2023-yil 10-dekabrda inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 75 yilligi nishonlanadi. BMT Bosh Assambleyasining 3-sessiyasida qabul qilingan va tashkilotga a'zo davlatlarning tavsiyalarini o'z ichiga olgan ushbu normativ hujjat yer sayyorasida yashovchi barcha odamlarning huquqlarini ochib beradi. Ushbu tarixiy hujjat dunyoning 500 dan ortiq tillari va lahjalariga tarjima qilingan va eng ko'p tarjima qilingan bo'lib, Ginnesning rekordlar kitobiga kiritilgan. 30 moddadan iborat deklaratsiya inson huquqlari bo'yicha xalqaro qonunchilikning bir qismiga aylandi.
10 dekabr-xalqaro inson huquqlari kuni butun dunyoda, shu jumladan mamlakatimizda ham keng nishonlanadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek,"inson huquqlari va erkinliklariga hurmatni ta'minlash, har bir insonning qadr-qimmatini hurmat qilish biz qurayotgan ochiq, erkin va adolatli jamiyatning ajralmas xususiyatidir". Chunki jamiyatda inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning ishonchli tizimini yaratmasdan demokratik davlat tuzish mumkin emas.
Inson huquqlari to'g'risidagi Qonunchilik uch bosqichda yaratilgan. Birinchisi, Frantsiya inson va fuqaro huquqlari deklaratsiyasidan birinchi jahon urushigacha bo'lgan davrni o'z ichiga oladi. Ushbu bosqichda shaxsiy erkinliklar, fuqarolarning daxlsizligi va tengligi, xususiy mulk va saylov huquqlari bilan bog'liq masalalar yuzaga keldi.
20-asrning birinchi yarmi inson huquqlari faoliyatining ikkinchi bosqichiga to'g'ri keladi, bunda inson mehnat, dam olish va ijtimoiy yordam olish huquqlari qonunchilikda asosiy o'rinni egalladi.
XX asrning ikkinchi yarmidan hozirgi kungacha bo'lgan davr uchinchi bosqich hisoblanadi. Bu yillarda odamlarning tinch hayot, toza atrof-muhit, ma'lumot olish huquqlariga katta e'tibor qaratildi.
Birlashgan millatlar tashkilotining hozirgi davrida inson huquqlari bilan bog'liq 70 ga yaqin xalqaro konventsiyalar, deklaratsiyalar va paktlar qabul qilindi, Evropa Kengashi parlament Assambleyasi - 160 dan ortiq, YUNESKO - 70, Evropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti - 30 dan ortiq. Mavjud ma'lumotlarga ko'ra, hozirda inson huquqlari bo'yicha 400 ga yaqin xalqaro hujjatlar mavjud. Ulardan eng muhimi 1948 yil 10 dekabrda BMT Bosh Assambleyasining rezolyutsiyasi bilan qabul qilingan inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi hisoblanadi.
Birlashgan millatlar tashkilotining ushbu hujjati asosida butun dunyo bo'ylab inson huquqlari bilan bog'liq qonun hujjatlari ishlab chiqildi va qabul qilindi. Bosh Assambleyaning ta'kidlashicha, barcha Millatlar va barcha davlatlarning vazifasi inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasini bajarishdir.
Inson huquqlari konstitutsiyaviy tizimning asosini tashkil etuvchi dunyoning barcha mamlakatlarida bo'lgani kabi, inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi ham O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi uchun asos bo'lib, mamlakatimizning asosiy qonunini yaratish inson huquqlari bo'yicha xalqaro qonunchilikning uchinchi bosqichiga to'g'ri keladi.
Ma'lumki, joriy yilning 30 aprel kuni mamlakatimizda birinchi marta umumxalq referendumi orqali O'zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi qabul qilindi. Umumxalq muhokamasi va takliflar kiritish orqali asosiy qonunning 65 foizi yangilandi, inson huquqlariga oid normalar esa uch baravarga oshirildi. Shu nuqtai nazardan, inson huquqlari bo'yicha deyarli barcha maqolalar bizning Konstitutsiyamizda o'z aksini topgan deb aytish to'g'ri bo'lar edi.
