Ulardan eng kattasi Ustyurt gaz-kimyo majmuasi, Qo'ng'irot soda zavodi va Xodjeli shisha zavodi. 2017 yildan 2020 yilgacha sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish 2,1 baravar ko'paydi. Xuddi shu davrda asosiy kapitalga investitsiyalarning umumiy hajmi qariyb 3,7 baravar oshdi.
Qishloq xo'jaligi sohasida oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish, qishloq xo'jaligi mahsulotlarini yetishtirish va qayta ishlash, dorivor o'simliklar yetishtirish, logistika markazlarini tashkil etish bo'yicha maqsadli dasturlar qabul qilindi va amalga oshirilmoqda.
3. Prezidentimizning "2020-2023-yillarda Qoraqalpog'iston Respublikasini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarorida Qoraqalpog'iston iqtisodiy salohiyatini yanada oshirishning asosiy yo'nalishlari belgilandi. Unda shahar va tumanlarning yangi "o'sish nuqtalari" ni yaratish, rivojlanish darajasi past bo'lgan tumanlarni qo'llab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratilgan. 374 ta obyekt va 27 ta Klaster tashkil etish, yillik eksport hajmini 347 mln.dollargacha oshirish, eksport korxonalarini 250 taga oshirish rejalashtirilgan. Umumiy qiymati 12,3 trln. jami
O'rta muddatli istiqbolda kon-metallurgiya majmuasini ishga tushirish, Ustyurt gaz-kimyo majmuasini modernizatsiya qilish, vodorod va azotli yoqilg'i quyish shoxobchalarini qurish va h. k.
Viloyat poytaxti Nukus shahrida biznes-loyihalarni shakllantirish, amalga oshirish va monitoring qilishning yagona tizimi shakllantirilgan investitsiya loyihalari situatsion markazini tashkil etish mintaqaning investitsiya kompleksi samaradorligini oshirishga yordam beradi. Shuningdek, yangi g'oya va takliflarni muhokama qilishda loyiha jamoalari bilan o'zaro hamkorlik qilib, tadbirkorlarni ularni amalga oshirishga jalb etadigan tadbirkorlar Kengashi tashkil etildi.
Mintaqaning rivojlanishi soliq va boshqa imtiyozlar tizimi, shuningdek maxsus iqtisodiy zonani yaratish orqali rag'batlantiriladi. 2022-2030 yillarda mahalliy sanoat, qishloq xo'jaligi va xizmat ko'rsatish uchun daromad solig'i, daromad solig'i, aylanma soliq va ijtimoiy soliq 1% ni tashkil qiladi.
2022-2026 yillarda eksportni ilgari surish agentligi Orolbo'yi kichik tadbirkorlik sub'ektlariga temir yo'l orqali respublikaning boshqa hududlaridan korxonalar qurish va ular tomonidan ishlab chiqarilgan yuqori qo'shimcha qiymatli mahsulotlarni eksport qilish uchun uskunalar va texnika yetkazib berish xarajatlarining 50 foizini qoplaydi.
2017 yilda tashkil etilgan "Nukus-farm" erkin iqtisodiy zonasi (EIZ) o'zining dorivor o'simlik xomashyosi asosida farmatsevtika sanoatini rivojlantirishga mo'ljallangan. Turkmaniston bilan chegarada Shumanay tumanida erkin sanoat zonasi tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Qishloq xo'jaligi sohasida 12 ming gektarga paxta o'rniga eksportbop sabzavot ekinlari etishtiriladi, "Qoraqalpoq-Agro" EIZ rivojlanadi, Susam plantatsiyalari tashkil etiladi, zotdor qoramollar soni ko'paymoqda.
