Yurtimiz zargarligi qadimdan mashhur. Jumladan, Namanganda ham “qo‘li gul” hunarmand sulolalar bo‘lgan. Lekin yetarli sharoit bo‘lmagani, xomashyo sotib olishdagi qiyinchiliklar sababli ko‘p zargarlar faoliyatini to‘xtatgan edi. Bori ham buyumlarni qo‘l mehnatida tayyorlardi.
Prezidentimizning 2019-yil 18-maydagi “O‘zbekiston Respublikasida zargarlik tarmog‘ini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni soha vakillariga keng imkoniyatlar ochdi. Xususan, zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarga kon-metallurgiya kombinatlari va aholidan qimmatbaho metall parchalari, qimmatbaho toshlar va ulardan yasalgan buyumlarni sotib olish huquqi berildi. Xorijdan texnologiya va mutaxassislar olib kelish qo‘llab-quvvatlandi.
Bunday e’tibor va imkoniyatlar zargar tadbirkorlarga ishonch berdi. “Gavhar grup” mas’uliyati cheklangan jamiyati ham shu tariqa vujudga keldi. Turkiya, Italiya, AQSH va Germaniyadan zamonaviy uskunalar keltirilib, 2022-yilda ishga tushirildi.
Bugungi kunda korxonada 10 ming xil dizayndagi zargarlik buyumlarini ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan. Chet ellar bilan hamkorlikda qo‘l soatlarining tilla korpusini tayyorlash yo‘lga quyilgan. 2023-yilda 270 kilogramm mahsulot ishlab chiqarilgan.
Shuningdek, bu yerda 3D modellashtirish orqali buyurtma asosida istalgan ko‘rinishdagi buyumlarni ishlab chiqarish mumkin.
Oltinni Tovar-xomashyo birjasidan kechiktirib to‘lash sharti asosida sotib olish imkoniyati aylanma mablag‘ va ishlab chiqarish uzviyligida muhim omil bo‘lmoqda.
Yana bir muhim tomoni, korxonada mahalliy zargarlar bilan kooperatsiya yo‘lga qo‘yilgan. Natijada yashirin ishlaganlar “soya”dan chiqdi, ish o‘rinlari ko‘paydi. Korxonada 100 dan ortiq kishining bandligi ta’minlangan. Shu yerning o‘zida yoshlarga hunar ham o‘rgatiladi.
Davlatimiz rahbari korxonada ishlayotgan zargarlar bilan suhbatlashdi.
- Mamlakatimizda yiliga 100 tonna oltin qazib olayapmiz. Uni zargar tadbirkorlarga bo‘lib to‘lash sharti bilan sotishga ruxsat berilgan. Ochig‘i, bunday imkoniyatlar hech qaysi davlatda yo‘q. Lekin, yurtimizda oltinning atigi 6 foizi qayta ishlanayapti. Oltin qazib olinmaydigan mamlakatlar bizdan ko‘p eksport qilayapti. Bu sohada biroz kechikdik. Shuning uchun ishlab chiqarishga qo‘shimcha sharoitlar yaratayapmiz. Bu hali boshlanishi. Sohani hali yana rivojlantiramiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda turkiyalik ishbilarmonlar bilan tajriba almashish, sohaga oid qonunchilikni takomillashtirish masalalari bo‘yicha muloqot bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari shu yerda “Mexmash” mas’uliyati cheklangan jamiyati mahsulotlarini ham ko‘zdan kechirdi.
Bu korxona yiliga 20 ming tonna burama mix va 18 ming tonna rulonli qog‘oz ishlab chiqarish, 6 million dollarlik eksport quvvatiga ega. 700 kishi ish bilan ta’minlangan.
Bozor talabidan kelib chiqib, avtomobil sanoatida qo‘llanadigan mahkamlash mahsulotlari hajmini va eksportini oshirish, ish o‘rinlarini ko‘paytirish rejalari yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

President Shavkat Mirziyoyev arrived in Namangan region on March 25.
The Head of our state first visited the Gavhar Group enterprise in Yangi-Namangan district. It is capable of industrially producing 1,200 kilograms of jewelry per year.
The jewelry business of our country has been known for a long time. In particular, there were also families in Namangan who passed this art from generation to generation. But due to the lack of necessary conditions, difficulties with the purchase of raw materials, many jewelers stopped their activities. Those who stayed made the products by hand.
The Presidential decree of May 18, 2019 "On measures to accelerate the development of the jewelry industry in the Republic of Uzbekistan" opened up wide opportunities for representatives of the sphere. In particular, jewelry manufacturers were granted the right to purchase scrap precious metals and precious stones, as well as products made from them from mining and metallurgical plants and the public. Support was provided for attracting technologies and specialists from abroad.
Such attention and opportunities have given confidence to jewelers. In particular, a limited liability company "Gavhar Group" was established. Modern equipment was brought from Turkey, Italy, the USA and Germany, and in 2022 the company began its activities.
Today, the company has mastered the production of jewelry of 10 thousand varieties. In cooperation with foreign partners, the production of high-quality gold watch cases has been established. In 2023, 270 kilograms of products were produced.
In addition, it has established the production of products of any shape to order using 3D modeling.
The purchase of gold on the commodity exchange with deferred payment is an important aid in ensuring the sufficiency of working capital and continuity of production.
Another important aspect is that the company has established cooperation with local jewelers. As a result, those who previously worked informally came out of the "shadow", and the number of jobs increased. The company employs more than 100 people. Here, young people learn the craft.
The Head of our state had a conversation with jewelers working at the enterprise.
- 100 tons of gold are mined in our country every year. It is allowed to sell gold to entrepreneurs in installments. In fact, there is no such possibility in other countries. However, we process only 6 percent of the gold. Non-gold mining countries export more jewelry than we do. We are a little behind in this area. Therefore, we create additional conditions for production. And this is just the beginning. We will continue to develop this industry," Shavkat Mirziyoyev said.
There was also an exchange of views with Turkish business people, and issues of improving legislation in this area were discussed.
The Head of State also got acquainted with the products of the limited liability company "Mehmash".
This enterprise produces 20,000 tons of screws and 18,000 tons of rolled paper per year, with an export potential of $ 6 million. 700 people are employed here.
Instructions are given regarding the increase in the volume of production and export of fasteners used in the automotive industry, and the expansion of the number of jobs.