Zamonaviy dunyoda xizmat ko'rsatish sohasi har yili yanada barqaror mavqega ega. Iqtisodiyot xizmat ko'rsatish sohasi atrofida joylashgan mamlakatlar sanoat yoki qishloq xo'jaligi iqtisodiyotlariga qaraganda ancha rivojlangan deb hisoblanadi. Dunyoning ilg'or mamlakatlarida xizmatlarning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 75% dan oshishi bejiz emas. Xizmat ko'rsatish sohasida aqliy mehnat xodimlarining 80% dan ortig'i va yuqori malakali kadrlarning 87% jamlangan. Xizmatlar iqtisodiyotning ijtimoiy yo'nalishini va aholining hayot sifatini yaxshilashga yordam beradi.
O'zbekistonda islohotlar boshlanganidan beri xizmat ko'rsatish sohasi iqtisodiy rivojlanishning muhim yo'nalishlaridan biriga aylandi. Savdo, transport va moliyaviy xizmatlar ushbu sohaning rivojlanishiga iqtisodiy faoliyat turlari bo'yicha bozor xizmatlarining asosiy qismini qo'shdi. Xususan, 2022 yilda savdo xizmatlari ulushi 24,8 foizni, transport xizmatlari 22,7 foizni, moliyaviy xizmatlar ulushi 22,5 foizni tashkil etdi.Xizmatlarning katta qismi axborot va aloqa sohasida ham 6,4%, ta'lim 4,3%, turar joy va ovqatlanish 3,2% ko'rsatilgan.Bugungi kunda moliya, transport, savdo, turizm, ta'lim, tibbiyot va aloqa sohasi umumiy xizmatlarning 85 foizini ta'minlaydi.
Bu yil iqtisodiyotda xizmatlarning ulushi 43,5% ga etadi, ammo Prezident o'tgan yig'ilishda ta'kidlaganidek, bu etarli emas, chunki ko'plab mamlakatlarda bu ko'rsatkich 50% ni tashkil etadi, Koreyada 57%, Malayziyada 59%, Gruziyada 60%, Qozog'istonda 62%. Shu bois O'zbekistonda xizmatlar hajmining yiliga kamida 17 foizga o'sishini ta'minlash zarur. Moliya, transport, turizm, ta'lim, tibbiyot va axborot texnologiyalari sohalarida xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjud.
Moliyaviy xizmatlar
Moliyaviy xizmatlar sektori so'nggi yillarda sezilarli o'sishni ko'rsatdi. Moliya sohasidagi islohotlarni amalga oshirish natijasida 6 yil ichida moliyaviy xizmatlar hajmi 5 baravar ko'payib, 80 trln. so'm. Xizmatlarning umumiy hajmidagi moliyaviy xizmatlar ulushi 2017 yildagi 18,1 foizdan 2022 yilda 22,5 foizga oshdi.Ushbu 11 oy ichida o'tgan yilga nisbatan o'sish sur'ati 120,2 foizni, ushbu xizmatlarning umumiy hajmidagi ulushi esa 23 foizni tashkil etdi.
Moliyaviy xizmatlar sektorining rivojlanishi, birinchi navbatda, biznesning rivojlanishi, uni moliyalashtirishning kengayishi bilan bog'liq. Buning uchun yaqinda kichik biznesni qo'llab-quvvatlash uchun tadbirkorlikni rivojlantirish banki va o'rta biznes uchun tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi tashkil etildi. Tashkil etilgan bankka 300 million dollar va 1 trln so'm, tashkil etilgan kompaniyaga esa 1,5 trln so'm berildi, bu esa biznesni moliyalashtirish hajmini kengaytirishga imkon beradi. Shundan kelib chiqqan holda, kelgusi yilda moliyaviy xizmatlar hajmi 30 foizga oshib, 140 trillion so'mgacha yetishi kutilmoqda.
Tadbirkorlik bilan shug 'ullanishni rag' batlantirish uchun "oilaviy tadbirkorlik" dasturi doirasida o 'z kichik biznesini ochgan va ijobiy kredit tarixiga ega bo' lgan shaxslarga 50 million so 'mgacha hamda o' z faoliyatini kengaytirmoqchi bo 'lgan shaxslarga 100 million so' mgacha miqdorda garov kreditlari ajratishga qaror qilindi.
