Қатар Амири «Коррупцияга қарши курашдаги улкан ютуқлари учун» Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний номидаги глобал мукофотни топшириш маросимида иштирок этади. Қайд этиш жоизки, ушбу тадбир собиқ иттифоқ мамлакатлари ҳудудида биринчи марта ўтказилмоқда.
Ушбу ташриф Қатар раҳбарининг охирги олти ой ичида жорий йилда Ўзбекистонга иккинчи ташрифи ва олий даражадаги учинчи Ўзбекистон-Қатар саммитидир. Бу, аввало, Ўзбекистон ва Қатар халқлари фаровонлиги йўлида кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашга қаратилган сиёсий мулоқотнинг мисли кўрилмаган динамикасидан далолат беради.
Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад бин Халифа Ол Сонийнинг жорий йил июнь ойида Ўзбекистонга буюрган биринчи ва тарихий давлат ташрифи ҳамда Президент Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил октябрь ойида Доҳага бўлиб ўтган расмий ташрифи 1997 йил 27 ноябрь куни ўрнатилган икки томонлама дипломатик муносабатларни ривожлантириш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги истиқболларини очишга кучли туртки бўлди.
Натижада савдо-иқтисодий, сармоявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш ва чуқурлаштиришга қаратилган 24 икки томонлама ҳужжатлар, умумий қиймати 12 миллиард долларлик битимлар имзоланди.
Бундай фаол мулоқотнинг ривожланиши томонларнинг ҳам икки томонлама муносабатларни кенгайтириш, ҳам Марказий ва Жануби-Шарқий Осиё ўртасидаги минтақавий алоқаларни мустаҳкамлашдан юқори манфаатдорлиги билан изоҳланади. Буни Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши, Ислом ҳамкорлик ташкилоти саммитлари, давлатимиз раҳбарининг араб давлатларига ташрифлари натижалари тасдиқлайди.
Юқори даражадаги муносабатлар ҳам фаол динамика билан ажралиб туради.
2022 йилнинг 14-15 сентябрь кунлари Қатар ташқи ишлар давлат вазири Султон Ал-Мурайхи Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) саммитида иштирок этиш учун Тошкентга ташриф буюрди. Ушбу саммит давомида Қатар Давлатига мулоқот бўйича шерик мақомини бериш тўғрисидаги қарор қабул қилинди.
Дипломатик алоқаларнинг мустаҳкамланишига 2023 йил 7 май куни Тошкентда Қатар элчихонасининг очилиши муҳим аҳамият касб этди. 6-8 май кунлари бўлиб ўтган дипломатик миссиянинг очилиш маросимида, шунингдек, икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг учинчи раундида Қатар ташқи ишлар давлат вазири Султон ал-Мурайхи бошчилигидаги делегация иштирок этди.
Жорий йилнинг 4-6 март кунлари Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева БМТнинг ривожланаётган мамлакатлар бўйича V конференциясида иштирок этиш учун Доҳа шаҳрида бўлди. Ўзбекистон парламент делегациясининг ташрифи доирасида Қатар Маслаҳат кенгаши раиси Ҳасан ал-Ғаним билан учрашув ва музокаралар бўлиб ўтди.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидовнинг шу йил 10-11 декабрь кунлари Қатарга амалга оширган ташрифи жуда самарали кечди. Доҳага ташриф давомида Қатар Бош вазири ва ташқи ишлар вазири Муҳаммад бин Абдулраҳмон бин Жасим Ол Соний, Қонун устуворлигини таъминлаш ва коррупцияга қарши кураш бўйича маркази Васийлик кенгаши раиси Али Муҳсин ал-Маррий, Савдо-саноат палатаси Директорлар кенгаши раиси Шайх Халифа бин Жасим бин Муҳаммад Ол Соний, транспорт вазири Жассим бин Сайф бин Аҳмад ал- Сулайти, шунингдек, Ислом банки ижрочи директори Бассел Гамал билан музокаралар ўтказилди. Ўзбекистон ТИВ раҳбари «Умумий келажакни бунёд этиш» мавзусидаги Доҳа форумида иштирок этди ва ушбу мамлакатнинг етакчи «Hassad Food» компанияси бош ижрочи директори Али Ҳилол Ал Куварий билан учрашув ўтказди. Бўлиб ўтган учрашувларда сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама ҳамкорлик кун тартибидан ўрин олган долзарб масалалар муҳокама қилинди. Ташриф доирасида, шунингдек, Ўзбекистоннинг Қатардаги элчихонасининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мамлакатимиз Қатарни Яқин Шарқдаги истиқболли иқтисодий ҳамкор деб билади. Ўзбекистон ҳам, Қатар ҳам бу борада ҳали фойдаланилмаган улкан салоҳиятга эга ва жорий муносабатларни фаоллаштириш икки давлатнинг бугунги кун тартибидан ўрин олган.
