“Jadidlar: milliy o‘zlik, istiqlol va davlatchilik g‘oyalari” mavzusidagi xalqaro konferensiya ishtirokchilariga
Siz, azizlarni o‘tgan asr boshlarida shakllanib, nafaqat Markaziy Osiyo mintaqasi, balki butun musulmon olami va turkiy dunyo tarixida chuqur iz qoldirgan jadidchilik harakatini har tomonlama o‘rganishga bag‘ishlangan xalqaro anjumanning ochilishi bilan chin qalbdan tabriklayman.
Mushtarak tariximizning yorqin sahifalarini tashkil etadigan ma’rifatparvar ajdodlarimizning ibratli faoliyatini, ularning o‘z qimmati va ahamiyatini hamon yo‘qotmasdan kelayotgan boy merosini hamkor davlatlar hamda xalqaro tashkilotlar vakillari, taniqli xorijiy olimlar bilan birgalikda teran tadqiq va targ‘ib etish bizning ustuvor vazifamizdir.
Bugungi anjumanimizga tashrif buyurgan nufuzli xalqaro tashkilotlar rahbarlari va vakillariga, shuningdek, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Ozarbayjon, Turkiya, Rossiya Federatsiyasi, Vengriya, AQSH, Germaniya, Niderlandiya, Shvetsiya, Yaponiya va boshqa mamlakatlardan kelgan taniqli olim va ekspertlarga ushbu anjumanni tashkil etish tashabbusimizni qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun samimiy tashakkur bildiraman.
O‘z mohiyat e’tiboriga ko‘ra noyob ijtimoiy-siyosiy fenomen bo‘lgan jadidchilik g‘oyasining shakllanishi va taraqqiyotiga doir dunyoning bir qator mamlakatlarida ko‘plab tadqiqotlar yaratilgan bo‘lsa-da, ushbu harakat namoyandalarining Markaziy Osiyo hududida milliy davlatchilik va mintaqaviy o‘ziga xoslikni, fuqarolik jamiyatining rivojlanishiga qo‘shgan ulkan hissasini konseptual va tizimli asosda atroflicha o‘rganish dolzarb masala bo‘lib qolmoqda.
Shu nuqtai nazardan qaraganda, taraqqiyparvar ajdodlarimizning ilg‘or g‘oya va qarashlarini tadqiq etish va tizimlashtirish, Turkiston jadidlarining milliy davlatchilik rivojidagi o‘rni va ta’sirini o‘rganish, XX asrning birinchi choragida ular tomonidan barpo etilgan davlat tuzilmalarining qonunchilik bazasini tahlil qilish, dunyoviy, huquqiy va demokratik jamiyat qurishga qaratilgan faoliyatiga tarixiy baho berish, Yangi O‘zbekiston va Uchinchi Renessansni bunyod etishda ushbu merosning mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilishi bilan bog‘liq masalalar bugungi konferensiyaning asosiy muhokama mavzulari etib belgilangani alohida ahamiyatga ega.
Barchamizga ayonki, “Tilda, fikrda, ishda birlik” degan ezgu g‘oya bilan maydonga chiqqan jadid bobolarimiz xalqlarimizni jaholat va qoloqlikdan olib chiqish, ularni g‘aflat botqog‘idan qutqarishning asosiy yo‘li – bilim va ma’rifatda, dunyoviy taraqqiyotni egallashda, deb bildilar.
Ular shu yo‘lda fidoyilik ko‘rsatib, yangi usul maktablari, teatr va kutubxonalar, nashriyotlar ochdilar. Jamiyat a’zolarining dunyoqarashi va turmush tarzini o‘zgartirish maqsadida gazeta va jurnallar nashr etdilar. Yoshlarni ilg‘or davlatlarga o‘qishga yubordilar.
Shu bilan birga, davlat boshqaruvi, sud-huquq, moliya, soliq tizimlari, yer masalalarini tadrijiy asosda tubdan isloh qilish uchun g‘oyaviy va amaliy harakatlar olib bordilar. Bir so‘z bilan aytganda, ular milliy uyg‘onish, milliy taraqqiyot g‘oyasini ro‘yobga chiqarish uchun bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etdilar.
Afsuski, o‘sha davrdagi mavjud vaziyat, ijtimoiy tuzum bu ulug‘vor maqsadlarni amalga oshirishga yo‘l bermadi.
Bugungi kunda Yangi O‘zbekistonda inson qadri ulug‘lanadigan adolatli, erkin va obod jamiyat, xalqparvar davlat, farovon hayot barpo etishga qaratilgan islohotlarimiz jadid bobolarimizning ezgu g‘oya va dasturlariga har jihatdan uyg‘un va hamohangdir.
Shu bois, xalqimiz ozodligi va Vatanimiz ravnaqi yo‘lida aziz jonlarini fido qilgan ajdodlarimiz xotirasini abadiylashtirish, ularning faoliyati va merosini yangicha tafakkur asosida o‘rganish hamda targ‘ib etishga alohida e’tibor berilmoqda.
