Shu kunlarda mamlakatimiz go‘yoki ulkan sayilgohga aylangan. Shaharu qishloqlarda odamlar Navro‘zni shodu xurramlik bilan kutib olmoqda.
Bu yil bahor seryog‘in keldi. Bugun ham yurtimizda obi rahmat yomg‘irlari yog‘moqda. Bunday chog‘larda ota-bobolarimiz yil yaxshi kelishini aytib, dehqonchilikka qut-baraka, elga mo‘l rizq tilashgan.
Shu bois asosiy bayram tantanasi “Humo Arena” majmuasida bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, xalqimizni bayram bilan tabrikladi.
- Siz, qadrdonlarimni, ko‘pmillatli butun O‘zbekiston xalqini barchamiz sog‘inib kutgan Navro‘zi olam bilan samimiy muborakbod etishdan baxtiyorman, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari Navro‘z falsafasi orzu-intilishlarimiz, amaliy ishlarimiz bilan uyg‘un ekanini ta’kidladi.
Xalqimizning olijanob mehnati bilan mamlakatimizda yangi-yangi zamonaviy korxonalar, shinam uy-joylar, ijtimoiy va madaniy obyektlar, yo‘l va ko‘priklar, bog‘ va xiyobonlar barpo etilmoqda. Inson qadrini ulug‘lash, uning hayotiy manfaatlari va ijtimoiy himoyasini ta’minlash, ehtiyojmand aholi qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash, millati, tili va dinidan qat’i nazar, har bir yurtdoshimizga mehr va e’tibor ko‘rsatish asosiy mezonga aylanmoqda.
Mamlakatimizdagi do‘stlik va hamjihatlik muhiti, yaxshi qo‘shnichilik, tinchliksevar tashqi siyosat tufayli xalqaro maydonda O‘zbekistonimizning obro‘-e’tibori yuksalmoqda.
Tabiatning yasharish ayyomi bo‘lgan Navro‘z yoshlik bilan ham uyg‘un. Mamlakatimiz yoshlarining kuch-g‘ayrati, ezgu harakatlariga qanot berish maqsadida bu yil “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili” deb e’lon qilindi. Bunga oid Davlat dasturidagi maqsadlarga 36,5 trillion so‘m va 460 million dollar mablag‘ yo‘naltirilishi belgilangan. Umuman, joriy yilda barcha turdagi tadbirkorlik dasturlari doirasida 2 millionga yaqin aholiga moliyaviy ko‘mak ko‘rsatiladi.
Prezident yoshlarimizning xalqaro fan olimpiadalari, madaniyat va san’at festivallari, axborot texnologiyalari va sport yo‘nalishlaridagi yutuqlarini qayd etib, keyingi ishlari va musobaqalarda muvaffaqiyat tiladi.
Navro‘zning o‘lmas ruhi ayniqsa mahallalar hayotida yaqqol namoyon.
Mahallani qo‘llab-quvvatlash kengashlari, O‘zbekiston mahallalari uyushmasi va uning hududiy tuzilmalari tashkil etildi. Joylarda “mahalla yettiligi” tizimi samarali faoliyat olib bormoqda.
Manzilli ishlar natijasida so‘nggi ikki yilda O‘zbekistonda kambag‘allik darajasi 17 foizdan 11 foizga tushdi. Bunda 900 mingga yaqin aholiga imtiyozli kredit, 200 mingdan ziyod fuqarolarga subsidiya, qariyb 700 ming oilaga esa dehqonchilik uchun 200 ming gektar yer ajratib berilgani muhim ahamiyatga ega bo‘ldi.
