Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-yanvar kuni geologiya sohasida qilingan ishlar va kelgusi rejalarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizning o‘sib borayotgan iqtisodiyotini resurslar bilan ta’minlashda geologiya strategik ahamiyatga ega. So‘nggi yillarda bu sohaga yiliga 1 trillion so‘mdan mablag‘ ajratilib, zarur sharoitlar yaratilmoqda. Buning natijasida 31 ming kvadrat kilometr yangi hududlar o‘rganildi.
Xususiy sektor uchun yaratilgan imkoniyatlar evaziga noruda konlarga investorlar jalb qilindi. Bugungi kunda sohada 1 milliard 700 million dollarlik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Lekin sohada hali foydalanilmagan imkoniyatlar ko‘p. Konlar va ularni o‘zlashtirish ko‘lamini kengaytirish mumkin.
Taqdimotda shu boradagi istiqbolli loyihalar, xususan, joriy yilga mo‘ljallangan rejalar to‘g‘risida axborot berildi.
Davlatimiz rahbari uni tinglab, yaqin va uzoq istiqbolda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan vazifalarni belgilab berdi. Bu sohada uzoqni ko‘zlash va zamondan ilgari yurish muhimligi ta’kidlandi.
Shu bois marrani katta olib, geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish, aniqlangan zaxiralarni samarali o‘zlashtirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Sohaga xorijiy texnologiyalar va investitsiyalar jalb qilishni davom ettirish, bu orqali geologik qidiruvlar va qazib olish natijadorligini oshirish vazifalari qo‘yildi.
Aholi, ijtimoiy soha va sanoat tarmoqlari ehtiyojidan kelib chiqib, ko‘mir qazib chiqarish hajmini 22 foizga oshirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Ilg‘or xorijiy tajriba asosida, boyitish chiqindilarini qayta ishlash masalasiga ham e’tibor qaratildi.

Доложено о результатах и планах в сфере геологии
Президент Шавкат Мирзиёев 15 января ознакомился с презентацией о проделанной работе в области геологии и планах на будущее.
Геология имеет стратегическое значение в обеспечении ресурсами растущей экономики нашей страны. В последние годы в эту сферу выделялось 1 триллионов сумов в год, создаются необходимые условия. В результате была проведена разведка 31 тысячи квадратных километров новых участков.
Благодаря возможностям, созданным для частного сектора, к освоению месторождений привлекаются инвесторы. Сегодня в отрасли реализуются инвестиционные проекты на сумму 1 миллиард 700 миллионов долларов.
Вместе с тем в сфере много неиспользованных возможностей. Месторождения и масштаб их разработки могут быть расширены.
На презентации представлена информация о перспективных проектах и планах на текущий год.
Глава нашего государства выслушал доклад и определил задачи, которые необходимо реализовать на ближайшую и долгосрочную перспективу. Подчеркнута важность стратегического планирования и опережающего развития в сфере.
Обсуждены меры по увеличению объема геологоразведочных работ, эффективной эксплуатации выявленных запасов.
Поставлены задачи по продолжению привлечения иностранных технологий и инвестиций в сферу, тем самым повысив эффективность геологоразведки и добычи.
Указано на необходимость наращивания объема добычи угля на 22 процента с учетом потребностей населения, социальной сферы и отраслей промышленности. Затронут также вопрос переработки отходов обогащения на основе передового опыта.