Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasi tomonidan 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan o'zbekistonlik talabalar o'rtasida futbol musobaqasi tashkil etildi.
Unda 40 dan ortiq vatandoshlar ishtirok etdi. Musobaqa natijalariga ko'ra, sovrinli o'rinlarni egallagan jamoalar uchun "Elchixona kuboklari" topshirildi. Vatandoshlar e'tiboriga milliy taomlarimiz va o'zbek kuy-qo'shiqlarimiz taqdim etildi.
Vatandoshlar bilan kechgan suhbat chog'ida ularning yurtimizdagi muhim siyosiy, iqtisodiy, madaniy-gumanitar tadbirlarda faol ishtirok etishlarining ahamiyati hamda faol hayotiy pozitsiyasi va fuqarolik burchining muhimligi aytib o'tildi.
Shuningdek, O'zbekistonda turli sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko'lamdagi islohotlar va o'zgarishlar, so'nggi yillarda yurtimizda erishilgan natijalarning mazmun-mohiyati hamda xorijda ta'lim olayotgan o'zbekistonlik talabalar uchun Vatanimizda yaratilgan shart-sharoitlar haqida gapirib berildi.
Mazkur tadbir Xitoyda tahsil olayotgan o'zbekistonlik talabalar orasida ijobiy rezonansga sabab bo'ldi. "Vichat" ijtimoiy sahifasining «Elchixona futbol» va «Olg'a, O'zbekiston» kabi virtual guruhlarida vatandoshlarimiz tomonidan yozilgan izohlarda bir qator ijobiy mulohazalar, shu jumladan, bunday tadbirlarning o'tkazilishi vatandoshlarning birdamligi uchun katta ahamiyat kasb etishi ta'kidlangan.
Shimoliy Xitoy texnologiya universiteti talabasi Doniyor Ziyodullayev:
- Bugun 14-yanvar - Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan elchixonamiz tomonidan tashkil etilgan futbol musobaqasida faol ishtirok etdik. Bu kabi musobaqalar mamlakatimizdagi muhim bayramlar munosabati bilan bu yerda doimiy ravishda o'tkazilib kelinmoqda.
Vatan himoyasi bo'lish har bir er yigitning muqaddas burchidir. Shu o'rinda, barcha vatandoshlarimizni ushbu qutlug' sana bilan tabriklayman.
Xitoy xalqlar va millatlar universiteti talabasi Fayoz Ahmedov:
- Futbol bo'yicha tashkil etilgan musobaqada ishtirok etganimdan mamnunman. Bu yerda Xitoyga ta'lim olish uchun kelgan yangi vatandoshlarimiz bilan ham tanishdim va yangi do'stlar orttirdim.
Vatan qadrini chet davlatda bo'lib turgan, musofirlikda mehnat qilayotgan inson juda yaxshi his qiladi, deb o'ylayman. Biz tadbir davomida Madhiyamizni tinglab o'zgacha g'urur hissina tuydik.
Fursatdan foydalanib, barcha yurtdoshlarimizni Vatan himoyachilari kuni va O'zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil topganining 32 yilligi bilan samimiy tabriklayman.
Pekin transport universiteti talabasi Azizjon Rizakulov:
- Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan Xitoyda ta'lim olayotgan o'zbekistonlik talabalar yig'ilib futbol musobaqasida qatnashdik. Futbol musobaqasi juda qizg'in o'tdi. G'olib jamoalar maxsus kuboklar bilan taqdirlandi. Tadbir davomida o'zbek milliy kuy qo'shiqlari yangradi, milliy taomlarimizdan bahramand bo'ldik.
Bunday tadbirlar biz kabi Xitoyda bo'lib turgan vatandoshlarni birlashtirish va Vatanimizga bo'lgan muhabbat tuyg'usini yana bir bor his qilish imkonini beradi.

The Embassy of our country in Beijing organized a football tournament among Uzbek students in honor of January 14 - Defender of the Fatherland Day.
More than 40 compatriots took part in it. Following the results of the competition, the teams that won prizes were awarded "embassy cups". National dishes and Uzbek songs were presented to the attention of compatriots.
During the conversation with compatriots, the importance of their active participation in important political, economic, cultural and humanitarian events in our country, as well as an active life position and civic duty were noted.
They also talked about the large-scale reforms and changes being implemented in Uzbekistan in various fields, the importance of the results achieved in the country in recent years, as well as the conditions created in our country for Uzbek students studying abroad.
This event caused a positive response among Uzbek students studying in China. In the comments written by our compatriots in the virtual groups "Embassy football" and "Alga, Uzbekistan" of the Vichat social page, a number of positive reviews are noted, including that holding such events is of great importance for the unity of compatriots.
Danir Ziyadullaev, a student at North China University of Technology:
- Today we took an active part in a football tournament organized by our embassy on the occasion of January 14 - Defender of the Fatherland Day. Such contests are held here all the time in connection with important holidays in our country.
Being a defender of the Fatherland is the sacred duty of every young man. At this moment, I want to congratulate all our compatriots on this significant date.
Student of the Chinese University of Peoples and Nationalities Faez Akhmedov:
- I am glad to take part in an organized football tournament. Here I also met and made new friends with our new compatriots who came to China for education.
I think that the value of the motherland is very well felt by a person who is in a foreign country, working in a foreign country. We felt particularly proud listening to our anthem during the event.
I take this opportunity to cordially congratulate all our compatriots on Defender of the Fatherland Day and the 32nd anniversary of the formation of the Armed Forces of Uzbekistan.
Student of Beijing Transport University Azjon Rizakulov:
- On the occasion of Defender of the Fatherland Day, students from Uzbekistan studying in China took part in a football tournament. The football tournament was very intense. The winning teams were awarded with special trophies. Uzbek national melodies were played during the event, and we tasted national dishes.
Such events allow us to unite compatriots who, like us, are in China, and once again feel a sense of love for their Homeland.