Poytaxtimizning Yakkasaroy tumanidagi Dilbuloq mahallasiga bu yilgi Navro‘z yanada ko‘tarinkilik bilan keldi. Davlat-xususiy sherikchilik asosida zamonaviy mahalla idorasi qurildi. Ko‘p qavatli uylar yo‘lagi va ichki ko‘chalar, yerto‘lalar ta’mirlandi. Anhor bo‘yi tartibga keltirilib, obod sayilgohga aylantirildi. Ishkomlar, nihollar, piyodalar yo‘laklari mahallaga ko‘rk bag‘ishladi.
O‘tgan yili kuzda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida qariyb 4 ming tup daraxt va buta ko‘chati o‘tqazilgan edi. Shu kunlarda ko‘p qavatli uylar oldidagi maydonlarga rayhon, namozshomgul kabi gullar ekildi.
Dilbuloq mahallasida 6 ming 700 nafardan ziyod aholi yashaydi. Mahalla xizmat ko‘rsatish va ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Uch yuzga yaqin savdo, sanoat va xizmat ko‘rsatish shoxobchalarida mahalliy yoshlar va ayollar ishlamoqda. Maktabgacha ta’lim tashkiloti, oilaviy poliklinika, ixtisoslashtirilgan sport maktabi, pedagogika instituti filiali faoliyat yuritmoqda.
“Xavfsiz mahalla” tamoyili asosida hududga 360 ta videokuzatuv moslamalari o‘rnatilgan, ular mahalla profilaktika inspektori xizmat xonasiga ulangan.
O‘tgan yili 112 kishi ishga joylashtirilib, 181 nafari o‘zini-o‘zi band qilgan. Aholini tadbirkorlikka jalb qilish uchun 23 ta loyihaga kredit va o‘nga yaqin fuqaroga subsidiya ajratilgan. Xususan, bu yerda tikuvchilik sexi, go‘zallik saloni, poligrafiya va kompyuter xizmatlari, kutubxona, oziq-ovqat va qandolat do‘konlari tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu majmualarni ko‘zdan kechirdi, mahalla ahli bilan samimiy suhbatlashdi.
- Avvalo, sizlarni ulug‘ ayyom kunlari bilan, kelayotgan Navro‘z bilan tabriklayman. Mahallangizdagi obodlikni, ish joylarini, bayram nafasini ko‘rib, xursand bo‘ldim. Nima uchun hududlarda ko‘p yuraman? Chunki men odamlarga ishonaman. Hamma mahallalarni shunday o‘zgartirishga harakat qilishimiz kerak. Mamlakatimizda 9 ming 450 ta, Toshkentda 585 ta mahalla bor. Hozir ularga iqtisodiy kompleks tashkilotlarini biriktiradigan tizim qilayapmiz. Maqsadimiz - har bir xonadonga, har bir insonga yetib borish. Xalqning roziligi, duolariga munosib bo‘lish hammamizga nasib etsin, - dedi Prezident.
Shu boradagi manzilli chora-tadbirlar “mahalla yettiligi” va mutasaddilar bilan muloqotda muhokama qilindi.
- Xabaringiz bor, iqtisodiy kompleks tashkilotlarini mahallalarga biriktirayapmiz. Bunda banklarning ham o‘rni bor. Ular orqali tumanlardagi korxonalarga qo‘shimcha sharoit yaratib, yengil kreditlar berib, yana ish o‘rinlari ochishini qo‘llab-quvvatlash kerak. Endi mahallalar ham zamonga munosib, harakatchan bo‘lishi lozim. Umuman, ishlayman degan odamga sharoit yaratib berishimiz shart, - dedi davlatimiz rahbari.
Mutasaddilar iqtisodiy kompleks faoliyatini mahallalarda tashkil etish, shahar sharoitida odamlarni ish bilan ta’minlash vazifalari to‘g‘risida axborot berdi.

В этом году в махалле Дилбулок Яккасарайского района столицы встречают праздник Навруз с особым настроением. На основе государственно-частного партнерства здесь было построено современное здание схода граждан. Отремонтированы подъезды многоэтажных домов, внутренние улицы и подвалы. Берег канала приведен в порядок и превращен в красивую прогулочную зону. Цветники, деревья и пешеходные дорожки придали махалле особый вид.
Осенью прошлого года в рамках общенационального проекта "Яшил макон" были высажены почти 4 тысячи деревьев и кустарников. В эти дни перед многоквартирными домами сажают базилик и вечерницы.
В махалле Дилбулок проживают более 6,7 тысячи человек. Махалля специализируется на услугах и производстве. Здесь работают почти 300 точек торговли и сервиса, объектов промышленности, в которых трудятся местная молодежь и женщины. Функционируют дошкольное учебное заведение, семейная поликлиника, специализированная спортивная школа, филиал педагогического института.
На основе принципа "Безопасная махалла" в районе установлено 360 камер видеонаблюдения, подключенных к служебному кабинету махаллинского инспектора по профилактике.
В прошлом году было трудоустроено 112 человек и 181 гражданин стал самозанятым. Для привлечения населения к предпринимательству были выделены кредиты по 23 проектам и субсидии почти десяти гражданам. В частности, здесь созданы швейный цех, салон красоты, центры полиграфии и компьютерных услуг, библиотека, магазины продуктов питания и кондитерских изделий.
Глава государства осмотрел эти комплексы и провел искренние беседы с жителями махалли.
- Прежде всего, поздравляю вас с праздниками, приближающимся Наврузом. Я рад видеть в вашей махалле благоустройство, рабочие места и праздничную атмосферу. Почему я часто бываю на местах? Потому что я верю в людей. Мы должны стремиться к таким изменениям во всех махаллах. В нашей стране 9 450 махаллей, в Ташкенте - 585. Сейчас мы организуем систему, которая свяжет экономические комплексы с махаллями. Наша цель - достичь каждого дома, каждого человека, - сказал Президент.
В ходе обсуждения с "семеркой махалли" и ответственными лицами были рассмотрены адресные меры.
- Как вы знаете, мы закрепляем за махаллями организации экономического комплекса. Здесь также есть роль банков. Важно, чтобы они участвовали в создании дополнительных условий для предприятий в районах, предоставляли им льготные кредиты и поддерживали создание новых рабочих мест. Теперь и махалли должны соответствовать времени, быть энергичными. В общем, нам необходимо создать условия для каждого, кто хочет работать, - сказал глава нашего государства.
Ответственные лица доложили о деятельности экономического комплекса в махаллях и задачах по обеспечению занятости в условиях города.