O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-mart kuni iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchi Suma Chakrabarti bilan uchrashuv o‘tkazdi.
"O‘zbekiston 2030" strategiyasining borishi va uni joriy yilda amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturining ijrosi ko‘rib chiqildi. O‘zbekistonning JSTga kirish bo‘yicha muzokaralar jarayoni doirasidagi ishlarni faollashtirish, jumladan, milliy normativ-huquqiy hujjatlarni tashkilot talablariga uyg‘unlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Ichimlik suvi ta’minoti, maktablar infratuzilmasini yaxshilash, onkologik kasalliklarning oldini olish, davlat xizmatida sifatni oshirish va raqobatni ta’minlash borasidagi loyihalar bo‘yicha aniq amaliy choralarni davom ettirish zarurligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, jumladan, investorlar huquqlarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish masalasiga e’tibor qaratildi. Shu ma’noda, maslahatchi ilg‘or xalqaro amaliyotni hisobga olgan holda tijorat nizolarini hal qilishning aniq mexanizmlarini taklif etdi.

On March 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Adviser on Economic Development, Effective Governance and International Cooperation Suma Chakrabarti.
The progress of the implementation of the Strategy "Uzbekistan 2030" as a whole and the State Program for its implementation this year were reviewed, issues of intensifying work within the framework of the negotiation process for Uzbekistan's accession to the WTO, including the harmonization of the national regulatory framework in accordance with the requirements of the organization, were discussed.
The need to continue concrete practical measures on drinking water supply projects, improve school infrastructure, prevent cancer, improve quality and ensure competition in the public service was emphasized.
A separate topic of the meeting was to increase the investment attractiveness of Uzbekistan, including through strengthening guarantees for the protection of investors' rights. In this context, the Adviser proposed specific mechanisms for resolving commercial disputes, taking into account international best practices.