Mamlakatimizda 10 ming 284 ta maktab bor. So‘nggi yillarda ulardagi sharoitlarni yaxshilash, o‘quvchi o‘rnini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘p ishlar qilindi. Maktablarni yiliga o‘rtacha 400 ming o‘quvchi bitirayotgan bo‘lsa, ularning 170 ming nafari ta’limni davom ettirmoqda. Rivojlangan davlatlarda 50 foizdan ziyod bitiruvchilar professional ta’lim muassasasiga kiradi.
Hozirgacha 208 ta maktabning yuqori sinf o‘quvchilariga 3 ta yo‘nalish bo‘yicha kasbga o‘rgatish yo‘lga qo‘yildi. Chet tilini bilish sertifikatiga ega bo‘lgan maktab bitiruvchilari soni oxirgi ikki yilda 6 ming nafardan 18 mingga yetdi.
Shu bilan birga, bu ishlarni izchil davom ettirish zarur. Ta’lim sifatini oshirish uzluksiz jarayon.
Taqdimotda shu maqsaddagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Bugungi kunda hududlardagi 500 ta maktabda Prezident va ixtisoslashgan maktablarning baholash tizimi joriy etilgan. Natijada ilg‘or xorijiy tajriba asosida vaziyatni tahlil qilish, muammoni yechish, jamoada ishlash kabi amaliy mashg‘ulotlar ulushi 60 foizga yetkazilgan.
Kelgusi o‘quv yiliga qadar ushbu baholash tizimini xalqaro testologiya mezonlariga moslashtirish zarurligi aytildi. Maktablarning o‘zi ham akkreditatsiyadan o‘tkaziladi. Bu xalqaro baholash mezonlarini milliy tizimga joriy qilish, maktablarni boshqarish va ta’lim sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Pedagoglarning bilim va mahorati masalasiga e’tibor qaratilar ekan, Malaka oshirish markazlari eskicha ishlayotgani, ilmiy salohiyati yuqori emasligi qayd etildi. Shu bois 14 ta hududdagi bunday markazlarni faoliyatini qayta ko‘rib chiqish, o‘qituvchilarni kasbiy rivojlantirish dasturlarini joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Maktablarda xorijiy til bo‘yicha o‘quv dasturlarini takomillashtirish, oliy ta’lim muassasalarining o‘quv rejalarini bu bilan uyg‘unlashtirish zarur. Xorijiy tilni intensiv tarzda o‘rgatish amaliyotini ham kengaytirish lozim.
Ma’lumki, yurtimizda xususiy maktablarga imkoniyat berilgani natijasida ularning soni ko‘payib bormoqda. Bu davlat maktablariga yuklamani kamaytirish va sog‘lom raqobatga xizmat qilmoqda. Shu bois xususiy maktablar uchun litsenziya talablarini yanada soddalashtirish, kredit, soliq va kommunal to‘lovlardan qo‘shimcha yengilliklar berish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Mutasaddilarga ta’lim tashkilotlari faoliyati va ta’lim sifati monitoringi platformasini ishga tushirishga topshiriq berildi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, ta’limning barcha bo‘g‘inlarida islohotlarni yagona konsepsiya asosida amalga oshirish bo‘yicha Loyiha ofisi tashkil qilinadi. U bog‘cha, maktab, kasbiy hamda oliy ta’limda o‘quv standarti va dasturlarini ilg‘or tajribalar asosida ishlab chiqishga mas’ul bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari maktablar faoliyatida mahalla raisi va faollarining o‘rni katta bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
– Mahalladagi muhit, aholi bandligi ko‘p jihatdan yoshlar ta’lim-tarbiyasiga bog‘liq. Shunday ekan, mahalla raisi ota-onalar bilan birga maktablar hayotida faol qatnashishi, yoshlarning bilimi va kasb egallashiga e’tiborli bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Darhaqiqat, maktab masalasi faqatgina ta’lim sohasining emas, ota-onalar, mahalla faollari, butun jamiyatning ishi. Chunki maktab mamlakat kelajagining zamini. “Bir bolaga yetti mahalla ota-ona” degan maqol zamirida ham ayni shu haqiqat mujassam. Shunda ota-onalar ham o‘z farzandlari tarbiyasiga yanada e’tiborliroq bo‘ladi. Tobora globallashayotgan hozirgi zamonda bu juda muhim.

Рассмотрены предложения по улучшению качества школьного образования
Президент Шавкат Мирзиёев 26 января ознакомился с презентацией о мерах по улучшению качества школьного образования.
В нашей стране насчитывается 10 284 школы. За последние годы проведена масштабная работа по улучшению их условий и увеличению количества ученических мест. Школу оканчивают в среднем 400 тысяч учащихся в год, из них 170 тысяч продолжают получать образование после школы. В развитых странах более 50 процентов выпускников школы поступают в заведения профессионального образования.
На сегодняшний день в старших классах 208 школ налажено обучение профессиям по трем направлениям. Число выпускников школ, имеющих сертификаты по иностранному языку, за последние два года увеличилось с 6 тысяч до 18 тысяч.
Вместе с тем необходимо последовательно продолжать эту работу, так как повышение качества образования является непрерывным процессом.
В ходе презентации обсуждены связанные с этим меры.
Сегодня в 500 школах регионов внедрена система оценивания, применяемая в Президентских и специализированных школах. В результате доля таких практических занятий, как анализ ситуации, решение проблем, работа в команде, основанных на передовом зарубежном опыте, увеличилась до 60 процентов.
Указано на необходимость к следующему учебному году адаптировать эту систему оценивания к международным тестологическим критериям. Сами школы также пройдут аккредитацию. Это послужит внедрению международных критериев оценки в национальную систему, повышению качества образования и управления школами.
В ходе рассмотрения вопроса повышения уровня знаний и мастерства педагогов отмечены устаревшие методы работы и низкий научный потенциал центров повышения квалификации. В связи с этим поставлена задача трансформировать эти центры в 14 регионах, внедрить программы профессионального развития учителей.
Подчеркнута необходимость совершенствования школьных учебных программ по иностранным языкам, гармонизации с ними учебных программ вузов. Следует расширить практику интенсивного обучения иностранным языкам.
Как известно, благодаря созданным возможностям число частных школ в нашей стране увеличивается. Это способствует снижению нагрузки на государственные школы и развитию здоровой конкуренции. В связи с этим высказаны предложения по дальнейшему упрощению лицензионных требований для частных школ, а также предоставлению им дополнительных льгот по кредитам, налогам и коммунальным платежам.
Ответственным лицам поручено запустить платформу для мониторинга деятельности частных образовательных организаций и качества образования.
Как отмечалось на совещании, для реализации реформ во всех звеньях образования на основе единой концепции необходимо организовать проектный офис. Он будет отвечать за разработку образовательных стандартов и программ в дошкольном, школьном, профессиональном и высшем образовании на основе передового опыта.
Глава государства отметил важность деятельного участия председателей и актива махалли в жизни школ.
- Обстановка в махалле, занятость населения во многом зависят от образования и воспитания молодежи. Поэтому важно, чтобы председатель махалли и родители активнее участвовали в жизни школы, были внимательнее к вопросам образования и приобретения профессии молодежью, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Действительно, школа– это дело не только органов образования, но и родителей, махаллинских активистов, всего общества. Потому что школа – это основа будущего страны. Эта же истина лежит в основе пословицы «Об одном ребенке семь махаллей заботятся». Тогда и родители будут уделять больше внимания образованию своих детей. Это очень важно в современном глобализированном мире.