Қатар Амири «Коррупцияга қарши курашдаги улкан ютуқлари учун» Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний номидаги глобал мукофотни топшириш маросимида иштирок этади. Қайд этиш жоизки, ушбу тадбир собиқ иттифоқ мамлакатлари ҳудудида биринчи марта ўтказилмоқда.
Ушбу ташриф Қатар раҳбарининг охирги олти ой ичида жорий йилда Ўзбекистонга иккинчи ташрифи ва олий даражадаги учинчи Ўзбекистон-Қатар саммитидир. Бу, аввало, Ўзбекистон ва Қатар халқлари фаровонлиги йўлида кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлашга қаратилган сиёсий мулоқотнинг мисли кўрилмаган динамикасидан далолат беради.
Қатар Амири Шайх Тамим бин Ҳамад бин Халифа Ол Сонийнинг жорий йил июнь ойида Ўзбекистонга буюрган биринчи ва тарихий давлат ташрифи ҳамда Президент Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил октябрь ойида Доҳага бўлиб ўтган расмий ташрифи 1997 йил 27 ноябрь куни ўрнатилган икки томонлама дипломатик муносабатларни ривожлантириш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг янги истиқболларини очишга кучли туртки бўлди.
Натижада савдо-иқтисодий, сармоявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш ва чуқурлаштиришга қаратилган 24 икки томонлама ҳужжатлар, умумий қиймати 12 миллиард долларлик битимлар имзоланди.
Бундай фаол мулоқотнинг ривожланиши томонларнинг ҳам икки томонлама муносабатларни кенгайтириш, ҳам Марказий ва Жануби-Шарқий Осиё ўртасидаги минтақавий алоқаларни мустаҳкамлашдан юқори манфаатдорлиги билан изоҳланади. Буни Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши, Ислом ҳамкорлик ташкилоти саммитлари, давлатимиз раҳбарининг араб давлатларига ташрифлари натижалари тасдиқлайди.
Юқори даражадаги муносабатлар ҳам фаол динамика билан ажралиб туради.
2022 йилнинг 14-15 сентябрь кунлари Қатар ташқи ишлар давлат вазири Султон Ал-Мурайхи Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) саммитида иштирок этиш учун Тошкентга ташриф буюрди. Ушбу саммит давомида Қатар Давлатига мулоқот бўйича шерик мақомини бериш тўғрисидаги қарор қабул қилинди.
Дипломатик алоқаларнинг мустаҳкамланишига 2023 йил 7 май куни Тошкентда Қатар элчихонасининг очилиши муҳим аҳамият касб этди. 6-8 май кунлари бўлиб ўтган дипломатик миссиянинг очилиш маросимида, шунингдек, икки давлат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг учинчи раундида Қатар ташқи ишлар давлат вазири Султон ал-Мурайхи бошчилигидаги делегация иштирок этди.
Жорий йилнинг 4-6 март кунлари Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Норбоева БМТнинг ривожланаётган мамлакатлар бўйича V конференциясида иштирок этиш учун Доҳа шаҳрида бўлди. Ўзбекистон парламент делегациясининг ташрифи доирасида Қатар Маслаҳат кенгаши раиси Ҳасан ал-Ғаним билан учрашув ва музокаралар бўлиб ўтди.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидовнинг шу йил 10-11 декабрь кунлари Қатарга амалга оширган ташрифи жуда самарали кечди. Доҳага ташриф давомида Қатар Бош вазири ва ташқи ишлар вазири Муҳаммад бин Абдулраҳмон бин Жасим Ол Соний, Қонун устуворлигини таъминлаш ва коррупцияга қарши кураш бўйича маркази Васийлик кенгаши раиси Али Муҳсин ал-Маррий, Савдо-саноат палатаси Директорлар кенгаши раиси Шайх Халифа бин Жасим бин Муҳаммад Ол Соний, транспорт вазири Жассим бин Сайф бин Аҳмад ал- Сулайти, шунингдек, Ислом банки ижрочи директори Бассел Гамал билан музокаралар ўтказилди. Ўзбекистон ТИВ раҳбари «Умумий келажакни бунёд этиш» мавзусидаги Доҳа форумида иштирок этди ва ушбу мамлакатнинг етакчи «Hassad Food» компанияси бош ижрочи директори Али Ҳилол Ал Куварий билан учрашув ўтказди. Бўлиб ўтган учрашувларда сиёсий, савдо-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама ҳамкорлик кун тартибидан ўрин олган долзарб масалалар муҳокама қилинди. Ташриф доирасида, шунингдек, Ўзбекистоннинг Қатардаги элчихонасининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди.