Ayni paytda 2,4 million kishini tashkil etadigan biznesda birinchi qadamlarini qo'ygan yakka tartibdagi tadbirkorlarga kredit berish taklifi ham ma'qullandi. Yillik ijtimoiy soliqdan 340 ming so'm to'lagan fuqarolarga imtiyozli kredit ajratilib, "onlayn" bank kartasiga o'tkaziladi.
Umuman olganda, yig'ilishda e'lon qilingan chora-tadbirlar tufayli 2024 yilda biznesga 2 million kishi jalb qilinishi kerak. Bundan tashqari, Prezident ta'kidlaganidek, 500 million dollarlik evrobondlarni joylashtirish bo'yicha ishlar olib borilmoqda, bu ham moliyaviy xizmatlar bozorini kengaytirish uchun muhim rag'bat bo'lishi kerak.
Transport xizmatlari
So'nggi yillarda transport xizmatlari O'zbekistonning umumiy iqtisodiy o'sishini qo'llab-quvvatlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Infratuzilma va aloqaning yaxshilanishi tufayli transport xizmatlari hajmi 6 yil ichida 1,5 baravar ko'payib, 81 trln. so'm. Bugungi kunda mamlakatimizda xizmatlarning to'rtdan bir qismi transport sohasiga to'g'ri keladi. Bu yil sektorning o'sishi 8,8% ni tashkil etdi.
Shu bilan birga, transport xizmatlarining yarmi avtomobil transportiga to'g'ri keladi. 2024 yilda 1 iyulga qadar kamida 1200 ta avtobus sotib olinishi va marshrutlarga chiqarilishi rejalashtirilgan, buning natijasida 4 mingta ish o'rni yaratiladi. Bundan tashqari, yil davomida Qozog'iston, Qirg'iziston va Tojikiston bilan avtobus qatnovi 2 barobar ko'payadi.
2023 yilda temir yo'l transporti sohasida tariflar qayta ko'rib chiqildi va keraksiz imtiyozlar bekor qilindi. Yig'ilishda 6 ta tezkor poyezd va 30 ta elektr poyezd yetkazib berish jarayonida ekanligi qayd etildi. Bu kelgusi yilda ushbu sohaning 20 foizga o'sishini ta'minlaydi.
2023 yilda aviatsiya xizmatlari bozorida ham jiddiy islohotlar amalga oshirildi raqobat paydo bo'ldi, 6 ta xususiy kompaniya ish boshladi. Bundan tashqari, yil boshidan beri 25 ta yangi samolyot yetkazib berildi, 17 ta yangi aviatsiya yo'nalishi ochildi. Ammo, shunga qaramay, ushbu sektorda xizmatlar hajmi atigi 7,7 foizga oshdi. Shuning uchun 2024 yilda havo qatnovini 20 foizga oshirish vazifasi yuklatilgan.
Tibbiyot va ta'lim
O'zbekistonda tibbiy va ta'lim xizmatlari jadal rivojlanmoqda. 6 yil ichida kasalxonalar soni 2017 yilga nisbatan 187 yoki 16 foizga oshdi va 2022 yil oxirida bu ko'rsatkich 1322 donani tashkil etdi. Shunga ko'ra, shifoxona yotoqlari soni 2017 yildagi 135,7 mingdan 2022 yilda 170 mingga 25 foizga oshdi.
Ammo, eng muhimi, islohotlar jarayonida tibbiyot va ta'limning xususiy sektori rivojlanmoqda. Ushbu sohalarning salohiyatidan to'liq foydalanish uchun, prezident yig'ilishda ta'kidlaganidek, aholiga yaqin joylarda keng qamrovli xizmatlar ko'rsatilishi mumkin bo'lgan erlarni taqdim etish kifoya, qolgan hamma narsa tadbirkorlarning o'zlari tomonidan amalga oshiriladi.
IT xizmatlari
So'nggi yillarda IT xizmatlari sohasi ham jadal rivojlanmoqda. 6 yil davomida ushbu sektorda xizmatlar hajmi uch baravar oshdi — 8 trillion. 2017 yilda 23,5 trln. 2022-yilda so'mlik o'sish sur'ati yiliga o'rtacha 20% ni tashkil etdi. Axborot texnologiyalari xizmatlari eksporti hajmi 2017 yildagi 151 million dollardan 2022 yilda 306 million dollargacha ikki baravar oshdi. 6 yil ichida jami 3 milliard dollar sarmoya jalb qilindi. Bugungi kunda IT-xizmatlarning O'zbekiston yalpi ichki mahsulotidagi ulushi 3-3,5% ni tashkil etadi.
