Davlatimiz rahbari poytaxtimizning Sergeli tumanida tashkil etilayotgan Yoshlar bog‘iga ko‘chat o‘tqazdi.
Ma’lumki, Prezident tashabbusi bilan 2021-yildan buyon “Yashil makon” umummilliy loyihasi amalga oshirilmoqda. Jumladan, ekologik vaziyatni yaxshilash maqsadida Toshkentning “yashil belbog‘i” tashkil etilmoqda. Yoshlar bog‘i shu halqaning muhim bo‘g‘ini bo‘ladi.
Davlatimiz rahbariga bog‘ loyihasi haqida axborot berildi. Uning maydoni 75 gektardan ziyod bo‘lib, hududi jihatidan poytaxtimizda “Yangi O‘zbekiston” bog‘idan keyin ikkinchi o‘rinni egallaydi.
Bog‘ yettita katta hududga bo‘linadi. Markaziy xiyobonda turli maydonlar, ming o‘rinli ochiq amfiteatr, milliy va xalqaro gastronomik zonalar barpo etiladi.
Ochiq havoda ovqatlanish va qiziqarli mashg‘ulotlar uchun alohida joylar bo‘ladi. Musiqiy favvoralar, ochiq osmon ostidagi kinoteatr, san’at ko‘rgazmalari va lazer-shou imkoniyatlari yaratiladi. Bolalar uchun sport va o‘yin maydonlari, mashhur ertaklardagi qishloqlar, ustaxona, kutubxona tashkil etiladi. Sun’iy ko‘l, kanoe va suzish havzasi, baliq ovi dam oluvchilarga huzurbaxsh bo‘ladi.
19-mart kuni Toshkent shahri jamoatchiligi, davlat tashkilotlari va diplomatik korpus vakillari, yoshlar ishtirokida boqqa ko‘chatlar ekildi.
Prezident bog‘ loyihasida qatnashayotgan investor va loyihachilar, chet ellik diplomatlar bilan muloqot qildi.
- Xalqimiz qayerda bo‘lsa, daraxt ekishga intilgan. Amir Temur Samarqand atrofida so‘lim bog‘lar barpo etgan, boshqa shaharlarni ham obod qilgan. Buyuk bobolarimizga munosib bo‘lib, bu ishlarni qilayapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari boqqa kelgan yurtdoshlarimiz bilan suhbatlashib, ularni Navro‘z bilan tabrikladi.
Boqqa birinchi bosqichda ming tupdan ziyod kashtan, eman, sharq chinori, qizil kurtak, magnoliya, gujum kabi manzarali daraxtlar hamda buta va gullar ekiladi. Loyiha yakuniga qadar ularning soni 20 ming tupga yetadi.
Yana bir e’tiborli tomoni, bu bog‘da tabiiylik, o‘rmon shakli, ekzotik manzara hosil qilinadi. Bog‘ foydalanishga topshirilishi bilan 350 tadan ortiq ish o‘rni yaratiladi.
Ayni kunlarda ham hududlarda ko‘chatlar ekilmoqda. Umuman, yurtimizda 347 gektar maydonda “yashil hudud”, 187 ta vazirlik va hokimlik bog‘lari barpo etilgan.

The Head of our state planted trees in the Youth Park being created in the Sergeli district of the capital.
As you know, at the initiative of the President, the national project "Yashil Makon" has been implemented since 2021. In particular, a "green belt" of Tashkent is being created to improve the environmental situation. The Youth Park will be an important part of it.
The chapter provides information about the park project. Its area exceeds 75 hectares, and it will be the second largest in the capital after the New Uzbekistan Park.
The park will be divided into seven large zones. Playgrounds for various activities, an outdoor amphitheater with a thousand seats, and gastronomic zones of national and foreign cuisine will be created on the central alley.
There will be separate places for outdoor meals and interesting activities. There will be musical fountains, an open-air cinema, art exhibitions and a laser show. Sports and playgrounds, playgrounds in the style of famous fairy tales, workshops, and a library will be equipped for children. An artificial lake, a canoe and a swimming pool, fishing spots will delight visitors.
Today, the first trees have been planted in the park with the participation of the Tashkent public, government agencies and the diplomatic corps, as well as young people.
The President talked with investors and designers involved in the creation of the park, as well as with foreign diplomats.
- Our people have long made a habit of planting trees everywhere. Amir Timur created picturesque gardens around Samarkand, and improved other cities. We continue this work to be worthy of our great ancestors," Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of State talked with compatriots who arrived at the park, congratulated them on the Navruz holiday.
At the first stage, more than a thousand chestnuts, maples, oriental sycamore, magnolias, thuja, as well as shrubs and flowers will be planted in the park. By the end of the project, their number will reach 20 thousand.
Another feature will be the creation of a natural landscape, a forest and an exotic zone in the park. With the opening of the park, more than 350 jobs will be created.
These days, tree planting events are also taking place in the regions. In general, green zones have been created on an area of 347 hectares, 187 parks of ministries and khokimiyats have been laid out.