Yurtimizda ushbu yo‘nalishda muhim farmon va qarorlar qabul qilinib, har yili 31-avgust – Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni sifatida keng nishonlanmoqda.
“Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmuasi va jamoat fondi, Qatag‘on qurbonlari xotirasi davlat muzeyi, uning Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda hududiy bo‘limlari faoliyat olib bormoqda.
Ana shu ishlarimizning mantiqiy davomi sifatida Buxoro shahridagi tarixiy maskanda Jadidchilik tarixi muzeyi tashkil etilmoqda.
Bu murakkab davr tarixiga oid ilmiy va badiiy asarlar, “Tarixning noma’lum sahifalari”, “Qatag‘on qurbonlari” nomli ko‘p jildli xotira kitoblari nashr etilmoqda. Badiiy va hujjatli filmlar, ko‘rsatuvlar tayyorlanib, namoyish qilinmoqda. Xalqaro konferensiyalar, ko‘rgazmalar va davra suhbatlari, xotira kechalari, seminarlar muntazam o‘tkazilmoqda.
Atoqli ma’rifatparvarlarimiz davlatimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlanmoqda. Ularning aziz nomlari bilan ataladigan yodgorlik majmualari, ta’lim muassasalari, muzeylar, bog‘ va xiyobonlar barpo etilmoqda.
Keyingi yillarda O‘zbekiston Oliy sudi tomonidan 1030 dan ziyod mustabid tuzum qatag‘oniga uchragan vatandoshlarimiz nomi oqlangani tarixiy adolatni tiklash yo‘lidagi yangi qadam bo‘ldi.
Ayni vaqtda, yurtimizda har yili avgust oyini “Qatag‘on qurbonlarini yod etish oyi” sifatida o‘tkazish, fidoyi vatandoshlarimiz va ularning avlodlari yashagan va yashayotgan xonadonlarga yodgorlik lavhalari o‘rnatish, ularning vorislari hamda yaqin kishilariga hurmat-e’tibor ko‘rsatish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilanmoqda.
Mahalla idoralarida “Qatag‘on qurbonlari xotirasi burchaklari” va “Mahalla xotira kitoblari”ni tashkil etish, har yili kamida 100 nafar qatag‘on qurboni hamda jadid bobolarimiz hayoti va faoliyatini aks ettiradigan to‘plam tayyorlash rejalashtirilgan.
Ushbu muhim mavzuda arxiv hujjatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, ilmiy tadqiqot ishlarini amalga oshirish uchun maqsadli grantlar e’lon qilish, yangi badiiy va publitsistik asarlar yaratish, xorijiy ilm-fan markazlari, fondlar va muzeylar, kutubxonalar bilan hamkorlikni rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda.
Buyuk ma’rifatparvar bobolarimiz tomonidan olg‘a surilgan g‘oyaviy-siyosiy, ijtimoiy-ma’rifiy va huquqiy-axloqiy qarashlar, turli millat va elatlar o‘rtasida bag‘rikenglik va hamjihatlik tamoyillarini qaror toptirish bilan birga, milliy manfaatlarni himoya qilishga qaratilgan intilishlar hozirgi murakkab va tahlikali zamonda barchamiz, avvalo, yoshlarimiz uchun chinakam ibrat namunasidir. Ularning hayoti va jasorati bugungi tinch va osoyishta kunlarga osonlik bilan erishilmaganini eslatib, milliy istiqlolimizni, jonajon Vatanimizni ko‘z qorachig‘iday asrashga doimo da’vat etib turadi.
Fursatdan foydalanib, taniqli tarixchi olim, AQSHdagi Michigan universiteti professori, vatandoshimiz Temur Xo‘ja o‘g‘liga mamlakatimiz tarixi, jumladan, jadidlar merosi bilan bog‘liq noyob hujjatlarni O‘zbekistonga taqdim etayotgani uchun minnatdorlik bildiraman.
Bugungi nufuzli anjuman har birimizni ma’naviy uyg‘oqlik va ogohlikka chorlab, qalblarimizda ulug‘ ajdodlarimizga xos azmu shijoat tuyg‘ularini yuksaltirishga, xalqlarimiz va davlatlarimiz o‘rtasida o‘zaro do‘stlik va qardoshlik ruhini, ilmiy-madaniy aloqalarimizni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi, deb ishonaman.

От всей души поздравляю вас с открытием международной конференции, посвященной всестороннему изучению движения джадидов, сформировавшегося в начале прошлого века и оставившего глубокий след в истории не только Центральноазиатского региона, но и всего мусульманского и тюркского мира.
Глубокое изучение и популяризация в сотрудничестве с представителями государств-партнеров и международных организаций, известными зарубежными учеными выдающейся деятельности наших предков-просветителей, ставшей яркой страницей нашей общей истории, их богатого наследия, которое и сегодня не утратило своей ценности и значения, – наша приоритетная задача.
Выражаю искреннюю признательность участвующим в нашем форуме руководителям и представителям авторитетных международных организаций, а также ведущим ученым и экспертам из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Азербайджана, Турции, Российской Федерации, Венгрии, США, Германии, Нидерландов, Швеции, Японии и других стран, поддержавшим нашу инициативу о проведении этой конференции.
