O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori
Mamlakatimizda xotin-qizlarni e’zozlash, ularning ezgu orzu-intilishlarini qo‘llab-quvvatlash hamda o‘zining iqtidori, muhim g‘oya va tashabbuslari, ibratli amaliy ishlari va erishgan yutuqlari bilan yoshlarga o‘rnak bo‘lib kelayotgan, ijtimoiy-iqtisodiy hayotimizdagi o‘zgarishlar jarayonida faol ishtirok etib, Vatanimiz ravnaqi yo‘lida bor kuch-g‘ayrati, zamonaviy bilim va malakasi, ma’naviy-intellektual salohiyatini namoyon etayotgan qizlarimizni munosib rag‘batlantirish maqsadida:
1. Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi huzuridagi Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti komissiyasining Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrining iqtidorli qizlarini a’lo xulqi, noyob iste’dodi, zukkoligi, tashabbuskorligi, o‘qishdagi muvaffaqiyatlari hamda ta’lim, fan, adabiyot, san’at, madaniyat, sport sohalarida va jamoatchilik faoliyatida erishgan alohida yutuqlari uchun Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlash to‘g‘risidagi takliflari ilovadagi ro‘yxatga muvofiq ma’qullansin.
2. Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlanganlarga 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan o‘tkaziladigan bayram tantanalarida sovrindorlik diplomlari va ko‘krak nishonlari topshirilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindorlarining har biriga bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravari miqdorida pul mukofoti berilishini ta’minlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sohibalarining ibratli faoliyati, ularning noyob iste’dodi va erishgan yutuqlarini keng yoritib borish tavsiya etilsin.
5. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi G‘.Mirzayev zimmasiga yuklansin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining
2024-yil 4-martdagi PQ–111-son qaroriga ilova
Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlanganlar
R O‘ Y X A T I
Xudaybergenova Gulshinar Jangabayevna - Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus shahridagi 1-bolalar musiqa va san’at maktabining baxshichilik sinfi o‘qituvchisi
Kokanova Nursuliu Jenisbay qizi - Qoraqalpoq davlat universitetining chet tillari fakulteti filologiya yo‘nalishi 4-bosqich talabasi
Suleymanova O‘g‘ilxon Abdurazok qizi - O‘zbek milliy maqom san’ati markazining Andijon viloyati bo‘limi artist-maqomchisi
Jonibekova Xusniyobonu Ergashvoy qizi - Andijon viloyati Xo‘jaobod tumani «Gara guri» mahalla fuqarolar yig‘inidagi yoshlar yetakchisi
Pulatova Mohichexra Temirovna - Buxoro davlat universitetining qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayanch doktoranti
To‘xtamishova Gulnora Mels qizi - Buxoro viloyati Romitan tumanidagi 2-kasb-hunar maktabining informatika fani o‘qituvchisi
Chilmurzayeva Maftuna Abdumannon qizi - O‘zbekiston Milliy universitetining qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha mustaqil tadqiqotchisi (Jizzax viloyati)
Xojiboqiyeva Niginaxon O‘tkir qizi - O‘zbekiston Milliy universitetining Jizzax filiali psixologiya fakulteti iqtisodiyot yo‘nalishi 3-bosqich talabasi
Hakimova Shahzoda Bahriddin qizi - Toshkent tibbiyot akademiyasining davolash fakulteti 1-bosqich talabasi (Qashqadaryo viloyati)
Mirzayorova Sevara Ubaydullayevna - Qarshi muhandislik-iqtisodiyot institutining sanoat issiqlik energetikasi ixtisosligi bo‘yicha tayanch doktoranti
Eshpo‘latova Mohira O‘tkirjon qizi -Toshkent shahri Shayxontohur tumanidagi 34-umumiy o‘rta ta’lim maktabining o‘zbek tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi (Navoiy viloyati)
Omonboyeva Meruyert Erkin qizi - Navoiy viloyati Nurota tumanidagi «Qosimqaji-Meruyert» mas’uliyati cheklangan jamiyati direktori
Xakimova Dilshoda Oybek qizi - O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining ingliz filologiyasi fakulteti 4-bosqich talabasi (Namangan viloyati)
Ahmadjonova Muhayyojon Akramjon qizi - Toshkent tibbiyot akademiyasining davolash fakulteti 6-bosqich talabasi (Namangan viloyati)
Savadyan Vilana Arsenovna - Samarqand viloyati Samarqand shahridagi 51-ixtisoslashtirilgan umumiy o‘rta ta’lim maktabining 10-sinf o‘quvchisi, badiiy gimnastika bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoasi a’zosi
Yunusova Nargiza Tuychimurod qizi - Samarqand viloyati Tayloq tumani «Qo‘shchinor» gazetasi muxbiri
Akramova Sarvinoz Abduvohid qizi - Toshkent davlat sharqshunoslik universitetining sharq filologiyasi va tarjimashunoslik fakulteti 3-bosqich talabasi (Sirdaryo viloyati)
Irisqulova Kamola Normat qizi - Toshkent davlat transport universitetining avtomobil yo‘llarini loyihalash va qurish mutaxassisligi bo‘yicha 1-bosqich magistranti (Sirdaryo viloyati)
Ergashova Sadoqat Eshmamat qizi - Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universitetining o‘zbek adabiyoti ixtisosligi bo‘yicha tayanch doktoranti (Surxondaryo viloyati)
Suyunova Shamsiqamar Iskandarovna - Ro‘zi Choriyev nomidagi Surxondaryo viloyati ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internatining 11-sinf o‘quvchisi
Tursunboyeva Fotima Botir qizi - Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston davlat akademik katta teatri opera ijrochisi (Toshkent viloyati)
Xaqnazarova Umida Ural qizi - Toshkent davlat agrar universitetining ipakchilik mutaxassisligi bo‘yicha 2-bosqich magistranti
Abdusattorova Ziyodaxon Dilshodjon qizi - Farg‘ona viloyati yakkakurash sport turlariga ixtisoslashtirilgan sport maktabining kamondan otish bo‘yicha sportchisi
Yo‘ldasheva Muxayyoxon Alisher qizi - Farg‘ona politexnika institutining qurilish fakulteti 4-bosqich talabasi
Shomurotova Zulfiya Akmaljon qizi - Xorazm viloyati Xiva shahridagi Prezident maktabining 11-sinf o‘quvchisi
Sapayeva Risolat Rustam qizi - O‘zbekiston davlat xoreografiya akademiyasining Urganch filiali xoreografiya fakulteti 2-bosqich talabasi
Tosheva Marjana Rustam qizi - Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbek milliy musiqa san’ati institutining vokal va cholg‘u ijrochiligi pedagoglarini tayyorlash kafedrasi o‘qituvchisi

Постановление Президента Республики Узбекистан
1. Одобрить предложения Комиссии по Государственной премии имени Зульфии при Комитете семьи и женщин о присуждении одаренным девушкам из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента за отличное поведение, уникальный талант, сметливость, инициативность, успехи в учебе, а также особые достижения в области образования, науки, литературы, искусства, культуры, спорта и общественной деятельности Государственной премии имени Зульфии согласно прилагаемому списку.