4. Orolbo'yi mintaqasining ekologik tizimini himoya qilish va tiklash bo'yicha faol ishlar olib borilmoqda. BMT ga ning 2021 yil 18 maydagi rezolyutsiyasiga ko'ra, Qoraqalpog'istonning asosiy qismi Orol dengizi hududi ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasiga aylandi. Qurigan Orol dengizining tubini ko'kalamzorlashtirish loyihasi amalga oshirilmoqda. 1,7 million gektar maydonda yashil maydon allaqachon ekilgan.elektron kartografiya joriy etish va yo'qolib borayotgan flora va fauna turlari bazasini yaratish rejalashtirilgan.
Qoraqalpog'iston Respublikasini innovatsion rivojlantirish dasturini amalga oshirish doirasida Nukusda yosh olimlar Akademiyasi va yoshlar Texnoparki tashkil etilib, ular doirasida o'simlik urug'lari genetik banki bilan laboratoriya, Orolbo'yi xalqaro innovatsiya markazi qoshidagi biznes-tezlashtiruvchi va o'quv markazi ochiladi.
5. Qoraqalpog'istondagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash bo'yicha xalqaro institutlar va tashqi siyosiy sheriklar bilan faol hamkorlik yo'lga qo'yildi. Prezident Sh. M. Mirziyoyev tashabbusi bilan 2018-yil noyabr oyida BMTning inson xavfsizligi bo'yicha Ko'psheriklik trast fondi O'zbekistonda Orolbo'yi mintaqasi uchun tashkil etildi.
Besh yil mobaynida 123,2 mln. ish o'rinlarini ko'paytirish, Qoraqalpog'istonning ijtimoiy va tabiiy sharoitlarini yaxshilash. O'zbekiston hukumati fondga 6,5 million dollarlik birinchi transhni topshirdi. Mablag ' ajratish bo'yicha kelishuvlarga Evropa Ittifoqi (5,5 mln.), Norvegiya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Germaniya, Shveytsariya va Finlyandiya.
ShHTga raisligi doirasida prezident Sh.M. Mirziyoyev tomonidan a'zo davlatlar o'rtasida atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutuvchi "ShHT yashil kamari" dasturi ilgari surildi. ShHT doirasidagi birinchi tadbir (2021 yil oktyabr oyida milliy koordinatorlar Kengashining yig'ilishi) viloyat poytaxti Nukus shahrida bo'lib o'tdi.
YUNISEF bilan hamkorlikda aholining, ayniqsa, Qoraqalpog'istondagi o'smirlarning salomatligi, oziq-ovqat, suv ta'minoti, sanitariya, gigiyena va farovonligini oshirish dasturi amalga oshirilmoqda. Dastur sanitariya-texnik inshootlarni qurish, xavfsiz suvdan foydalanishni yaxshilash, gigiena va sanitariya tadbirlarini targ'ib qilish orqali aholining ehtiyojlarini qondirishga qaratilgan.
TIV va O'zbekistonning xorijdagi elchixonalari tomonidan Qoraqalpog'istonda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish uchun mablag ' va kreditlarni jalb etish, iqlim sharoitining salbiy ta'sirini kamaytirish bo'yicha faol ishlar yo'lga qo'yildi. Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi bilan 24,5 million dollarlik loyiha amalga oshirilmoqda. Qoraqalpog'istonning Karatau tumanida 100 MVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini qurish va ulardan foydalanish bo'yicha.
Umuman olganda, Qoraqalpog'istonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi hayotini yaxshilash va Orolbo'yidagi ekologik inqirozni bartaraf etish davlat siyosatining ustuvor vazifalari, yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasining muhim qismidir. Ko'rilayotgan chora-tadbirlar yangi Qoraqalpog'istonning birgalikda qurilishini ta'minlash, ikki xalq birligini mustahkamlashga xizmat qilishga qaratilgan.

1. Uzbekistan has always given priority to promoting the development of the Republic of Karakalpakstan. This largest region of the country in terms of territory has large natural and raw materials and agricultural resources, labor potential, transport networks and industrial infrastructure.
