Raqamli boshqaruv markazida “O‘zbekiston–2030” strategiyasiga muvofiq amalga oshirilayotgan ishlar taqdimoti o‘tkazildi. Ma’lumki, bu strategiyada mamlakatimizni mintaqaviy “IT-HUB”ga aylantirish maqsadi belgilangan. Bu davlat boshqaruvi va sohalarni raqamlashtirish, aloqa infratuzilmasini yaxshilash, IT ta’limni rivojlantirish kabi ko‘p omillarni talab etadi.
Oxirgi yillarda ushbu yo‘nalishlarda katta o‘zgarishlar bo‘ldi. Axborot texnologiyalari subyektlari uchun yaratilgan sharoitlar va imtiyozlar natijasida bunday korxonalar va ish o‘rinlari soni, xizmatlar eksporti ortib bormoqda. Xususan, 2017-yilda yurtimizda IT kompaniyalar soni 147 ta bo‘lgan bo‘lsa, hozirda 1 ming 600 taga yetgan. Ish o‘rinlari ham qisqa vaqtda 10 baravar ko‘payib, 24 mingtadan oshgan. 2017 yilda 600 ming AQSH dollari bo‘lgan eksport hajmi joriy yil yakuni bilan 300 million dollardan oshishi kutilmoqda.
My.gov.uz yagona portali orqali bugungi kunda 8 milliondan ortiq aholi va tadbirkorlar 570 turdagi onlayn xizmatdan foydalanmoqda.
Ijro intizomi yagona tizimi - ijro.gov.uz orqali davlat idoralari va ularning quyi bo‘g‘inlari xodimlari tomonidan 28 millionta hujjat elektron ayriboshlangan.
Prezidentimiz bu tizim rahbarlarning ongi va mas’uliyatini o‘zgartirganini ta’kidlab, hujjatlar integratsiyasi va sifatini yaxshilash, ijro intizomi nazoratini kuchaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
2022-yilda BMTning Elektron hukumat reytingida mamlakatimiz 18 pog‘ona yuqorilab, 69-o‘rinni egalladi. 2030-yilga borib, ushbu reytingda birinchi o‘ttiztalikka kirish bo‘yicha yillik chora-tadbirlar ishlab chiqilgan.
Shuningdek, “O‘zbekiston–2030” strategiyasida IT xizmatlar va dasturiy mahsulotlar eksporti hajmini 5 milliard dollarga yetkazish maqsadi belgilangan. Buning uchun hududlarda IT infratuzilmani va venchur bozorini rivojlantirish, “local to global” tamoyili orqali mahalliy korxonalarni eksportga olib chiqish, yurtimizda xalqaro kompaniyalarning ofislarini ochish kabi ko‘plab choralar ko‘zda tutilgan. Shu maqsadda ikki tomonlama soliqqa tortishning oldini olish, IT-park hududida Angliya huquqini joriy etish, rezidentlar uchun soliq imtiyozlarini 2040-yilgacha uzaytirish, umuman, bu sohaga 100 yillik qulaylik yaratish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Davlat rahbari mamlakatimizning axborot texnologiyalari, turizm, investitsiya salohiyatini mujassamlashtirgan yaxlit imijini yaratish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Taqdimotda sohaga ixtisoslashgan ta’lim to‘g‘risida ham axborot berildi. So‘nggi 3 yilda IT o‘quv markazlari soni 300 dan oshdi. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida ta’lim olib, sertifikatga ega bo‘lgan yoshlar soni 1 million 200 ming nafarni tashkil etdi. O‘tgan yildan boshlab xalqaro IT-sertifikatlarga o‘qish xarajatlarini 50 foizgacha qoplab berish yo‘lga qo‘yildi. 215 ming nafar yoshlar xalqaro onlayn kurslarni bitirib, sertifikat oldi.
Bularni davom ettirgan holda, kelgusi yildan boshlab, har yili 5 ming nafar iqtidorli yoshlarni saralash, o‘qitish hamda halqaro mehnat bozoriga tayyorlash tizimi joriy etiladi. Xorazm viloyatida “Al-Xorazmiy vorislari” loyihasida o‘qitish boshlanadi. Umuman, IT sohasida 300 ming nafar yoshlarni xalqaro kompaniyalar talabiga mos dasturlar asosida tayyorlash va ish bilan ta’minlash rejalashtirilgan.
Shu yerda kosmik geoaxborot tizimi orqali suv omborlari hamda yer qa’ridan foydalanish holatlarini monitoring qilish dasturi haqida ma’lumot berildi.
