26-fevral kuni Nyu-York shahridagi BMT bosh qarorgohida Tashkilot Bosh Assambleyasi tomonidan "2027-yil - Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili" rezolyutsiyasi bir ovozdan ma’qullandi.
O‘zbekiston Respublikasi tomonidan ilgari surilgan ushbu rezolyutsiyaga 80 dan ortiq a’zo mamlakat hammualliflik qildi.
Hujjat matnini muvofiqlashtirish bo‘yicha maslahatlashuvlarda Rossiya, Xitoy Xalq Respublikasi, AQSH, Turkiya, Germaniya, Buyuk Britaniya, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi, Yaponiya, Koreya Respublikasi, Misr, Braziliya, Argentina kabi yetakchi davlatlarning ekspertlari faol ishtirok etdi va rezolyutsiya mazmunini boyitishga muhim hissa qo‘shdi. BMTga a’zo davlatlar vakillari ushbu rezolyutsiyaning taqdim etilishi o‘z vaqtida va dolzarb ekanini qayd etdilar.
Hujjatning bosh maqsadi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil oktabrida Samarqandda bo‘lib o‘tgan BMTning Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh Assambleyasi sessiyasida turizm sohasining yangi muammolar va zamonaviy xatarlar oldida barqarorligi va moslashuvchanligi borasida bildirilgan fikrlariga asoslangan.
Davlatimiz rahbari tomonidan turizmning turli sivilizatsiyalar boy madaniy merosini asrashda, tinchlik va bag‘rikenglikni mustahkamlashda, xalqlarning qadriyatlarini hurmat qilishda muhim o‘rin tutishi to‘g‘risida bayon etilgan tamoyillar ushbu rezolyutsiyada mustahkamlangan.
Hujjatda ekologiya, bioxilma-xillikni asrash va atmosferaning ifloslanishini kamaytirish yo‘lida "yashil" turizmni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilgan.
Rezolyutsiya 2027-yilni Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili deb e’lon qilishni qaror qiladi hamda BMTning Jahon sayyohlik tashkilotini hukumatlar, BMT tizimidagi tuzilmalar, mintaqaviy tashkilotlar bilan birgalikda yilni muvaffaqiyatli o‘tkazish uchun kompleks choralar ko‘rishga chaqiradi.
Rezolyutsiyada barqaror turizmni, jumladan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, iqtisodiy o‘sish, to‘liq bandlikni ta’minlash, qishloq hududlarini rivojlantirish va qishloq aholisining yashash sharoitlarini yaxshilashga xizmat qiluvchi ekoturizmni rivojlantirish muhimligi ta’kidlanadi.
Rezolyutsiya barcha manfaatdor tomonlarga barqaror va yashovchan turizmni kambag‘allikni bartaraf etish, ayollar, yoshlar, keksalar va nogironlarning ishtirokini rag‘batlantirish, iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish hamda munosib ish joylari va daromad manbalarini yaratishning muhim vositasi sifatida faol ilgari surishni tavsiya etadi.
Hujjat bilan BMTning Jahon sayyohlik tashkilotiga ushbu rezolyutsiyaning amalga oshirilishi yuzasidan BMT Bosh Assambleyasining 83-sessiyasida (2028-y.) axborot berish, bunda Xalqaro yil qay darajada o‘tkazilganini baholashga alohida e’tibor berish topshirildi.
Ekspertlarning fikricha, O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan rezolyutsiya turizm sanoatining global darajada yangi bosqichga ko‘tarilishini boshlab beradi.

On February 26, at the UN headquarters in New York City, the resolution “2027 - the International Year of Sustainable and Resilient Tourism” was unanimously approved by the General Assembly of the Organization.
The resolution initiated by the Republic of Uzbekistan was co-sponsored by more than 80 member countries of the Organization.
Experts from such leading countries as Russia, China, the United States, Turkey, Germany, the United Kingdom, the EU delegation, Japan, the Republic of Korea, Egypt, Brazil, and Argentina actively participated in consultations on agreeing on the text of the document. Representatives of the UN member States noted the timeliness and relevance of the submission of this resolution.
The main purpose of the document is based entirely on the thesis put forward by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Samarkand session of the General Assembly of the World Tourism Organization (UNWTO) in October 2023 on the sustainability and flexibility of the tourism sector to new problems and challenges of our time.
The resolution enshrines the principles voiced by the head of our state on the important role of tourism in preserving the rich cultural heritage of various civilizations, strengthening peace and tolerance, and respecting the values of peoples.
Special attention is paid to the development of "green" tourism to preserve ecology, biodiversity and reduce atmospheric pollution.
The document decides to declare 2027 the International Year of Sustainable and Resilient Tourism and calls on UNWTO, together with governments, UN agencies, and regional organizations, to take comprehensive measures to ensure its successful implementation.
The resolution emphasizes the importance of developing sustainable tourism, including ecotourism, which can contribute to achieving the SDGs, economic growth, full employment, as well as rural development and improving the living conditions of rural populations.
The resolution recommends that all stakeholders actively promote sustainable and resilient tourism as an important tool for eradicating poverty, encouraging the participation of women, youth, the elderly and the disabled, expanding economic opportunities and creating decent jobs and sources of income.
The document decides that UNWTO should inform the UN General Assembly at its 83rd session (2028) on the implementation of this resolution, paying special attention to the assessment of the International Year.
According to experts, the resolution put forward by Uzbekistan will mark the beginning of a new stage in the development of the tourism industry at the global level.