2023-yil 10-dekabrda inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 75 yilligi nishonlanadi. BMT Bosh Assambleyasining 3-sessiyasida qabul qilingan va tashkilotga a'zo davlatlarning tavsiyalarini o'z ichiga olgan ushbu normativ hujjat yer sayyorasida yashovchi barcha odamlarning huquqlarini ochib beradi. Ushbu tarixiy hujjat dunyoning 500 dan ortiq tillari va lahjalariga tarjima qilingan va eng ko'p tarjima qilingan bo'lib, Ginnesning rekordlar kitobiga kiritilgan. 30 moddadan iborat deklaratsiya inson huquqlari bo'yicha xalqaro qonunchilikning bir qismiga aylandi.
10 dekabr-xalqaro inson huquqlari kuni butun dunyoda, shu jumladan mamlakatimizda ham keng nishonlanadi. Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek,"inson huquqlari va erkinliklariga hurmatni ta'minlash, har bir insonning qadr-qimmatini hurmat qilish biz qurayotgan ochiq, erkin va adolatli jamiyatning ajralmas xususiyatidir". Chunki jamiyatda inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning ishonchli tizimini yaratmasdan demokratik davlat tuzish mumkin emas.
Inson huquqlari to'g'risidagi Qonunchilik uch bosqichda yaratilgan. Birinchisi, Frantsiya inson va fuqaro huquqlari deklaratsiyasidan birinchi jahon urushigacha bo'lgan davrni o'z ichiga oladi. Ushbu bosqichda shaxsiy erkinliklar, fuqarolarning daxlsizligi va tengligi, xususiy mulk va saylov huquqlari bilan bog'liq masalalar yuzaga keldi.
20-asrning birinchi yarmi inson huquqlari faoliyatining ikkinchi bosqichiga to'g'ri keladi, bunda inson mehnat, dam olish va ijtimoiy yordam olish huquqlari qonunchilikda asosiy o'rinni egalladi.
XX asrning ikkinchi yarmidan hozirgi kungacha bo'lgan davr uchinchi bosqich hisoblanadi. Bu yillarda odamlarning tinch hayot, toza atrof-muhit, ma'lumot olish huquqlariga katta e'tibor qaratildi.
Birlashgan millatlar tashkilotining hozirgi davrida inson huquqlari bilan bog'liq 70 ga yaqin xalqaro konventsiyalar, deklaratsiyalar va paktlar qabul qilindi, Evropa Kengashi parlament Assambleyasi - 160 dan ortiq, YUNESKO - 70, Evropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti - 30 dan ortiq. Mavjud ma'lumotlarga ko'ra, hozirda inson huquqlari bo'yicha 400 ga yaqin xalqaro hujjatlar mavjud. Ulardan eng muhimi 1948 yil 10 dekabrda BMT Bosh Assambleyasining rezolyutsiyasi bilan qabul qilingan inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi hisoblanadi.
Birlashgan millatlar tashkilotining ushbu hujjati asosida butun dunyo bo'ylab inson huquqlari bilan bog'liq qonun hujjatlari ishlab chiqildi va qabul qilindi. Bosh Assambleyaning ta'kidlashicha, barcha Millatlar va barcha davlatlarning vazifasi inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasini bajarishdir.
Inson huquqlari konstitutsiyaviy tizimning asosini tashkil etuvchi dunyoning barcha mamlakatlarida bo'lgani kabi, inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi ham O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi uchun asos bo'lib, mamlakatimizning asosiy qonunini yaratish inson huquqlari bo'yicha xalqaro qonunchilikning uchinchi bosqichiga to'g'ri keladi.
Ma'lumki, joriy yilning 30 aprel kuni mamlakatimizda birinchi marta umumxalq referendumi orqali O'zbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasi qabul qilindi. Umumxalq muhokamasi va takliflar kiritish orqali asosiy qonunning 65 foizi yangilandi, inson huquqlariga oid normalar esa uch baravarga oshirildi. Shu nuqtai nazardan, inson huquqlari bo'yicha deyarli barcha maqolalar bizning Konstitutsiyamizda o'z aksini topgan deb aytish to'g'ri bo'lar edi.
Agar inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining moddalariga nazar tashlasak, ular O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining barcha huquqlarga havolalarni o'z ichiga olgan normalariga mos kelishini ko'rishimiz mumkin. Masalan, inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 3-moddasida shunday deyilgan: "har bir inson yashash, erkinlik va shaxsiy daxlsizlik huquqiga ega". O'zR Konstitutsiyasining 25-moddasida quyidagilar mustahkamlangan: "yashash huquqi har bir insonning ajralmas huquqidir va qonun bilan himoya qilinadi. Inson hayotiga tajovuz qilish eng og'ir jinoyatdir".
Shuni ta'kidlash kerakki, ikkala hujjatda ham yuqorida aytib o'tilgan huquqlar har bir shaxsning asosiy huquqlari bilan tasdiqlangan.
Shuningdek, deklaratsiyaning 5-moddasida hech kim qiynoqqa solinmasligi yoki shafqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatini kamsitadigan muomala va jazoga tortilmasligi kerakligi aytilgan. Konstitutsiyamizning 26-moddasida insonning sha'ni va qadr-qimmati daxlsizligi belgilab qo'yilgan va ularni kamsitish uchun hech narsa asos bo'la olmaydi. Shu bilan birga, hech kim qiynoqqa solinishi, suiiste'mol qilinishi, boshqa shafqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsitadigan muomala yoki jazoga tortilishi mumkin emasligi aniq belgilangan.
