O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-yanvar kuni iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchi Suma Chakrabarti bilan amaliy uchrashuv o‘tkazdi.
"O‘zbekiston - 2030" strategiyasi doirasidagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi va ularning samaradorligini oshirish borasidagi navbatdagi qadamlar ko‘rib chiqildi.
Strategiyani yurtimizda Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili deb e’lon qilingan 2024-yilda amalga oshirishning amaliy jihatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni faollashtirish, tadbirkorlik va xususiy mulk uchun keng imkoniyatlarni shakllantirish, fan, innovatsiyalar va IT sohasini rivojlantirish, "yashil" va raqamli texnologiyalarni joriy qilish kabi yo‘nalishlarda ichki zaxiralarni yanada samarali ishga solish va xorijiy hamkorlar bilan sheriklikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.

On January 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a working meeting with Adviser on economic Development, Effective Governance and International cooperation Suma Chakrabarti.
The current activities and future steps to improve the effectiveness of socio-economic reforms within the framework of the Strategy "Uzbekistan - 2030" are considered.
Special attention is paid to the practical aspects of implementing the strategy in 2024, which has been declared the Year of Support for Youth and Business in our country.
The issues of more effective use of domestic reserves and strengthening cooperation with foreign partners in such areas as increasing the attraction of foreign investment, creating broad opportunities for entrepreneurship and private property, the development of science, innovation, IT sphere, the introduction of "green" and digital technologies were discussed.