www.iift.uz сайти орқали 2024 йил 25 апрелгача TXИФ-2024 учун онлайн рўйхатдан ўтиш мумкин.
Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги маълумотига кўра, TXИФ – бу нафақат Ўзбекистон, балки бутун минтақа учун муҳим тадбир ҳисобланади. Анъанага мувофиқ, унинг дастурига давлат раҳбари даражасидаги ялпи мажлис, турли масалалар муҳокамасига бағишланган экспертларнинг 50 дан ортиқ учрашувлари, жумладан панель мунозаралари, давра суҳбатлари ва б2б музокаралари киритилган.
Форумнинг ҳар бир иштирокчиси ҳамкорлар билан манфаатлар кесишадиган нуқталарини топиши, муайян инвестиция лойиҳаларини ўрганиши, ўнлаб йўналишларда рўй бераётган сўнгги тенденцияларни муҳокама қилиши ва истиқболли таклифларни қабул қилиши мумкин бўлади.
Форум кун тартибида дунёдаги иқтисодий турбулентлик фонида барқарор ўсиш суръатларини намойиш этаётган, босқичма-босқич Марказий Осиёнинг ҳақиқий инвестиция марказига айланиб бораётган Ўзбекистоннинг салоҳиятини намоён этиш алоҳида ўрин тутади. Юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар, тадбиркорлик фаолияти учун яратилган қулай шароитлар, жумладан, салмоқли имтиёз ва преференциялар, инвесторлар ҳуқуқларининг кафолатланган ҳимояси инвесторларнинг қизиқишини оширмоқда.
Форум миқёси ва географияси йилдан-йилга ошиб бормоқда:
– TXИФ – 2022 (биринчи форум) форумига 56 давлатдан 2 мингдан ортиқ йирик инвесторлар ва юқори мартабали меҳмонлар ташриф буюрди.
– TXИФ – 2023 эса ўз майдонида 70 мамлакатдан 2500 иштирокчини жамлади. Форум натижаларга кўра, 11 миллиард долларлик 164 ҳужжат имзоланди.
2024 йилда Тошкент сайёрамизнинг барча қитъаларидан янада кўпроқ меҳмонлар – инвесторлар, расмийлар ва таҳлилчиларни қабул қилиши кутилмоқда.

Узбекистан открыл регистрацию на третий Ташкентский международный инвестиционный форум
2-3 мая 2024 года в Ташкенте состоится третий Ташкентский международный инвестиционный форум (TIIF-III).
По информации Министерства инвестиций, промышленности и торговли, ТМИФ – это одно из масштабных событий не только для Нового Узбекистана, но и для региона в целом. В его программу традиционно входят: пленарное заседание на уровне главы государства, более 50 дискуссионных встреч экспертов, включая панельные сессии, «круглые столы» и В2В-переговоры.
Каждый участник Форума сможет найти точки соприкосновения интересов, изучить конкретные инвестиционные кейсы, обсудить последние тенденции по десяткам различных сфер и принять выгодные для себя перспективные предложения.
Особой повесткой Форума является презентация потенциала Узбекистана – страны, которая на фоне экономической турбулентности в мире продолжает демонстрировать стабильный рост, постепенно превращаясь в настоящий инвестиционный хаб Центральной Азии. Интерес инвесторов подстегивают проводимые здесь реформы, и созданные комфортные условия для бизнеса, включая солидные льготы и преференции, гарантированную защиту прав инвесторов.
География и масштаб Форума растут ежегодно:
- ТМИФ-2022 (первый форум) посетили более 2 тысяч крупных инвесторов и высокопоставленных гостей из 56 стран мира. Заключены контракты и инвестиционные соглашения на сумму 7,8 миллиарда долларов США.
- ТМИФ-2023 собрал на своей площадке уже 2500 участников из 70 стран. По его итогам подписано 164 документа на 11 миллиардов долларов.
В 2024 году ожидается, что Ташкент примет ещё большее количество гостей – инвесторов, официальных лиц и аналитиков со всех континентов планеты.