Agar inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining moddalariga nazar tashlasak, ular O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining barcha huquqlarga havolalarni o'z ichiga olgan normalariga mos kelishini ko'rishimiz mumkin. Masalan, inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 3-moddasida shunday deyilgan: "har bir inson yashash, erkinlik va shaxsiy daxlsizlik huquqiga ega". O'zR Konstitutsiyasining 25-moddasida quyidagilar mustahkamlangan: "yashash huquqi har bir insonning ajralmas huquqidir va qonun bilan himoya qilinadi. Inson hayotiga tajovuz qilish eng og'ir jinoyatdir".
Shuni ta'kidlash kerakki, ikkala hujjatda ham yuqorida aytib o'tilgan huquqlar har bir shaxsning asosiy huquqlari bilan tasdiqlangan.
Shuningdek, deklaratsiyaning 5-moddasida hech kim qiynoqqa solinmasligi yoki shafqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatini kamsitadigan muomala va jazoga tortilmasligi kerakligi aytilgan. Konstitutsiyamizning 26-moddasida insonning sha'ni va qadr-qimmati daxlsizligi belgilab qo'yilgan va ularni kamsitish uchun hech narsa asos bo'la olmaydi. Shu bilan birga, hech kim qiynoqqa solinishi, suiiste'mol qilinishi, boshqa shafqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsitadigan muomala yoki jazoga tortilishi mumkin emasligi aniq belgilangan.
Hech kimni o'zboshimchalik bilan hibsga olish, hibsga olish yoki surgun qilish mumkin emasligi to'g'risidagi normalar O'zbekiston Respublikasi deklaratsiyasining 9 va 27 - moddalarida yangi tahrirda belgilangan.
Mamlakatning asosiy qonunining 28-moddasiga binoan, jinoyat sodir etganlikda ayblanayotgan shaxs aybdorligi qonunda belgilangan tartibda oshkora sud jarayoni orqali isbotlanmaguncha va sudning qonuniy kuchga kirgan hukmi bilan belgilanmaguncha aybsiz hisoblanadi. Ayblanuvchiga ularni himoya qilish uchun barcha imkoniyatlar taqdim etiladi. Ushbu norma deklaratsiyaning 11-moddasida belgilangan.
Konstitutsiyamizning 128-moddasida O'zbekiston Respublikasi fuqarolari davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqiga ega ekanligi ko'rsatilgan. Har bir saylovchining bitta ovozi bor. Ovoz berish huquqi, tenglik va Iroda erkinligi qonun bilan kafolatlanadi.
Ushbu ma'lumotlar mamlakatimiz Konstitutsiyasi inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining asosiy g'oyalari va qoidalarini o'z ichiga olganligini va vaqtga muvofiq takomillashtirilganligini aniq tasdiqlaydi. Shunday qilib, milliy Qonunchilik umume'tirof etilgan huquq va erkinliklar va xalqaro standartlar asosida shakllantiriladi.

Созвучие основных прав и свобод человека
10 декабря 2023 года исполняется 75 лет со дня принятия Всеобщей декларации прав человека. Принятый на 3-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН и содержащий рекомендации странам - членам организации, данный нормативный акт раскрывает права всех людей, живущих на планете Земля. Этот исторический документ переведен более чем на 500 языков мира и диалектов и является наиболее часто переводимым, за что вошел в Книгу рекордов Гиннесса. Состоящая из 30 статей декларация стала частью международного законодательства по правам человека.
10 декабря - Международный день прав человека широко отмечается во всем мире, в том числе и в нашей стране. Как отмечает Президент Шавкат Мирзиёев, «обеспечение уважения прав и свобод человека, уважение достоинства каждого человека являются неотъемлемой чертой открытого, свободного и справедливого общества, которое мы строим». Потому что без создания в обществе надежной системы защиты прав, свобод и законных интересов человека невозможно создать демократическое государство.