Шу йил 26-27 апрель кунлари пойтахтимизда ўтказилган Иккинчи Тошкент халқаро инвестициявий форумида иштирок этиш учун Қатар савдо ва саноат вазирининг ўринбосари Султон ал-Хотир бошчилигидаги бир қатор вазирлик ва етакчи компаниялар вакилларидан иборат ушбу мамлакат делегацияси Ўзбекистонга келди. Ҳозирги вақтда форум якунида энергетика, транспорт, логистика, қишлоқ хўжалиги, меҳнат муносабатлари ва бошқа йўналишларда йирик қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича эришилган келишувларни ҳаётга тадбиқ этиш жараёнлари давом этмоқда.
2023 йилнинг 8-9 май кунлари, ўз навбатида, Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов Доҳага ташриф буюриб, Қатарнинг қатор вазирлик ва етакчи компаниялари вакиллари билан учрашди, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Қатар компаниялари иштирокида қатор сармоявий лойиҳалар амалга ошириляпти. Ана шундай лойиҳалардан бири Сирдарё вилоятида Қатарнинг «Nebras Power» компанияси томонидан Франция ва Япониянинг «EDF» ва «Sojitz Corporation» компаниялари билан ҳамкорликда қурилаётган 1600 МВт қувватга эга иссиқлик электр станциясидир. Ушбу корхона 2024 йилда ишга туширилиши кўзда тутилган.
Қатарнинг «Аль-Миркаб» компанияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонда амалга оширилиши режалаштирилган лойиҳалар жорий йилнинг ноябрь ойида Қатарнинг собиқ Бош вазири ва ташқи ишлар вазири Ҳамад бин Жассим Ол Сонийнинг мамлакатимизга ташрифи чоғида муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Қатар Марказий Осиёни Кўрфаз араб мамлакатлари билан боғловчи энг қисқа, ишончли ва хавфсиз транспорт-логистика йўлакларини шакллантиришдан манфаатдор. Трансафғон темир йўл коридорини яратиш бўйича стратегик лойиҳани биргаликда амалга оширишга кўмаклашиш истиқболлари муҳокама қилинмоқда. Ушбу саъй-ҳаракатлар кўрсаткичлари мамлакатларимизнинг бугунги салоҳиятига тўғри келмайдиган ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини бир неча баробар оширишга хизмат қилади.
Қайд этиш жоизки, Қатар Ўзбекистоннинг Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этишга қаратилган саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди. Мамлакатимиз, ўз навбатида, Қатарнинг Афғонистон халқига фавқулодда гуманитар ёрдам кўрсатиш борасидаги ҳаракатларини тўлиқ эътироф этади.
Шубҳасиз, икки давлатнинг тарихи, маданияти ва диний муштараклиги, бой маънавий мероси маданиятлараро мулоқотни янада ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Қатар замонавий Ўзбекистон ҳудудида яшаб ижод қилган буюк мутафаккир ва олимларнинг ислом цивилизацияси ривожига қўшган ҳиссасини, Арабистон ярим ороли ва Мовароуннаҳр ўртасидаги тарихий алоқаларни юксак қадрлайди. Ушбу жиҳатлар маданиятлараро мулоқотни янада ривожлантиришга хизмат қилади ва сайёҳлик, жумладан, зиёрат туризми соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик учун яхши истиқболларни очади. 2021 йилнинг 1 мартидан Қатар фуқароларининг Ўзбекистонга кириши учун 10 кунлик визасиз режим жорий этилди, 2023 йил июнь ойида эса бу муддат 30 кунгача узайтирилди. Имзоланган ҳукуматлараро битим асосида икки давлат ўртасида ҳаво алоқалари йўлга қўйилган.
Ўзбекистон Ислом цивилизацияси маркази ва Қатар Миллий кутубхонаси ўртасида ҳамкорлик изчил ривожланмоқда. Ўзбекистонлик ва қатарлик олимлар ушбу кутубхонада сақланаётган Марказий Осиё тарихига оид қўлёзмалар бўйича биргаликда тадқиқот ишларини олиб бормоқда, ўзбек олимлари ва мутафаккирларининг қўлёзма асарларини рақамлаштириш ва уларни ўрганиш соҳасида ҳам ҳамкорлик йўлга қўйилган.
2022 йил кузида Қатар пойтахтида Ўзбекистон маданияти кунлари бўлиб ўтди. Унинг доирасида Ўзбекистон Давлат симфоник оркестри концертлари, халқ амалий санъати кўргазмаси ўтказилди. Айтиш мумкинки, ушбу маданий тадбирлар Қатар жамоатчилиги томонидан илиқ кутиб олинди.
