Yurtimizda shunday sportchining bo‘lishi bolalar uchun namuna, dalda. Prezidentimizning 2022-yil 14-martdagi Gimnastika bo‘yicha Oksana Chusovitina ixtisoslashtirilgan gimnastika sport maktabini tashkil etish to‘g‘risidagi qarori sportsevar yoshlarga katta sharoit yaratdi.
Davlatimiz rahbari 5 mart kuni ushbu sport maktabiga tashrif buyurib, bu yerdagi sharoitlarni va mashg‘ulotlarni ko‘zdan kechirdi.
Muassasa milliy terma jamoalar uchun xalqaro darajadagi sportchilarni tayyorlash, yuqori malakali murabbiy va mutaxassislarni jalb etib, o‘quv-mashg‘ulot jarayonini xalqaro standartlar darajasida tashkil qilish, murabbiylar va gimnastikachilar mahoratini muntazam oshirib borishga yo‘naltirilgan. Buning uchun uch qavatli zamonaviy binoda barcha sharoit yaratilgan.
Birinchi qavatda asosiy zal va mashg‘ulotlar zali, trenajyor maydonchasi, tibbiyot xonasi va oshxona joylashgan. Tepa qavatlardan 165 o‘rinli yotoqxona, mehmonxona, informatika va ma’naviyat xonalari o‘rin olgan. Maktab Germaniyadan keltirilgan sport anjomlari va jihozlari bilan ta’minlangan.
Gimnastika maktabi 5-11-sinflardagi 105 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan. Bugungi kunda 91 nafar o‘g‘il-qiz mahoratini oshirmoqda. Ularga ikkita xorijiy til ham o‘rgatiladi.
Chusovitina izdoshlari o‘tgan yili sport gimnastikasi va badiiy gimnastika bo‘yicha xalqaro musobaqalarda 4 ta, respublika turnirlarida 6 ta va sport maktablari o‘rtasida 24 ta medalni qo‘lga kiritgan.
Muhimi shundaki, gimnastikachi yoshlar bir joyning o‘zida yashab, ta’lim olib, mashg‘ulotlar o‘tkazadi. Umuman olganda, bu sport maktabi gimnastikachilar uchun respublikada yagona o‘quv-mashg‘ulot bazasiga aylanadi.
Shu yerda sport sohasi mutasaddilari hamda videoaloqa orqali hududlar rahbarlari ishtirokida muloqot bo‘ldi.
– Nima uchun biz bu yo‘nalishga katta e’tibor berib, maktablar yaratayapmiz? Gimnastika – hamma sport turlarining asosi. Futbolchi ham, bokschi ham, sog‘lom bo‘laman degan inson ham gimnastika qilishi kerak. Iqtisodiyotni rivojlantirish, yoshlarga ta’lim berish bilan birga ularni sport bilan shug‘ullantirolsak, yurtimizda sog‘lom zurriyod, sog‘lom millat bo‘ladi, – dedi Prezident.
Shu maqsadda gimnastikani bolalar bog‘chalaridan keng joriy qilish, qobiliyatli sportchilarni saralashni shu bosqichdan boshlash, har bir hududda ikkitadan gimnastika maktabi tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Joriy yil Fransiyada bo‘ladigan Olimpiya o‘yinlarida qatnashadigan sportchi va ularning murabbiylariga alohida sharoit yaratish, munosib tayyorgarlik ko‘rishini ta’minlash bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berildi.

Трехкратная чемпионка мира по спортивной гимнастике, обладательница Кубка мира Оксана Чусовитина – гордость нашей страны. Она внесена в Книгу рекордов Гиннеса как единственная гимнастка, участвовавшая в восьми Олимпийских играх.
Успехи и целеустремленность спортсменки служат примером и мотивацией для детей. Постановление Президента от 14 марта 2022 года об организации специализированной спортивной школы гимнастики Оксаны Чусовитиной еще более расширило возможности для реализации потенциала молодежи.
Сегодня глава государства посетил эту спортивную школу, ознакомился с условиями и процессом тренировок.
Учебное заведение нацелено на подготовку спортсменов международного уровня для национальных сборных команд, организацию учебно-тренировочного процесса на уровне международных стандартов с привлечением высококвалифицированных специалистов, постоянное повышение квалификации тренеров и гимнастов. Для этого в трехэтажном современном здании созданы все условия.
На первом этаже расположены основной зал и зал для тренировок, тренажерный зал, медицинский кабинет и столовая. На верхних этажах находятся 165-местное общежитие, гостиница, классы информатики и духовности. Школа оснащена оборудованием из Германии.
Школа рассчитана на 105 учеников для обучения в 5-11-х классах. Сегодня здесь учится 91 ребенок. Им преподаются два иностранных языка.
Продолжатели дела Чусовитиной в прошлом году на международных соревнованиях по спортивной и художественной гимнастике завоевали 4 медали, на республиканских турнирах – 6 медалей, на соревнованиях между спортивными школами – 24 медали.
Главное, что юные гимнасты живут, обучаются и тренируются в одном месте. В целом, эта спортивная школа станет единой в республике учебно-тренировочной базой для гимнастов.
Здесь же прошла встреча с участием ответственных лиц сферы спорта и руководителями регионов по видеосвязи.
– Почему мы уделяем большое внимание этому направлению и создаем школы? Гимнастика – основа всех видов спорта. Как футболист, так и боксер, и каждый человек, заботящийся о здоровье, должен заниматься гимнастикой. Если вместе с развитием экономики и образования спортом, в нашей стране будут здоровое поколение, здоровая нация, – сказал Президент.
В этой связи обсуждены вопросы широкого внедрения гимнастики начиная с детских садов и организации отбора талантливых спортсменов с этого этапа, создания по две школы гимнастики в каждом регионе.
Даны указания по созданию спортсменам и их тренерам, которые будут выступать на Олимпийских играх во Франции в этом году, всех необходимых условий для достойной подготовки.