Несмотря на многочисленные исследования в ряде стран мира процессов формирования и развития такого уникального общественно-политического феномена, как джадидизм, всестороннее изучение на концептуальной и системной основе огромного вклада деятелей этого движения в становление на территории Центральной Азии национальной государственности, региональной идентичности, гражданского общества остается очень актуальным.
С этой точки зрения особое значение имеет определение основными темами сегодняшней конференции вопросов, связанных с исследованием и систематизацией прогрессивных идей и взглядов наших предков-просветителей, изучением роли и влияния джадидов Туркестана на развитие национальной государственности, анализом законодательной базы государственных образований, созданных ими в первой четверти XX века, исторической оценкой их деятельности по построению светского, правового и демократического общества, а также их наследием, которое служит сегодня для нас прочным фундаментом строительства Нового Узбекистана и Третьего Ренессанса.
Все мы знаем, что джадиды, выступившие с благородной идеей «Единство в языке, мыслях, действиях», считали, что пробуждение народов и их освобождение от оков отсталости и невежества возможно лишь путем распространения знаний и просвещения, светского развития.
Проявляя самоотверженность на этом пути, они открывали школы нового типа, театры, библиотеки, издательства. Чтобы изменить мировоззрение и образ жизни общества, выпускали газеты и журналы, отправляли молодежь учиться в развитые государства.
Наряду с этим они предприняли идеологические и практические шаги для последовательного кардинального реформирования государственного управления, судебно-правовой, финансовой, налоговой систем и земельных отношений. Одним словом, мобилизовали все силы и возможности для воплощения в жизнь идеи национального возрождения и прогресса.
К сожалению, политический строй и условия того времени не позволили им достичь этих великих целей.
Наши сегодняшние реформы по построению в Новом Узбекистане справедливого, свободного и процветающего общества, благополучной жизни, истинно народного государства, где превыше всего – достоинство человека, его интересы, полностью созвучны благородным идеям и программам джадидов.
Поэтому мы уделяем особое внимание увековечению памяти предков, отдавших свои жизни за свободу народа и процветание Родины, изучению и популяризации их деятельности и наследия через призму нового мышления.
В нашей стране принимаются направленные на это указы и постановления, ежегодно 31 августа широко отмечается День памяти жертв репрессий.
Действуют Мемориальный комплекс и Общественный фонд «Шахидлар хотираси», Государственный музей памяти жертв репрессий и его территориальные отделения в Республике Каракалпакстан и областях.
Как логическое продолжение этой работы в историческом центре города Бухары создается Музей истории джадидизма.
Издаются научные и художественные произведения, многотомные книги памяти «Неизвестные страницы истории», «Жертвы репрессий», рассказывающие о том сложном периоде. Этой теме посвящаются художественные и документальные фильмы, телепередачи, регулярно проводятся международные конференции, выставки, «круглые столы», вечера памяти, семинары.
Сегодня многие наши выдающиеся предки-просветители посмертно удостоены высоких государственных наград Родины, возводятся мемориальные комплексы, образовательные учреждения, музеи, парки и скверы, которым присваиваются их имена.
В последние годы Верховный суд Узбекистана реабилитировал свыше 1030 соотечественников – жертв репрессий тоталитарного режима, что стало еще одним шагом на пути к восстановлению исторической справедливости.
Кроме того, определяются меры по проведению ежегодно в августе Месяца памяти жертв репрессий, установке мемориальных досок на домах, где когда-то жили наши самоотверженные соотечественники и сегодня живут их потомки, проявлению заботы и внимания к их родным и близким.
Намечено создание в махаллях Уголков памяти жертв репрессий и Книг памяти махалли, ежегодная подготовка и издание сборников, посвященных жизни и деятельности не менее 100 жертв репрессий и джадидов.
Принимаются меры по расширению доступа к архивным документам, связанным с этой важной темой, выделению грантов на проведение целевых научно-исследовательских работ, созданию новых художественных и публицистических произведений, развитию сотрудничества с зарубежными научными центрами, фондами, музеями и библиотеками.
В нынешнее непростое, тревожное время идейно-политические, общественно-просветительские, правовые и нравственные взгляды наших великих предков-просветителей, утверждение ими принципов толерантности и согласия между представителями разных наций и народностей, а также их устремления по защите национальных интересов служат достойным примером для всех нас, прежде всего молодежи. Жизнь и подвиг джадидов будут всегда напоминать нам о том, какой ценой были достигнуты сегодняшние мирные и спокойные дни, призывать беречь как зеницу ока нашу национальную независимость, любимую Родину.
Пользуясь случаем, выражаю благодарность известному ученому-историку, профессору Мичиганского университета США, нашему соотечественнику Темуру Ходже угли за переданные Узбекистану уникальные документы, связанные с историей страны, в частности, наследием джадидов.
Уверен, что сегодняшняя представительная конференция послужит всестороннему развитию нашего духовного мира, дальнейшему укреплению дружбы и сотрудничества, научных и культурных связей между народами и государствами.