24-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoyga davlat tashrifi doirasida Xalq siyosiy maslahat kengashi Butunxitoy qo‘mitasi Raisi Chjao Letszi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbatda O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etilib, bu galgi tashrif har tomonlama strategik sheriklikni kengaytirishga yangi kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirildi.
Keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi ikki barobar, qo‘shma korxonalar soni uch barobar oshdi.
Hududlararo kooperatsiya kengaydi, 22-yanvar kuni Urumchi shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlar forumining samarali natijalari bundan dalolat bermoqda.
Xitoyning kambag‘allikka qarshi kurashish borasidagi tajribasi faol joriy qilinmoqda.
Uchrashuvda mamlakatimiz texnik yo‘nalishlar bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash markazlarini tashkil etish, Xitoyning ijtimoiy himoya va sug‘urta, aholiga manzilli yordam ko‘rsatish borasidagi tajribasini o‘rganishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Parlamentlar o‘rtasidagi muloqotni kengaytirish va “O‘zbekiston-Xitoy” do‘stlik guruhlarini faollashtirish zarurligi qayd etildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarning amalga oshirilishi ustidan ta’sirchan parlament nazoratini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘tgan yili O‘zbekistonda Xitoy madaniyati kunlari o‘tkazilgani, ayni paytda Pekinda O‘zbekiston madaniyati kunlari doirasida o‘tayotgan tadbirlar mamnuniyat bilan qayd etildi.

24 января в рамках программы мероприятий государственного визита в КНР Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжао Лэцзи.
В ходе беседы с удовлетворением отмечен достигнутый высочайший уровень узбекско-китайских отношений и выражена уверенность, что нынешний визит придаст новый мощный импульс расширению всестороннего стратегического партнерства.
За последние годы объемы взаимной торговли увеличились в два раза, количество совместных предприятий выросло в три раза.
Расширилась межрегиональная кооперация, о чем свидетельствуют плодотворные результаты первого узбекско-китайского межрегионального форума, состоявшегося 22 января в городе Урумчи.
Активно внедряется опыт Китая в области борьбы с бедностью.
Выражена заинтересованность в создании совместных центров подготовки специалистов по техническим направлениям, изучении опыта Китая в сфере социальной защиты и страхования, адресной помощи населению.
Подчеркнута необходимость расширения межпарламентского диалога и активизации деятельности групп дружбы «Узбекистан–Китай».
Особое внимание уделено вопросам действенного парламентского контроля за практической реализацией договоренностей на высшем уровне.
Состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления культурно-гуманитарных связей.
С удовлетворением отмечено проведение в Узбекистане Дней китайской культуры в прошлом году, а также проходящие в городе Пекине мероприятия в рамках Дней узбекской культуры.