Bu yildan boshlab Sirdaryo viloyatining Sayxunobod tumanida yangi tajriba joriy etilmoqda. Uning asosiy mazmuni - tomorqa yerlaridan unumli foydalanish, tomorqa egalarini zarur vosita va resurslar bilan ta’minlash, ular yetishtirgan mahsulotga bozor topib berish uchun ko‘maklashish, har qaysi oila va mahallada kichik-kichik ishlab chiqarishlarni yo‘lga qo‘yish, servis va xizmat turlarini ko‘paytirishdir.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz bo‘yicha 510 ming gektar tomorqa yerlari borligi, bu hali to‘la ishga solinmagan ulkan imkoniyat ekanini ta’kidladi. Bu borada faol insonlar davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi, jumladan, tomorqada yetishtiriladigan maxsulotlarni sotib oluvchi, qayta ishlovchi va eksport qiluvchi tadbirkorlarga
300 million so‘mdan 1 milliard so‘mgacha grant berilishi aytib o‘tildi.
- Mahallani qo‘llab-quvvatlash, uni yanada rivojlantirish doimo e’tiborimiz markazida bo‘ladi. Chunki, mahalla – bu mehr va ahillik qo‘rg‘onidir. Mahalla – oqko‘ngil, bunyodkor xalqimiz qalbining ko‘zgusidir, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari 22-mart - Mahalla tizimi xodimlari kuni bilan barchani tabrikladi.
Bayram tadbirida xorijiy davlatlarning elchilari, xalqaro tashkilotlar vakillari ham ishtirok etdi. Prezidentimiz ularni 21 mart – Xalqaro Navro‘z kuni bilan muborakbod etib, xalqlariga qizg‘in salom va tabriklarini yo‘lladi.
Bu yilgi Navro‘z bayrami fazilatli Ramazon oyida bo‘lib o‘tayotgani uning fayzu tarovatini yanada ziyoda qilmoqda.
- Mana shu bahoriy lahzalarda barchamiz ulug‘ ajdodlarimizning tilaklariga qo‘shilib, ilohim, har kunimiz Navro‘zdek go‘zal, Navro‘zdek fayzli va mazmunli bo‘lsin, deb niyat qilamiz, - deya so‘zini yakunladi Prezident.
Bayram shodiyonasi katta konsert dasturi bilan davom etdi.
Tantanadan so‘ng, Prezident Shavkat Mirziyoyev Navro‘z saylida bo‘lib, milliy madaniyat markazlari, folklor-etnografik jamoalar chiqishlarini kuzatdi.
- Bu san’at, bu urf-odatlarimiz tarixiy. Ularning zamirida katta madaniyat, ma’rifat bor. Bu yo‘nalishni mahkam tutib, davom ettirayotganingiz uchun rahmat. Bayram milliy qadriyatlarimiz bilan fayzli, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ko‘pmillatli xalqimizning to‘yi, bayramlari bir bo‘lib ketgan. Navro‘z ham barcha millat va elat vakillarining sevimli bayramiga aylangan. Bugun yurtimizda 130 dan ortiq millat va elat vakillari tinch-totuv yashab, uning ravnaqiga munosib hissa qo‘shmoqda. Hududlarda 38 ta do‘stlik jamiyati va 153 ta milliy madaniy markaz faoliyat ko‘rsatmoqda.
Davlatimiz rahbari shunday markazlarning ko‘rgazmalari va kuy-qo‘shiqlarini ham tomosha qildi. Turli millat vakillari bilan samimiy suhbatlashib, ezgu tilaklarini bildirdi.

В эти дни наша страна словно превратилась в огромную праздничную площадь. В городах и селах люди радостно встречают Навруз.
Этой весной природа щедра на дары. Сегодня в нашей стране идут благодатные дожди. В такие моменты наши предки говорили о хорошем начале года и желали земледельцам урожайности и изобилия всему народу.
В этом году главное празднование Навруза прошло в комплексе "Humo Arena".
На мероприятии присутствовал и выступил с поздравлением к народу Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
- Мне доставляет большое удовольствие искренне поздравить вас, весь многонациональный народ Узбекистана с долгожданным праздником Навруз, - сказал Президент.
Глава государства отметил, что философия Навруза глубоко переплетена с нашими чаяниями и практическими делами.
