Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-yanvar kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish borasidagi ishlar tahlili va kelgusi vazifalar muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Davlatimiz tomonidan Qoraqalpog‘iston iqtisodiyotini ko‘tarishga, odamlarning turmush sifatini yaxshilashga alohida e’tibor qaratib kelinmoqda. So‘nggi yetti yilda hududda misli ko‘rilmagan o‘zgarishlar ro‘y berdi. Avvallari 15 ta tumandan 12 tasi dotatsiyada bo‘lgan Qoraqalpog‘iston bugungi kunga kelib, o‘z daromadiga ega bo‘lgan hududga aylandi. Xususan, 15 trillion so‘m investitsiya hisobiga 5 ming 300 dan ziyod loyiha amalga oshirildi. Orol dengizining qurigan hududi o‘rnida 1 million 800 ming gektar yashil o‘rmonzor barpo etildi. 51 ming oilaning uy-joy sharoiti yaxshilandi, 401 ta mahallada qurilish-ta’mirlash ishlari bajarildi. Aholining turmush darajasi oshdi.
Qoraqalpog‘istonda biznes yuritish uchun boshqa hech bir hududga berilmagan imtiyozu imkoniyatlar taqdim etilgan. Xususan, jozibador biznes muhiti va hudud aholisiga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida foyda, aylanmadan soliq, yer va mol-mulk soliqlari 2 baravar pasaytirilgan, ijtimoiy soliq 1 foiz qilib belgilangan. Natijada tadbirkorlar ixtiyorida yiliga 500 milliard so‘m qolmoqda.
Bu ishlarni yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida so‘nggi ikki yilda Qoraqalpog‘istonda sanoat, qishloq xo‘jaligi va tadbirkorlikni rivojlantirish, mahallalar infratuzilmasini yaxshilashga doir 7 ta farmon va qaror qabul qilindi. Bu maqsadlar uchun 400 million AQSH dollari va 250 milliard so‘m ajratildi.
Iqtisodiyot tarmoqlari va viloyatlar bilan hamkorlikda Orolbo‘yining shahar va tumanlarida ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilishda 2023-yilda qilingan ishlar ko‘rib chiqilib, 2024-yilga mo‘ljallangan vazifalar muhokama qilindi.
Bugungi kunda Qoraqalpog‘iston aholisi 2 million nafardan oshdi. Har yili mehnat bozoriga 50 ming aholi kirib keladi. Davlatimiz rahbari ularni zamonaviy kasb-hunarlarga o‘qitib, daromadli ish va munosib yashash sharoitlari bilan ta’minlash kerakligiga e’tibor qaratdi.
Shu maqsadda joriy yilda ham keng ko‘lamli ishlar ko‘zda tutilgan. Xususan, sanoat hajmi 23 trillion so‘mga yetkazilib, 2 trillion so‘mlik yangi quvvatlar yaratiladi. To‘qimachilik, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish materiallari tarmoqlarida 5 trillion so‘mlik 24 ta yirik loyiha ishga tushiriladi.
2024-yilda hududga 2 milliard 100 million dollar xorijiy investitsiya jalb etilishi mo‘ljallangan. Buning evaziga sanoatda 206 ta, xizmat ko‘rsatish sohasida 240 ta, qishloq xo‘jaligida 34 ta investitsiya loyihasi amalga oshiriladi. Ularda 13 mingga yaqin yuqori daromadli ish o‘rni ochiladi.
Qoraqalpog‘istonda ishlab chiqarish, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa xizmatlar izchil rivojlanmoqda. Imkoniyatlardan samarali foydalanib, joriy yilda eksport hajmini 160 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Qishloq xo‘jaligida yer unumdorligini oshirish uchun xorijiy grant jalb qilinadi. 6 ming gektar yerga suv tejovchi texnologiya joriy qilinib, 31 ming gektar lazerli tekislanadi.
Mahallalar infratuzilmasi va xonadonlar ta’mirlanadi. Yuqori texnologik tibbiy xizmatga muhtoj bemorlar davolanishiga 2,3 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Shu bilan birga, fuqarolar tashabbusi asosidagi loyihalarga 182 milliard so‘m, yil davomida mahalliy budjetdan yana 40 milliard so‘m ajratiladi. Kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash dasturlari doirasidagi loyihalarga 10 trillion so‘m beriladi.
Prezidentimiz yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha rejalar mavjud salohiyatga mos emasligini ta’kidlab, bu boradagi qo‘shimcha imkoniyatlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Masalan, 51 ta sanoat zonasida 775 milliard so‘mlik 71 ta loyihani boshlab, 1 mingta ish o‘rni yaratsa bo‘ladi. Yoki 10 ming gektar bo‘sh yerni savdoga chiqarib, 20 mingta tadbirkorni jalb qilish mumkin. Bu 50 ming ish o‘rni, degani. Shuningdek, noruda konlarga sanoatni olib kirib, 7,5 trillion so‘mlik loyihalar hisobiga 10 ming aholini band qilish mumkin.
