Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko Qo‘shma bayonot qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida qator muhim ikki tomonlama hujjat va bitimlarni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Shu jumladan:
– 2024-2025-yillarda O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi;
– Mahsulotlarni sertifikatlashtirish elektron tizimlarini qo‘llash to‘g‘risida bitim;
– Raqobatni rivojlantirish, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va reklama bozorini tartibga solish sohalarida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Ilm-fan va ishlab chiqarishda hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Toshkent va Minsk shaharlari o‘rtasida birodarlik munosabatlarini o‘rnatish va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risida bitim;
– Energetika sohasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
– Intellektual mulk sohasida hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
– 2024-2025-yillarda sport sohasida hamkorlik dasturi;
– 2024-2025-yillarda madaniyat va san’at sohasida hamkorlik dasturi;
– 2024-2025-yillarda maktabgacha ta’lim muassasalarining pedagog kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish sohasida hamkorlik dasturi;
– 2024-2025-yillarda ta’lim sohasida hamkorlik bo‘yicha “yo‘l xarita”si;
– 2024-2026-yillarda agrosanoat majmuida hamkorlik bo‘yicha “yo‘l xarita”si;
– O‘simliklar karantini sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar rejasi;
– 2024-2025-yillarda turizm sohasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi.
Bundan tashqari, tashrif doirasida 2024-yilda O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi hududlari delegatsiyalarining o‘zaro tashriflari reja-jadvali imzolandi.

По итогам прошедших переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко приняли Совместное заявление.
В присутствии глав государств состоялась церемония подписания ряда важных двусторонних документов и соглашений.
В их числе:
– План мероприятий по развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь на 2024-2025 годы;
– Соглашение о применении электронных систем сертификации товаров;
– Соглашение в сфере развития конкуренции, защиты прав потребителей и регулирования рынка рекламы;
– Соглашение о научно-производственном сотрудничестве;
– Соглашение об установлении побратимских отношений и развитии многопланового сотрудничества между городами Ташкентом и Минском;
– Протокол о сотрудничестве в сфере энергетики;
– Протокол о сотрудничестве в сфере интеллектуальной собственности;
– Программа сотрудничества в сфере спорта на 2024-2025 годы;
– Программа сотрудничества в сфере культуры и искусства на 2024-2025 годы;
– Программа сотрудничества в сфере подготовки, переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров учреждений дошкольного образования на 2024-2025 годы;
– «Дорожная карта» в области образования на 2024-2025 годы;
– «Дорожная карта» в области агропромышленного комплекса на 2024-2026 годы;
– План совместных мероприятий по развитию сотрудничества в сфере карантина растений;
– План мероприятий в сфере туризма на 2024–2025 годы.
Кроме того, в рамках визита подписан График взаимных визитов делегаций регионов Республики Узбекистан и Республики Беларусь в 2024 году.