Aholini ijtimoiy muhofaza qilishni ta'minlash bo'yicha qabul qilingan O'zbekiston qonunlarining tahlili shuni ko'rsatadiki, 1991-2016 yillar davomida ushbu yo'nalishda 24 ta, 2017-2023 yillarda esa 44 ta qonun qabul qilingan. Bundan tashqari, yuzlab boshqa normativ-huquqiy hujjatlar amalga oshirilmoqda.
Shunga asoslanib, so'nggi davrda Davlat byudjeti xarajatlarining asosiy qismi ijtimoiy sohaga yo'naltirilgan. Xususan, joriy yilda Davlat byudjeti umumiy xarajatlarining qariyb 50 foizi yoki 151,5 trln so'm (28.02.2024 yil uchun $1=12.501, 5 so'm) ta'lim,sog'liqni saqlash, aholini ijtimoiy himoya qilish, ilm-fan, madaniyat va sportni rivojlantirish, muhtojlarni uy-joy bilan ta'minlashga yo'naltiriladi.
O'zbekiston Konstitutsiyasining yangi tahririda mamlakatimiz ijtimoiy davlat tomonidan belgilangan. Shunga ko'ra, keng ko'lamli amaliy ishlar olib borilmoqda. Xususan, 2023 yil 1 iyun kuni Prezidentning "aholiga sifatli ijtimoiy xizmatlar ko'rsatish va ularga yordam berish, shuningdek, ularni samarali nazorat qilish tizimini yo'lga qo'yish bo'yicha kompleks chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni qabul qilindi. Bu ushbu yo'nalishdagi ishlarni yangi bosqichga ko'tarishda muhim qadam bo'ldi.
Aholini ijtimoiy muhofaza qilishning yagona tizimi, shuningdek, alohida institutsional organ-O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etildi. Shunday qilib, Agentlikning viloyat boshqarmalari, tuman va shaharlarda esa "inson" ijtimoiy xizmatlar markazlari o'z faoliyatini boshladi, aholiga professional ijtimoiy xizmatlar va yordam ko'rsatish mahallalar faoliyati bilan bevosita bog'liq bo'ladi. Bu aholining muhtoj qatlamlarini to'liq qamrab olishga, ularning yukini engillashtirishga, sifatli va professional yordam ko'rsatish orqali muammolarni hal qilishga yordam beradi.
O'zbekiston Prezidenti raisligida fevral oyida bo'lib o'tgan videoselektor yig'ilishida tizimni tubdan isloh qilish, ijtimoiy yordamning manzilliligi va samaradorligini ta'minlash zarurligi ta'kidlandi. Ushbu yo'nalishdagi ustuvor vazifalar belgilandi.
Bugungi kunda faqat 28 tuman mahallalarida ijtimoiy ishchilar bor. Joriy yilning 1 iyuniga qadar ularning faoliyatini mamlakatning barcha mahallalarida tashkil etish vazifasi qo'yildi.
Nogironligi bo 'lgan odamlarni protezlar bilan ta' minlash, qarovsiz qolgan bolalarga nafaqa va vasiylik berish, keksalar va yolg'izlarga g'amxo'rlik qilish kabi 49 ta ijtimoiy xizmatni mahallalarga yetkazish, o ' z navbatida mahalla ijtimoiy xodimlariga katta mas'uliyat yuklaydi.
Darhaqiqat, ehtiyojmand oilalar maqsadli o'rganilib, mahalla aholisini xabardor qilishning shaffof tizimi, shuningdek, har bir ijtimoiy xizmatga individual yondashish va monitoring olib borish yo'lga qo'yilsa, bu albatta yordamga muhtojlarga yordam beradi.
Ijtimoiy himoya masalalariga e'tibor jamiyat hayotida aks etadi. Agar biz, masalan, nafaqalarni tayinlash bo'yicha ishlarni ko'rib chiqsak, uning hajmi sezilarli darajada oshganini ko'ramiz. Xususan, 2021 yilda 404 ming 763 kishi, bugungi kunda esa 600 mingdan ortiq kishi turli xil imtiyozlarga ega bo'ldi. Shu bilan birga, ijtimoiy nafaqalar miqdori doimiy ravishda oshib bormoqda.
Alohida ta'kidlash joizki, endi nafaqa oluvchilar ro'yxatiga birinchi navbatda nogironligi bo'lgan, ota-ona qaramog'idan mahrum bo'lgan, boquvchisini yo'qotgan, shuningdek sog'lig'i yoki boshqa sabablarga ko'ra uzoq vaqt ishlay olmaydiganlarning oilalari kiradi. Boshqa fuqarolar "ijtimoiy reyestr" ga kiritilganda nafaqat ularning daromadlari, balki xarajatlari (yashash sharoitlari, kommunal xizmatlar, soliqlar, kreditlar bo'yicha to'lovlar va boshqalar) ham hisobga olinadi.
Yana bir muhim jihat: 2025-yildan boshlab 40 ta tumanda nogironligi bo'lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish, ularni sog'lomlashtirish va ularga g'amxo'rlik qilishni o'rgatish uchun ko'p tarmoqli ijtimoiy xizmatlar markazlari tashkil etiladi. Bu ijtimoiy yordam olayotgan odamlarning turmush darajasini yaxshilashga xizmat qiladi.
