Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги: 2023 йилда саноат зоналарида жойлашган корхоналар томонидан 53,4 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 972 миллион долларлик экспорт амалга оширилди
2024 йилда саноат зоналарида 841 та лойиҳани ишга тушириш режалаштирилган.
Cўнгги йилларда мамлакатимизда очиқ, рақобатбардош иқтисодиётни шакллантириш, инвестициялар ва саноатни ривожлантириш, ташқи савдо алоқаларини кенгайтириш, маҳаллий ва хорижий инвесторлар учун жозибадор ишбилармонлик муҳитини яратишга қаратилган қатор изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Мутахассислар таъкидлаганидек, амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлиги ривожланган мамлакатларнинг илғор тажрибаси, миллий иқтисодиёт имкониятлари ва мамлакат раҳбариятининг янгиланиш аҳоли турмуш даражасини яхшилаш борасидаги сиёсий иродаси билан уйғунлиги орқали таъминланмоқда.
Ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини жадал ривожлантириш, инвестицияларни жалб этишнинг илғор жаҳон тажрибасидан бири бу махсус иқтисодий ва саноат зоналарини ташкил этишдир.
2024 йил 1 январь ҳолатига кўра, мамлакатимизда 766 та саноат зонаси, жумладан, 24 та махсус иқтисодий зона, 532 та кичик саноат зонаси, 210 та ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ташкил этилди.
Мазкур объектларнинг бош режаларига мувофиқ инвестиция лойиҳалари учун умумий майдони 11 минг 952,1 гектар ер ажратилган. ИССВ мувофиқлаштирувида амалга оширилаётган ишлар туфайли бугунги кунда инвестиция лойиҳалари саноат зоналарининг 6382,3 гектар майдонида жойлашган. Аукцион орқали 4123,5 гектар ер майдони, жумладан, махсус иқтисодий зоналарда 3 минг 304,8 гектар, кичик саноат зоналарида 666 гектар, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида 152,7 гектар ер майдонлари сотувга қўйилган. Биргина жорий йилнинг январь ойида 100 гектардан ортиқ ер аукционга қўйилди.
Саноат зоналарида амалга оширилаётган ишлар кўлами йилдан-йилга кенгаймоқда. 2024 йилда саноат зоналарида 841 та лойиҳани ишга тушириш режалаштирилган. Бу 2023 йилдаги кўрсаткичдан (965 та лойиҳа) 124 тага кам бўлсада, бу ўзгариш янги ташкил этилган ишлаб чиқариш қувватларининг йириклашиши ва иш ўринлари сонининг анча кўпайиши билан боғлиқ. Масалан, саноат зоналарида 2023 йилда амалга оширилган лойиҳаларнинг умумий қиймати 9,7 триллион сўмни ташкил этган бўлса, 2024 йилда ушбу мақсадлар учун 13,3 триллион сўм жалб этилади. Иш ўринлари бўйича ҳам вазият худди шундай – 2023 йилда – 20,7 минг, жорий йилда эса 27,7 минг иш ўринлари яратиш режалаштирилган.
Жорий йилнинг биринчи кунларидан бошлаб саноат зоналарида қизғин иш бошлаб юборилди. Совуқ кунларда кузатилаётган секинлашишга қарамай, 2024 йил январь ойида умумий қиймати 56,6 миллиард сўмлик 14 та лойиҳа фойдаланишга топширилиб, 300 та янги иш ўрни яратилди. Шундан кичик саноат зоналарида 54,1 миллиард сўмлик 12 та, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида эса 2,5 миллиард сўмлик 2 та лойиҳа ишга туширилди.
Энг муҳими – бу натижалар, албатта. Саноат зоналарида ишга туширилган лойиҳалар ҳисобига яқин аҳоли пунктлари аҳолисини иш билан таъминлаш билан бир қаторда ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмида ўсиш қайд этилмоқда. 2023 йилда саноат зоналарида жойлашган корхоналар томонидан 53,4 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 972 миллион долларлик экспорт амалга оширилди. Биргина жорий йилнинг январь ойида 4,4 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, шундан 61,3 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинди.
Ўзбекистон саноат зоналарини қатъият билан изчил ривожлантирмоқда. Мазкур тренд сақланишига ва бу иш натижалари кутилганидан ҳам ошиб, давлат раҳбари томонидан белгилаб берилган мамлакат иқтисодиётини ривожлантириш бўйича стратегик мақсадларга эришишга муносиб ҳисса қўшишига шубҳа йўқ.

Ministry of Investment, Industry and Trade: In 2023, enterprises located in industrial zones manufactured products totaling 53.4 trillion soums and exported $972 million.
In 2024, 841 projects are planned to be launched in industrial zones in Uzbekistan.
In recent years, the country has been implementing a number of consistent, irreversible reforms aimed at creating an open, competitive economy, investment and industrial development, expanding foreign trade relations, and creating an attractive business environment for domestic and foreign investors.
According to experts, the effectiveness of the ongoing reforms provides a symbiosis of the best practices in developed countries, the capabilities of the national economy and the political will of the country's leadership to radically upgrade and improve the living standards of the population.
One of the world's best practices for accelerated development of production and export potential, as well as attracting investments, is the creation of special economic and industrial zones.
As of January 1, 2024, 766 industrial zones have been created in the country, including 24 special economic zones, 532 small industrial and 210 youth industrial and entrepreneurial zones.
According to the master plans of these facilities, a total of 11,952.1 hectares are allocated for investment projects. Thanks to the work carried out under the coordination of the MIIT, today 6,382.3 hectares of industrial zones are occupied for investment projects. 4,123.5 hectares of land were put up for sale through auctions, including 3,304.8 hectares in special economic zones, 666 hectares in small industrial zones and 152.7 hectares in youth industrial and entrepreneurial zones. In January this year alone, more than 100 hectares of land were put up for auction.
The scale of work in industrial zones is increasing every year. In 2024, 841 projects are planned to be launched in industrial zones. This figure is 124 units fewer than in 2023 (965 projects), which is due to the consolidation of newly created production facilities and the organization of a much larger number of jobs. So, if the total cost of projects implemented in industrial zones in 2023 amounted to 9.7 trillion soums, then in 2024 13.3 trillion soums will be attracted for these purposes. The situation is similar with jobs created – 20.7 thousand in 2023 against 27.7 thousand this year.
The "bull by the horns" was taken from the very first days of this year. Despite the usual "winter lull", already in January 2024, 14 projects worth 56.6 billion soums were commissioned, as a result of which 300 new jobs were created. Of these, 12 projects worth 54.1 billion soums were launched in small industrial zones and 2 projects worth 2.5 billion soums in youth industrial and entrepreneurial zones.
As always, the results are important. In addition to the jobs being created, which make it possible to provide employment for residents of settlements nearby industrial zones, there has been an increase in production and exports. In 2023, enterprises located in industrial zones manufactured products totaling 53.4 trillion soums and exported $972 million. In January this year alone, 4.4 trillion soums worth of goods were produced, and $61.3 million worth of goods were exported.
Uzbekistan is confidently and gradually developing industrial zones. Thus, all other things being equal, the results of this work will exceed expectations and make a worthy contribution to achieving the strategic goals set by the Head of State for the phased economic development of the country.