Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasi tomonidan 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan o'zbekistonlik talabalar o'rtasida futbol musobaqasi tashkil etildi.
Unda 40 dan ortiq vatandoshlar ishtirok etdi. Musobaqa natijalariga ko'ra, sovrinli o'rinlarni egallagan jamoalar uchun "Elchixona kuboklari" topshirildi. Vatandoshlar e'tiboriga milliy taomlarimiz va o'zbek kuy-qo'shiqlarimiz taqdim etildi.
Vatandoshlar bilan kechgan suhbat chog'ida ularning yurtimizdagi muhim siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar tadbirlarda faol ishtirok etishlarining ahamiyati hamda faol hayotiy pozitsiyasi va fuqarolik burchining muhimligi aytib o'tildi.
Shuningdek, O'zbekistonda turli sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko'lamdagi islohotlar va o'zgarishlar, so'nggi yillarda yurtimizda erishilgan natijalarning mazmun-mohiyati hamda xorijda ta'lim olayotgan o'zbekistonlik talabalar uchun Vatanimizda yaratilgan shart-sharoitlar haqida gapirib berildi.
Mazkur tadbir Xitoyda tahsil olayotgan o'zbekistonlik talabalar orasida ijobiy rezonansga sabab bo'ldi. "Vichat" ijtimoiy sahifasining «Elchixona futbol» va «Olg'a, O'zbekiston» kabi virtual guruhlarida vatandoshlarimiz tomonidan yozilgan izohlarda bir qator ijobiy mulohazalar, shu jumladan, bunday tadbirlarning o'tkazilishi vatandoshlarning birdamligi uchun katta ahamiyat kasb etishi ta'kidlangan.
Shimoliy Xitoy texnologiya universiteti talabasi Doniyor Ziyodullayev:
- Bugun 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan elchixonamiz tomonidan tashkil etilgan futbol musobaqasida faol ishtirok etdik. Bu kabi musobaqalar mamlakatimizdagi muhim bayramlar munosabati bilan bu yerda doimiy ravishda o'tkazilib kelinmoqda.
Vatan himoyasi bo'lish har bir er yigitning muqaddas burchidir. Shu o'rinda, barcha vatandoshlarimizni ushbu qutlug' sana bilan tabriklayman.
Xitoy xalqlar va millatlar universiteti talabasi Fayoz Ahmedov:
- Futbol bo'yicha tashkil etilgan musobaqada ishtirok etganimdan mamnunman. Bu yerda Xitoyga ta'lim olish uchun kelgan yangi vatandoshlarimiz bilan ham tanishdim va yangi do'stlar orttirdim.
Vatan qadrini chet davlatda bo'lib turgan, musofirlikda mehnat qilayotgan inson juda yaxshi his qiladi, deb o'ylayman. Biz tadbir davomida Madhiyamizni tinglab o'zgacha g'urur hissina tuydik.
Fursatdan foydalanib, barcha yurtdoshlarimizni Vatan himoyachilari kuni va O'zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil topganining 32 yilligi bilan samimiy tabriklayman.
Pekin transport universiteti talabasi Azizjon Rizakulov:
- Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan Xitoyda ta'lim olayotgan o'zbekistonlik talabalar yig'ilib futbol musobaqasida qatnashdik. Futbol musobaqasi juda qizg'in o'tdi. G'olib jamoalar maxsus kuboklar bilan taqdirlandi. Tadbir davomida o'zbek milliy kuy qo'shiqlari yangradi, milliy taomlarimizdan bahramand bo'ldik.
Bunday tadbirlar biz kabi Xitoyda bo'lib turgan vatandoshlarni birlashtirish va Vatanimizga bo'lgan muhabbat tuyg'usini yana bir bor his qilish imkonini beradi.

В Китае в честь 14 января-Дня защитника Отечества - состоялся футбольный турнир среди соотечественников
Посольством нашей страны в Пекине в честь 14 января - Дня защитника Отечества был организован футбольный турнир среди узбекских студентов.
В нем приняли участие более 40 соотечественников. По итогам соревнований командам, занявшим призовые места, вручались "кубки посольства". Вниманию соотечественников были представлены национальные блюда и узбекские песни.
В ходе беседы с соотечественниками была отмечена важность их активного участия в важных политических, экономических, культурно-гуманитарных мероприятиях в нашей стране, а также активная жизненная позиция и гражданский долг.
Также было рассказано о широкомасштабных реформах и изменениях, осуществляемых в Узбекистане в различных сферах, о значении результатов, достигнутых в стране за последние годы, а также об условиях, созданных в нашей стране для узбекских студентов, обучающихся за рубежом.
Данное мероприятие вызвало положительный резонанс среди узбекских студентов, обучающихся в Китае. В комментариях, написанных нашими соотечественниками в виртуальных группах «посольство футбол» и «Алга, Узбекистан» социальной страницы "вичат", отмечается ряд положительных отзывов, в том числе о том, что проведение подобных мероприятий имеет большое значение для единства соотечественников.
Студент Северо-китайского технологического университета Данир Зиядуллаев:
-Сегодня мы приняли активное участие в футбольном турнире, организованном нашим посольством по случаю 14 января - Дня защитника Отечества. Подобные конкурсы проводятся здесь постоянно в связи с важными праздниками в нашей стране.
Быть защитником Отечества-священный долг каждого мужа-юноши. В этот момент я хочу поздравить всех наших соотечественников с этой знаменательной датой.
Студент Китайского университета народов и национальностей Фаёз Ахмедов:
- Я рад принять участие в организованном футбольном турнире. Здесь я также познакомился и завел новых друзей с нашими новыми соотечественниками, которые приехали в Китай для получения образования.
Я думаю, что ценность родины очень хорошо ощущается человеком, который находится в чужой стране, работает в чужой стране. Мы почувствовали особую гордость, слушая наш гимн во время мероприятия.
Пользуясь случаем, сердечно поздравляю всех наших соотечественников с Днем защитника Отечества и 32-й годовщиной образования Вооруженных Сил Узбекистана.
Студент Пекинского Транспортного университета Азжон Ризакулов:
- По случаю Дня Защитника Отечества студенты из Узбекистана, обучающиеся в Китае, приняли участие в футбольном турнире. Футбольный турнир был очень напряженным. Команды-победители были награждены специальными трофеями. Во время мероприятия прозвучали узбекские национальные мелодии, мы отведали национальные блюда.
Подобные мероприятия позволяют объединить соотечественников, которые, как и мы, находятся в Китае, и еще раз ощутить чувство любви к своей Родине.