Prezident Shavkat Mirziyoyev kunning ikkinchi yarmida Namangan shahrida Namangan, Andijon va Farg‘ona viloyatlari hokimlari hamda iqtisodiy kompleks mutasaddilari ishtirokida yig‘ilish o‘tkazdi.
Unda Sayxunobod tajribasi asosida mahallabay ishlash, tomorqa va xonadonlardagi imkoniyatlardan foydalanib, aholi daromadlarini oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Vodiy viloyatlarida aholi zich yashaydi. Har qarich yer qadrli. Mirishkorlar yerdan foydalanishning hadisini olgan. Hunarmandchilik, tadbirkorlik yaxshi rivojlangan. Shu bilan birga, mahallalarda ishsizlar, ehtiyojmandlar ham bor.
Davlatimiz rahbari bunday insonlarga alohida e’tibor qaratish, tashkiliy-moliyaviy ko‘mak berib, bandligini ta’minlash zarurligini aytdi. Buning uchun barcha mas’ullar har bir korxona, tadbirkor va xonadon bilan yaqindan ishlaydigan tizimni yo‘lga qo‘yishi kerak.
Shu bois mahallalarga hokimlik va barcha iqtisodiy idora xodimlari biriktirilmoqda. Ular xonadonlarda bo‘lib, imkoniyatlarini tahlil qiladi. Masalan, tomorqasi bo‘lsa, undan samarali foydalanish, daromadini 60-70 million so‘mga olib chiqish bo‘yicha namuna yaratadi.
Hunarmandlikka uquvi borlarga xomashyo, uskuna va aylanma mablag‘dan yordamlashiladi. Tadbirkorlik istagi bo‘lsa, biznes loyihalar qilib beriladi.
Bunda, ayniqsa, tijorat banklari faol bo‘lishi kerakligi ko‘rsatib o‘tildi. Ya’ni, ular, avvalo, o‘z mijozlari bo‘lgan korxonalar negizida qo‘shimcha ish o‘rinlari ochilishini qo‘llab-quvvatlashi lozim.
Qolaversa, banklarga davlat tomonidan katta resurslar ajratilmoqda. Ular joylarda aholi tashabbuslariga yo‘naltirilib, bandlikka xizmat qilishi zarur. Bu mablag‘lar yangi ish o‘rinlari, qo‘shimcha mahsulotlar, aholining xarid qobiliyati orqali oxir oqibat iqtisodiyotga tushum bo‘lib qaytadi.
Xonadonlarda kichik qayta ishlashlarni tashkil etish, odamlarni mahsulot ishlab chiqarishga o‘rgatish, kooperatsiya va kasanachilikni kengaytirish vazifasi qo‘yildi.
Tomorqalarda va dehqonchilik uchun ajratilgan yerlarda sarxil meva-sabzavotlar yetishtirib, eksport qilish, chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik orqali ro‘zg‘orlarga baraka kiritish mumkinligi ta’kidlandi.

In the afternoon, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting in Namangan with the khokims of Namangan, Andijan and Ferghana regions, as well as with responsible persons of the economic complex.
Measures to increase the incomes of the population based on the experience of Saikhunabad, including through the use of the possibilities of homestead lands and households, were discussed.
There is a high population density in the valley regions, every inch of land is worth its weight in gold. Therefore, local farmers know well how to use the land effectively. Handicrafts and entrepreneurship are well developed. At the same time, it is necessary to support unemployed people and low-income families in makhallas.
The Head of State stressed the importance of paying special attention to these groups of the population, providing them with organizational and financial support to ensure employment. All responsible persons should establish close cooperation with each enterprise, entrepreneur and household.
Therefore, employees of khokimiyats and all economic departments are involved in working in makhallas. They will analyze the opportunities in households, for example, create a model for the effective use of household plots to increase incomes to 60-70 million soums.
People with handicraft skills will be assisted in purchasing materials, equipment and working capital. Those who wish to engage in entrepreneurship will be helped to develop business plans.
It is indicated that the active participation of commercial banks is necessary in this process. That is, they should do everything possible to support the creation of additional jobs on the basis of those enterprises they serve.
Moreover, the state allocates significant resources to banks, which should be directed to local initiatives of the population and serve to increase employment. These funds should be converted into new jobs, additional products, and an increase in the purchasing power of the population.
The task is to organize small-scale industries in households, train people to produce goods, expand cooperation and home-based work.
The undisclosed potential of household plots and agricultural lands allocated to the population for growing various fruits and vegetables for export, as well as the development of livestock, poultry, fish farming and beekeeping, which will increase the well-being of households, will also be emphasized.