Мамлакатимиз Қатарни Яқин Шарқдаги истиқболли иқтисодий ҳамкор деб билади. Ўзбекистон ҳам, Қатар ҳам бу борада ҳали фойдаланилмаган улкан салоҳиятга эга ва жорий муносабатларни фаоллаштириш икки давлатнинг бугунги кун тартибидан ўрин олган.
Шу йил 26-27 апрель кунлари пойтахтимизда ўтказилган Иккинчи Тошкент халқаро инвестициявий форумида иштирок этиш учун Қатар савдо ва саноат вазирининг ўринбосари Султон ал-Хотир бошчилигидаги бир қатор вазирлик ва етакчи компаниялар вакилларидан иборат ушбу мамлакат делегацияси Ўзбекистонга келди. Ҳозирги вақтда форум якунида энергетика, транспорт, логистика, қишлоқ хўжалиги, меҳнат муносабатлари ва бошқа йўналишларда йирик қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича эришилган келишувларни ҳаётга тадбиқ этиш жараёнлари давом этмоқда.
2023 йилнинг 8-9 май кунлари, ўз навбатида, Ўзбекистон инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов Доҳага ташриф буюриб, Қатарнинг қатор вазирлик ва етакчи компаниялари вакиллари билан учрашди, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилди.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Қатар компаниялари иштирокида қатор сармоявий лойиҳалар амалга ошириляпти. Ана шундай лойиҳалардан бири Сирдарё вилоятида Қатарнинг «Nebras Power» компанияси томонидан Франция ва Япониянинг «EDF» ва «Sojitz Corporation» компаниялари билан ҳамкорликда қурилаётган 1600 МВт қувватга эга иссиқлик электр станциясидир. Ушбу корхона 2024 йилда ишга туширилиши кўзда тутилган.
Қатарнинг «Аль-Миркаб» компанияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонда амалга оширилиши режалаштирилган лойиҳалар жорий йилнинг ноябрь ойида Қатарнинг собиқ Бош вазири ва ташқи ишлар вазири Ҳамад бин Жассим Ол Сонийнинг мамлакатимизга ташрифи чоғида муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Қатар Марказий Осиёни Кўрфаз араб мамлакатлари билан боғловчи энг қисқа, ишончли ва хавфсиз транспорт-логистика йўлакларини шакллантиришдан манфаатдор. Трансафғон темир йўл коридорини яратиш бўйича стратегик лойиҳани биргаликда амалга оширишга кўмаклашиш истиқболлари муҳокама қилинмоқда. Ушбу саъй-ҳаракатлар кўрсаткичлари мамлакатларимизнинг бугунги салоҳиятига тўғри келмайдиган ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини бир неча баробар оширишга хизмат қилади.
Қайд этиш жоизки, Қатар Ўзбекистоннинг Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этишга қаратилган саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди. Мамлакатимиз, ўз навбатида, Қатарнинг Афғонистон халқига фавқулодда гуманитар ёрдам кўрсатиш борасидаги ҳаракатларини тўлиқ эътироф этади.
Шубҳасиз, икки давлатнинг тарихи, маданияти ва диний муштараклиги, бой маънавий мероси маданиятлараро мулоқотни янада ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Қатар замонавий Ўзбекистон ҳудудида яшаб ижод қилган буюк мутафаккир ва олимларнинг ислом цивилизацияси ривожига қўшган ҳиссасини, Арабистон ярим ороли ва Мовароуннаҳр ўртасидаги тарихий алоқаларни юксак қадрлайди. Ушбу жиҳатлар маданиятлараро мулоқотни янада ривожлантиришга хизмат қилади ва сайёҳлик, жумладан, зиёрат туризми соҳасидаги ўзаро ҳамкорлик учун яхши истиқболларни очади. 2021 йилнинг 1 мартидан Қатар фуқароларининг Ўзбекистонга кириши учун 10 кунлик визасиз режим жорий этилди, 2023 йил июнь ойида эса бу муддат 30 кунгача узайтирилди. Имзоланган ҳукуматлараро битим асосида икки давлат ўртасида ҳаво алоқалари йўлга қўйилган.
Ўзбекистон Ислом цивилизацияси маркази ва Қатар Миллий кутубхонаси ўртасида ҳамкорлик изчил ривожланмоқда. Ўзбекистонлик ва қатарлик олимлар ушбу кутубхонада сақланаётган Марказий Осиё тарихига оид қўлёзмалар бўйича биргаликда тадқиқот ишларини олиб бормоқда, ўзбек олимлари ва мутафаккирларининг қўлёзма асарларини рақамлаштириш ва уларни ўрганиш соҳасида ҳам ҳамкорлик йўлга қўйилган.
