Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги: 2023 йилда саноат зоналарида жойлашган корхоналар томонидан 53,4 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 972 миллион долларлик экспорт амалга оширилди
2024 йилда саноат зоналарида 841 та лойиҳани ишга тушириш режалаштирилган.
Cўнгги йилларда мамлакатимизда очиқ, рақобатбардош иқтисодиётни шакллантириш, инвестициялар ва саноатни ривожлантириш, ташқи савдо алоқаларини кенгайтириш, маҳаллий ва хорижий инвесторлар учун жозибадор ишбилармонлик муҳитини яратишга қаратилган қатор изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Мутахассислар таъкидлаганидек, амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлиги ривожланган мамлакатларнинг илғор тажрибаси, миллий иқтисодиёт имкониятлари ва мамлакат раҳбариятининг янгиланиш аҳоли турмуш даражасини яхшилаш борасидаги сиёсий иродаси билан уйғунлиги орқали таъминланмоқда.
Ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини жадал ривожлантириш, инвестицияларни жалб этишнинг илғор жаҳон тажрибасидан бири бу махсус иқтисодий ва саноат зоналарини ташкил этишдир.
2024 йил 1 январь ҳолатига кўра, мамлакатимизда 766 та саноат зонаси, жумладан, 24 та махсус иқтисодий зона, 532 та кичик саноат зонаси, 210 та ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ташкил этилди.
Мазкур объектларнинг бош режаларига мувофиқ инвестиция лойиҳалари учун умумий майдони 11 минг 952,1 гектар ер ажратилган. ИССВ мувофиқлаштирувида амалга оширилаётган ишлар туфайли бугунги кунда инвестиция лойиҳалари саноат зоналарининг 6382,3 гектар майдонида жойлашган. Аукцион орқали 4123,5 гектар ер майдони, жумладан, махсус иқтисодий зоналарда 3 минг 304,8 гектар, кичик саноат зоналарида 666 гектар, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида 152,7 гектар ер майдонлари сотувга қўйилган. Биргина жорий йилнинг январь ойида 100 гектардан ортиқ ер аукционга қўйилди.
Саноат зоналарида амалга оширилаётган ишлар кўлами йилдан-йилга кенгаймоқда. 2024 йилда саноат зоналарида 841 та лойиҳани ишга тушириш режалаштирилган. Бу 2023 йилдаги кўрсаткичдан (965 та лойиҳа) 124 тага кам бўлсада, бу ўзгариш янги ташкил этилган ишлаб чиқариш қувватларининг йириклашиши ва иш ўринлари сонининг анча кўпайиши билан боғлиқ. Масалан, саноат зоналарида 2023 йилда амалга оширилган лойиҳаларнинг умумий қиймати 9,7 триллион сўмни ташкил этган бўлса, 2024 йилда ушбу мақсадлар учун 13,3 триллион сўм жалб этилади. Иш ўринлари бўйича ҳам вазият худди шундай – 2023 йилда – 20,7 минг, жорий йилда эса 27,7 минг иш ўринлари яратиш режалаштирилган.
Жорий йилнинг биринчи кунларидан бошлаб саноат зоналарида қизғин иш бошлаб юборилди. Совуқ кунларда кузатилаётган секинлашишга қарамай, 2024 йил январь ойида умумий қиймати 56,6 миллиард сўмлик 14 та лойиҳа фойдаланишга топширилиб, 300 та янги иш ўрни яратилди. Шундан кичик саноат зоналарида 54,1 миллиард сўмлик 12 та, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида эса 2,5 миллиард сўмлик 2 та лойиҳа ишга туширилди.
Энг муҳими – бу натижалар, албатта. Саноат зоналарида ишга туширилган лойиҳалар ҳисобига яқин аҳоли пунктлари аҳолисини иш билан таъминлаш билан бир қаторда ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмида ўсиш қайд этилмоқда. 2023 йилда саноат зоналарида жойлашган корхоналар томонидан 53,4 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 972 миллион долларлик экспорт амалга оширилди. Биргина жорий йилнинг январь ойида 4,4 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, шундан 61,3 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинди.