Законодательство о правах человека создавалось в три этапа. Первый охватывает период от французской Декларации прав человека и гражданина до Первой мировой войны. На этом этапе имели место вопросы, связанные с личными свободами, неприкосновенностью и равенством граждан, частной собственностью и избирательными правами.
Ко второму этапу правозащитной деятельности относится первая половина XX века, когда основное место в законодательстве заняли права человека на труд, отдых, получение социальной помощи.
Период со второй половины XX века по настоящее время является третьим этапом. В эти годы большое внимание уделялось правам людей на мирную жизнь, на чистую окружающую среду, на получение информации.
В настоящий период ООН принято около 70 международных конвенций, деклараций и пактов, касающихся прав человека, Парламентской Ассамблеей Совета Европы - более 160, ЮНЕСКО - 70, Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе - свыше 30. По имеющейся информации, в настоящее время существует около 400 международных документов по правам человека. Важнейшей из них считается Всеобщая декларация прав человека, принятая резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН 10 декабря 1948 года.
На основе этого документа ООН были разработаны и приняты законодательные документы, связанные с правами человека во всем мире. Генеральная Ассамблея заявила, что обязанность всех наций и всех государств - выполнять Всеобщую декларацию прав человека.
Как и во всех странах мира, в которых права человека составляют базу конституционной системы, Всеобщая декларация прав человека является основополагающей и для Конституции Республики Узбекистан, а создание Основного закона нашей страны соответствует третьему этапу международного законодательства по правам человека.
Как известно, 30 апреля текущего года впервые в нашей стране путем всенародного референдума принята Конституция Республики Узбекистан в новой редакции. Посредством общенародного обсуждения и внесения предложений обновлено 65 процентов Основного закона, а нормы, касающиеся прав человека, увеличены в три раза. С этой точки зрения правильно было бы сказать, что практически все статьи по правам человека нашли свое отражение в нашей Конституции.
Если посмотреть на статьи Всеобщей декларации прав человека, можно увидеть, что они находятся в созвучии с нормами Конституции Республики Узбекистан, которые содержат ссылки на все права. Например, статья 3 Всеобщей декларации прав человека гласит: «Каждый человек имеет право на жизнь, на свободу и на личную неприкосновенность». Статья 25 Конституции РУз закрепляет следующее: «Право на жизнь является неотъемлемым правом каждого человека и охраняется законом. Посягательство на жизнь человека является тягчайшим преступлением».
Следует отметить, что в обоих документах вышеупомянутые права утверждены фундаментальными правами каждого человека.
Также статья 5 декларации гласит, что никто не должен подвергаться пыткам или жестоким, бесчеловечным или унижающим его достоинство обращению и наказанию. Статья 26 нашей Конституции устанавливает неприкосновенность чести и достоинства человека, и ничто не может быть основанием для их умаления. При этом строго определено, что никто не может быть подвергнут пыткам, насилию, другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство человека обращению либо наказанию.
Нормы, касающиеся того, что никто не может быть подвергнут произвольному аресту, задержанию или изгнанию, установлены в статьях 9 декларации и 27 - Конституции Республики Узбекистан в новой редакции.
Согласно статье 28 Основного закона страны, лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его виновность не будет доказана путем гласного судебного разбирательства в предусмотренном законом порядке и установлена вступившим в законную силу приговором суда. Обвиняемому обеспечиваются все возможности для своей защиты. Эта норма определена статьей 11 декларации.
В статье 128 нашей Конституции указано, что граждане Республики Узбекистан имеют право избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти. Каждый избиратель имеет один голос. Право голоса, равенство и свобода волеизъявления гарантируются законом.
Приведенные данные однозначно подтверждают, что Конституция нашей страны вобрала в себя основные идеи и положения Всеобщей декларации прав человека и совершенствовалась в соответствии со временем. А значит, национальное законодательство формируется на основе общепризнанных прав и свобод и международных стандартов.
Шухрат Джураев.
Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана)