Ҳеч кимга сир эмас, ҳозирги вақтда дунёнинг турли минтақаларида ўзаро шафқатсиз рақобат, миллатлараро ва динлараро зиддиятлар, сепаратизм, миллатчилик, радикализм каби таҳдидлар тобора кучайиб бормоқда.
Ана шундай таҳликали вазиятда мамлакатимизда яшаётган турли миллат ва динга мансуб инсонлар ўртасида дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлаш, гўзал диёримизда барқарор ва бардавом тараққиётни таъминлаш, халқимизнинг бунёдкорлик салоҳиятини, унинг эртанги кунга бўлган ишончини ошириш барчамизнинг, аввало, раҳбар ва мутасаддиларнинг нафақат вазифаси, балки муқаддас инсоний бурчидир.
Биз фақат мана шу йўл билан бугунги куннинг барча таҳдид ва хавф-хатарларига муносиб жавоб беришимиз, турли бузғунчи ғояларга қарши жамиятимизда, аввало, ёшларимиз қалбида мустаҳкам иммунитет яратишимиз, халқимизнинг хоҳиш-иродаси билан танланган демократик ислоҳотлар йўлидан ортга қайтмасдан янада самарали натижаларга эришишимиз мумкин.
Барчамиз учун Ватан битта. Бизни ягона, улуғ бир мақсад бирлаштиради. У ҳам бўлса, юртимиз тинчлиги, Ватанимиз тараққиёти, халқимиз фаровонлигидир.
Барчамиз биргаликда Янги Ўзбекистон ва Янги Қорақалпоғистонни албатта барпо этамиз.
Ўз ҳаёти давомида тарихнинг кўп-кўп машаққатли синовларини мардона енгиб ўтган азму шижоатли, олижаноб халқимиз ўз олдига қўйган мана шундай буюк мақсадларга албатта эришади, деб ишонаман", деди давлатимиз раҳбари сўзининг якунида.

Не секрет, что в различных регионах мира нарастают такие угрозы, как жесткая конкуренция, межэтнические и межрелигиозные конфликты, сепаратизм, национализм, радикализм.
В такой опасной ситуации укрепление дружбы и солидарности между людьми разных национальностей и вероисповеданий, проживающих в нашей стране, обеспечение стабильного и устойчивого развития на нашей прекрасной земле, повышение творческого потенциала нашего народа и его уверенности в завтрашнем дне является не только долгом всех нас, в первую очередь руководителей и чиновников, но и священный человеческий долг.
Только так мы сможем адекватно ответить на все угрозы и опасности современности, создать прочный иммунитет против различных деструктивных идей в нашем обществе, прежде всего в сердцах нашей молодежи, и добиться более эффективных результатов, не возвращаясь на путь демократические реформы, выбранные волей нашего народа.
Родина одна для всех нас. Нас объединяет одна великая цель. Если он есть, то это означает мир в нашей стране, развитие нашей страны и благополучие нашего народа.
Мы все вместе обязательно построим Новый Узбекистан и Новый Каракалпакстан.
«Верю, что наш решительный и благородный народ, мужественно преодолевший многие непростые испытания истории на протяжении своей жизни, обязательно добьется таких великих целей», — сказал глава государства в завершение своего выступления.