The sustainable development of this region is hampered by the negative impact of the ecological crisis of the Aral Sea region, difficult climatic conditions, low population density, low quality of land and water resources, and transport remoteness of settlements. According to UN estimates, most of the region is an arid zone, highly prone to land degradation. All this has an impact on the economic development of Karakalpakstan, social well-being and health of the population, attracting the constant attention of Tashkent.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has repeatedly noted that he is “the son of not only the Uzbek, but also the Karakalpak people.” In his speeches, he always focuses on the fact that "New Uzbekistan is a state the main goal of which is to ensure a free, comfortable and prosperous life for a multinational people."
Karakalpakstan is one of the regions, the solution of development problems of which has become one of the priorities of the state policy. It is no coincidence that in September 2021, as a presidential candidate, Shavkat Mirziyoyev began his election campaign precisely by visiting this region. In February 2022, the President spent three days in Karakalpakstan, studying the situation in the regions, the results achieved and remaining problems, and ways to resolve them.
2. Thanks to this, over the past 5 years, significant positive results have been achieved in the socio-economic development of Karakalpakstan. Gross domestic product (GRP) increased by 32%, industrial production increased by 30%, agricultural production by 20%. The number of operating enterprises in the region increased by 59%.
For five years, 4,390 thousand sq.m. of land for housing were put into operation in the region, 15.2 thousand places were created in preschool institutions, 38.3 thousand places in schools. Since 2017, the coverage of children with preschool education has increased from 32% to 75%. During the same period, approximately 127 thousand new jobs were created. For the period 2011-2020 GRP per capita increased by 6.9 times.
All this dynamics of socio-economic development is provided not only by significant financial support from the state (Karakalpakstan is one of the main recipients of subsidies from the state budget of the Republic of Uzbekistan), but also by a system of other measures and mechanisms for targeted support of the region.
Over the past five years alone, 11 trillion Uzbek soums have been allocated to the regional budget. Significant grants and loans from foreign donors and international financial institutions have been attracted. The Senate of the Oliy Majlis formed the Committee for the Development of the Aral Sea Region, Improving Life and Increasing the Income of the Population. Each city and region of Karakalpakstan is assigned to one of the regions of Uzbekistan (Nukus - to Tashkent, Muynak District - to the Tashkent Region, etc.). Similar patronage is entrusted to departments and large banks. As part of the “Doing Business in Karakalpakstan” campaign, 264 projects worth $350 million have been developed.
Great importance is attached to the development of the region's transport infrastructure. The Muynak airport, frozen for 30 years, was reconstructed, which made it possible to restore air traffic Tashkent - Muynak - Nukus. In September 2020, ADB provided a $274 million loan for the reconstruction of the Nukus-Beyneu highway.
The successful industrial development of the region is evidenced by the construction and commissioning of dozens of enterprises in the fields of electric power, chemical, petrochemical industries and building materials. The largest of them are the Ustyurt Gas Chemical Complex, the Kungrad Soda Plant and the Khodjeliy Glass Plant. From 2017 to 2020, industrial production increased from 2.1 times. Over the same period, the total volume of investments in fixed capital increased by almost 3.7 times.
The targeted programs have been adopted and are being implemented for food production, cultivation and process agricultural products, cultivate medicinal plants, as well as establish logistics centers in the agricultural sector.
3. The main directions for further increasing the economic potential of Karakalpakstan are defined in the Presidential Resolution «On measures for the integrated socio-economic development of the Republic of Karakalpakstan for 2020-2023». It focuses on creating the new «growth points» of cities and districts, supporting for areas with a low level of development. It is set to create 374 facilities and 27 clusters, increase the annual export volume to $347 million, and rise the export enterprises to 250. 1,359 investment projects with a total amount of 12,3 trillion Uzbek soums have been formed.
In the medium term, it is planned to put into operation a mining and metallurgical complex, modernize the Ustyurt gas chemical complex, as well as build hydrogen and nitrogen filling stations, etc.
