O‘zbekiston Prezidenti Qirg‘iziston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
6-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qirg‘iziston Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, farovonlik va katta muvaffaqiyatlar, qardosh qirg‘iz xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Muloqotda ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari muhokama qilindi, bo‘lajak tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar mustahkam do‘stlik rishtalari, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik aloqalariga asoslangan O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlari bugun yuqori sur’atda rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Turli darajalarda faol muloqotlar va samarali almashinuvlar davom etmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi oshmoqda. Mashinasozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda qo‘shma kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston-Qirg‘iziston fondining faoliyati doirasida 11 ta istiqbolli biznes loyihalari moliyalashtirildi.

6 декабря состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В начале беседы глава нашего государства сердечно поздравил Президента Кыргызстана с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов, мира и процветания братскому кыргызскому народу.
В ходе разговора были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки, рассмотрен график предстоящих мероприятий.
Лидеры с особым удовлетворением отметили нынешнюю высокую динамику развития узбекско-кыргызских отношений, основанных на прочных узах дружбы, добрососедства
и стратегического партнерства.
Продолжаются активные контакты и плодотворные обмены на разных уровнях. Растут объемы товарооборота. Реализуются совместные проекты кооперации в машиностроении, электротехнической, текстильной, аграрной и других отраслях.
В рамках деятельности совместного Узбекско-Кыргызского фонда профинансировано 11 перспективных бизнес-проектов.
Расширяется межрегиональное и культурно-гуманитарное взаимодействие.
Главы государств также обменялись мнениями по вопросам регионального сотрудничества, отметили важность ускорения инфраструктурных проектов.