2022 йил кузида Қатар пойтахтида Ўзбекистон маданияти кунлари бўлиб ўтди. Унинг доирасида Ўзбекистон Давлат симфоник оркестри концертлари, халқ амалий санъати кўргазмаси ўтказилди. Айтиш мумкинки, ушбу маданий тадбирлар Қатар жамоатчилиги томонидан илиқ кутиб олинди.
Жорий йилнинг июнь ва август ойларида Ўзбекистон маданият вазири Озодбек Назарбеков ва олий таълим, фан ва инновациялар вазири ўринбосари Шаҳло Турдиқулова бошчилигидаги давлатимиз делегацияларининг Қатарга ташрифи ҳам томонларнинг фан, маданият ва таълим соҳаларида ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга интилишини тасдиқлайди.
Мамлакатларимиз аҳолиси ўртасида оммабоп бўлган спортнинг футбол тури бўйича ҳамкорлик истиқболли йўналиш бўлиб қолмоқда. 2017 йилда Ўзбекистон футбол ассоциацияси ва Қатар футбол ассоциацияси ўртасида Ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди. Шунингдек, 2021 йил июнь ойида Ўзбекистон ва Қатар ўртасида футболни ривожлантириш, тажриба алмашиш, мусобақалар ташкил этиш, мураббийлар малакасини ошириш ва футбол ўйинлари хавфсизлигини таъминлаш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди.
Ҳеч муболағасиз айтиш мумкинки, бугунги кунда Ўзбекистон ва Қатар барча йўналишларда ўрнатилган мулоқот даражасини муттасил оширишга интилмоқда. Қатар Амирининг мамлакатимизга бўлажак ташрифи эса, шубҳасиз, самарали ўзаро манфаатли ҳамкорликни давом эттириш ва ривожлантириш учун икки томонлама муносабатлар пойдеворини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.

The Emir of Qatar will participate in the ceremony of awarding the Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani International Award for outstanding achievements in the fight against corruption. It should be noted that this event is being held for the first time in the post-soviet space.
This visit will be the second visit of the Qatari leader to Uzbekistan this year and the third Uzbek-Qatari summit in the last six months. This fact, above all, testifies to the observed unprecedented dynamics in the development of political dialog aimed at the early expansion and strengthening of comprehensive cooperation for the benefit of the people of Uzbekistan and Qatar.
The first and historic state visit of the Emir of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad bin Khalifa Al-Thani in June this year and the official visit of President Shavkat Mirziyoyev in October this year gave a powerful impetus to the development of bilateral relations established on November 27, 1997, and opened new prospects for mutually beneficial cooperation.
As a result, more than 24 bilateral documents aimed at further development and deepening of trade and economic, investment, cultural, humanitarian and other spheres of cooperation were signed, as well as agreements worth 12 billion dollars.
The development of such an active dialog is due to the high interest of the parties in expanding bilateral relations and strengthening regional interconnectedness between Central and Southeast Asia. The results of the summits of the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf, the Organization of Islamic Cooperation, and the visits of our head of state to the Arab countries have also demonstrated it.
High-level relations are also characterized by active dynamics.
On 14-15 September 2022, Qatari Minister of State for Foreign Affairs Sultan Al-Murayhi visited Tashkent to attend the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit, where an agreement was signed on Qatar's accession to the SCO as a dialogue partner.
The opening of the Qatari Embassy in Tashkent on May 7, 2023 contributed to the strengthening of diplomatic ties. A delegation headed by Qatar's Minister of State for Foreign Affairs Sultan Al-Murayhi took part in the opening ceremony of the diplomatic mission, as well as the third round of political consultations between the foreign ministries of the two countries held on May 6-8
On March 4-6 this year, the Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva visited Doha to participate in the 5th UN Conference on Developing Countries. During the stay, the Uzbek parliamentary delegation held a meeting and negotiations with Chairman of the Qatar Advisory Council Hassan Al-Ghanim.
Uzbek Foreign Minister Bakhtiyor Saidov's visit to Qatar on December 10-11 was successfully completed. Within the framework of the visit in Doha, negotiations were held with Prime Minister and Foreign Minister of Qatar Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani, Chairman of the Board of Trustees of the Center for Rule of Law and Fight against Corruption Ali Bin Fetais Al-Marri, Chairman of the Board of Directors of the Chamber of Commerce and Industry Sheikh Khalifa bin Jassim bin Muhammad Al-Thani, Minister of Transportation Jassim bin Saif bin Ahmed Al Sulaiti, as well as Executive Director of the Islamic Bank Bassel Gamal. The Uzbek Foreign Minister participated in the 21st Doha Forum "Creating a Shared Future" and met with Chief Executive Officer of Qatar's «Hassad Food» Company Ali Hilal Al Kuwari. The meetings discussed topical issues on the agenda of bilateral cooperation in political, trade and economic, cultural and humanitarian spheres.
