2027 йил Халқаро барқарор ва яшовчан туризм йили деб эълон қилинди.
26 февраль куни Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеяси томонидан "2027 йил - Халқаро барқарор ва яшовчан туризм йили" резолюцияси бир овоздан маъқулланди.
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, Ўзбекистон томонидан илгари сурилган ушбу резолюцияга 80 дан ортиқ аъзо мамлакат ҳаммуаллифлик қилди.
Ҳужжат матнини мувофиқлаштириш бўйича маслаҳатлашувларда Россия, Хитой Халқ Республикаси, АҚШ, Туркия, Германия, Буюк Британия, Европа Иттифоқи делегацияси, Япония, Корея Республикаси, Миср, Бразилия, Аргентина каби етакчи давлатларнинг экспертлари фаол иштирок этди ва резолюция мазмунини бойитишга муҳим ҳисса қўшди. БМТга аъзо давлатлар вакиллари ушбу резолюциянинг тақдим этилиши ўз вақтида ва долзарб эканини қайд этдилар.
Ҳужжатнинг бош мақсади Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2023 йил октябрида Самарқандда бўлиб ўтган БМТнинг Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош Ассамблеяси сессиясида туризм соҳасининг янги муаммолар ва замонавий хатарлар олдида барқарорлиги ва мослашувчанлиги борасида билдирилган фикрларига асосланган.
Давлатимиз раҳбари томонидан туризмнинг турли цивилизациялар бой маданий меросини асрашда, тинчлик ва бағрикенгликни мустаҳкамлашда, халқларнинг қадриятларини ҳурмат қилишда муҳим ўрин тутиши тўғрисида баён этилган тамойиллар ушбу резолюцияда мустаҳкамланган.
Ҳужжатда экология, биохилма-хилликни асраш ва атмосферанинг ифлосланишини камайтириш йўлида "яшил" туризмни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилган.
Резолюция 2027 йилни Халқаро барқарор ва яшовчан туризм йили деб эълон қилишни қарор қилади ҳамда БМТнинг Жаҳон сайёҳлик ташкилотини ҳукуматлар, БМТ тизимидаги тузилмалар, минтақавий ташкилотлар билан биргаликда йилни муваффақиятли ўтказиш учун комплекс чоралар кўришга чақиради.
Резолюцияда барқарор туризмни, жумладан, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, иқтисодий ўсиш, тўлиқ бандликни таъминлаш, қишлоқ ҳудудларини ривожлантириш ва қишлоқ аҳолисининг яшаш шароитларини яхшилашга хизмат қилувчи экотуризмни ривожлантириш муҳимлиги таъкидланади.
Резолюция барча манфаатдор томонларга барқарор ва яшовчан туризмни камбағалликни бартараф этиш, аёллар, ёшлар, кексалар ва ногиронларнинг иштирокини рағбатлантириш, иқтисодий имкониятларни кенгайтириш ҳамда муносиб иш жойлари ва даромад манбаларини яратишнинг муҳим воситаси сифатида фаол илгари суришни тавсия этади.
Ҳужжат билан БМТнинг Жаҳон сайёҳлик ташкилотига ушбу резолюциянинг амалга оширилиши юзасидан БМТ Бош Ассамблеясининг 83-сессиясида (2028 й.) ахборот бериш, бунда Халқаро йил қай даражада ўтказилганини баҳолашга алоҳида эътибор бериш топширилди.
Экспертларнинг фикрича, Ўзбекистон томонидан илгари сурилган резолюция туризм саноатининг глобал даражада янги босқичга кўтарилишини бошлаб беради.

At the initiative of Uzbekistan, 2027 will be declared the International Year of Sustainable and Resilient Tourism.
On February 26, at the UN Headquarters in New York City, the General Assembly of the Organization unanimously approved the Resolution “2027 – the International Year of Sustainable and Resilient Tourism”.
According to the press service of the Head of state, over 80 member countries of the Organization are co-authors of the resolution initiated by the Republic of Uzbekistan.
Experts from leading countries such as Russia, China, the United States, Türkiye, Germany, the United Kingdom, the EU delegation, Japan, the Republic of Korea, Egypt, Brazil, and Argentina actively participated in the consultations to agree on the document’s text. Representatives of UN member states noted the timeliness and relevance of the presentation of this resolution.
The main goal of the document is entirely based on the thesis put forward by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Samarkand session of the UNWTO General Assembly in October 2023 on the sustainability and flexibility of the tourism sector to new problems and challenges of our time.
The resolution enshrines the principles voiced by the President of Uzbekistan on the vital role of tourism in preserving the rich cultural heritage of various civilizations, strengthening peace and tolerance, and respecting peoples’ values.
Particular attention is paid to developing green tourism to preserve the environment and biodiversity and reduce air pollution.
The document resolves to announce 2027 as the International Year of Sustainable and Resilient Tourism and calls on UNWTO and governments, UN agencies, and regional organizations to take comprehensive measures for its successful implementation.
The resolution highlights the importance of developing sustainable tourism, including ecotourism, which can contribute to achieving the SDGs, economic growth, full employment, rural development, and improving the livelihoods of rural people.
The resolution encourages all stakeholders to actively promote sustainable and resilient tourism as an essential tool for poverty eradication, promoting the participation of women, youth, older persons, and persons with disabilities, expanding economic opportunities, and creating decent jobs and income sources.
The document resolves that UNWTO will inform the UN General Assembly at its 83rd session (2028) on the implementation of this resolution, with particular attention to the assessment of the implementation of the International Year.
According to experts, the resolution put forward by Uzbekistan will mark the beginning of a new stage in the development of the tourism industry at the global level.