Prezident Shavkat Mirziyoyev 13-fevral kuni joriy yilda amalga oshirish mo‘ljallangan asosiy strategik islohotlar bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida 2030-yilga borib, mamlakatimiz yalpi ichki mahsuloti hajmini 160 milliard dollarga, aholi jon boshiga daromadni 4 ming dollarga yetkazib, bu borada o‘rtachadan yuqori davlatlar qatoriga kirish maqsadi belgilangan. Buning uchun iqtisodiyotda transformatsiya jarayonlarini izchil davom ettirish, investitsiya va biznes muhitini yanada yaxshilash, qishloq xo‘jaligida yuqori qo‘shilgan qiymatni ta’minlash zarur.
Taqdimotda shu boradagi 5 ta muhim soha – transport, urbanizatsiya va shaharsozlik, tadbirkorlik, qishloq xo‘jaligi va energetikadagi islohotlar ko‘rib chiqildi.
Iqtisodiyot rivoji uchun bosh omillardan biri bu – transport imkoniyatlari. Mamlakatimiz dengiz yo‘llaridan uzoqligi sababli avia va temir yo‘llarni diversifikatsiya qilishga urg‘u berilmoqda. O‘tgan yili 6 ta aviakompaniya tashkil qilindi, 28 ta yangi samolyot olib kelindi. Samarqand xalqaro aeroportiga xususiy sektor jalb etildi.
Bu ishlarni davom ettirib, “Uzbekistan Airports” va “Uzbekistan airways” kompaniyalari transformatsiyasini jadallashtirish, aeroportlar boshqaruvini xususiy sektorga berishni kengaytirish zarur.
Hududlarda moliyaviy xizmatlar, elektron tijorat, masofaviy ta’lim va tibbiyot xizmatlari rivojlanishi uchun sifatli internet ham muhim.
Kelgusi yetti yilda yurtimizda aholisi 300 mingdan ko‘p bo‘lgan shahar va tumanlar soni hozirgi 13 tadan 28 taga yetadi. Ayrim shahar va shaharchalarning bosh rejalari yo‘qligi sababli faqat eniga kengaymoqda. Bu infratuzilma xarajatlari oshishiga va qishloq xo‘jaligi yerlari kamayishiga olib kelmoqda. Shu bois urbanizatsiya jarayonlarini tartibga solish bo‘yicha konsepsiya va qonun ishlab chiqishga ehtiyoj bor.
Biznesga yanada qulay muhit yaratish uchun yo‘l, ichimlik suvi, ta’lim, tibbiyot kabi sohalarda xususiy sheriklik qoidalarini aniq belgilash zarur. Ayni paytda tarmoq va hudud rahbarlari bilan birga bunday loyihalar dasturini ham shakllantirib borish joiz.
Davlatning ayrim funksiyalarini, jumladan, hududlarni obodonlashtirish, erkin iqtisodiy zonalarni boshqarishni xususiy sektorga berish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Qishloq xo‘jaligi aholini oziq-ovqat va ish bilan ta’minlashda katta o‘rin tutadi. Lekin uning ayrim tarmoqlarida ish tartibi haliyam eskicha. Shu bois hosildorlikni oshirish va tannarxni kamaytirish, sohaga innovatsiyalarni olib kirish bo‘yicha aniq yechimlar kerak.
Iqtisodiy o‘sish sur’atlarini saqlab qolish uchun, eng avvalo, barqaror energiya ta’minoti zarur. Bu yil jami 50 milliard dollarlik 122 ta yangi yirik investitsiya loyihalari boshlanadi. Shu bilan birga, aholi soni va korxonalar ham ko‘payib bormoqda. Yaqin yillarda energiyaga ehtiyoj kamida 1,5 barobar oshadi. Buning ustiga, ayrim tarmoqlarda energiya sarfi hamon yuqori.
Davlatimiz rahbari ushbu sohalarga oid takliflar bilan tanishib, ular bo‘yicha huquqiy asos va investorlar uchun mustahkam kafolatlar yaratish zarurligini ta’kidladi.
– 2024-yilda bozor iqtisodiyoti poydevorini qurishning barcha jarayonlarini yakunlab, 2025-yilda milliy iqtisodiyotimizni sifat jihatidan mutlaqo yangi darajaga olib chiqishimiz shart, – dedi Prezident.
Islohotlar jarayoniga mamlakatimizning barcha ilmiy-tadqiqot institutlarini jalb qilib, keng qamrovli “yo‘l xaritasi” tayyorlash vazifasi qo‘yildi.

On February 13, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on key strategic reforms planned for implementation this year.
The Strategy "Uzbekistan - 2030" sets a goal to bring the country's gross domestic product to $160 billion by 2030, per capita income to $ 4,000, and thereby enter a number of countries with above-average incomes.
To do this, it is necessary to consistently continue the transformation processes in the economy, ensure a favorable investment and business environment, and high added value in agriculture.
The presentation discussed reforms in 5 key areas – transport, urbanization and urban planning, business development, agriculture and energy.
One of the key factors in the development of the economy is the use of transport opportunities. Due to the remoteness of our country from the sea routes, attention is being paid to the diversification of air and rail routes. Last year, 6 airlines were created and 28 new aircraft were purchased. The private sector was involved in the Samarkand International Airport.
Continuing these works, it is necessary to accelerate the transformation of Uzbekistan Airports and Uzbekistan Airways, to continue the successful practice of transferring airports to the private sector for effective management, it was noted at the meeting.
For the development of financial services, e-commerce, distance learning and medical services in the regions, the importance of providing high-quality Internet is pointed out.
In the next seven years, the number of cities and districts with a population of more than 300 thousand people in our country will increase from the current 13 to 28. Due to the lack of master plans, some cities and towns are expanding only by increasing the area. This leads to an increase in infrastructure costs and a decrease in agricultural land. Therefore, there is a need to develop a law and a concept on urbanization.
To create a more favorable business environment, it is necessary to clearly define the rules of public-private partnership in such areas as roads, drinking water supply, education, and medicine. At the same time, it is advisable to form a program of such projects together with the heads of industries and regions.
Special attention is paid to the issue of transferring certain functions of the state to the private sector, including landscaping, management of free economic zones.
Agriculture plays an important role in providing the population with food and jobs. However, outdated approaches are still in place in some of its industries. Therefore, specific solutions are needed to increase yields and reduce costs, and introduce innovations in the field.
To maintain the pace of economic growth, first of all, it is necessary to ensure a stable energy supply. 122 major investment projects totaling $50 billion will begin this year. At the same time, the number of people and businesses is growing. In the coming years, energy demand will increase at least 1.5 times. In addition, energy consumption remains high in some industries.
After reviewing the proposals in these areas, the Head of State stressed the need to create a legal framework and reliable guarantees for investors.
"In 2024, we should complete all the processes of building the foundation of a market economy and in 2025 bring the national economy to a completely new level of quality," the President said.
The need to involve all research institutes of the republic in the reform process with the preparation of a large "road map" was also noted.