Жорий йилнинг июнь ва август ойларида Ўзбекистон маданият вазири Озодбек Назарбеков ва олий таълим, фан ва инновациялар вазири ўринбосари Шаҳло Турдиқулова бошчилигидаги давлатимиз делегацияларининг Қатарга ташрифи ҳам томонларнинг фан, маданият ва таълим соҳаларида ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга интилишини тасдиқлайди.
Мамлакатларимиз аҳолиси ўртасида оммабоп бўлган спортнинг футбол тури бўйича ҳамкорлик истиқболли йўналиш бўлиб қолмоқда. 2017 йилда Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва Қатар футбол ассоциацияси ўртасида Ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди. Шунингдек, 2021 йил июнь ойида Ўзбекистон ва Қатар ўртасида футболни ривожлантириш, тажриба алмашиш, мусобақалар ташкил этиш, мураббийлар малакасини ошириш ва футбол ўйинлари хавфсизлигини таъминлаш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди.
Ҳеч муболағасиз айтиш мумкинки, бугунги кунда Ўзбекистон ва Қатар барча йўналишларда ўрнатилган мулоқот даражасини муттасил оширишга интилмоқда. Қатар Амирининг мамлакатимизга бўлажак ташрифи эса, шубҳасиз, самарали ўзаро манфаатли ҳамкорликни давом эттириш ва ривожлантириш учун икки томонлама муносабатлар пойдеворини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Узбекистан-Катар: на пути к неуклонному наращиванию взаимодействия
Эмир Катара будет участвовать в церемонии торжественного вручения международной премии  Шейха Тамима бин Хамада Аль Тани за выдающиеся достижения в борьбе с коррупцией. Следует отметить, что данное мероприятие проходит впервые на постсоветском пространстве.
Данный визит станет вторым по счету в этом году посещением главой Катара Узбекистана и третьим за последние полгода узбекско-катарским саммитом на высшем уровне. Это, прежде всего, свидетельствует о наблюдающейся беспрецедентной динамике развития политического диалога, нацеленного на скорейшее расширение и укрепление всестороннего сотрудничества во благо народов Узбекистана и Катара.
Первый и исторический государственный визит Эмира Катара шейха Тамима ибн Хамад ибн Халифа Аль Тани в июне текущего года и официальный визит Президента Шавката Мирзиёева в октябре этого года придали мощный импульс развитию двусторонних отношений, установленных 27 ноября 1997 года, и открыли новые перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
По их итогам было подписано 24 двусторонних документов, направленных на дальнейшее развитие и углубление торгово-экономического, инвестиционного, культурно-гуманитарного и других сфер сотрудничества, а также соглашений на общую сумму в 12 миллиардов долларов.
Развитие столь активного диалога обусловлено высокой заинтересованностью сторон как в расширении двусторонних отношений, так и укреплении региональной взаимосвязанности между Центральной и Юго-Восточной Азией. Это показали и итоги саммитов Совета сотрудничества арабских государств залива, Организации исламского сотрудничества, визиты главы нашего государства в арабские страны.
Активной динамикой характеризуются и отношения на высоком уровне.
14-15 сентября 2022 года государственный министр иностранных дел Катара Султан аль-Мурайхи посетил Ташкент для участия в саммите Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), на котором было подписано соглашение о вступлении Катара в ШОС в качестве партнёра по диалогу.
Укреплению дипломатических связей способствовало открытие 7 мая 2023 года Посольства Катара в Ташкенте. В церемонии открытия дипломатической миссии, а также  III раунде политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран, состоявшемся 6-8 мая, приняла участие делегация во главе с государственным министром иностранных дел Катара Султаном аль-Мурайхи.
4-6 марта этого года председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева посетила в Доху для участия в V конференции ООН по развивающимся странам. В ходе пребывания парламентской делегации Узбекистана состоялась встреча и переговоры с председателем Консультативного совета Катара Хасаном аль-Ганимом.
Успешно завершился состоявшийся 10-11 декабря визит министра иностранных дел Узбекистана Бахтиёра Саидова в Катар. В рамках визита в Дохе состоялись плодотворные переговоры с Премьер-министром и министром иностранных дел Катара Мохаммедом бин Абдулрахманом бин Джассимом Аль Тани, председателем Попечительского совета Центра верховенства закона и борьбы с коррупцией Али Бин Фетаисом Аль-Марри, председателем Совета директоров Торгово-промышленной палаты шейхом Халифой бин Джассимом бин Мухаммадом Аль Тани, министром транспорта Джассимом бин Саифом бин Ахмедом Аль Сулайти, а также исполнительным директором Исламского банка Басселем Гамалем. Глава МИД Узбекистана принял участие в 21-м Дохийском форуме «Создание совместного будущего» и встретился с главным исполнительным директором катарской компании «Hassad Food» Али Хилалом Аль Кувари. На встречах обсуждались актуальные вопросы повестки двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
В ходе визита состоялась церемония официального открытия Посольства Узбекистана в Катаре.
