O‘zbekiston Prezidenti Qirg‘iziston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
6-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qirg‘iziston Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, farovonlik va katta muvaffaqiyatlar, qardosh qirg‘iz xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Muloqotda ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari muhokama qilindi, bo‘lajak tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar mustahkam do‘stlik rishtalari, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik aloqalariga asoslangan O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlari bugun yuqori sur’atda rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Turli darajalarda faol muloqotlar va samarali almashinuvlar davom etmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda. Mashinasozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda qo‘shma kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston-Qirg‘iziston fondining faoliyati doirasida 11 ta istiqbolli biznes loyihalari moliyalashtirildi.

On December 6, a telephone conversation took place between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
At the beginning of the conversation, the head of our state cordially congratulated the President of Kyrgyzstan on his birthday, sincerely wishing him good health, well-being and great success, peace and prosperity to the fraternal Kyrgyz people.
During the conversation, topical issues of the bilateral agenda were discussed, and the schedule of upcoming events was reviewed.
The leaders noted with particular satisfaction the current high dynamics of the development of Uzbek-Kyrgyz relations based on strong bonds of friendship, good neighborliness
and strategic partnership.
Active contacts and fruitful exchanges at various levels continue. The volume of trade turnover is growing. Joint cooperation projects are being implemented in mechanical engineering, electrical engineering, textile, agricultural and other industries.
As part of the activities of the joint Uzbek-Kyrgyz fund, 11 promising business projects have been financed.
Interregional, cultural and humanitarian cooperation is expanding.
The Heads of state also exchanged views on regional cooperation and noted the importance of accelerating infrastructure projects.