Mamlakatimizda 10 ming 284 ta maktab bor. So‘nggi yillarda ulardagi sharoitlarni yaxshilash, o‘quvchi o‘rnini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘p ishlar qilindi. Maktablarni yiliga o‘rtacha 400 ming o‘quvchi bitirayotgan bo‘lsa, ularning 170 ming nafari ta’limni davom ettirmoqda. Rivojlangan davlatlarda 50 foizdan ziyod bitiruvchilar professional ta’lim muassasasiga kiradi.
Hozirgacha 208 ta maktabning yuqori sinf o‘quvchilariga 3 ta yo‘nalish bo‘yicha kasbga o‘rgatish yo‘lga qo‘yildi. Chet tilini bilish sertifikatiga ega bo‘lgan maktab bitiruvchilari soni oxirgi ikki yilda 6 ming nafardan 18 mingga yetdi.
Shu bilan birga, bu ishlarni izchil davom ettirish zarur. Ta’lim sifatini oshirish uzluksiz jarayon.
Taqdimotda shu maqsaddagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Bugungi kunda hududlardagi 500 ta maktabda Prezident va ixtisoslashgan maktablarning baholash tizimi joriy etilgan. Natijada ilg‘or xorijiy tajriba asosida vaziyatni tahlil qilish, muammoni yechish, jamoada ishlash kabi amaliy mashg‘ulotlar ulushi 60 foizga yetkazilgan.
Kelgusi o‘quv yiliga qadar ushbu baholash tizimini xalqaro testologiya mezonlariga moslashtirish zarurligi aytildi. Maktablarning o‘zi ham akkreditatsiyadan o‘tkaziladi. Bu xalqaro baholash mezonlarini milliy tizimga joriy qilish, maktablarni boshqarish va ta’lim sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Pedagoglarning bilim va mahorati masalasiga e’tibor qaratilar ekan, Malaka oshirish markazlari eskicha ishlayotgani, ilmiy salohiyati yuqori emasligi qayd etildi. Shu bois 14 ta hududdagi bunday markazlarni faoliyatini qayta ko‘rib chiqish, o‘qituvchilarni kasbiy rivojlantirish dasturlarini joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Maktablarda xorijiy til bo‘yicha o‘quv dasturlarini takomillashtirish, oliy ta’lim muassasalarining o‘quv rejalarini bu bilan uyg‘unlashtirish zarur. Xorijiy tilni intensiv tarzda o‘rgatish amaliyotini ham kengaytirish lozim.
Ma’lumki, yurtimizda xususiy maktablarga imkoniyat berilgani natijasida ularning soni ko‘payib bormoqda. Bu davlat maktablariga yuklamani kamaytirish va sog‘lom raqobatga xizmat qilmoqda. Shu bois xususiy maktablar uchun litsenziya talablarini yanada soddalashtirish, kredit, soliq va kommunal to‘lovlardan qo‘shimcha yengilliklar berish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Mutasaddilarga ta’lim tashkilotlari faoliyati va ta’lim sifati monitoringi platformasini ishga tushirishga topshiriq berildi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, ta’limning barcha bo‘g‘inlarida islohotlarni yagona konsepsiya asosida amalga oshirish bo‘yicha Loyiha ofisi tashkil qilinadi. U bog‘cha, maktab, kasbiy hamda oliy ta’limda o‘quv standarti va dasturlarini ilg‘or tajribalar asosida ishlab chiqishga mas’ul bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari maktablar faoliyatida mahalla raisi va faollarining o‘rni katta bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
– Mahalladagi muhit, aholi bandligi ko‘p jihatdan yoshlar ta’lim-tarbiyasiga bog‘liq. Shunday ekan, mahalla raisi ota-onalar bilan birga maktablar hayotida faol qatnashishi, yoshlarning bilimi va kasb egallashiga e’tiborli bo‘lishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Darhaqiqat, maktab masalasi faqatgina ta’lim sohasining emas, ota-onalar, mahalla faollari, butun jamiyatning ishi. Chunki maktab mamlakat kelajagining zamini. “Bir bolaga yetti mahalla ota-ona” degan maqol zamirida ham ayni shu haqiqat mujassam. Shunda ota-onalar ham o‘z farzandlari tarbiyasiga yanada e’tiborliroq bo‘ladi. Tobora globallashayotgan hozirgi zamonda bu juda muhim.

On January 26, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on measures to improve the quality of school education.
There are 10,284 schools in our country. In recent years, extensive work has been carried out to improve their conditions and increase the number of student places. On average, 400 thousand students graduate from school per year, 170 thousand of them continue to receive education after school. In developed countries, more than 50 percent of school graduates enroll in vocational education institutions.
To date, vocational training in three areas has been established in the senior classes of 208 schools. The number of school graduates with certificates in a foreign language has increased from 6,000 to 18,000 over the past two years.
At the same time, it is necessary to consistently continue this work, since improving the quality of education is an ongoing process.
Related measures were discussed during the presentation.
Today, 500 schools in the regions have implemented an assessment system used in Presidential and specialized schools. As a result, the share of practical exercises such as situation analysis, problem solving, and teamwork based on advanced foreign experience has increased to 60 percent.
It is indicated that it is necessary to adapt this assessment system to international testing criteria by the next academic year. The schools themselves will also be accredited. This will serve to introduce international assessment criteria into the national system, improve the quality of education and school management.
During the consideration of the issue of improving the level of knowledge and skills of teachers, outdated working methods and low scientific potential of the centers for advanced training were noted. In this regard, the task has been set to transform these centers in 14 regions and introduce professional development programs for teachers.
The need to improve school curricula in foreign languages and harmonize university curricula with them is emphasized. The practice of intensive foreign language teaching should be expanded.
As you know, thanks to the opportunities created, the number of private schools in our country is increasing. This helps to reduce the burden on public schools and promote healthy competition. In this regard, proposals have been made to further simplify licensing requirements for private schools, as well as to provide them with additional benefits on loans, taxes and utility bills.
The responsible persons were instructed to launch a platform for monitoring the activities of private educational organizations and the quality of education.
As noted at the meeting, in order to implement reforms in all levels of education based on a single concept, it is necessary to organize a project office. He will be responsible for developing educational standards and programs in preschool, school, vocational and higher education based on best practices.
The Head of State noted the importance of the active participation of the chairmen and the mahalla's assets in the life of schools.
- The situation in the mahalla and the employment of the population largely depend on the education and upbringing of young people. Therefore, it is important that the chairman of the mahalla and parents participate more actively in the life of the school, be more attentive to the issues of education and profession acquisition by young people," Shavkat Mirziyoyev said.
Indeed, school is a matter not only for educational authorities, but also for parents, Mahalla activists, and the whole society. Because school is the foundation of the country's future. The same truth underlies the proverb "Seven mahallas take care of one child." Then parents will pay more attention to their children's education. This is very important in today's globalized world.