O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-mart kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqotda unga va do‘st Rossiya xalqiga Moskva viloyatidagi "Krokus Siti Xoll" konsert zalida sodir etilgan terrorchilik harakati oqibatida ko‘plab insonlar qurbon bo‘lgani munosabati bilan chuqur hamdardlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqi nomidan vafot etganlarning oila a’zolariga bardamlik, jarohatlanganlarga tez fursatda shifo topishlarini tiladi. Begunoh insonlarga qarshi qaratilgan ushbu jinoyat yana bir bor qat’iy qoralandi.
Rossiya yetakchisi, o‘z navbatida, O‘zbekiston Prezidentiga ushbu og‘ir damda bildirilgan dalda so‘zlari va zarur ko‘makni ko‘rsatishga tayyorligi uchun minnatdorlik bildirdi. Mamlakatlarimiz xavfsizligi va barqaror taraqqiyotiga tahdid bo‘lgan ushbu yovuz kuchga kurashish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni faollashtirishga kelishib olindi.

В ходе прошедшего 23 марта этого года телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил глубокие соболезнования Президенту Российской Федерации Владимиру Путину и дружественному российскому народу в связи с многочисленными человеческими жертвами в результате теракта в концертном зале «Крокус Сити Холл» в Московской области.
Глава нашего государства от имени многонационального народа Узбекистана передал слова поддержки семьям погибших и пожелания скорейшего выздоровления всем пострадавшим. Еще раз подчеркнуто решительное осуждение этого преступления против невинных людей.
В свою очередь, лидер России искренне поблагодарил Президента Узбекистана за слова поддержки в этот тяжелый час и готовность оказать необходимое содействие. Достигнута договоренность об активизации двустороннего сотрудничества по борьбе с этим злом - угрозой безопасности и устойчивого развития наших стран.