Davlatimiz rahbari bu boradagi katta imkoniyatlardan biri turizm ekanini ta’kidladi. Qoraqalpog‘istonda turizmni, ayniqsa, uning eko, etno, ziyorat yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish, turizm klasteri tashkil etish va sohaga xorijiy ekspertlarni jalb qilish yuzasidan topshiriq berildi. Nukus aeroportini rivojlantirish va aviaqatnovlarni ko‘paytirish, yangi mehmonxonalar qurish, muzeylarni modernizatsiya qilish, yo‘l bo‘yi xizmatlarini kengaytirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Germaniya, Janubiy Koreya, Yaponiya va Turkiyadan mutaxassislarni taklif etib, yoshlarni chet tili, axborot texnologiyalari, dizayn, mehmonxona xizmati kabi 17 turdagi zamonaviy kasblarga o‘qitish muhimligi ta’kidlandi.
Mutasaddilar Qoraqalpog‘istonni ishsizlikdan xoli hududga aylantirish uchun barcha imkoniyatlar borligini qayd etib, bu boradagi chora-tadbirlarni belgilab oldi.

On January 10, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting at which the ongoing work was analyzed and further tasks for the socio-economic development of the Republic of Karakalpakstan were identified.
Special attention is paid to the development of the economy of Karakalpakstan and improving the quality of life of its population. Unprecedented changes have taken place in the region over the past seven years. The Republic, 12 of whose 15 districts were subsidized, began to provide revenues to its budget. In particular, more than 5.3 thousand projects were implemented due to investments worth 15 trillion soums. Plantations with an area of 1.8 million hectares have been created on the dried-up bottom of the Aral Sea. The living conditions of 51 thousand families have been improved, construction and repair work has been carried out in 401 mahalla. The standard of living of the population has increased.
In Karakalpakstan, business benefits and opportunities are provided that are not available in any other region. In particular, in order to create an attractive business environment and favorable conditions for residents of the region, taxes on profits, turnover, land and property have been reduced by 2 times, and the social tax rate has been set at 1 percent. As a result, 500 billion soums per year remain at the disposal of entrepreneurs.
To raise this work to a new level, over the past two years, 7 decrees and resolutions have been adopted on the development of industry, agriculture and entrepreneurship, and improvement of the infrastructure of mahallas in Karakalpakstan. 400 million US dollars and 250 billion soums have been allocated for these purposes.
In the cities and districts of the Aral Sea region, the implementation of many projects in cooperation with economic sectors and regions continues.
The meeting reviewed the work done in 2023 and discussed the tasks for 2024.
Today, the population of Karakalpakstan has exceeded 2 million people. Every year, 50,000 citizens enter the labor market. The Head of our state drew attention to the need to teach them modern professions, provide them with jobs and decent conditions.
To this end, large-scale work is planned for the current year. In particular, it is planned to increase the volume of industrial production to 23 trillion soums, as well as create production capacities for 2 trillion soums. 24 major projects worth 5 trillion soums will be launched in the textile industry, electrical engineering, pharmaceuticals and the construction materials sector.
In 2024, it is planned to attract 2 billion 100 million dollars of foreign investment to the region. Due to this, 206 projects will be implemented in industry, 240 in the service sector, 34 in agriculture, and about 13 thousand high-income jobs will be created.
There is a positive trend in the development of production, agriculture, tourism and other services in Karakalpakstan. It was noted that it is necessary to effectively take advantage of this opportunity and bring exports to $ 160 million.
A foreign grant will be attracted to increase agricultural yields. Water-saving technologies will be implemented on 6 thousand hectares of land, and 31 thousand hectares will be leveled with lasers.
Measures are planned to repair the infrastructure of mahallas and houses of the population. 2.3 billion soums will be allocated for the treatment of people in need of high-tech medical services.
In addition, 182 billion soums will be allocated to projects based on citizens' initiatives, as well as 40 billion soums from the local budget this year. 10 trillion soums will be allocated for projects within the framework of programs to support small and medium-sized businesses.
The President stressed that plans to create new jobs in the region do not correspond to the existing potential, and pointed to additional opportunities.
For example, in 51 industrial zones, 71 projects worth 775 billion soums can be launched and 1 thousand jobs created. Or you can put 10 thousand hectares of vacant land up for auction and attract 20 thousand entrepreneurs. This means 50 thousand jobs. There is also an opportunity to develop non-metallic deposits and employ 10 thousand people through projects worth 7.5 trillion soums.
The Head of State noted that tourism is one of the great reserves in this regard. The task is to develop a program for the development of tourism in Karakalpakstan, especially ecological, ethnographic, pilgrimage destinations, organize a tourist cluster and attract foreign experts to the field. It is pointed out the need to develop the Nukus airport and increase air transportation, build new hotels, modernize museums, and expand roadside services.
The importance of attracting specialists from Germany, South Korea, Japan and Turkey to teach young people 17 types of in-demand skills, such as foreign languages, information technology, design, and hotel service, was noted.
The responsible persons noted that there are all possibilities for turning Karakalpakstan into an unemployment-free region, and reported on the measures that will be taken in this direction.