Prezident vazirlikning “UZINFOCOM – Yagona integrator” ofisida yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
- Sizlar hozirgi islohotlarda bizning eng ishongan kuchimiz. Kelajakda sizdek mutaxassislarga ehtiyoj yanada oshadi. Har bir soha va hudud raqamli texnologiyalar bilan hamohang rivojlanmasa, mamlakat rivojlanmaydi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda sun’iy intellekt asosida biometrik identifikatsiya qilish, sog‘liqni saqlash sohasini raqamlashtirish, elektr ta’minoti billingi bo‘yicha axborot berildi. Davlatimiz rahbari ijtimoiy sohalar, ayniqsa, tibbiyot sohasining raqamli tizimini takomillashtirish, odamlarni rozi qilish zarurligini ta’kidladi.
Prezidentimizga Samarqand viloyati Nurobod tumanida tashkil etilgan “IT Village” haqida so‘zlab berildi. Bu majmua 1-9 sinf o‘quvchilarini axborot texnologiyalari bilan tanishtirish va bunga qiziqtirish, ularga ilk ko‘nikmalarni o‘rgatishga qaratilgan.

President Shavkat Mirziyoyev visited the Ministry of Digital Technologies on December 20.
The Digital Management Center hosted a presentation on the work carried out in accordance with the strategy "Uzbekistan-2030", which defines the goal of turning our country into a regional IT hub. This depends on many factors, such as the digitalization of public administration and industries, the improvement of communication infrastructure, and the development of IT education.
In recent years, there have been major changes in these areas. As a result of the creation of conditions and benefits for companies in the field of information technology, the number of such enterprises and jobs is growing, and the export of services is increasing. In particular, if in 2017 the number of IT companies in the country was 147, now it has reached 1600. The number of jobs has also increased 10 times in a short time and exceeded 24 thousand. Industry exports, which amounted to 600 thousand US dollars in 2017, are expected to exceed 300 million dollars by the end of this year.
Today, more than 8 million citizens use 570 types of online services through a single portal my.gov.uz .
Document management in government agencies through a unified system of executive discipline - ijro.gov.uz it amounted to 28 million documents.
The President noted that this system has radically changed the responsibility and approach of managers to work, gave instructions on expanding the integration and quality of document management, strengthening through control over performance discipline.
In 2022, our country rose by 18 positions and took 69th place in the UN e-government ranking. Annual measures have been developed to enter the top 30 of this rating by 2030.
The strategy "Uzbekistan-2030" also aims to increase the volume of exports of IT services and software products to $ 5 billion. For this purpose, many measures are envisaged, such as the development of IT infrastructure and the venture capital market in the regions, stimulating the export of domestic enterprises on the principle of "local to global", opening offices of international companies in our country. Proposals were discussed to avoid double taxation, introduce English law in the territory of the IT park, extend tax benefits for residents until 2040 and, in general, create favorable conditions for the development of the industry for the next 100 years.
The Head of State gave instructions on promoting a unified image of our country, combining information technology, tourism and investment potential.
The presentation also provides information on the development of specialized education. Over the past 3 years, the number of IT training centers has grown to more than 300. The number of young people who have completed training and received a certificate within the framework of the One Million Programmers project amounted to 1.2 million. Since last year, compensations of up to 50 percent of the tuition fee for obtaining international IT certificates have been introduced. 215 thousand young people have completed international online courses and received certificates.
In continuation of this work, starting next year, a system of annual selection, education and training for the international labor market of 5,000 talented young people will be introduced. In the Khorezm region, training will begin within the framework of the "Successors of Al-Khorezmi" project. In general, it is planned to train and employ 300 thousand young people in the field on the basis of programs that meet the standards of international companies.
Here, the responsible persons reported on the program for monitoring the use of reservoirs and subsurface resources based on space geodata.
The President got acquainted with the conditions created in the office of the ministry's Unified Integrator, Uzinfocom, and talked with specialists.
- You are our most reliable support in the current reforms. In the future, the need for professionals like you will only grow. The country will not develop if every industry and region does not keep up with digital technologies," Shavkat Mirziyoyev said.
Information on biometric identification projects based on artificial intelligence, digitalization of the healthcare sector, and electricity billing was presented here. The Head of State stressed the need to improve the digital activities of social spheres, especially healthcare.
The President was informed about the town of IT Village, built in the Nurabad district of the Samarkand region. This complex is aimed at involving students in grades 1-9 in the field of information technology and teaching them basic IT skills.