O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-dekabr kuni Sankt-Peterburg shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlar rahbarlarining norasmiy sammitida ishtirok etdi.
Yetakchilar joriy yilgi hamkorlik yakunlarini sarhisob qilib, 2024-yil uchun ustuvor vazifalarni muhokama qildilar hamda Sankt-Peterburg tarixiy obidalari bilan tanishdilar.
Prezidentimiz Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazdi.
Shu bilan davlatimiz rahbari amaliy tashrifini yakunlab, “Pulkovo” xalqaro aeroportidan Toshkentga jo‘nab ketdi.

On December 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the informal summit of the heads of State of the Commonwealth of Independent States, held in St. Petersburg.
The leaders summed up the results of cooperation this year and discussed priorities for 2024, as well as got acquainted with the historical monuments of St. Petersburg.
There was also a bilateral meeting between the President of our country and the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
This was the end of the working visit of the head of our state, he flew from Pulkovo International Airport to Tashkent.