Prezident Shavkat Mirziyoyevga sport sohasida erishilgan natijalar va xalqaro musobaqalarga ko‘rilayotgan tayyorgarlik bo‘yicha axborot berildi.
Mamlakatimizda sport ancha ommalashgan, yoshlar sportsevar. Davlatimiz rahbari g‘oyasi bilan tashkil etilgan “Besh tashabbus olimpiadasi” jismoniy madaniyatni yanada keng yoyishga xizmat qilmoqda.
O‘tgan yili mazkur olimpiada doirasidagi musobaqalarda 6 million 400 ming nafar yoshlar qamrab olindi. Sport infratuzilmasi yaxshi rivojlanmagan, olis va chekka hududlardagi mahallalarda 449 ta namunaviy sport maydonchasi barpo etildi.
Besh bosqichli ommaviy musobaqalarda qariyb 12 ming nafar iqtidorli yoshlar tanlab olinib, sport maktablariga yo‘naltirildi. Sohadagi har bir maktab muayyan sport turlariga ixtisoslashtirilib, yangi inventar va anjomlar bilan ta’minlandi. Bularning natijasida milliy terma jamoalarga sportchi yetkazib berish ko‘rsatkichi ham oshmoqda.
Professional sportchilarni xalqaro musobaqalarga tayyorlash bo‘yicha ham zarur choralar ko‘rilmoqda. Ayni kunlarda Janubiy Koreyada o‘tayotgan o‘smirlar o‘rtasida IV qishki olimpiya o‘yinlarida tog‘ chang‘isi bo‘yicha sportchilarimiz ishtirok etmoqda.
Ma’lumki, bu yil Parij shahrida to‘rt yillikning eng nufuzli musobaqasi – yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari bo‘lib o‘tadi. Hozirga qadar atletlarimiz ularga, mos ravishda, 17 ta va 34 ta yo‘llanmani qo‘lga kiritgan. Sportchilarimizning yana yo‘llanmalar olishi va musobaqaga puxta tayyorgarlik ko‘rishi uchun barcha sharoit yaratilgan.
2025-yilda Toshkentda o‘tkazilishi rejalashtirilgan yoshlar o‘rtasida Osiyo va Paraosiyo o‘yinlariga ham tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Olimpiya shaharchasi qurilishi jadal davom etmoqda.
Joriy yilda ijtimoiy dasturlar doirasida 42 ta sport inshooti qurish va rekonstruksiya qilish rejalashtirilgan. “Besh tashabbus olimpiadasi” qamrovini yanada kengaytirgan holda, ishtirokchilar sonini 7 millionga yetkazish mo‘ljallangan. Sport maktablarida qo‘shimcha mingdan ortiq guruhlar ochish ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari sport ta’limini rivojlantirish, sportchilarni xalqaro musobaqalarga tayyorlashda ilg‘or yondashuvlarni qo‘llash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о достигнутых результатах в области спорта и ходе подготовки к международным соревнованиям.
В нашей стране спорт пользуется большой популярностью, особенно среди молодежи. Дальнейшему широкому утверждению физической культуры способствует «Олимпиада Пяти инициатив», организованная по идее главы нашего государства.
В прошлом году в состязаниях олимпиады приняли участие 6 миллионов 400 тысяч молодых людей. В махаллях отдаленных и труднодоступных районов, где спортивная инфраструктура развита недостаточно, было построено 449 типовых спортивных площадок.
В ходе пятиступенчатых массовых соревнований прошли отбор и поступили в спортивные школы около 12 тысяч талантливых юных спортсменов. Каждая школа специализирована на определенный вид спорта и была обеспечена новым инвентарем и оборудованием. В результате увеличивается и показатель обеспечения национальных сборных спортсменами.
Принимаются необходимые меры по подготовке профессиональных спортсменов к международным соревнованиям. В настоящее время наши соотечественники выступают на IV зимних Олимпийских играх среди юниоров в Южной Корее.
Как известно, в текущем году в Париже пройдут самые престижные соревнования четырехлетия – летние Олимпийские и Паралимпийские игры. На данный момент наши спортсмены выиграли соответственно 17 и 34 путевки. Созданы все условия для участия в борьбе за лицензии и тщательной подготовки к соревнованиям.
Также ведется подготовка к Азиатским и Параазиатским играм среди молодежи, которые пройдут в Ташкенте в 2025 году. Строительство Олимпийского городка идет полным ходом.
В этом году в рамках социальных программ запланировано строительство и реконструкция 42 спортивных объектов. За счет расширения охвата «Олимпиады Пяти инициатив» планируется довести число ее участников до 7 миллионов. Предусматривается открытие более тысячи дополнительных групп в спортивных школах.
Глава государства дал поручения по разтию спортивного образования и использованию передовых подходов при подготовке спортсменов к международным соревнованиям.