Узбекистан рассматривает Катар в качестве перспективного экономического партнера на Ближнем Востоке. На сегодняшний день активизация отношений вошла в актуальную повестку двух стран, что обусловлено взаимной заинтересованностью в реализации огромного незадействованного потенциала в данной области.
Именно поэтому на Ташкентский инвестиционный форум, состоявшийся 26-27 апреля этого года, Катар направил представительную делегацию во главе с заместителем министра торговли и промышленности Султаном аль-Хатиром и в составе руководителей ведущих катарских компаний. На данном этапе идет проработка достигнутых по итогам форума договоренностей о реализации крупных совместных проектов в сферах энергетики, транспорта, логистики, сельского хозяйства, трудовых отношений и др.
8-9 мая 2023 года, в свою очередь, министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов посетил Доху, где встретился с представителями ряда министерств и ведущих компаний Катара для обсуждения дальнейших перспектив расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Сегодня в Узбекистане реализуется ряд инвестиционных проектов с участием катарских компаний. Одним из них станет запуск в 2024 году в Сырдарьинской области теплоэлектростанции мощностью 1600 МВт, строительство которой осуществляется катарской компанией “Nebras Power” совместно с французскими и японскими партнерами «EDF» и «Sojitz Corporation».
Проекты, планируемые к реализации в Узбекистане в сотрудничестве с катарской компанией «Аль-Миркаб» были обсуждены в ходе визита в нашу страну в ноябре этого года бывшего Премьер-министра Катара, министра иностранных дел шейха Хамада бин Джассима Аль Тани.
Узбекистан и Катар заинтересованы в формировании кратчайших, надежных и безопасных транспортно-логистических коридоров, соединяющих Центральную Азию со странами залива. Обсуждаются перспективы совместного продвижения реализации стратегического проекта по созданию Трансафганского железнодорожного коридора. Это будет способствовать кратному увеличению объемов взаимной торговли, показатели которой сегодня не соответствуют потенциалам наших стран.
В данном контексте важно отметить, что Катар поддерживает усилия Узбекистана по мирному урегулированию в Афганистане. Наша страна, в свою очередь, всецело поддерживает действия Катара по оказанию народу Афганистана экстренной гуманитарной помощи.
В основе культурно-гуманитарных связей между нашими странами лежат общие духовные и культурные ценности и традиции, а также священная религия Ислам.
В Катаре высоко ценят вклад выдающихся мыслителей и учёных, живших и творивших на территории современного Узбекистана, в развитие исламской цивилизации и исторических связей между Аравийским полуостровом и Мавераннахром. Это способствует дальнейшему развитию межкультурного диалога, открывает хорошие перспективы для взаимодействия в сфере туризма, в том числе паломнического. Так, с 1 марта 2021 года для граждан Катара введен 10-дневный безвизовый режим для въезда в Узбекистан, а в июне 2023 года этот срок продлен до 30 дней. На основе подписанного межправительственного соглашения между двумя странами установлено воздушное сообщение.
Развивается сотрудничество между Центром исламской цивилизации Узбекистана и Национальной библиотекой Катара. Узбекскими и катарскими учеными ведутся совместные исследования рукописей по истории Центральной Азии, хранящихся в этой библиотеке, осуществляется обмен цифровыми источниками произведений узбекских ученых и мыслителей, налажено сотрудничество в области оцифровки и изучения рукописей.
Состоявшиеся осенью 2022 года в столице Катара Дни культуры Узбекистана, в рамках которых прошли концерты Государственного симфонического оркестра Узбекистана, выставка народно-прикладного искусства, были тепло встречены катарской публикой.
Состоявшиеся в июне и августе этого года визиты в Катар узбекских делегаций во главе с министром культуры Узбекистана Озодбеком Назарбековым и заместителем министра высшего образования, науки и инноваций Шахло Турдикуловой также подтвердили приверженность сторон расширению сотрудничества в сфере науки, культуры и образования.
В области спорта перспективным направлением сотрудничества продолжает оставаться популярный в обеих странах футбол. В 2017 году Ассоциация футбола Узбекистана подписала Меморандум о сотрудничестве с Футбольной ассоциацией Катара. В июне 2021 года между Узбекистаном и Катаром было подписано Соглашение о сотрудничестве по развитию футбола, футбольной солидарности, обмену опытом, организации соревнований, тренерскому образованию и безопасности футбольных процессов.
Таким образом, без преувеличения можно сказать, что сегодня Узбекистан и Катар нацелены на неуклонное повышение уровня налаженного диалога по всем направлениям, и предстоящий визит Эмира Катара в нашу страну укрепит фундамент двусторонних отношений для продолжения и наращивания плодотворного взаимовыгодного сотрудничества.