Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Статистика агентлиги ва Жаҳон банки билан биргаликда Ўзбекистондаги монетар камбағаллик даражасини баҳолади. 2023 йилда мамлакатда камбағаллик даражаси 3,1% бандига пасайгани қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Статистика агентлигининг маълумотларига кўра, 2023 йилда Ўзбекистонда камбағаллик даражаси 11,0%гача пасайган.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан республика бўйича вилоятлар кесимида уй хўжаликлари бюджети кузатуви маълумотлари асосида 2022-2023 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон аҳолиси турмуш даражаси ҳолатидаги ўзгаришлар таҳлилини ўтказди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистонда камбағаллик даражасининг ҳисоблаш услуби Жаҳон банки тавсиялари асосида 2021 йилда қайта кўриб чиқилган.
Ҳисоб-китобларга кўра, 2021 йилда ўтказилган сўровда 10 мингга яқин уй хўжаликлари иштирок этган ва 2022 йилда қамров 14 мингдан ошган бўлса, 2023 йил давомида мамлакат бўйлаб 16 мингдан ортиқ оила ўрганилган.
Ўзбекистонда камбағаллик даражаси
Сўнгги йилларда ўзбекистонда камбағаллик даражаси сезиларли даражада ўзгарган. Хусусан, 2022 йилда камбағаллик даражаси 17%дан 14%гача камайган бўлса, 2023 йилда бу кўрсаткич 11%гача тушди ва 1 миллион аҳоли даромади белгиланган камбағаллик чегарасида ошгани қайд этилди.
Тадқиқотлар шуни кўрсатдики, камбағаллик даражасининг сезиларли пасайиши Сирдарё – 6 ф.п., Андижон – 5,5 ф.п. вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида – 6,3 ф.п.га қайд этилган.
Аҳоли жон бошига даромад
Аҳоли даромадлари таркибининг асосий қисмини иш ҳақи, кексалик пенсиялари ва ижтимоий ёрдамлар, қишлоқ хўжалигидан олинадиган даромадлари ташкил этади.
2022 йилга нисбатан пенсия ва ижтимоий нафақалардан олинадиган жами даромадлар ўртача 12%га, қишлоқ хўжалигидан олинадиган даромадлар 6%га ошди. Кичик бизнесдан олинган даромадлар ўртача 1,7 баробар ошди.
Таъкидлаш жоизки, таҳлиллар натижадарига кўра сўнгги уч йил давомида аҳоли даромадлари таркибида иш ҳақининг улуши 70,2%дан 62,7%га пасайди ва кичик бизнесдан олинадиган даромадлар улуши эса 0,7%дан 2,9%га ошди.
Ўзбекистонда камбағаллик даражасини баҳолаш 2020 йилдан бошлаб доимий равишда олиб борилмоқда ва аҳолининг турмуш даражаси, шароитлари ва сифати тўғрисидаги муҳим маълумотларнинг манбаи ҳисобланади, шунингдек, мамлакатдаги монетар камбағаллик даражасини баҳолашнинг ягона ахборот манбаи ҳисобланади.
Ўзбекистон Республикасида камбағалликни ўлчаш соҳасидаги истиқболли йўналишларидан бирига кўп ўлчовли камбағаллик индексини ҳисоблашнинг миллий статистика амалиётига жорий этилиши ҳисобланади.

Оценка показателей бедности в Республике Узбекистан по итогам 2023 года (+инфографика)
Центр экономических исследований и реформ совместно с Агентством по статистике оценили уровень монетарной бедности в Узбекистане. По итогам 2023 года бедность в стране сократилась на 3,1 процентных пункта. Эксперты объяснили, как изменился профиль бедности и в каких регионах доходы населения показали наибольший рост.
Согласно результатам оценки Агентства статистики при Президенте Узбекистана, по итогам 2023 года уровень бедности в Узбекистане снизился до 11,0%.
Центром экономических исследований и реформ проведен анализ изменения уровня благосостояния населения Узбекистана за 2022-2023 года на основе данных обследования бюджета домохозяйств по всей республике.
Следует отметить, изменение уровня бедности в Узбекистане было пересмотрено на основе лучших мировых практик. Так, используемый международный метод расчетов основан на концепции Всемирного банка.
В частности, в течении года изучаются бюджеты домохозяйств по всей республике. Способ измерения уровня бедности основан на оценках доходов населения, которые за последние годы значительно выросли.
Согласно оценкам, в обследовании 2021 года приняли участие около 10 тыс. домохозяйств, а в 2022 году охват превысил 14 тыс., тогда как в течение 2023 года было опрошено более 16 тыс. семей по всей стране.
Уровень бедности в Узбекистане
В результате, если в течение 2022 года бедность в Узбекистане сократилась с 17% до 14%, то в следующем году уровень бедности снизился до 11%. Согласно расчетам, в 2023 году еще 1 миллион человек был выведен из бедности.
Исследование выявило, что наибольшее снижение уровня бедности отмечено на 6 п.п. – в Сырдарьинской и на 5,5 п.п. – Андижанской областях, а также на 6,3 п.п. – в Республике Каракалпакстан.
Доходы на душу населения
Основными элементами денежных доходов населения стали заработная плата, социальные выплаты пенсии, пособия, доходы от сельского хозяйства.
По сравнению с 2022 годом совокупные доходы от пенсий и социальных выплат увеличились в среднем на 12%, сельского хозяйства – на 6%.
Необходимо отметить, что доходы населения от малого бизнеса за год выросли в 1,7 раза.
Кроме того, анализ показал, что за три года отмечено снижение в структуре доходов от заработной платы и рост малого бизнеса. Если в 2021 году доходы от заработной платы составляли 70,2%, а малого бизнеса – лишь 0,7%, то к концу 2023 года уже – 62,7% и 2,9% соответственно.
Оценка уровня бедности в Узбекистане проводится на постоянной основе с 2020 года и представляет собой важный источник данных об уровне, условиях и качестве жизни населения, а также является единственным информационным источником для оценки уровня монетарной бедности в стране.
Перспективным направлением в области измерения бедности в Республике Узбекистан является внедрение в национальную статистическую практику расчета индекса многомерной бедности.