Yig'ilishda nogironligi bo'lgan shaxslar uchun to'siqsiz hayot yaratish borasidagi dolzarb masalalarga alohida e'tibor qaratildi. Ularni o'qitish va ish bilan ta'minlash uchun to'siqsiz muhit yaratish uchun nogironlik darajasini aniqlash amaliyoti to'xtatiladi va nogironlik kasallik bilan emas, balki shaxsning mustaqil harakatlar, aloqa va ijtimoiy hayotda ishtirok etish qobiliyatini hisobga olgan holda belgilanadi.
Bino va inshootlarni qurish dizayneri nogironligi bo'lgan odamlar uchun qulay muhit yaratish bo'yicha majburiy ekspertiza o'tkazishi, shuningdek jamoat transportida, temir yo'l stantsiyalarida va jamoat joylarida ular uchun to'siqsiz muhitni tashkil etish choralarini ko'rishi kerakligi aniqlandi. Yangi tizimning joriy etilishi ularning jamiyatga integratsiyalashuviga yordam beradi.
Umuman olganda, innovatsiyalarning asosiy maqsadi ijtimoiy himoya tizimida aniqlik, shaffoflik va adolatni ta'minlashdir. Shunday qilib, yordam olgan kishi faol hayotga intilib, o'zini jamiyatning to'laqonli a'zosi kabi his qiladi.

Анализ принятых законов Узбекистана по обеспечению социальной защиты населения, показывает: в течение 1991-2016 годов в данном направлении принято 24 закона, а с 2017 по 2023-й - 44. Кроме того, реализуются сотни других нормативно-правовых актов.
Исходя из этого, в последний период основная часть расходов Госбюджета направлена на социальную сферу. В частности, в текущем году почти 50 процентов общих расходов Государственного бюджета, или 151,5, трлн сумов (на 28.02.2024г. $1=12.501,5 сума) будет направлено на образование, здравоохранение, социальную защиту населения, развитие науки, культуры и спорта, обеспечение жильем нуждающихся и не только.
В новой редакции Конституции Узбекистан наша страна определена социальным государством. Соответственно, ведется масштабная практическая работа. В частности, 1 июня 2023 года принят указ Президента «О комплексе мер по оказанию качественных социальных услуг и помощи населению, а также налаживанию системы их эффективного контроля». Это стало важным шагом в выведении работы в данном направлении на новый уровень.
Созданы единая система социальной защиты населения, а также отдельный институциональный орган - Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан. Так, начали свою деятельность областные управления агентства, а в районах и городах - центры социальных услуг «Инсон», оказание профессиональных социальных услуг и помощи населению будет напрямую связано с деятельностью махаллей. Это поможет полностью охватить нуждающиеся слои населения, облегчить их бремя, решить проблемы путем предоставления качественной и профессиональной поддержки.
На февральском видеоселекторном совещании под председательством Президента Узбекистана подчеркнута необходимость коренного реформирования системы, обеспечения адресности и эффективности социальной помощи. Определены приоритетные задачи в данном направлении.
На сегодня социальные работники есть только в махаллях 28 районов. Поставлена задача организовать их деятельность во всех махаллях страны до 1 июня текущего года.
Доведение до махаллей 49 социальных услуг, таких как обеспечение людей с инвалидностью протезами, оформление пособий и опеки детей, оставшихся без попечения, забота о пожилых и одиноких в свою очередь возлагает большую ответственность на социальных работников махаллей.
Фактически, если будут адресно изучены нуждающиеся семьи и создана прозрачная система информирования жителей махаллей, а также индивидуальный подход к каждой социальной службе и проведение мониторинга, то это обязательно поможет тем, кто реально нуждается в помощи.
Внимание к вопросам социальной защиты находит отражение в жизни общества. Если рассмотреть, скажем, работу по назначению пособий, то увидим, как в разы вырос ее объем. В частности, в 2021 году разные виды пособий получили 404 тысячи 763 человека, а на сегодня - более 600 тысяч. При этом размер социальных пособий постоянно увеличивается.
Отдельно можно отметить, что теперь в список получателей пособий в первую очередь будут включаться семьи лиц с инвалидностью, лишенных родительского попечения, потерявших кормильца, а также те, кто по состоянию здоровья или по другим причинам не может длительное время работать. При включении других граждан в «социальной реестр» будут учитываться не только их доходы, но и расходы (условия проживания, коммунальные услуги, налоги, платежи по кредитам и тому подобное).
Еще один важный аспект: с 2025 года в 40 районах будут открыты многопрофильные центры социальных услуг для реабилитации лиц с инвалидностью, их оздоровления и обучения уходу за ними. Это послужит улучшению уровня жизни людей, получающих социальную помощь.
На совещании особое внимание было уделено актуальным вопросам по созданию безбарьерной жизни для лиц с инвалидностью. В целях создания безбарьерной среды для их обучения и обеспечения занятостью будет прекращена практика определения уровня трудоспособности, а инвалидность станут устанавливать не по заболеванию, а с учетом способности человека к самостоятельным действиям, коммуникации и участию в социальной жизни.
Определено, что проектировщику строительства зданий и сооружений следует проводить обязательную экспертизу по созданию комфортной среды для людей с инвалидностью, а также принять меры по организации для них безбарьерной среды в общественном транспорте, на вокзалах и в общественных местах. Внедрение новой системы будет способствовать интеграции их в общество.
В целом основная цель нововведений - обеспечить точность, прозрачность и справедливость в системе социальной защиты. Чтобы человек, получающий помощь, стремился к активной жизни, чувствовал себя полноценным членом общества.