O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2-yanvar kuni mudofaa qurilishi va O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan xizmat yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda qo‘shinlarning jangovar shayligi va jangovar qobiliyatini yanada oshirish, ularni zamonaviy qurol-yarog‘ va harbiy texnika bilan ta’minlash, mavjud qurol-yarog‘ namunalarini modernizatsiya qilish, shuningdek, harbiy xizmatchilar, ularning oila a’zolari va Qurolli Kuchlar faxriylarini ijtimoiy himoya qilish masalalari muhokama qilindi.
Qo‘shinlarning jangovar va ma’naviy-ma’rifiy tayyorgarligi, boshqaruv organlari, birlashmalar, qo‘shilma va qismlar, oliy harbiy ta’lim muassasalarining faoliyat samaradorligini oshirish bo‘yicha bajarilgan ishlar yuzasidan mudofaa vazirining hisoboti tinglandi.
Hisobot davrida yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, mahallalarda 24 mingdan ortiq tadbir o‘tkazildi, “Jasorat maktablari”dagi o‘quv yig‘inlariga 5 ming nafardan ziyod yoshlar jalb qilindi.
Harbiy shaharchalarda “temir daftar”ga kirgan oilalarning farzandlari uchun fan, sport va san’at turlari bo‘yicha to‘garak va seksiyalar tashkil etish, ularni brigada komandirlari va harbiy okrug qo‘mondonlariga biriktirish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi.
Jami 580 dan ortiq tezkor-jangovar tayyorgarlik tadbirlari o‘tkazildi, ularda Qurolli Kuchlarning 35 mingdan ziyod harbiy xizmatchilari ishtirok etdi.
Harbiy xizmatchilar va ular oila a’zolarining ijtimoiy himoyasi kuchaytirildi.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida qo‘shinlarning jangovar tayyorgarlik samaradorligi, harbiy xizmatchilarning professionalligi, jangovar ruhi va psixologik shayligi sezilarli darajada oshdi.
Harbiy oliy ta’lim muassasalari faoliyatida harbiy kadrlarni ilg‘or texnologiyalar asosida tayyorlash bo‘yicha yangi tizim joriy qilindi.
Bundan tashqari, harbiy sohani raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Qo‘shinlarni boshqarishning zamonaviy avtomatlashtirilgan tizimlari bosqichma-bosqich joriy etilmoqda, aloqa tizimlari takomillashtirilmoqda.
Yig‘ilishda milliy armiyani zamonaviy qurol-aslaha va harbiy-texnik mulk bilan ta’minlash, harbiy sanoat majmuini takomillashtirish ishlarini davom ettirish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
14 yanvar kuni nishonlanadigan Qurolli Kuchlar tashkil etilganining 32 yilligi va Vatan himoyachilari kuniga bag‘ishlangan bayram tadbirlarini yuksak saviyada tayyorlash va o‘tkazish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilish yakunida davlatimiz rahbari tomonidan Qurolli Kuchlar faoliyatini yanada takomillashtirish va mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini yuksaltirish bo‘yicha qator topshiriqlar berildi.

On January 2, a meeting on defense construction and development of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan was held under the chairmanship of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The issues of further improving the combat readiness and combat capability of the troops, equipping them with modern weapons and military equipment, modernizing existing weapons, military-patriotic education of the country's youth, as well as social security for military personnel, their families and veterans of the Armed Forces were discussed.
The report of the Minister of Defense on the work done to improve the effectiveness of combat and moral and psychological training of troops, the activities of government bodies, associations, formations and units, as well as higher military educational institutions was heard.
During the reporting period, special attention was paid to the military-patriotic education of young people. In particular, over 24 thousand events were held in makhallas, more than 5 thousand young people were involved in the training camps of the "Schools of Courage".
The practice of organizing clubs and sections in military camps in various disciplines, sports and arts for children and adolescents of families included in the "iron notebook", as well as their assignment to brigade commanders and commanders of military districts, has been established.
More than 580 operational and combat training events were also held, in which over 35 thousand servicemen of the Armed Forces took part.
The social protection of military personnel and their family members has been strengthened.
Thanks to the measures taken, the effectiveness of combat training of troops has been increased, the professionalism of military personnel, their morale and psychological preparedness have significantly increased.
A new system of military personnel training based on advanced technologies has been introduced in the activities of military universities.
In addition, special attention was paid to the digitalization of the military sphere. The phased introduction of modern automated command and control systems is underway, as well as the improvement of the communication system.
The meeting stressed the importance of continuing work on equipping the national army with modern weapons and military-technical equipment, as well as improving the military-industrial complex.
The issues of organizing and holding high-level events to celebrate the 32nd anniversary of the formation of the Armed Forces and Defenders of the Motherland Day, celebrated on January 14, were also considered.
Following the meeting, the head of state gave a number of instructions on further improving the activities of the Armed Forces and increasing the country's defense capability.