Prezident Shavkat Mirziyoyev 4-yanvar kuni qishloq xo‘jaligida suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Suv tanqisligi tobora kuchayayotgan bugungi zamonda mamlakatimizda uni qadrlash, tejab foydalanishga alohida e’tibor qaratilmoqda. So‘nggi yillarda 472 ming gektar yer tomchilatib va 48 ming gektari yomg‘irlatib sug‘orishga o‘tkazildi, 97 ming gektarda boshqa suv tejovchi texnologiyalar joriy qilindi. 649 ming gektar yer lazerli tekislandi.
Shunday chora-tadbirlar natijasida birgina 2023-yilda 2 milliard kub metr suv tejalgan. Misol uchun, bu Buxoro viloyatining bir yillik suv sarfiga tengdir.
Bu ko‘lamni yanada kengaytirish harakatlariga tizimdagi ayrim muammolar xalal bermoqda. Masalan, tuman irrigatsiya bo‘limlarining vakolatlari xo‘jaliklararo kanallar bilan cheklangan. Suv yetkazish xizmatlari samarali moliyalashtirilmagan. Tejamkor uskunalar o‘rnatish uchun tijorat banklari tomonidan ajratilayotgan kreditlar fermerlarga jozibali emas.
Shu bois, davlatimiz rahbarining topshirig‘iga asosan, quyi bo‘g‘inda suv resurslarini boshqarish tizimini takomillashtirish hamda suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, tuman irrigatsiya bo‘limlari va maxsus xizmatlar negizida “Suv yetkazib berish xizmatlari” davlat muassasalari tashkil qilinadi. Ular ekskavator va boshqa texnikalar bilan ta’minlanadi. Bu sug‘orish tarmoqlariga xizmat ko‘rsatish ishlarini 2 barobarga arzonlashtiradi.
Shuningdek, barcha sug‘orish tarmoqlarini xatlovdan o‘tkazish, egalari bo‘yicha biriktirish hamda har birining yagona identifikatsion raqamini ishlab chiqish ko‘zda tutilmoqda.
Ma’lumki, joriy yildan dalagacha yetkazilgan 1 kub metr suv uchun soliq 100 so‘m etib belgilandi. Ko‘pchilikning ongida o‘rnashib qolgan “suv – tekin” degan tushunchani o‘zgartirish vaqti keldi.
Suv iste’molchilari bilan hisob-kitobni shu tamoyil asosida yo‘lga qo‘yish taklif qilinmoqda. Jumladan, 2025-yildan boshlab, dalada suv hisoblagich o‘rnatgan va tejamkor texnologiyalarni qo‘llaydigan fermerlar uchun soliq koeffitsiyenti kamaytiriladi. Aksincha holatlarda esa oshiriladi. Shu bilan birga, suv yetkazib berish uchun to‘lovlar bekor qilinadi.
Yig‘ilishda suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish jozibadorligini oshirish choralari ham ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, buning uchun imtiyozli kredit liniyasi tashkil qilinmoqda. Xususan, kreditlar 2 yillik imtiyozli davr bilan 5 yil muddatga 14 foizlik stavkada ajratiladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatidagi loyihalar uchun esa 10 foiz bo‘ladi. Kredit olishda fermerlardan mol-mulk garovi talab qilinmaydi.
Shuningdek, kreditlar “onlayn” ajratilishi yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu borada Agrobank tomonidan “Suvkredit.uz” tizimi ishlab chiqilgan. Yana bir muhim tomoni, endi pudratchilarga suv tejovchi texnologiyalarni faqat ishchi loyiha asosida qurish, o‘rnatilgan tizimlarga kamida 2 yillik kafolat berish va kamida 5 yillik servis xizmati ko‘rsatish kabi qo‘shimcha majburiyatlar yuklatilmoqda. Bu talablarni bajarmaydigan pudratchilar tizimga kiritilmaydi.
Ma’lumki, bugungi kunda suv tejovchi tizim joriy qilingan har bir gektar uchun 8 million so‘m miqdorida subsidiya beriladi. Shu paytgacha bu mablag‘ning 50 foizi texnologiya o‘rnatilgan yilda, qolgani kelgusi yili uning ishlatilishiga qarab to‘lanar edi. Endi bu borada ham qulaylik yaratilib, barcha subsidiya mablag‘larini o‘sha yilning o‘zida to‘lab berish belgilanmoqda.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, so‘nggi iste’molchigacha bo‘lgan tizimni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, suvni tejash ishlarini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

On January 4, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of proposals to improve the efficiency of water use in agriculture.
In the current conditions of an increasingly acute shortage of water resources in our country, special attention is paid to their rational and careful use. In recent years, 472 thousand and 48 thousand hectares of land have been transferred to drip and sprinkler irrigation, respectively, and water-saving technologies have been introduced on 97 thousand hectares. Laser leveling was performed on 649 thousand hectares of land.
As a result of these measures, 2 billion cubic meters of water were saved in 2023 alone. This is equal to the annual water consumption of the Bukhara region.
The expansion of the scope of this work is hindered by certain problems in the field. For example, the powers of the district irrigation departments are limited to inter-farm channels. Water supply services are not funded effectively. Loans from commercial banks allocated for the introduction of savings technologies are not attractive to farmers.
In this regard, on behalf of the head of state, proposals were developed to improve the lower level of the water resources management system and increase the efficiency of their use.
Thus, it is planned to organize state institutions “Suv etkazib Berish hizmatlari” on the basis of district irrigation departments and specialized services. They will be provided with excavating and other equipment, which will make it twice as cheap to maintain irrigation networks.
It is also envisaged to carry out an inventory of all irrigation networks, assign them to the owners and develop a single identification number.
Starting this year, the payment for 1 cubic meter of water supplied to the field is set at 100 soums. The time has come to change the stereotype in the minds of many people that water is free, it was noted at the meeting.
In this regard, it is proposed to organize settlements with water consumers on a differentiated basis. In particular, starting from 2025, it is planned to apply a lowering tax coefficient to farmers who have installed water meters and implemented saving technologies, and an increasing coefficient to those who have not done so, on the contrary. At the same time, the payment for water supply services will be canceled.
The meeting also discussed measures to further stimulate the introduction of water-saving technologies.
It was noted that a preferential credit line would be opened for these purposes. In particular, loans will be allocated at a rate of 14 percent for a period of 5 years with a two-year grace period. For projects in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the rate will be 10 percent. A pledge of property from farmers will not be required when receiving such loans.
At the same time, it provides for the possibility of obtaining loans online. For example, Agrobank has developed a system "Suvkredit.uz ". Additional obligations are planned to be imposed on contractors, such as the construction of water-saving technologies only on the basis of a working draft, the provision of at least a two-year warranty for installed systems and the provision of service for at least 5 years. Contractors who do not meet these requirements will not be included in the system.
As you know, today a subsidy of 8 million soums is provided for each hectare on which water conservation systems are implemented. So far, 50 percent of this amount has been paid in the year the technology was installed, and the rest was paid the following year. This condition is also planned to be simplified by paying the subsidy in full in the same year in which the technology was installed.
The Head of State approved these proposals and gave instructions on the proper establishment of the system to cover each end user, expanding the scope of water conservation work.