Aholini ijtimoiy muhofaza qilishni ta'minlash bo'yicha qabul qilingan O'zbekiston qonunlarining tahlili shuni ko'rsatadiki, 1991-2016 yillar davomida ushbu yo'nalishda 24 ta, 2017-2023 yillarda esa 44 ta qonun qabul qilingan. Bundan tashqari, yuzlab boshqa normativ-huquqiy hujjatlar amalga oshirilmoqda.
Shunga asoslanib, so'nggi davrda Davlat byudjeti xarajatlarining asosiy qismi ijtimoiy sohaga yo'naltirilgan. Xususan, joriy yilda Davlat byudjeti umumiy xarajatlarining qariyb 50 foizi yoki 151,5 trln so'm (28.02.2024 yil uchun $1=12.501, 5 so'm) ta'lim,sog'liqni saqlash, aholini ijtimoiy himoya qilish, ilm-fan, madaniyat va sportni rivojlantirish, muhtojlarni uy-joy bilan ta'minlashga yo'naltiriladi.
O'zbekiston Konstitutsiyasining yangi tahririda mamlakatimiz ijtimoiy davlat tomonidan belgilangan. Shunga ko'ra, keng ko'lamli amaliy ishlar olib borilmoqda. Xususan, 2023 yil 1 iyun kuni Prezidentning "aholiga sifatli ijtimoiy xizmatlar ko'rsatish va ularga yordam berish, shuningdek, ularni samarali nazorat qilish tizimini yo'lga qo'yish bo'yicha kompleks chora-tadbirlar to'g'risida"gi farmoni qabul qilindi. Bu ushbu yo'nalishdagi ishlarni yangi bosqichga ko'tarishda muhim qadam bo'ldi.
Aholini ijtimoiy muhofaza qilishning yagona tizimi, shuningdek, alohida institutsional organ-O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etildi. Shunday qilib, Agentlikning viloyat boshqarmalari, tuman va shaharlarda esa "inson" ijtimoiy xizmatlar markazlari o'z faoliyatini boshladi, aholiga professional ijtimoiy xizmatlar va yordam ko'rsatish mahallalar faoliyati bilan bevosita bog'liq bo'ladi. Bu aholining muhtoj qatlamlarini to'liq qamrab olishga, ularning yukini engillashtirishga, sifatli va professional yordam ko'rsatish orqali muammolarni hal qilishga yordam beradi.
O'zbekiston Prezidenti raisligida fevral oyida bo'lib o'tgan videoselektor yig'ilishida tizimni tubdan isloh qilish, ijtimoiy yordamning manzilliligi va samaradorligini ta'minlash zarurligi ta'kidlandi. Ushbu yo'nalishdagi ustuvor vazifalar belgilandi.
Bugungi kunda faqat 28 tuman mahallalarida ijtimoiy ishchilar bor. Joriy yilning 1 iyuniga qadar ularning faoliyatini mamlakatning barcha mahallalarida tashkil etish vazifasi qo'yildi.
Nogironligi bo 'lgan odamlarni protezlar bilan ta' minlash, qarovsiz qolgan bolalarga nafaqa va vasiylik berish, keksalar va yolg'izlarga g'amxo'rlik qilish kabi 49 ta ijtimoiy xizmatni mahallalarga yetkazish, o ' z navbatida mahalla ijtimoiy xodimlariga katta mas'uliyat yuklaydi.
Darhaqiqat, ehtiyojmand oilalar maqsadli o'rganilib, mahalla aholisini xabardor qilishning shaffof tizimi, shuningdek, har bir ijtimoiy xizmatga individual yondashish va monitoring olib borish yo'lga qo'yilsa, bu albatta yordamga muhtojlarga yordam beradi.
Ijtimoiy himoya masalalariga e'tibor jamiyat hayotida aks etadi. Agar biz, masalan, nafaqalarni tayinlash bo'yicha ishlarni ko'rib chiqsak, uning hajmi sezilarli darajada oshganini ko'ramiz. Xususan, 2021 yilda 404 ming 763 kishi, bugungi kunda esa 600 mingdan ortiq kishi turli xil imtiyozlarga ega bo'ldi. Shu bilan birga, ijtimoiy nafaqalar miqdori doimiy ravishda oshib bormoqda.
Alohida ta'kidlash joizki, endi nafaqa oluvchilar ro'yxatiga birinchi navbatda nogironligi bo'lgan, ota-ona qaramog'idan mahrum bo'lgan, boquvchisini yo'qotgan, shuningdek sog'lig'i yoki boshqa sabablarga ko'ra uzoq vaqt ishlay olmaydiganlarning oilalari kiradi. Boshqa fuqarolar "ijtimoiy reyestr" ga kiritilganda nafaqat ularning daromadlari, balki xarajatlari (yashash sharoitlari, kommunal xizmatlar, soliqlar, kreditlar bo'yicha to'lovlar va boshqalar) ham hisobga olinadi.