Благородным трудом нашего народа возводятся современные предприятия, комфортные дома, социальные и культурные объекты, дороги и мосты, скверы и сады. Страна с каждым днем преображается и становится краше. Все более утверждается уважение чести и достоинства человека как высшей ценности, обеспечение его жизненных интересов, социальной защиты, поддержка нуждающихся слоев населения, забота о каждом соотечественнике, независимо от нации, языка и вероисповедания.
Навруз, символизирующий возрождение природы, гармонирует с молодостью. Чтобы еще больше воодушевить нашу молодежь на благие дела, придать им силу и энергию, нынешний год объявлен в стране Годом поддержки молодежи и бизнеса. На достижение целей, определенных в Государственной программе этого года, направлено 36,5 триллиона сумов и 460 миллионов долларов. В целом, в рамках всех предпринимательских программ в этом году поддержку получат около 2 миллионов граждан.
Президент отметил достижения нашей молодежи на международных предметных олимпиадах, фестивалях культуры и искусства, в области информационных технологий и спорта, пожелав им успехов в будущей деятельности и соревнованиях.
Дух Навруза особенно ярко проявляется в жизни махаллей.
Созданы советы по поддержке махаллей, Ассоциация махаллей Узбекистана и ее территориальные подразделения. В результате целенаправленной работы за последние два года уровень бедности в Узбекистане снизился с 17 до 11 процентов. Значительный вклад в это внесли предоставление льготных кредитов почти 900 тысячам жителей, субсидий более чем 200 тысячам граждан и выделение почти 700 тысячам семей 200 тысяч гектаров земли для возделывания.
С этого года в Сайхунабадском районе Сырдарьинской области внедряется новый опыт. Его суть заключается в эффективном использовании приусадебных участков, обеспечении владельцев необходимыми средствами и ресурсами, помощи в нахождении рынков для продукции, организации мелких производств в каждой семье и махалле, расширении сервиса и услуг.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что в нашей стране есть 510 тысяч гектаров приусадебных участков, что представляет собой огромный неиспользованный потенциал. Активные люди будут поддерживаться государством, в частности, будут выделяться гранты от 300 миллионов до 1 миллиарда сумов предпринимателям, которые закупают, перерабатывают и экспортируют продукцию, выращенную в домохозяйствах.
- Поддержка махалли, ее дальнейшее развитие будут постоянно находиться в центре внимания. Ведь махалла – это крепость доброты и согласия. Ведь махалля – это оплот дружбы и добра. Махалля – зеркало души нашего народа-созидателя, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поздравил всех с 22 марта - Днем работников системы махалли.
В праздничном мероприятии также приняли участие послы иностранных государств и представители международных организаций. Президент поздравил их с 21 марта – Международным днём Навруза, адресовав тёплые приветствия и поздравления их народам.
- В эти чудесные мгновения весны, следуя заветам великих предков, преисполненные чистыми помыслами и надеждами мы говорим: пусть каждый наш день будет прекрасным, как Навруз, благословенным и мудрым будет, как Навруз! – пожелал Президент в завершение своего выступления.
Празднование продолжилось большой концертной программой.
После торжества Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в народных гуляниях, понаблюдал за выступлениями национальных культурных центров и фольклорно-этнографических ансамблей.
- Это искусство, наши традиции имеют глубокие исторические корни. В их основе лежат великая культура и просвещение. Спасибо вам за то, что вы храните и продолжаете это наследие. Сила праздников – в их гармонии с нашими национальными ценностями, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Навруз одинаково любим представителями всех национальностей и народностей. Сегодня в нашей стране в мире и согласии, дружно живут представители более чем 130 наций и народностей, внося свой достойный вклад в процветание страны. В регионах действуют 38 обществ дружбы и 153 национальных культурных центра.
Глава государства также посетил выставки и послушал музыкальные произведения этих центров. Он провёл искренние беседы с представителями различных национальностей, выразив им свои добрые пожелания.