Prezident yig'ilishda ta'kidlaganidek, IT-xizmatlar sektori iqtisodiyotni raqamlashtirish orqali nafaqat ushbu sohani, balki boshqa sohalarni ham rivojlantirishga katta turtki bermoqda. Shunday qilib, 2022 yilda O'zbekiston yalpi ichki mahsulotidagi raqamli iqtisodiyotning ulushi 2020 yilga nisbatan 1,99 foizdan 2,77 foizga oshdi.
Yig'ilishda 2024-yilda ushbu sohadagi xizmatlar hajmini 41 trillion so'mgacha oshirish, eksport hajmini 2023-yildagi 300 million dollardan 2 baravar oshirish, shu bilan birga yil davomida IT-xizmatlarning 30 foizga o'sishini ta'minlash muhimligi ta'kidlandi.
Turizm
Yig'ilish davomida turizmni rivojlantirishga katta e'tibor qaratildi. Mamlakatimiz izchil amalga oshirilayotgan katta sayyohlik salohiyatiga ega. 2022 yilda turistik xizmatlar eksporti hajmi 1,61 milliard dollarni tashkil etdi, atigi 6 yil ichida turistik xizmatlar eksporti umumiy hajmi 5,13 milliard dollarni tashkil etdi.
Yig'ilishda turizmning mavjud salohiyatini ro'yobga chiqarish uchun kelgusi yilda 32 million sayyoh oqimini ta'minlash zarurligi ta'kidlandi. Buning uchun kamida 600 ta mehmonxona va mehmon uylari qurilishi kerak.
Xorijiy tajriba shuni ko'rsatadiki, Birlashgan Arab Amirliklari, Misr, Turkiya va Italiya kabi mamlakatlarda sayyohlar ko'pincha zargarlik buyumlarini sotib olish imkoniyatiga jalb qilinadi. Mamlakatimizda buning uchun etarli sharoitlar mavjud bo'lsa-da, so'nggi ikki yil ichida atigi 4 tonna (500 million dollar) oltin sotilgan bo'lsa, O'zbekistonda yillik zargarlik bozori 1 milliard dollardan oshadi.
Shu munosabat bilan kelgusi yildan boshlab har bir mintaqada zamonaviy zargarlik majmualarini tashkil etish topshirildi.
Yig'ilishda, shuningdek, sayyohlar uchun bozorlarimizning qulayligini oshirish zarurligi ta'kidlandi. Ularni sayyohlar uzoq vaqt sarflashlari mumkin bo'lgan majmualarga - madaniyatimizni aks ettiruvchi "tashrif qog'ozi" ga aylantirish muhimligi ta'kidlandi.
Xulosa qilib shuni ta'kidlash kerakki, boshqa mamlakatlardagi iqtisodiy tendentsiyalarga asoslanib, O'zbekistonda xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirish juda yuqori, ammo hali ham to'liq amalga oshirilmagan salohiyatga ega. Infratuzilmaning rivojlanmaganligi sababli barcha mavjud rivojlanish imkoniyatlaridan to'liq foydalanilmaydigan hududlarda xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirish salohiyati ayniqsa yuqori. Va xizmat ko'rsatish sohasidagi mintaqaviy salohiyatni rivojlantirishga asosiy e'tibor yig'ilishga qaratildi.
Shu bilan birga, kelajakda global tendentsiyalar asosida tobora ommalashib borayotgan xizmat ko'rsatish sohasining yo'nalishlariga alohida e'tibor qaratish lozim. Birinchidan, bu it xizmatlari – hayotning barcha jabhalarini qamrab oladigan raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish uchun asos. Ikkinchidan, sifatni oshirmasdan raqamli iqtisodiyot uchun malakali kadrlar tayyorlamaydigan ta'lim xizmatlari. Uchinchidan, aholining umr ko'rish davomiyligi oshgani sayin tobora ommalashib borayotgan tibbiy xizmatlar.
Inson kapitali sifati oshishi, butun O'zbekiston bo'ylab odamlar uchun hayot yanada qulay bo'lishi uchun ushbu xizmatlarning yuqori sifati va mamlakatning barcha mahallalarida mavjudligini ta'minlash zarur.

Расширяя сферу услуг в регионах
Сфера услуг в современном мире занимает с каждым годом более устойчивые позиции. Страны с экономикой, сосредоточенной вокруг сектора услуг, считаются более развитыми, чем индустриальные или сельскохозяйственные экономики. Не случайно в передовых странах мира доля услуг в общем объеме ВВП превышает уровень 75%. В сфере услуг сконцентрировано более 80% работников умственного труда и 87% кадров высшей квалификации. Услуги содействуют социальной ориентации экономики и повышению качества жизни населения.