Ўзбекистон саноат зоналарини қатъият билан изчил ривожлантирмоқда. Мазкур тренд сақланишига ва бу иш натижалари кутилганидан ҳам ошиб, давлат раҳбари томонидан белгилаб берилган мамлакат иқтисодиётини ривожлантириш бўйича стратегик мақсадларга эришишга муносиб ҳисса қўшишига шубҳа йўқ.

Министерство инвестиций, промышленности и торговли: В 2023 году предприятиями, расположенными в промышленных зонах, произведено продукции на 53,4 триллиона сумов и осуществлен экспорт на 972 миллиона долларов.
В 2024 году в индустриальных зонах Узбекистана запланирован запуск 841 проекта.
В последние годы в стране осуществляется ряд последовательных, необратимых реформ, направленных на формирование открытой, конкурентоспособной экономики, инвестиционное, промышленное развитие, расширение внешнеторговых отношений, создание привлекательной бизнес-среды для местных и зарубежных инвесторов.
Как отмечают эксперты, эффективность проводимых реформ обеспечивает симбиоз передового опыта развитых государств, возможностей национальной экономики и политической воли руководства страны к кардинальному обновлению и повышению уровня жизни населения.
Одна из лучших мировых практик ускоренного развития производственного и экспортного потенциала, а также привлечения инвестиций – это создание специальных экономических и промышленных зон.
По состоянию на 1 января 2024 года в стране создано 766 промышленных зон, в том числе 24 – специальные экономические зоны, 532 – малые промышленные и 210 молодёжных индустриально-предпринимательских зон.
Согласно генеральным планам указанных объектов, под инвестиционные проекты отводится в целом 11 тысяч 952,1 гектара. Благодаря осуществляемой при координации МИПТ работе, сегодня инвестиционные проекты размещены на площади в 6 тысяч 382,3 гектара промышленных зон. На продажу посредством аукционных торгов выставлено 4 тысячи 123,5 гектара земли, в том числе 3 тысячи 304,8 гектара – в специальных экономических зонах, 666 гектаров – в малых промышленных зонах и 152,7 гектара – в молодежных индустриально-предпринимательских зонах. Только в январе этого года на аукцион было выставлено более 100 гектаров земли.
Масштабы работы в промышленных зонах увеличиваются с каждым годом. В 2024 году в индустриальных зонах запланирован запуск 841 проекта. Это на 124 единицы меньше показателя 2023 года (965 проектов), что происходит за счёт укрупнения вновь создаваемых производственных объектов и организации гораздо большего количества рабочих мест. Так, если общая стоимость реализованных в промышленных зонах проектов в 2023 году составила 9,7 триллиона сумов, то в 2024 году на эти цели будет привлечено уже 13,3 триллиона сумов. Аналогичная ситуация и с рабочими местами – 20,7 тысячи в 2023 году против 27,7 тысячи в текущем.
«Быка за рога» взяли уже с первых дней этого года. Несмотря на обычное «зимнее затишье», уже в январе 2024-го сданы в эксплуатацию 14 проектов на сумму 56,6 миллиарда сумов, в результате чего создано 300 новых рабочих мест. Из них 12 проектов на сумму 54,1 миллиарда сумов запущены в малых промышленных зонах и 2 проекта на сумму 2,5 миллиарда сумов - в молодежных индустриально-предпринимательских зонах.
Важны, как всегда, итоги. Помимо создаваемых рабочих мест, позволяющих обеспечить занятостью жителей близлежащих к промышленным зонам населённых пунктов, отмечен рост производства и экспорта. В 2023 году предприятиями, расположенными в промышленных зонах, было произведено продукции на общую сумму 53,4 триллиона сумов и осуществлен экспорт на 972 миллиона долларов. Только в январе этого года произведено товаров на сумму 4,4 триллиона сумов, а экспортировано – на 61,3 миллиона долларов.
Узбекистан уверенно и поэтапно развивает промышленные зоны. Таким образом, при прочих равных условиях результаты этой работы превзойдут ожидания и внесут достойный вклад в достижение поставленных главой государства стратегических целей по поэтапному экономическому развитию страны.