Приложение
к постановлению Президента Республики Узбекистан
от 4 марта 2024 года № ПП–111
Худайбергенова Гулшинар Жангабаевна - преподаватель класса бахши детской школы музыки и искусств №1 города Нукуса Республики Каракалпакстан
Коканова Нурсулиу Женисбай кизи - студентка 4-го курса направления филологии факультета иностранных языков Каракалпакского государственного университета
Сулейманова Угилхон Абдуразок кизи - артист-макомист Андижанского областного отдела Центра узбекского национального искусства макома
Жонибекова Хусниёбону Эргашвой кизи - лидер молодежи в сходе граждан махалли «Гара гури» Ходжаабадского района Андижанской области
Пулатова Мохичехра Темировна - базовый докторант по специализации сравнительное литературоведение, языкознание и переводоведение Бухарского государственного университета
Тухтамишова Гулнора Мэлс кизи - учитель информатики профессиональной школы №2 Ромитанского района Бухарской области
Чилмурзаева Мафтуна Абдуманнон кизи - самостоятельный соискатель по специализации сравнительное литературоведение, языкознание и переводоведение Национального университета Узбекистана (Джизакская область)
Хожибокиева Нигинахон Уткир кизи - студентка 3-го курса направления экономики факультета психологии Джизакского филиала Национального университета Узбекистана
Хакимова Шахзода Бахриддин кизи - студентка 1-го курса лечебного факультета Ташкентской медицинской академии (Кашкадарьинская область)
Мирзаёрова Севара Убайдуллаевна - базовый докторант по специализации промышленная теплоэнергетика Каршинского инженерно- экономического института
Эшпулатова Мохира Уткиржон кизи - учитель узбекского языка и литературы средней общеобразовательной школы №34 Шайхантохурского района города Ташкента (Навоийский область)
Омонбоева Меруерт Эркин кизи - директор общества с ограниченной ответственностью «Қосимқажи-Меруерт» Нуратинского района Навоийской области
Хакимова Дилшода Ойбек кизи - студентка 4-го курса факультета английской филологии Узбекского государственного университета мировых языков (Наманганская область)
Ахмаджонова Мухайёжон Акрамжон кизи - студентка 6-го курса лечебного факультета Ташкентской медицинской академии (Наманганская область)
Савадян Вилана Арсеновна - ученица 10-го класса специализированной средней общеобразовательной школы №51 города Самарканда Самаркандской области, член национальной сборной команды Узбекистана по художественной гимнастике
Юнусова Наргиза Туйчимурод кизи - корреспондент газеты «Қўшчинор» Тайлакского района Самаркандской области
Акрамова Сарвиноз Абдувохид кизи - студентка 3-го курса факультета восточной филологии и переводоведения Ташкентского государственного университета востоковедения (Сырдарьинская область)
Ирискулова Камола Нормат кизи - магистрант 1-го курса по специальности проектирование и строительство автомобильных дорог Ташкентского государственного транспортного университета (Сырдарьинская область)
Эргашова Садокат Эшмамат кизи - базовый докторант по специализации узбекская литература Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы (Сурхандарьинская область)
Суюнова Шамсикамар Искандаровна - ученица 11-го класса специализированной школы-интерната искусств имени Рузи Чориева Сурхандарьинской области
Турсунбоева Фотима Ботир кизи - солист оперы Государственного академического Большого театра Узбекистана имени Алишера Навои (Ташкентская область)
Хакназарова Умида Урал кизи - магистрант 2-го курса по специальности шелководство Ташкентского государственного аграрного университета
Абдусатторова Зиёдахон Дилшоджон кизи - спортсменка по стрельбе из лука специализированной спортивной школы по спортивным видам единоборств Ферганской области
Йулдашева Мухайёхон Алишер кизи - студентка 4-го курса строительного факультета Ферганского политехнического института
Шомуротова Зулфия Акмалжон кизи - ученица 11-го класса Президентской школы в городе Хиве Хорезмской области
Сапаева Рисолат Рустам кизи - студентка 2-го курса факультета хореографии Ургенчского филиала Государственной академии хореографии Узбекистана
Тошева Маржана Рустам кизи - преподаватель кафедры подготовки педагогов вокального и инструментального исполнительства Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби
Трашкова Елизавета Дмитриевна - студентка 1-го курса факультета искусства хореографии Государственной академии хореографии Узбекистана