С начала реформ в Узбекистане сектор услуг стал одним из важных направлений экономического развития. В развитие этой сферы основную часть рыночных услуг по видам экономической деятельности внесли торговые, транспортные и финансовые услуги. В частности, доля торговых услуг в 2022 году составила 24,8%, транспортных услуг — 22,7%, финансовых услуг — 22,5%.Значительная доля услуг была оказана также в сфере информации и связи - 6,4%, образования - 4,3%, проживания и питания - 3,2%.Сегодня финансы, транспорт, торговля, туризм, образование, медицина и коммуникационный сектор обеспечивают 85% общего объема услуг.
В этом году доля услуг в экономике достигнет 43,5%, но, как отметил Президент на прошедшем совещании, этого недостаточно, так как во многих странах этот показатель составляет 50%, достигая в Корее 57%, в Малайзии 59%, в Грузии 60%, в Казахстане 62%. Поэтому в Узбекистане необходимо обеспечить рост объемов услуг не менее чем на 17% в год. Имеется большой потенциал развития сектора услуг в сферах финансов, транспорта, туризма, образования, медицины и информационных технологий.
Финансовые услуги
Сектор финансовых услуг продемонстрировал значительный рост за последние годы. В результате реализации реформ в финансовой сфере, за 6 лет объем финансовых услуг увеличился в 5 раз и составил 80 трлн. сумов. Доля финансовых услуг в общем объеме услуг увеличилась с 18,1% в 2017 году до 22,5% в 2022 году.За 11 месяцев этого темп роста по сравнению с прошлым годом составил 120,2%, а удельный вес в общем объеме указанных услуг составил 23%.
Развитие сектора финансовых услуг в первую очередь связано с развитием бизнеса, расширением его финансирования. Для этого недавно были созданы Банк развития предпринимательства для поддержки малого бизнеса и Компания развития предпринимательства для среднего бизнеса. Созданному банку было передано $300 миллионов и 1 трлн сумов, а созданной Компании - 1,5 трлн сумов, что позволит расширить объемы финансирования бизнеса. Исходя из этого, ожидается, что в следующем году объем финансовых услуг увеличится на 30%, до 140 триллионов сумов.
Для стимулирования занятия предпринимательством также было решено выделять в рамках программы «Семейное предпринимательство» без залоговые кредиты на сумму до 50 миллионов сумов лицам, открывшим собственный малый бизнес и имеющим положительную кредитную историю, и до 100 миллионов сумов желающим расширить свою деятельность.
Также было одобрено предложение о предоставлении кредитов самозанятым гражданам, делающим первые шаги в бизнесе, которых в настоящее время насчитывается 2,4 миллиона человек. Гражданам, уплатившим 340 тысяч сумов ежегодного социального налога, будет выделен льготный кредит и переведен на банковскую карту «онлайн».
В целом за счет мер, озвученных на совещании, в 2024 году в бизнес должны быть вовлечены 2 млн человек. Кроме того, как отметил Президент, ведется работа по размещению евробондов на сумму $500 миллионов, что также должно стать важным стимулом для расширения рынка финансовых услуг.
Транспортные услуги
В последние годы транспортные услуги играют важную роль в поддержке общего экономического роста Узбекистана. Благодаря улучшению инфраструктуры и связи, объем транспортных услуг за 6 лет увеличился в 1,5 раза и составил 81 трлн. сумов. Сегодня четверть общего объема услуг в нашей стране приходится на сферу транспорта. Рост этого сектора в этом году составил 8,8%.
При этом половина транспортных услуг приходится на автомобильный транспорт. В 2024 году запланировано, что до 1 июля будет закуплено и выведено на маршруты еще не менее 1200 автобусов, благодаря чему будет создано 4 тысячи рабочих мест. Кроме того, в течение года в 2 раза будет увеличено автобусное сообщение с Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном.
В области железнодорожного транспорта в 2023 году были пересмотрены тарифы и отменены ненужные льготы. На совещании было отмечено, что в процессе поставки находятся 6 скоростных поездов и 30 электропоездов.  Это позволит обеспечить 20-процентный рост этой сферы в следующем году.
