Viloyatda chet ellik investorlar bilan hamkorlikda mashinasozlik, shaharsozlik, kimyo, to‘qimachilik, qurilish materiallari, tibbiyot, oziq-ovqat kabi muhim tarmoqlarda o‘nlab loyihalar ishlab chiqilmoqda. Umumiy qiymati 1,5 milliard dollarlik investitsiya loyihalaridan 660 million dollardan ziyod bo‘lgan 18 ta loyiha haqida axborot berildi.
Xususan, yuk elektromobillari, akkumulatorlar uchun nikel sulfat, arxitektura oynalari, shisha idishlar, qurilish materiallari, lak-bo‘yoqlar va mato ishlab chiqarish kabi loyihalar hudud iqtisodiyoti rivojiga katta hissa qo‘shib, minglab ish o‘rinlari yaratishi bilan ahamiyatli. Mehmonxona, shifoxona, ko‘ngilochar maskanlar va yo‘llar qurish, ekoturizmni va baliqchilikni rivojlantirishga qaratilgan loyihalar aholi farovonligi oshishiga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari ularning tashabbuskorlari bo‘lgan chet ellik investorlar va mahalliy tadbirkorlar bilan suhbatlashdi. Loyihalarning iqtisodiy samaradorligi haqida fikr almashilib, ularni jadallashtirish, tadbirkorlarga qo‘shimcha sharoit yaratish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Глава государства ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, планируемых к реализации в Хорезмской области.
Для региона совместно с иностранными инвесторами формируются десятки проектов в таких ключевых отраслях, как машиностроение, градостроительство, химия, текстильное производство, строительные материалы, медицина, пищевая промышленность. На презентации представлена информация о 18 проектах общей стоимостью более 660 миллионов долларов, в целом для области сформирован пакет инвестпроектов на 1,5 миллиарда долларов.
В частности, разрабатываются проекты по производству грузовых электромобилей, сульфата никеля для аккумуляторов, архитектурного стекла, стеклянной тары, строительных материалов, лакокрасочной продукции и тканей, что значительно повлияет на экономическое и социальное развитие региона и создаст тысячи рабочих мест. Строительство гостиниц, больниц, развлекательных объектов и дорог, развитие экотуризма ва рыбоводства послужит повышению благосостояния населения.
Глава государства побеседовал с инициаторами этих проектов – иностранными инвесторами и местными предпринимателями. Обсуждены экономическая эффективность проектов, даны указания по их ускорению и созданию дополнительных условий для предпринимателей.