The official opening ceremony of the Embassy of Uzbekistan in Qatar was held during the visit.
Uzbekistan considers Qatar as a promising economic partner in the Middle East. To date, the intensification of relations has entered the topical agenda of the two countries, which is due to mutual interest in realizing the huge untapped potential in this area.
That is why Qatar sent a representative delegation to the Tashkent Investment Forum held on April 26-27 this year, headed by Deputy Minister of Trade and Industry Sultan Al-Khatir and comprising heads of leading Qatari companies. At this stage, the agreements reached at the end of the forum on the implementation of major joint projects in the spheres of energy, transport, logistics, agriculture, labor relations and others.
On May 8-9, 2023, in turn, Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan Laziz Kudratov visited Doha, where he met with representatives of a number of ministries and leading companies of Qatar to discuss further prospects for expanding trade, economic and investment cooperation.
Today, a number of investment projects with the participation of Qatari companies are being implemented in Uzbekistan. One of them will be the launch in 2024 in Syrdarya region of a thermal power plant with a capacity of 1600 MW, the construction of which is being carried out by the Qatari company «Nebras Power» together with French and Japanese partners «EDF» and «Sojitz Corporation».
The projects planned for realization in Uzbekistan in cooperation with Qatari company «Al-Mirqab» were discussed during the visit of former Prime Minister of Qatar, Minister of Foreign Affairs Sheikh Hamad bin Jassim Al-Thani to our country in November this year.
Uzbekistan and Qatar are interested in the formation of the shortest, reliable and safe transport and logistics corridors connecting Central Asia with the gulf countries. Prospects of jointly promoting the realization of the strategic project to create the Trans-Afghan Railway Corridor are being discussed. This will contribute to a multiple increase in the volume of mutual trade, the indicators of which today do not correspond to the potential of our countries.
In this context, it is important to note that Qatar supports Uzbekistan's efforts for a peaceful settlement in Afghanistan. Our country, in turn, fully supports Qatar's actions to provide emergency humanitarian aid to the people of Afghanistan.
The cultural and humanitarian ties between our two countries are based on common spiritual and cultural values and traditions, as well as the sacred religion of Islam.
Qatar highly appreciates the contribution of prominent thinkers and scholars who lived and worked in the territory of modern Uzbekistan to the development of Islamic civilization and historical ties between the Arabian Peninsula and Maverannahr. This contributes to the further development of intercultural dialog and opens good prospects for interaction in the sphere of tourism, including pilgrimage tourism. Thus, since March 1, 2021, a 10-day visa-free regime has been introduced for Qatari citizens to enter Uzbekistan, and in June 2023 this period was extended to 30 days. On the basis of the signed intergovernmental agreement between the two countries air communication has been established
Cooperation is developing between the Centre for Islamic Civilization of Uzbekistan and the National Library of Qatar. Uzbek and Qatari scholars are conducting joint research on manuscripts on the history of Central Asia stored in the library, exchanging digital sources of works by Uzbek scholars and thinkers, and cooperating in the digitization and study of manuscripts.
The Days of Culture of Uzbekistan held in the capital of Qatar in the fall of 2022, which included concerts by the State Symphony Orchestra of Uzbekistan and an exhibition of folk arts and crafts, were warmly welcomed by the Qatari public.
The visits to Qatar in June and August this year by Uzbek delegations led by Uzbek Minister of Culture Ozodbek Nazarbekov and Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Shakhlo Turdikulova also confirmed the parties' commitment to expanding cooperation in science, culture and education
In the field of sports, football, which is popular in both countries, continues to be a promising area of cooperation. In 2017, the Uzbekistan Football Association signed a Memorandum of Cooperation with the Qatar Football Association. In June 2021, Uzbekistan and Qatar signed a Cooperation Agreement on football development, solidarity, exchange of experience, organization of competitions, coaching education and safety of playing processes.
Thus, there is no exaggeration to say that today Uzbekistan and Qatar are aimed at steadily increasing the level of established dialog in all areas, and the upcoming visit of Emir of Qatar to our country will strengthen the foundation of bilateral relations to continue and build up mutually beneficial cooperation.