Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni Toshkent shahrida barpo etilgan Boks bo‘yicha Bahodir Jalolov sport mahorati maktabini borib ko‘rdi.
Olimpiada va Osiyo o‘yinlari g‘olibi, ikki karra jahon va uch karra Osiyo chempioni Bahodir Jalolov O‘zbekiston sportining bayroqdori hisoblanadi. U keyingi yillarda professional boksda ham muvaffaqiyatli qatnashib kelmoqda.
Yurtimizda bunday chempionlar faoliyatini targ‘ib qilish, ularning namunasida yosh sportchilarni tarbiyalashga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2022-yil 14-martdagi qaroriga muvofiq, shunday yana bir maskan – Boks bo‘yicha Bahodir Jalolov sport mahorati maktabi tashkil etildi.
Bu yerda xalqaro darajadagi bokschilarni tayyorlash, buning uchun yuqori malakali murabbiy va mutaxassislarni jalb etish, o‘quv-mashg‘ulotlarni xalqaro standartlar darajasida tashkil qilish hamda ilg‘or tajribalar asosida uning sifatini oshirib borish yo‘lga qo‘yilmoqda.
To‘rt qavatli zamonaviy binoda buning uchun barcha sharoit yaratilgan. Birinchi qavatda asosiy sport zali, suzish havzasi, tibbiyot xonasi va oshxona bor. Ikkinchi qavatda psixologiya, xorijiy tillar, nazariy mashg‘ulotlar, informatika va o‘qituvchilar xonalari, shuningdek, 45 o‘rinli mehmonxona joylashgan. Uchinchi va to‘rtinchi qavatlarda 235 o‘rinli yotoqxona, ma’naviyat xonasi tashkil etilgan. Shuningdek, bino yerto‘lasida avtoturargoh qurilgan.
Boks maktabi 175 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, 5-11-sinflarga har yili 25 nafardan o‘quvchi saralab olinadi. Ilk iqtidorlar 2022-yilgi o‘quv yilida qabul qilingan va bugungi kunda 50 nafar o‘quvchi saboq olmoqda. Ular butun mamlakatimizdan kelgan talabgorlar orasidan saralab olingan.
Bu maskan Yunusobod tumanidagi 259-umumta’lim maktabi bilan yonma-yon joylashgan. Yosh bokschilar umumta’lim fanlarini shu yerda o‘qishadi.
Bahodir Jalolov sport mahorati maktabi o‘quvchilari 2023-yilda xalqaro va respublika musobaqalarida 26 ta oltin, 18 ta kumush, 15 ta bronza medalni qo‘lga kiritgan. Bu yil ham qator turnirlarda ishtirok etish rejalashtirilgan.
Maktab butun mamlakatimiz yosh bokschilari uchun o‘quv-mashg‘ulot bazasi bo‘ladi. Yosh istiqbolli bokschilarni tanlash va tarbiyalash bo‘yicha boshqa sport maktablari va markazlari bilan hamkorlik qilib boradi.
Shu bois maktabda yosh sportchilar, soha mutasaddilari bilan muloqot bo‘ldi. Muloqotga videoaloqa orqali hududlar ham ulandi.
– Biz bu yilni Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili, deb e’lon qildik. Har doim ham bu masalaga alohida e’tibor qaratib, yoshlarga kerakli sharoitlarni yaratayapmiz. Ularning salohiyati, intilishi kuchli. Boks bo‘yicha dunyoda yetakchilar qatoridamiz. Bu salohiyatni, iqtidorli yoshlarimizni rivojlantirish maqsadida shu maktabni tashkil etdik. Endi Bahodir Jalolov maktabi o‘z yo‘nalishida xuddi Prezident maktabidek namunaviy tizim bo‘ladi. Boks metodologiyasi, diyetologiyasi, tibbiyoti, psixologiyasi hududlardagi sport maktablarida ham rivojlantiriladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Viloyat hokimlariga sport federatsiyalari bilan hamkorlikni yaxshilash, hududlarda ularning ishiga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Yoshlar o‘rtasida sportni yanada ommalashtirish, xususan, ularni boksga jalb etish, buning uchun maktab va to‘garaklarda sharoitlarni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 марта посетил школу спортивного мастерства по боксу Баходира Джалолова, построенную в городе Ташкенте.
Чемпиона Олимпийских и Азиатских игр, двукратного чемпиона мира и трехкратного чемпиона Азии Баходира Джалолова можно без преувеличения назвать сильнейшим спортсменом Узбекистана. В последние годы он также успешно выступает в профессиональном боксе.
В нашей стране уделяется особое внимание продвижению деятельности таких чемпионов, использованию их опыта в воспитании молодых спортсменов. Согласно постановлению главы государства от 14 марта 2022 года для этого создана еще одна база – школа спортивного мастерства по боксу Баходира Джалолова.
Здесь будет вестись подготовка боксеров международного уровня с привлечением высококвалифицированных тренеров и специалистов. Учебно-тренировочные занятия в школе будут проводиться в соответствии с международными стандартами и постоянно улучшаться на основе передового опыта.
В четырехэтажном современном здании созданы все условия для этого. На первом этаже находятся основной спортивный зал, бассейн, медицинский кабинет и столовая. На втором этаже расположены классы психологии, иностранных языков, теоретических занятий, информатики и учительские кабинеты, а также 45-местная гостиница. На третьем и четвертом этажах обустроены 235-местное общежитие и комната духовности. Также имеется подземная автостоянка.
Школа бокса рассчитана на 175 мест, в 5-11-ые классы ежегодно отбираются по 25 учеников. Первый набор прошел в 2022 году и сегодня здесь занимаются 50 талантливых учеников. Они были отобраны со всей страны.РУ
Школа находится по соседству со средней школой №259 Юнусабадского района, где юные боксеры будут учить общеобразовательные предметы.
Учащиеся школы Баходира Джалолова в 2023 году завоевали на международных и республиканских соревнованиях 26 золотых, 18 серебряных и 15 бронзовых медалей. В этом году также запланировано участие в ряде турниров.
Школа послужит учебно-тренировочной базой для молодых боксеров всей страны. Будет сотрудничать с другими спортивными школами и центрами по отбору и воспитанию молодых перспективных боксеров.
Здесь глава государства провел встречу с молодыми спортсменами и руководителями сферы. По видеосвязи к встрече подключились регионы.
– Мы объявили этот год Годом поддержки молодежи и бизнеса. Мы постоянно уделяем особое внимание этому вопросу, создаем необходимые условия для молодежи. У них большой потенциал и стремление. И неспроста в боксе мы являемся одними из мировых лидеров. Дальнейшее развитие этого потенциала, наших талантливых молодых людей является целью создание этой школы. Теперь школа Баходира Джалолова, подобно Президентским школам, будет служить образцом в своем направлении. Методология, диетология, медицина, психология бокса будут развиваться и в спортивных школах регионов, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Руководителям регионов даны указания по укреплению сотрудничества со спортивными федерациями, оказанию им помощи в работе на местах. Подчеркнута необходимость дальнейшего популяризации спорта среди молодежи, в частности привлечения их к боксу, расширить условия в школах и секциях.