Ushbu markaz O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 2-apreldagi “Ichki ishlar organlarining jamoat xavfsizligini ta’minlash va jinoyatchilikka qarshi kurashish sohasidagi faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil etilgan.
Zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan majmua “Geoinformatsion elektron xarita” dasturi asosida ishlaydi. Unga ichki ishlar, adliya, sog‘liqni saqlash, transport va favqulodda vaziyatlar vazirliklari hamda Milliy gvardiya, Soliq qo‘mitasi kabi idoralarning 55 ta elektron bazasi integratsiya qilingan. Toshkent shahridagi 10 mingdan ortiq turar va noturar joylardagi 7 ming 300 ta videokuzatuv kameralari ham ulangan.
Bu jamoat xavfsizligiga mas’ul kuch va vositalarni samarali boshqarish imkonini bermoqda. Jumladan, ko‘cha va jamoat joylarida xizmat olib borayotgan xodimlar onlayn kuzatib turiladi va vaziyatga qarab yo‘naltiriladi. Natijada hodisa joyiga 3-5 daqiqada yetib boriladi.
Bular “xavfsiz shahar”, “xavfsiz mahalla” maqsadlarini ta’minlash, huquqbuzarliklarni erta aniqlashda muhim o‘rin tutmoqda. Xususan, o‘tgan davrda poytaxtda sodir qilingan 925 ta jinoyat tezkor fosh etilgan.
Yagona tezkor boshqaruv markazida “Е-manzil”, “Shakl-1”, “Е-mehmon”, “Kadastr” dasturlaridan ma’lumot olish ham yo‘lga qo‘yilgan. “Bir million dasturchi” loyihasi doirasida o‘qigan yoshlar tomonidan “Qalqon” nomli tizim yaratilgan.
Bularning barchasi xalqimiz osoyishtaligiga mas’ul idoralarning samarali hamkorligini ta’minlab, ma’lumotlarni yaxlit dasturda qayta ishlash, tezkor vaziyat va kriminogen holatlarni avtomatik tahlil qilish, muammolarni baholash orqali to‘g‘ri qarorlar qabul qilish imkonini berayotir.
Prezidentimiz markazda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Bu tizimdan foydalanib, mahallalardagi profilaktika inspektorlari ishini ham raqamlashtirish, jinoyatchilikka qarshi kurashish samaradorligini va tezkorligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

The Head of State visited the Unified Operational Management Center of the Main Department of Internal Affairs of the city of Tashkent.
The Center was organized in accordance with the decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional organizational measures to further improve the activities of internal affairs bodies in the field of public safety and combating crime” dated April 2, 2021.
The modernly equipped center operates on the basis of a “Geoinformation electronic map”, which integrates 55 electronic databases of the Ministries of Internal Affairs, Justice, Health, transport, emergency Situations, the National Guard, the Tax Committee and other departments, and also connects 7.3 thousand video cameras from more than 10 thousand residential and non-residential facilities in the city of Tashkent.
This contributes to the effective management of forces and means of ensuring public safety. In particular, the coordination of employees serving in public places is carried out in real time. As a result, it takes 3-5 minutes to arrive at the scene.
All this plays an important role in ensuring the goals of “Safe City”, “Safe Mahalla”, early detection of offenses. So, over the past period, 925 crimes have been solved in the capital “in hot pursuit".
The information systems “E-manzil”, “Shak-1”, “E-memon”, “Cadastre” are also connected to the Unified Operational Management Center and data from video surveillance cameras is collected. Young specialists participating in the "One Million Programmers" project have developed the "Kalkon" ("Shield") system for the center.
The complex ensures close interaction of structures responsible for public safety, data processing within a single platform, making the right decisions using automatic tools for analyzing and evaluating the operational situation and the criminal situation.
The President gave instructions on the effective use of the system, the introduction of digital solutions into the activities of prevention inspectors, and the adoption of further measures to improve the effectiveness and efficiency of the fight against crime.