На рынке авиационных услуг в 2023 году также были проведены существенные реформы - появилась конкуренция, начали работать 6 частных компаний. Кроме того, с начала года было поставлено 25 новых самолетов, открыто 17 новых авиационных маршрутов. Но, тем не менее, объем услуг в этом секторе увеличился лишь на 7,7%. Поэтому поручено в 2024 году увеличить объем авиаперевозок на 20%.
Медицина и образование
В Узбекистане быстро развиваются медицинские и образовательные услуги. За 6 лет количество больниц увеличилось на 187 или на 16% по сравнению с 2017 годом, и на конец 2022 года эта цифра составляла 1322 единицы. Соответственно, количество больничных коек увеличилось на 25% с 135,7 тыс в 2017 году до 170 тыс в 2022 году.
Но, что самое важное, в ходе реформ развивается частный сектор медицины и образования. Чтобы полностью использовать потенциал этих отраслей, как было указано Президентом на совещании, достаточно предоставить землю на местах, близких к населению, где можно оказывать комплексные услуги, а все остальное сделают сами предприниматели.
IT-услуги
В последние годы сектор IT-услуг также динамично развивается. За 6-летний период объем услуг в этом секторе вырос в три раза — с 8 трлн. сум в 2017 году до 23,5 трлн. сум в 2022 году, темпы роста составили в среднем 20% в год. Объем экспорта услуг информационных технологий увеличился в два раза с $151 млн в 2017 году до $306 млн в 2022 году. За 6 лет было привлечено в общей сложности $3 млрд. инвестиций. Сегодня доля IT-услуг в ВВП Узбекистана составляет 3-3,5%.
Как отметил Президент на совещании, сектор IT-услуг дает большой импульс развитию не только этой отрасли, но и других отраслей благодаря цифровизации экономики. Так, доля цифровой экономики в ВВП Узбекистана в 2022 г., по сравнению с 2020 г., увеличилась с 1,99% до 2,77%.
На совещании была подчеркнута важность увеличения объёма услуг в этой сфере в 2024 году до 41 триллиона сумов с увеличения экспорта в 2 раза по сравнению с $300 млн в 2023 году, обеспечив тем не менее 30-процентный рост IT-услуг в течение года.
Значительное внимание в ходе совещания было уделено развитию туризма. Наша страна имеет большой туристический потенциал, который последовательно реализуется. Объем экспорта туристических услуг в 2022 г. составил $1,61 млрд. Всего за 6 лет общий объем экспорта туристических услуг составил $5,13 млрд.
На совещании было отмечено, что для реализации имеющегося потенциала туризма необходимо обеспечить поток 32 миллионов туристов в следующем году. Для этого необходимо построить не менее 600 отелей и гостевых домов.
Как показывает зарубежный опыт, в таких странах, как Объединенные Арабские Эмираты, Египет, Турция и Италия, туристов зачастую привлекает возможность приобретения ювелирных изделий. Хотя в нашей стране для этого есть достаточные условия, за последние два года было продано золота только 4 тонны ($500 миллионов) в то время, как ежегодный рынок ювелирных изделий в Узбекистане составляет более $1 миллиарда.
В связи с этим поручено со следующего года организовать в каждом регионе современные ювелирные комплексы.
На совещании также было отмечено, что необходимо повысить удобство наших рынков для туристов. Подчеркнута важность превращения их в комплексы, где туристы смогут проводить долгое время, - в «визитную карточку», отражающую нашу культуру.
В заключение стоит особо подчеркнуть, что исходя из экономических тенденций в других странах, развитие сектора услуг в Узбекистане имеет весьма высокий, но до сих пор в полной мере нереализованный потенциал. Особенно высок потенциал развития сектора услуг в регионах, где в связи с неразвитостью инфраструктуры далеко не полностью используются все имеющиеся возможностиразвитиясферы услуг. И именно на развитии регионального потенциала в сфере услуг было сосредоточено основное внимание на совещании.
При этом следует обратить особое внимание на те направления сектора услуг, которые становятся исходя из мировых тенденций все более востребованными в перспективе. Во-первых, это IT-услуги – основа развития цифровой экономики, охватывающей все стороны жизни. Во-вторых, образовательные услуги, без повышения качества которых не подготовить компетентных кадров для цифровой экономики. И, в-третьих, медицинские услуги, которые становятся все более востребованными с увеличением продолжительности жизни населения.
И для того, что бы качество человеческого капитала повышалось, жизнь для людей становилась комфортнее по всему Узбекистану, необходимо обеспечить высокое качество и доступность этих услуг во всех махаллях страны.