24-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoyga davlat tashrifi doirasida Xalq siyosiy maslahat kengashi Butunxitoy qo‘mitasi Raisi Chjao Letszi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbatda O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etilib, bu galgi tashrif har tomonlama strategik sheriklikni kengaytirishga yangi kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirildi.
Keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi ikki barobar, qo‘shma korxonalar soni uch barobar oshdi.
Hududlararo kooperatsiya kengaydi, 22-yanvar kuni Urumchi shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlar forumining samarali natijalari bundan dalolat bermoqda.
Xitoyning kambag‘allikka qarshi kurashish borasidagi tajribasi faol joriy qilinmoqda.
Uchrashuvda mamlakatimiz texnik yo‘nalishlar bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash markazlarini tashkil etish, Xitoyning ijtimoiy himoya va sug‘urta, aholiga manzilli yordam ko‘rsatish borasidagi tajribasini o‘rganishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Parlamentlar o‘rtasidagi muloqotni kengaytirish va “O‘zbekiston-Xitoy” do‘stlik guruhlarini faollashtirish zarurligi qayd etildi.
Oliy darajadagi kelishuvlarning amalga oshirilishi ustidan ta’sirchan parlament nazoratini ta’minlashga alohida e’tibor qaratildi.
Madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalari yuzasidan fikr almashildi.
O‘tgan yili O‘zbekistonda Xitoy madaniyati kunlari o‘tkazilgani, ayni paytda Pekinda O‘zbekiston madaniyati kunlari doirasida o‘tayotgan tadbirlar mamnuniyat bilan qayd etildi.

On January 24, as part of the program of the state visit to China, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Zhao Leji, the Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress of China.
The two sides noted with satisfaction that Uzbek-Chinese relations have reached the highest level and expressed confidence that the current visit will give a new strong impetus to the expansion of a comprehensive strategic partnership.
In recent years, the volume of mutual trade has doubled and the number of joint ventures has tripled.
Inter-regional cooperation has expanded, as evidenced by the fruitful results of the first Uzbek-Chinese inter-regional forum held in Urumqi on January 22.
China’s experience in the field of poverty reduction is being actively implemented.
Interest has been expressed in establishing joint centres for the training of specialists in technical areas, studying China’s experience in the field of social protection and insurance, and in providing targeted assistance to the population.
The need to expand the inter-parliamentary dialogue and strengthen the activity of “Uzbekistan-China” friendship groups’ was emphasized.
Special attention was paid to the issues of effective parliamentary control over the practical implementation of agreements at the highest level.
The sides exchanged views on strengthening cultural and humanitarian ties.
The holding of the Chinese Culture Days in Uzbekistan last year and the events held in Beijing as part of the Uzbek Culture Days were noted with satisfaction.