Yana bir muhim jihat: 2025-yildan boshlab 40 ta tumanda nogironligi bo'lgan shaxslarni reabilitatsiya qilish, ularni sog'lomlashtirish va ularga g'amxo'rlik qilishni o'rgatish uchun ko'p tarmoqli ijtimoiy xizmatlar markazlari tashkil etiladi. Bu ijtimoiy yordam olayotgan odamlarning turmush darajasini yaxshilashga xizmat qiladi.
Yig'ilishda nogironligi bo'lgan shaxslar uchun to'siqsiz hayot yaratish borasidagi dolzarb masalalarga alohida e'tibor qaratildi. Ularni o'qitish va ish bilan ta'minlash uchun to'siqsiz muhit yaratish uchun nogironlik darajasini aniqlash amaliyoti to'xtatiladi va nogironlik kasallik bilan emas, balki shaxsning mustaqil harakatlar, aloqa va ijtimoiy hayotda ishtirok etish qobiliyatini hisobga olgan holda belgilanadi.
Bino va inshootlarni qurish dizayneri nogironligi bo'lgan odamlar uchun qulay muhit yaratish bo'yicha majburiy ekspertiza o'tkazishi, shuningdek jamoat transportida, temir yo'l stantsiyalarida va jamoat joylarida ular uchun to'siqsiz muhitni tashkil etish choralarini ko'rishi kerakligi aniqlandi. Yangi tizimning joriy etilishi ularning jamiyatga integratsiyalashuviga yordam beradi.
Umuman olganda, innovatsiyalarning asosiy maqsadi ijtimoiy himoya tizimida aniqlik, shaffoflik va adolatni ta'minlashdir. Shunday qilib, yordam olgan kishi faol hayotga intilib, o'zini jamiyatning to'laqonli a'zosi kabi his qiladi.

An analysis of the adopted laws of Uzbekistan on ensuring social protection of the population shows: during 1991-2016, 24 laws were adopted in this direction, and from 2017 to 2023 - 44. In addition, hundreds of other legal acts are being implemented.
Based on this, in the last period, the main part of the State Budget expenditures has been directed to the social sphere. In particular, this year almost 50 percent of the total expenditures of the State budget, or 151.5 trillion soums (as of 02/28/2024 $1 =12.501.5 soums) will be directed to education, health care, social protection of the population, the development of science, culture and sports, housing for those in need and not only.
In the new version of the Constitution of Uzbekistan, our country is defined as a social state. Accordingly, large-scale practical work is underway. In particular, on June 1, 2023, a presidential decree was adopted "On a set of measures to provide high-quality social services and assistance to the population, as well as to establish a system of effective control over them." This was an important step in bringing work in this area to a new level.
A unified system of social protection of the population has been created, as well as a separate institutional body - the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan. Thus, the regional departments of the agency have started their activities, and in districts and cities - Inson social service centers, the provision of professional social services and assistance to the population will be directly related to the activities of mahallas. This will help to fully reach the needy segments of the population, ease their burden, and solve problems by providing high-quality and professional support.
At the February video conference chaired by the President of Uzbekistan, the need for fundamental reform of the system, ensuring the targeting and effectiveness of social assistance was emphasized. Priority tasks in this direction have been identified.
Today, there are social workers only in the mahallas of 28 districts. The task has been set to organize their activities in all mahallas of the country before June 1 of this year.
Bringing 49 social services to the mahallas, such as providing people with disabilities with prostheses, registration of benefits and custody of children left without care, taking care of the elderly and lonely, in turn, places great responsibility on the social workers of the mahallas.
In fact, if families in need are targeted and a transparent system of informing residents of mahallas is created, as well as an individual approach to each social service and monitoring, then this will definitely help those who really need help.
Attention to social protection issues is reflected in the life of society. If we consider, for example, the work on the assignment of benefits, we will see how its volume has increased significantly. In particular, in 2021, 404 thousand 763 people received various types of benefits, and today - more than 600 thousand. At the same time, the amount of social benefits is constantly increasing.
Separately, it can be noted that now the list of recipients of benefits will primarily include families of people with disabilities, deprived of parental care, who have lost a breadwinner, as well as those who, for health reasons or for other reasons, cannot work for a long time. When other citizens are included in the "social register", not only their income will be taken into account, but also expenses (living conditions, utilities, taxes, loan payments, etc.).
Another important aspect: starting in 2025, multidisciplinary social service centers will be opened in 40 districts for the rehabilitation of people with disabilities, their rehabilitation and training in caring for them. This will serve to improve the standard of living of people receiving social assistance.
At the meeting, special attention was paid to topical issues of creating a barrier-free life for people with disabilities. In order to create a barrier-free environment for their education and employment, the practice of determining the level of working capacity will be discontinued, and disability will be established not by disease, but taking into account a person's ability to act independently, communicate and participate in social life.
It is determined that the designer of the construction of buildings and structures should conduct a mandatory examination to create a comfortable environment for people with disabilities, as well as take measures to organize a barrier-free environment for them in public transport, at train stations and in public places. The introduction of the new system will facilitate their integration into society.
In general, the main purpose of the innovations is to ensure accuracy, transparency and fairness in the social protection system. So that the person receiving help aspires to an active life, feels like a full-fledged member of society.