Establishing a situational center for the investment projects in the capital of the Nukus region, on the basis of which a unified system for the formation, implementation and monitoring of business projects has been formed, will contribute to improving the efficiency of the region’s investment complex. A Council of Entrepreneurs has also been established, which interacts with project teams when discussing new ideas and proposals, as well as attracts the entrepreneurs for their implementation.
The development of the region is stimulated both by the system of tax and other benefits, and by the creation of special economic zones. The profit tax, income tax, turnover tax and social tax will amount to 1% for local industry in the agriculture and services sectors for the period of 2022-2030.
During the period of 2022-2026 the Export Promotion Agency will reimburse the small business entities of the Aral Sea Region 50% of the cost of railway transportation from other regions of the republic of machinery and equipment for the construction of enterprises and for the export of their products with high added value.
The Free economic Zone (FEZ) «Nukus-pharm», created in 2017, is designed to develop the pharmaceutical industry on the basis of its own medicinal plant raw materials. It is planned to create a free industrial zone in the Shumanai district on the border with Turkmenistan.
The export-oriented vegetable crops will be grown on 12 thousand hectares instead of cotton, the Karakalpak-Agro FEZ is developing, sesame plantations are being created, and the number of pedigreed cattle is increasing in the agricultural sector.
4. Active work is underway to protect and restore the ecological system of the Aral Sea region. According to the UN General Assembly Resolution of May 18, 2021, the Aral Sea zone is the main part of Karakalpakstan, as well as has become a zone of environmental innovation and technology. A project on greening the bottom of the dried-up Aral Sea is being implemented. Green spaces with an area of 1,7 million hectares have already been planted there. It is set to introduce the electronic cartography and create a database of endangered species of flora and fauna.
As part of the innovative development program of the Republic of Karakalpakstan, an Academy of Young Scientists and a Youth Technopark are being established in Nukus to support young scientists and researchers, within which a laboratory with a genetic bank of plant seeds, a business accelerator and a training center at the International Innovation Center of the Aral Sea Region will be opened.
5. There has been active cooperation with international institutions and foreign policy partners to improve the socio-economic situation in Karakalpakstan. At the initiative of the President Shavkat Mirziyoyev in November 2018, the United Nations Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region in Uzbekistan was established.
Within five years, it is planned to attract $123.2 million to increase employment, improve social and natural conditions of Karakalpakstan. The government of Uzbekistan transferred the first tranche of $6.5 million to the fund. Funding arrangements have been made with the EU ($5.5 million), Finland, Norway, Japan, South Korea, Germany and Switzerland.
As part of the SCO chairmanship, the President Shavkat Mirziyoyev put forward the program «the SCO Green Belt », which provides for the expansion of cooperation between member States in the field of environmental protection. The first SCO event (meeting of the Council of National Coordinators in October 2021) was held in the capital of the region - Nukus.
Together with UNICEF, a programme was being implemented to improve the health, nutrition, water, sanitation, hygiene and well-being of the population, primarily the adolescents of Karakalpakstan. The programme addresses the needs of the population through the construction of sanitation facilities, improved access to safe water, hygiene promotion and sanitary.
The Ministry of Foreign Affairs and the embassies of Uzbekistan abroad have established active efforts to attract funds and credits for socio-economic development in Karakalpakstan and to reduce the adverse impact of climatic conditions. A project worth $24.5 million is being implemented with ACWA Power Saudi Arabia for the construction and operation of a 100 MW wind farm in the Karatau district of Karakalpakstan.
In general, the socio-economic development of Karakalpakstan, the improvement of the population’s life and the overcoming of the environmental crisis in the Aral Sea region are priority objectives of State policy and an important part of the development strategy of New Uzbekistan. The measures taken are designed to ensure the joint construction of New Karakalpakstan, to help strengthen the unity of the two peoples.