Hech kimni o'zboshimchalik bilan hibsga olish, hibsga olish yoki surgun qilish mumkin emasligi to'g'risidagi normalar O'zbekiston Respublikasi deklaratsiyasining 9 va 27 - moddalarida yangi tahrirda belgilangan.
Mamlakatning asosiy qonunining 28-moddasiga binoan, jinoyat sodir etganlikda ayblanayotgan shaxs aybdorligi qonunda belgilangan tartibda oshkora sud jarayoni orqali isbotlanmaguncha va sudning qonuniy kuchga kirgan hukmi bilan belgilanmaguncha aybsiz hisoblanadi. Ayblanuvchiga ularni himoya qilish uchun barcha imkoniyatlar taqdim etiladi. Ushbu norma deklaratsiyaning 11-moddasida belgilangan.
Konstitutsiyamizning 128-moddasida O'zbekiston Respublikasi fuqarolari davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqiga ega ekanligi ko'rsatilgan. Har bir saylovchining bitta ovozi bor. Ovoz berish huquqi, tenglik va Iroda erkinligi qonun bilan kafolatlanadi.
Ushbu ma'lumotlar mamlakatimiz Konstitutsiyasi inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining asosiy g'oyalari va qoidalarini o'z ichiga olganligini va vaqtga muvofiq takomillashtirilganligini aniq tasdiqlaydi. Shunday qilib, milliy Qonunchilik umume'tirof etilgan huquq va erkinliklar va xalqaro standartlar asosida shakllantiriladi.

December 10, 2023 marks the 75th anniversary of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights. Adopted at the 3rd session of the UN General Assembly and containing recommendations to the member countries of the organization, this normative act reveals the rights of all people living on planet Earth. This historical document has been translated into more than 500 languages and dialects of the world and is the most frequently translated, for which it entered the Guinness Book of Records. The declaration, consisting of 30 articles, has become part of international human rights law.
December 10 - International Human Rights Day is widely celebrated all over the world, including in our country. As President Shavkat Mirziyoyev notes, "ensuring respect for human rights and freedoms, respect for the dignity of every human being are an integral feature of the open, free and just society that we are building." Because without creating a reliable system in society to protect human rights, freedoms and legitimate interests, it is impossible to create a democratic state.
Human rights legislation was created in three stages. The first covers the period from the French Declaration of Human and Civil Rights to the First World War. At this stage, there were issues related to personal freedoms, the inviolability and equality of citizens, private property and electoral rights.
The second stage of human rights activity includes the first half of the 20th century, when human rights to work, rest, and social assistance took the main place in legislation.
The period from the second half of the 20th century to the present is the third stage. During these years, much attention was paid to the rights of people to a peaceful life, to a clean environment, and to receive information.
Currently, the UN has adopted about 70 international conventions, declarations and covenants related to human rights, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - more than 160, UNESCO - 70, the Organization for Security and Co-operation in Europe - more than 30. According to available information, there are currently about 400 international human rights instruments. The most important of them is the Universal Declaration of Human Rights, adopted by a resolution of the UN General Assembly on December 10, 1948.
Based on this UN document, legislative documents related to human rights around the world have been developed and adopted. The General Assembly has stated that it is the duty of all nations and all States to implement the Universal Declaration of Human Rights.
As in all countries of the world where human rights form the basis of the constitutional system, the Universal Declaration of Human Rights is fundamental to the Constitution of the Republic of Uzbekistan, and the creation of the Basic Law of our country corresponds to the third stage of international human rights legislation.
As you know, on April 30 of this year, for the first time in our country, the Constitution of the Republic of Uzbekistan was adopted in a new version by a national referendum. Through public discussion and proposals, 65 percent of the Basic Law has been updated, and human rights standards have been tripled. From this point of view, it would be correct to say that almost all articles on human rights are reflected in our Constitution.
If you look at the articles of the Universal Declaration of Human Rights, you can see that they are in harmony with the norms of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, which contain references to all rights. For example, article 3 of the Universal Declaration of Human Rights states: "Everyone has the right to life, liberty and security of person." Article 25 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan stipulates the following: "The right to life is an inalienable right of every human being and is protected by law. Encroachment on human life is the gravest crime."
It should be noted that in both documents the above-mentioned rights are confirmed by the fundamental rights of every person.
Article 5 of the Declaration also states that no one should be subjected to torture or cruel, inhuman or degrading treatment or punishment. Article 26 of our Constitution establishes the inviolability of human honor and dignity, and nothing can be a reason to belittle them. At the same time, it is strictly defined that no one can be subjected to torture, violence, or other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
The norms concerning the fact that no one can be subjected to arbitrary arrest, detention or exile are established in articles 9 of the Declaration and 27 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan in a new edition.
According to article 28 of the Basic Law of the country, a person accused of committing a crime is considered innocent until his guilt is proven through a public trial in accordance with the procedure provided for by law and established by a court verdict that has entered into force. The accused is provided with all opportunities for his defense. This norm is defined by article 11 of the declaration.
Article 128 of our Constitution states that citizens of the Republic of Uzbekistan have the right to elect and be elected to representative bodies of State power. Each voter has one vote. The right to vote, equality and freedom of expression are guaranteed by law.
These data clearly confirm that the Constitution of our country has incorporated the main ideas and provisions of the Universal Declaration of Human Rights and has been improved in accordance with the times. This means that national legislation is formed on the basis of universally recognized rights and freedoms and international standards.
Shukhrat Juraev.
Regional Representative of the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman)