Ushbu markaz O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 2-apreldagi “Ichki ishlar organlarining jamoat xavfsizligini ta’minlash va jinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil etilgan.
Zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan majmua “Geoinformatsion elektron xarita” dasturi asosida ishlaydi. Unga ichki ishlar, adliya, sog‘liqni saqlash, transport va favqulodda vaziyatlar vazirliklari hamda Milliy gvardiya, Soliq qo‘mitasi kabi idoralarning 55 ta elektron bazasi integratsiya qilingan. Toshkent shahridagi 10 mingdan ortiq turar va noturar joylardagi 7 ming 300 ta videokuzatuv kameralari ham ulangan.
Bu jamoat xavfsizligiga mas’ul kuch va vositalarni samarali boshqarish imkonini bermoqda. Jumladan, ko‘cha va jamoat joylarida xizmat olib borayotgan xodimlar onlayn kuzatib turiladi va vaziyatga qarab yo‘naltiriladi. Natijada hodisa joyiga 3-5 daqiqada yetib boriladi.
Bular “xavfsiz shahar”, “xavfsiz mahalla” maqsadlarini ta’minlash, huquqbuzarliklarni erta aniqlashda muhim o‘rin tutmoqda. Xususan, o‘tgan davrda poytaxtda sodir qilingan 925 ta jinoyat tezkor fosh etilgan.
Yagona tezkor boshqaruv markazida “Е-manzil”, “Shakl-1”, “Е-mehmon”, “Kadastr” dasturlaridan ma’lumot olish ham yo‘lga qo‘yilgan. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘qigan yoshlar tomonidan “Qalqon” nomli tizim yaratilgan.
Bularning barchasi xalqimiz osoyishtaligiga mas’ul idoralarning samarali hamkorligini ta’minlab, ma’lumotlarni yaxlit dasturda qayta ishlash, tezkor vaziyat va kriminogen holatlarni avtomatik tahlil qilish, muammolarni baholash orqali to‘g‘ri qarorlar qabul qilish imkonini berayotir.
Prezidentimiz markazda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Bu tizimdan foydalanib, mahallalardagi profilaktika inspektorlari ishini ham raqamlashtirish, jinoyatchilikka qarshi kurashish samaradorligini va tezkorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Глава государства посетил Единый центр оперативного управления главного управления внутренних дел города Ташкента.
Центр организован в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан “О дополнительных организационных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности и борьбы с преступностью” от 2 апреля 2021 года.
Современно оснащенный центр работает на основе “Геоинформационной электронной карты”, в которую интегрировано 55 электронных баз данных министерств внутренних дел, юстиции, здравоохранения, транспорта, по чрезвычайным ситуациям, Национальной гвардии, Налогового комитета и других ведомств, а также подключено 7,3 тысячи видеокамер с более чем 10 тысяч жилых и нежилых объектов по городу Ташкенту.
Это способствует эффективному управлению силами и средствами обеспечения общественной безопасности. В частности, в режиме реального времени осуществляется координация сотрудников, ведущих службу в общественных местах. В результате прибытие на место происшествия занимает 3-5 минут.
Все это играет важную роль в обеспечении целей “Безопасный город”, “Безопасная махалла”, раннем выявлении правонарушений. Так, за прошедший период в столице “по горячим следам” были раскрыты 925 преступлений.
К Единому центру оперативного управления также подключены информационные системы “Е-манзил”, “Шакл-1”, “Е-меҳмон”, “Кадастр” и собираются данные с камер видеонаблюдения. Молодыми специалистами-участниками проекта “Один миллион программистов” для центра разработана система “Қалқон” («Щит»).
Комплекс обеспечивает тесное взаимодействие структур, ответственных за общественную безопасность, обработку данных в рамках единой платформы, принятие правильных решений с помощью автоматических средств анализа и оценки оперативной обстановки и криминогенной ситуации.
Президент дал указания по эффективному использованию системы, внедрению цифровых решений и в деятельность инспекторов по профилактике, принятию дальнейших мер по повышению эффективности и оперативности борьбы с преступностью.